DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan cu jante de aliaj oprit de la vanzare in Fr!

coldplay
post 4 Aug 2005, 17:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 July 05
From: -




Reiau pe un nou topic discutia din topicul cu "testul elanului", unde nu a parut sa atraga atentia... Iata insa ca se confirma zvonul (ProTV azi, jurnal)

QUOTE(ringo @ 3 Aug 2005, 14:32)
uitati aici un video testul facut de revista franceza AutoJournal:

http://www.autojournal.fr/essais&p=essaivi...1257051005B0F42

explicatia lor e ca e vina jantelor in aliaj

EDIT:
la francezi pe FR2 cica Renault a oprit vanzarea modelelor cu jante de aliaj





Cred ca stirea cea mai importanta a zilei ar fi cea gasita de ringo, ma mir ca nu a sesizat nimeni asta... Rog cunoscatorii de limba franceza sa mai urmareasca o data testul facut de AutoJournal si sa confirme concluzia pe care au tras-o cei de acolo: ca jentile de tabla sunt mai sigure decat cele de aliaj, acestea din urma putand sa "dejanteze" cand sunt supuse unor eforturi majore! E chiar prima data cand aud asa ceva, insa acum nu gasesc un motiv pentru care sa ma indoiesc de aceasta concluzie. O astfel de problema, dublata eventual de decizia de a opri vanzarea modelelor cu jante de aliaj in Franta (pentru asta inca nu am confirmarea) ar putea sa duca la necesitatea rechemarii modelelor similare deja vandute cumva?


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-20-///
What comes around, goes around
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 4 Aug 2005, 18:12
Post #2


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




acu 2 min am vazut stirile pro tv si cam.. da.. jantele de aliaj au mici probleme de proiectare.. acuma nu stiu cine si in ce maniera poate sa streseze asa tare masinuta aia ca in reportaj.. si mai e vorba si de loganu rasturnat la nemti..
ce pot sa zic.. dacia domne' ca mercedesu e special gandit sa nu se rastoarne.. dar si cat costa...
la stiri au zis ceva de 47 de exemplare vandute in afara.. dar 47 de.. n-am auzit ce dar mi-e greu sa cred ca e vorbe de 47 de masini in europa.. ca deh.. numa in bucuresti am vazut vro suta de loganuri cu jante de aliaj..
dupa cum suna reportaju s-ar zice ca vor fi cemati aia cu masinile cu eroarea si le va da jenti de tabla.. biggrin.gif probabil si o despagubire.. ma gandesc eu.. acuma ramane de vazut


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 4 Aug 2005, 18:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Am vazut reportajul protv, imaginile sunt graitoare, se observa clar desprinderea pneului de pe geanta la solicitari ( vezi testul elanului ).
S-ar putea ca problema sa fie reala, nu cred ca jantele de aliaj, cauciucurile montana si presiunea din ele se impaca prea bine.
Prima concluzie, atentie cum evitati elanii !
Doi, credeti ca o sa faca ceva Dacia ?


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Aug 2005, 18:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti






--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coldplay
post 4 Aug 2005, 18:31
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 July 05
From: -




QUOTE(costi @ 4 Aug 2005, 19:20)


Foarte bine ascuns topicul...

La protv se spunea ca au fost vandute doar cateva zeci de Logan cu jante de aliaj in Fr. Daca ar fi rechemate pentru schimbare, ar fi o mare problema pentru Renault, asa ca probabil vor face toate eforturile sa demonstreze ca jantele sunt ok. Problema cea mai mare este insa ca jantele de tabla s-au comportat bine huh.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-20-///
What comes around, goes around
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 4 Aug 2005, 18:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




Cred ca jantele de pe Logan ar fi trebuit sa fie de 16'' cu un cauciuc cu talon mai mic.... si astfel nu mai sarea de pe janta ... era mult mai stabil....


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Aug 2005, 18:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Este exact pe dos: jantele de tabla au talonul mai mare


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter1973
post 4 Aug 2005, 19:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 April 05
From: Suceava




Atunci de ce au iesit de pe janta de aliaj.... ??
Ori janta e prost facuta sau cauciucul... ?


--------------------
Dacia Logan Logan Preference 1.4 - SV 99 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Aug 2005, 19:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Buna intrebare !
Numai francezii pot raspunde , cei care ai combinat cauciucurile cu jantele!
O explicatie ar putea fi totusi suspensia.
La curbe strinse toata grutatea LGN-ului se transfera pe roata de sprijin, ducind la "descaltarea" ei.

This post has been edited by costi: 4 Aug 2005, 19:16


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 4 Aug 2005, 19:23
Post #10


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




nu cred ca vor inlocui jentile, mai degraba vor declara ca cele din RO sunt din aliaj mai bun biggrin.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Aug 2005, 19:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Toate "incercarile" prin care trece LGN-ul dovedesc ce greu obtii o masina buna.

Cu atit mai greu este de inteles atitudinea proprietarilor de LGN care considera orice critica la adresa masinii lor drept atac personal.

Masina asta necesita timp pt a deveni ceea ce ei isi doresc.

Pina atunci trebuie sa accepte realitatea si sa conduca in cunostinta de cauza.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 4 Aug 2005, 20:46
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Din moment ce cu jantele de tabla nu s-a descaltat, cred ca toate jantele de aliaj vandute ar trebui inlocuite cu unele corespunzatoare.
Nu jantele de tabla sunt mai bune decat cele de aliaj in general. Modelul asta de janta are probleme.
Parerea mea e ca masina e destul de instabila. Ruliul e mare, iar cuciucurile un talon prea inalt. S-a vazut clar ce balans a facut si cum a derapat. Cred ca 80% din soferi ar fi fost complet depasiti de situatie in cazul in care ar fi fost la volan intr-o situatie asemanatoare.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coldplay
post 4 Aug 2005, 21:01
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 July 05
From: -




Din cate stiu, cauciucurile de pe Logan sunt de aceleasi dimensiuni indiferent ca sunt puse pe jante de aliaj sau de tabla, asa ca partea cu talonul mai mare sau mai mic nu e o explicatie. Eu vad doar cateva explicatii: fie jantele de aliaj ar fi realizate dintr-un material care nu stiu cum naiba nu adera suficient de bine la pneuri, fie designul jantelor este defectuos, marginile acestora fiind mai scurte... huh.gif Altfel, fortele la care sunt supuse rotile din exterior cred ca sunt aceleasi.
Inca un lucru de luat in considerare ar fi pneurile. In Germania erau Continental. In Franta, desi ar fi logic sa fie Michelin, nu sunt sigur ca era asa si la test. Intr-un topic despre cauciucuri citeam ca unele pneuri sunt atat de moi in lateral incat la unele curbe ai impresia ca iti ies de pe janta... probabil ca in conditii extreme se poate chiar sa se intample.
In ambele cazuri, dupa parerea mea, toate masinile cu jante de aliaj - inclusiv a mea mad.gif - ar trebui chemate la service pentru schimbare - ori jantele, ori cauciucurile!

This post has been edited by coldplay: 4 Aug 2005, 21:01


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-20-///
What comes around, goes around
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Aug 2005, 21:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




suspensiile nu va pun pe ginduri?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coldplay
post 4 Aug 2005, 21:45
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 July 05
From: -




Suspensiile nu sunt atat de moi cum spun unii, dupa parerea mea. Am mers cu un Clio aproape nou si era ca o barca, orice denivelare ducea la un tangaj serios, dar nu am auzit de Clio povesti ca astea despre Logan. Nu spun ca poti considera o singura masina etalon pentru toate, insa sincer Logan-ul mi se pare mult mai rigid din punctul asta de vedere.
In orice caz, suspensiile erau aceleasi la ambele variante ale testului, cu jante de aliaj sau de tabla... Cauza trebuie cautata deci in primul rand la roti si abia apoi la celelalte elemente ale trenului de rulare.

This post has been edited by coldplay: 4 Aug 2005, 21:45


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-20-///
What comes around, goes around
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 4 Aug 2005, 22:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 4 Aug 2005, 22:07)
suspensiile nu va pun pe ginduri?
*


Ba ma pun dar singura optiune momentan este sa le schimb pe banii mei si sunt cam 5-600e.
On topic la jurnalul de la ora 22 la pro tv un oficial al Dacia tocmai a spus ca nici nu se pune problema deocamdata de inlocuiri ale jentilor.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 4 Aug 2005, 23:00
Post #17


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




biggrin.gif S-a gasit in sfarsit cauza pt care cred unii ca masina nu a trecut decat " in parte" testul elanului laugh.gif Sa fim seriosi asa ceva se vinde numai pt copii duminica dimineata cand urmaresc desene animate!!


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 4 Aug 2005, 23:40
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




nu e nici o problema cu janta, cauciucurile, suspensiile sau cine stie ce alte aberatii !

problema e ca idiotii din fabrica monteaza tubeless-urile pe jantele de aliaj FARA ADEZIV (cauciuc lichid), adica PE USCAT ! majoritatea vulcanizarilor STIU despre asta si isi avertizeaza clientii.

e o practica intalnita la mai multi constructori, problema e cunoscuta si NU este critica. dar ce sa-i faci... se cauta nod in papura doar la o anumita masina... in cazul revistei respective, care a descoperit america cu testul asta, ma mir ca lipsea recomandarea sa cumparam SH-uri sau o anumita marca in loc... din ce in ce mai multi "profesionisti" in presa asta...

cui ii este teama ca s-ar putea trezi vreodata intr-o situatie atat de ipotetica precum acel test extrem repetat pana plesnirea rotii facut de revista, sa mearga la vulcanizare si sa ceara lipirea. nu se scoate cauciucul de pe janta, doar se dezumfla si se pune adeziv ca la cele din tabla. si asta e valabil pentru mai multe marci de masini noi echipate cu jenti de aliaj, nu doar pentru "THE CAR".

This post has been edited by carman: 5 Aug 2005, 00:06


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 5 Aug 2005, 07:17
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(radioman @ 4 Aug 2005, 23:00)
biggrin.gif S-a gasit in sfarsit cauza pt care cred unii ca masina nu a trecut decat " in parte" testul elanului laugh.gif Sa fim seriosi asa ceva se vinde numai pt copii duminica dimineata cand urmaresc desene animate!!
*



Eu n-as fi asa sigur. S-a vazut clar in testele romanilor si francezilor ca Logan-ul nu se rastoarna daca nu agata ceva, chiar la viteze mari, in jurul valorii de 100 km/h. S-ar putea ca acel ceva de care au agatat nemtii masina, sa fie chiar janta. Au gasit un punct slab si l-au exploatat.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Aug 2005, 07:48
Post #20


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




dragilor, ma mananca degetele sa inchid acest topic.... dar nu o fac inca... va rog insa sa va limitati la a comenta ultimele vesti din Franta...testul lor... ATAT!... daca iar incepeti discutii despre testul "elanului" (topicul inchis), voi inchide si acest topic... cel de la Diverse va fi si el inchis deoarece este un duplicat al celor doua de aici....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 5 Aug 2005, 08:04
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




QUOTE(carman @ 5 Aug 2005, 00:40)
problema e ca idiotii din fabrica monteaza tubeless-urile pe jantele de aliaj FARA ADEZIV (cauciuc lichid), adica PE USCAT ! majoritatea vulcanizarilor STIU despre asta si isi avertizeaza clientii.

*



Ar fi o usurare sa fie asta explicatia pentru descaltarea jantelor din aliaj la viraje. Oare francezii au vreun interes sa ascunda o chestie ca asta si sa recomande jante de tabla? sad.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 5 Aug 2005, 08:37
Post #22


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Chiar ma intrebam cand vor lua francezii taurul de coarne...oricum pare ca au facut testul cat se poate de corect,cu simulari de persoane,bgaje,etc.Bine ca nu e mai rau...


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 5 Aug 2005, 09:21
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




De acord cu părerea că s-a găsit un punct slab de care se agață toți criticii acum. Se pare că mai marii industriei automobilistice nu acceptă că se poate construi o mașină care să se vândă cu 7000 de EURO și vor să demonstreze că este nesigură. Moare industria accesoriilor de lux, dacă lumea își dă seama că se poate și fără. Eu zic că e f. bine dacă nu au reușit să-i găsească altă bubă!


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 5 Aug 2005, 09:49
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Imi pare foarte bine ca testul a fost facut.In primul rand pentru ca a aratat clar faptul ca masina NU SE RASTOARNA Ce se intampla???...parca se rasturna la ADAC!?!.....acum se desprinde cauciucul de pe janta de aliaj....Super!..daca asta e problema...o sa schimbe jantele si masina propriu zisa tot nu are nici o problema reala.Janta e facuta oricum de o firma din Cehia care are contract cu Dacia (Hayes Lemertz) S-a desprins cauciucul dupa 3 solicitari la rand,deci cauciucul isi pierde din proprietati.Daca mi s-ar intampla in viata de zi cu zi sa am parte de asemenea "incidente"(3 la rand) m-as lasa naibii de condus...ocupantii masinii nu au patit nimic si pana la urma asta era ideea.Nu??

P.S.:Sunt dezamagit de ADAC si inca nu imi dau seama cum au putut sa-si pateze numele recurgand la asemenea magarii.


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 5 Aug 2005, 09:53
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Din cate am vazut in reportaj, problema ridicata de francezi a fost COMPATIBILITATEA dintre janta de aliaj si cauciucuri.
In imagini se vede clar, logan incarcat corespunzator, cu presiunea corecta in roti, la evitarea unui obstacol, la viteza ridicata (100) se "descalta" de cauciuc la roata supusa stresului.

Nu e janta proiectata corespunzator ?
Cauciucurile nu sunt adecvate ?
Nu sunt puse cauciucurile cu solutie ?

Sunt cateva intrebari la obiect, nu eu in calcul acum teoria discreditarii masinii ( mai mult sau mai putin reala)
Am cu masina mea peste 20.000 km si ma declar multumit ( evident cu micile reprosuri pentru zgomote, plastice, etc ).
Am mers in conditii de drum dintre cele mai variate si masina s-a comportat bine, DAR vreu sa stiu daca la manevre mai serioase o sa-mi ramana cauciucurile pe jenti ? Garanteaza cineva ?


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 5 Aug 2005, 10:11
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Nici o firma nu-ți va garanta asta. Mai ales că și cauciucurile pierd din calități după un timp, fie și cele mai bune. După un an de utilizare nu-ți garantează nimeni nimic.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Aug 2005, 10:32
Post #27


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




O observatie interesanta... am vazut de prima oara asta, dar nu am 'compilat' pana acum. In testul francezilor, se vede clar ca jantele de aluminiu sunt harsaite rau - au frecat asfaltul. Deci... s-ar putea ca janta sa frece asfaltul, nu? In functie de tipul asfaltului, daca janta e de tabla, poate chiar il agata, si atunci cine stie ce se intampla.... icon_twisted.gif
(totusi, testul francezilor era la 80km/h)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 5 Aug 2005, 10:49
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Cauciucurile nu se monteaza cu cauciuc topit, cum se face prin toate vulcanizarile. Cauciucul dizolvat e o improvizatie. In mod normal ar trebui sa se foloseasca o pasta care seamana cu vaselina. Poate de asta vi se pare ca au fost puse cauciucurile "pe uscat".
Mie asa mi-au montat cauciucurile pe jantele de aliaj, si pe galeata cu pasta scria ca pentru asa ceva este.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Aug 2005, 11:17
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




"În urma publicării rezultatului testului realizat de Auto Journal, specialiștii Centrului Tehnic Renault au reprodus testul și au analizat, miercuri și joi, cauzele desprinderii anvelopei de pe jantă.

„Testele s-au desfășurat în colaborare directă cu producătorul Continental. Fenomenul (n.r. – de ieșire a anvelopei de pe jantă) s-a produs din nou după mai multe teste succesive, iar cauza sa este deformarea puternică a anvelopei în viraj”, a declarat agenției Mediafax Monica Popovici, responsabil de comunicare la Automobile Dacia.

Reprezentantul Dacia a precizat, de asemenea, că testul a simulat condiții deosebite de rulare, așa încât, în condiții normale de utilizare, „anvelopa și vehiculul se află în perfectă securitate”.

„Ținem să-i asigurăm pe toți clienții noștri că nu pot apărea probleme”, a adăugat Popovici"

hotnews

Stefan19 uite ca-ti garanteaza dl. Popovici smile.gif


This post has been edited by costi: 5 Aug 2005, 11:19


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 5 Aug 2005, 11:24
Post #30


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Eu am sunat la Vocea Clientului azi dimineata si mi-au zis ca inca se fac teste si daca se constata ca e o problema ne cheama masinile inapoi in service. Deci... astepam si vedem


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:06
Forum Renault