DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan lovit in spate

zeusreddog
post 28 Jul 2012, 15:28
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




Va salut!
Acum cateva zile ma indreptam spre mare, pe autostrada, ca tot romanu'. Mergeam in coloana, la un moment dat masinile din coloana franeaza, franez si eu, iar o stimabila doamna (bineinteles ca doamna, oare de ce nu ma mai mir?) s-a gandit ca nu este necesar sa franeze si dumneai, putandu-se opri f bine si in mine. Ceea ce a si facut.

Astfel m-am ales cu masina in starea in care se vede in poze. Am dus-o la asiguratorul cu care incheiase "doamna" polita (Generali), au constatat, cu o usoara "stimulare" a constatorului am reusit sa obtin inlocuirea tuturor pieselor afectate, adica bara spate, stop dreapta spate, capota portbagaj, fusta (tablie) spate si planseu portabagaj (locasul rotii de rezerva).

Trebuie sa recunosc ca sunt f sceptic in privinta reparatiei. Nu stiu exact cum vor inlocui de ex planseul. Se taie cel vechi si se sudeaza cel nou, banuiesc, dar am cateva intrebari:

De unde se taie mai exact?
Se va vedea ca este inlocuit?
Vor pune mastic la imbinari cum a fost din fabrica?
Pe dedesubt vor aplica si acel strat de antifon (vopsea cauciucata, are o anumita textura) ?
Va rugini in locul unde se sudeaza?

Imi cer scuze pt tumultul de intrebari, dar sunt f suparat pt ca nu stiu cum va iesi reparatia plange.gif


Mentionez ca masina va fi reparata la service-ul Auto Cobalcescu de pe Splaiul Unirii.

This post has been edited by zeusreddog: 28 Jul 2012, 15:38


Attached thumbnail(s)
DSC012481.JPG ( Size: 765.87k ) Number of downloads: 832
DSC012551.JPG ( Size: 624.08k ) Number of downloads: 977
DSC012501.JPG ( Size: 621.79k ) Number of downloads: 908
DSC012541.JPG ( Size: 586.18k ) Number of downloads: 857
DSC012521.JPG ( Size: 580.67k ) Number of downloads: 873
DSC012531.JPG ( Size: 538.83k ) Number of downloads: 397


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 29 Jul 2012, 10:21
Post #2


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Raspuns simplu. Aia taie de unde considera ei ,de vazut daca ai ochi bun se va vedea reparatia , antifonul daca nu te tii de ei nu o sa til puna iar daca nu esti atent nu iti vor inlocui panourile si doar le vor indrepta cum fac multe serviceuri prin asigurari. Ai multa grija si stai cu ochii pe ei ca multe le vor trece si nu le vor pune daca nu esti atent.


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu76
post 29 Jul 2012, 21:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 17 November 07




Salut!
Am patit ceva asemanator si eu, de curand (acum o luna). Ce o sa-ti faca? O sa-ti ia tabla la ciocan, o indreapta frumos, o da cu antifon si o vopsesc. O sa-ti schimbe bara spate (vezi sa fie de origine, ca altfel nu se aseaza bine, este casanta -nu absoarbe socuriile viitoare). Nu o sa se cunoasca ca ai avut eveniment cu ea. Eu am fost lovit de doua ori in spate. Prima data de un motociclist grabit si a doua oara de o dacie 1310. In ambele cazuri "tratamentul" a fost cel descis mai sus. Ma gandesc serios sa-mi pun carlig cool.gif

Capota cred ca nu merge indreptata. Se inlocuieste.

This post has been edited by radu76: 29 Jul 2012, 21:51


--------------------
Dacia Logan Kiss FM 2007/1.4 MPI - VL 05 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 29 Jul 2012, 21:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




mai bine o indreapta decat sa puna sudura pe ea ,unde pune sudurava rugini daca nu e tratat cum trebuie
daca pui carlig si te loveste din spate e mai frau ca iti indoaie si lonjeroanele


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Jul 2012, 23:52
Post #5


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(vladut88 @ 29 Jul 2012, 22:55)
unde pune sudurava rugini daca nu e tratat cum trebuie
*



Nu exista tratat cum trebuie... daca nu mai este din fabrica, va rugini 1000%. Sudura si rugina sunt ca si popa cu biserica.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 09:02
Forum Renault