DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Troncanit sub bancheta din spate

vead
post 30 Aug 2005, 10:06
Post #1


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




De aproximativ doua saptamini am inceput sa caut toate zgomotele masini si cel mai important l-am localizat in partea stinga spate sub bancheta , mai bine zis, daca stai aplecat jos pe bancheta , se aude ceva care zdranvane la gropi si linii de tranvai. Zgomotul nu este metalic, mai mult seamana cu un plastic masiv desprins.
Se aude citeodata foarte tare si de la sofer dar pe drum mai rau daca stai pitit in stinga spate este aproape permanent. Citeodata se aude acelasi zgomot si in dreapta spate dar nu asa de tare.
Am mai gasit ceva zdranganit pe la placa de boxe din spate care nu este de la tetiere si nici de la aparatoarele de la difuzoare.
Are cineva habar?


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 30 Aug 2005, 10:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




exista forum special pt Logan


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 30 Aug 2005, 10:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




repartitorul de frina;
trebuie gresat


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 30 Aug 2005, 10:22
Post #4


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(costi @ 30 Aug 2005, 10:14)
repartitorul de frina;
trebuie gresat
*


O sa incerc si asta , iar in legatura cu postarea de aici a fost o eroare a mea , eu credeam ca postez la diverse logan.....Scuze ...graba!


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 30 Aug 2005, 20:01
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(vead @ 30 Aug 2005, 10:22)
O sa incerc si asta , iar in legatura cu postarea de aici a fost o eroare a mea , eu credeam ca postez la diverse logan.....Scuze    ...graba!
*


Ooo, nu, ai postat bine. Defapt Loganul are DIVERSE Probleme Tehnice si ar putea lua cu usurinta un venerabil loc I in Guinness Book pe aceasta tema.
In ceea ce priveste problema cu zgomotele stai linistit ca daca le cauti le gasesti. Eu am fost la service cu problemele astea si mi-au facut masina varza.
Acum ascult cu placere toate aceste zgomote si nici nu ma mai gandesc sa mai trec pe la service.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 31 Aug 2005, 10:15
Post #6


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(AMDO @ 30 Aug 2005, 20:01)
Ooo, nu, ai postat bine. Defapt Loganul are DIVERSE Probleme Tehnice si ar putea lua cu usurinta un venerabil loc I in Guinness Book pe aceasta tema.
In ceea ce priveste problema cu zgomotele stai linistit ca daca le cauti le gasesti. Eu am fost la service cu problemele astea si mi-au facut masina varza.
Acum ascult cu placere toate aceste zgomote si nici nu ma mai gandesc sa mai trec pe la service.
*


Nu am reusit sa gresez repartitorul de frina dar tare am impresia ca nu este de acolo, la inceput am crezut ca este de sub consola centrala,sub frina de mina dar in final am mers pe zgomot si cel mai tare se aude in dreapta spate sub bancheta.
Zgomotul apare la trecerea peste gropi mici dar dure sau la linii de tramvai si
atunci se aude ceva de genul TRRRRR Trrr parerea mea ca ar proveni de la un plastic desprins, poate chiar rezervorul.
Ce ma frapeaza ca are momente cind nu se aude!


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 31 Aug 2005, 11:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05





Vezi pe o rampa sa nu joace aparatoarea de aluminiu ce este plasata intre rezervor si teava de la esapament.La mine o ureche de plastic nici nu tine si mai joaca dar n-o bag in seama.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djvibecmc
post 2 Sep 2005, 00:12
Post #8


Upgrade


Group: Members
Posts: 269
Joined: 16 September 04
From: Ploiesti




SI la mine se aud niste zgomote aproape asemanatoare... dar eu am depistat.. de la ce provin.... de la tetiere... le-am scos si nu se mai aude nimic.. am pus doar 2 dintre ele.. dar se pare ca cea din stanga face ... o sa mai testez sa vad cum o reglez sa nu mai faca...


P.S. vorbesc doar despre tetierele din spate...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 - PH 11 CYD
Get rich or.... get Diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 2 Sep 2005, 07:30
Post #9


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(djvibecmc @ 2 Sep 2005, 00:12)
SI la mine se aud niste zgomote aproape asemanatoare... dar eu am depistat.. de la ce provin.... de la tetiere... le-am scos si nu se mai aude nimic.. am pus doar 2 dintre ele.. dar se pare ca cea din stanga face ... o sa mai testez sa vad cum o reglez sa nu mai faca...
P.S. vorbesc doar despre tetierele din spate...
*


Nu este de la tetiere, ale mele zdrangane doar daca le lovesti cu palma, eventual pe drum pietruit.
Pe linga astea ieri au inceput sa se auda si niste pacanituri in ambele usi fata si tare am impresia ca pe la boltul invelit in plastic de care se agata incuietoarea


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 2 Sep 2005, 07:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Am scris mai de mult la "zgomote și pocnete" Logan că sub bancheta din spate sunt niște cabluri care nu sunt fixate pe tablă. Ele trebuiesc fixate cu bandă adezivă, fiindcă bancheta nu pasă pe ele și la gropi bat în tablă. Oricum nu strică să fie fixate, Doamne ferește de subțierea izolației cablului de alimentare a pompei de benzină, chiar deasupra rezervorului!
Se mai poate întâmpla ca coarba să nu fie fixată în toate cele trei urechi de fixare, și asta face zgomot. În plus izolația fonică a suspensiei spate este = 0.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Sep 2005, 08:16
Post #11


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Zici ca se aude ba in stanga, ba in dreapta. N-o fi benzina din rezervor? Cam cat la suta din rezervor era plin in momentul in care auzeai aceste zgomote?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 2 Sep 2005, 14:41
Post #12


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(radian @ 2 Sep 2005, 08:16)
Zici ca se aude ba in stanga, ba in dreapta. N-o fi benzina din rezervor? Cam cat la suta din rezervor era plin in momentul in care auzeai aceste zgomote?
*


Zgomotul nu se plimba dintr-o parte in alta , pur si simplu se aude in ambele parti dar mult mai intens in spatele soferului daca te pui in patru labe cu fata spre usa spate stinga si urecehea lipita de mocheta de imediat de sub bancheta ......incercati si voi.
Nu exagerez prin faptul ca am stat aplecat , dar a trebuit sa localizez zgomotul care se aude destul de tare de pe scaunul din dreapta fata


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 3 Sep 2005, 07:06
Post #13


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(vead @ 2 Sep 2005, 14:41)
... daca te pui in patru labe cu fata spre usa spate stinga si urecehea lipita de mocheta de imediat de sub bancheta ...
*




Pozitia ideala ... relaxat, cu genunchii la 42 *, iar ochii ridicati la un unghi de la 17 * in sus.

Am vazut pe net.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 07:23
Forum Renault