DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> enigma - planetara impinge in lateral cutia de viteze

viulian
post 21 Aug 2004, 17:45
Post #1


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Salut!

Fusei la mecanic sa-i zic sa-mi completeze cu ulei de cutie de viteze, caci cam uruia in mers, si nu prea avea de la ce decat de acolo.

Cu masina pe rampa, m-am apucat sa invart de roti, sa vad daca sunt infranate, etc. La roata din stanga fata, surpriza! Roata abia se invartea.

M-am bagat sub masina, sa vad ce se intampla. Cand invarteam de roata, se invartea usor juma de cerc, si apoi cealalta jumatate planetara incepea sa inpinga in cutia de viteze, si daca ma chinuiam sa rotesc roata, deplasa cutia lateral cu vreo 2 cm sad.gif

Ce naiba a patit, ca nu pot sa-mi explic cum acum o luna doua in urma cand ma jucam la fel la roata, nu aparea nimic suspect!

Detalii:
Planetara avea 103.000Km, si de vreo juma de an, un an, am circulat cu burdufu spart. Tot am amanat s-o schimb, m-am gandit ca n-are rost sa stau sa bibilesc la burduf daca tot e s-o schimb. Sa se fi gripat ceva pe acolo daca nu mai avea atata vaselina si acum sa exercite forta impingand in cutie ?

Taare suspect mi se pare..

Plus, mecanicu avu o planetara in plus si mi-a montat-o pana una alta. Cand le-a pus una langa alta, a mea, care fu pe masina din 97, este mai lunga cu un centimetru jumate :x Toti anii astia am circulat cu o planetara ceva mai lunga decat planetara scurta :evil: Ma intreb daca o fi varza acum cutia de viteze....


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laufery6
post 21 Aug 2004, 17:53
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 13 August 04
From: Constanta




viulian stai cumva in inel 2 ?
Ca mi se pare cunoscut numele tau!
La problema ta nu stiu raspunsul pentru ca nu le am cu reparatul masinilor. la mine tata are grija de ea:))


--------------------
Fiat Albea 2007 Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 21 Aug 2004, 18:10
Post #3


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Posibil sa fi scapat siguratele care tin capetele de la planetara si de aia a iesit in afara. Dai doua ciocane in tripoda sa vezi cum revine la lungimea normala. Daca tragi de ea se lungeste pana la 2 cm. Partea dinspre cutie are niste bile care permite alungirea.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 21 Aug 2004, 23:23
Post #4


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




laufery6, nupe sorry, sunt de fel din Mangalia si de cativa ani stau in Bucuresti smile.gif

B-34-SGM, mecanicul a pipait mult la planetara si a zis decis ca nu e sarita de la locul ei. S-a uitat si la partea dinspre cutie, si la roata. Si el era la fel de intrigat precum sunt si eu..
Sigurantele acelea, daca scapa, nu ar trebui sa iasa imediat planetara ? Am mers 30 de minute cu masina inainte sa o sui pe rampa si i-am dat si nitzica talpa.
Plus, comparatia am facut-o cu planetarele asezate vertical (caci orizontal ne era greu sa ne prindem). Bilele acelea care permit aluginrea, nu ar fi trebuit sa se taseze cumva si sa-si revina la lungimea initiala?

Acum, ca ma gandesc mai bine:
Planetara invartindu-se, in loc ca articulatia de la roata (cea cu burdufu spart) sa preia miscarea de rotatie, ea se gripa cumva, si planetara nemai avand suficiente grade de libertate, in loc sa isi pastreze forma, incepea cumva sa impinga in cutie.

Oare sa fi stricat ceva in cutie ? :|


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus70
post 5 Sep 2004, 21:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 September 04
From: Bucuresti




mie mi-a montat un inteligent la un "papuc" cu tractiune fatza o planetara lunga in loc de una scurta si a mers masina asa pana s-au stricat satelitzii si s-au imprastiat prin cutie si am schimbat aproape tot sad.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 5 Sep 2004, 23:05
Post #6


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




:cry:

Ce simtome sunt cand se strica satelitii ?


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus70
post 6 Sep 2004, 22:14
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 September 04
From: Bucuresti




Ramai acolo unde esti smile.gif...adica nu se mai transfera cuplul de la grupul conic (adica de la motor) la pinioanele care invartesc planetarele (adica la rotzi).Dar daca se sparg satelitzii se imparstie prin cutie si fac multe stricaciuni.Iar daca se monteaza planetare mai lungi decat trebuie sau daca apare o alta cauza care induce tensiune in salelitzi (de exemplu bascule prea scurte) satelitzii nu isi mai pot face treaba in curbe (rolul lor este ca in curbe sa lase o roata sa se invarteasca mai putzin ca cealalta) si crapa.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 15:23
Forum Renault