DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Etalonare bar-graph temperatura, Stie cineva ?!

CristinelM
post 26 Aug 2005, 22:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 February 05
From: Bucuresti




Nu c-ar folosi neaparat la ceva, dar ca informatie cred ca ar fi interesant de stiut care este etalonarea indicatorului de temperatura. In loc de "fara liniute" - "doua liniute" - "patru liniute" puteau sa puna un led... Asadar stie cineva ce temperatura reprezinta fiecare "liniuta" ?


--------------------
Dacia Logan - B- -MHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinnoRossi2005
post 26 Aug 2005, 23:31
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 25 August 05




liniuta nr 4 la indicatorul de temperatura = temperatura optima de lucru a motorului ; peste aceasta = trouble (adik e nasol , adik e de rau cum vrei s-o iei ); mai putin de 4 ori nu s-a incalzit motoru ori trebuie neaparat sa mergi la oftalmolog tongue.gif
care-i logica daca ar fi LED in defavoarea liniutei ? blink.gif
daca vrei temperatura exacta uita-te in cartea tehnica a masinii, daca nu gasestui nici acolo un raspuns care sa te satisfaca wink.gif poti masura chiar tu temperatura motorului ( in ce fel ? ...asta te intereseaza pe tine [presupun ca esti vaccinat happy.gif )

PS nu mi se pare oportuna deschiderea acestui topic ; NO OFFENCE initiatorului


--------------------
* * *
The DOCTOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Aug 2005, 09:07
Post #3


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ValentinnoRossi2005 @ 27 Aug 2005, 00:31)
daca vrei temperatura exacta uita-te in cartea tehnica a masinii
*



Eu zic ca nu o sa gaseasca nimic in cartea tehnica. Acest lucru este secret. Poate daca da spaga la un service sa afle ceva . . .


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 28 Aug 2005, 10:02
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Mai mai mai ...ce ironici si informati unii..baiii ce aciditate pe limba unora...poate le-ar trebui ceva sa le mai scada PH-ul din gurita...
Domnu valentinrozaliu...de unde stii tu maica lucrurile alea? AI vreo baza stiintifica? sau iti dai cu presupusu asa cum banuiesc eu?
No offence...dar scrii prea mult pe sectiuni tehnice..limiteaza-te la cafenea, pt bula nu te obosi, acolo ajungi fara efort din partea matale...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinnoRossi2005
post 28 Aug 2005, 14:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 25 August 05




QUOTE(asarban @ 28 Aug 2005, 10:02)
Mai mai mai ...ce ironici si informati unii..baiii ce aciditate pe limba unora...poate le-ar trebui ceva sa le mai scada PH-ul din gurita...
Domnu valentinrozaliu...de unde stii tu maica lucrurile alea? AI vreo baza stiintifica? sau iti dai cu presupusu asa cum banuiesc eu?
No offence...dar scrii prea mult pe sectiuni tehnice..limiteaza-te la cafenea, pt bula nu te obosi, acolo ajungi fara efort din partea matale...
*



"Mai mai mai ...ce ironici si informati unii.." >>> "tehnica ironiei"(cu diferite nuante de caterinca si misto ) am deprins-o aicipe forum; pt informatii suplimentare uitati-va in gradina proprie http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25283 postul #2 si #4 in special;am postat acest exemplu pt a-mi lua apararea, nu pt a incrimina
ideea cu aciditatea am prins-o din prima ( deci o sa iau pozitie dry.gif ).
referitor la bula nu am ajuns inca (si nici nu imi doresc biggrin.gif ) ; in plus "am dat in gat pe 1" = am postat SI acolo


revenind ontopic: temperatura motorului la afisarea liniutei nr 4 este ~ 90-95 grade Celsius ...de unde stiu ? ...am citit pe undeva pe net , cand imi amintesc o sa va aduc la vedere sursa


--------------------
* * *
The DOCTOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 16:19
Forum Renault