DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imobiliare: Aventuri sinistre, în blocuri nou construite

argon
post 28 Mar 2008, 12:35
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




amanunte..ideea este ca se construieste en-gros iarna, iar betonul are o anumita temperatura de intarire. Ma uitam pe discovery la ceva asemenator, si a venit frigul pe nepregatite, in timp ce turnau, au adus "suflatoare"/incalzitoare electrice si au acoperit tot ce se putea, sa nu afecteze frigul intarirea..sa vad la noi asa ceva..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 28 Mar 2008, 12:35
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 28 Mar 2008, 09:36)
He he he. smile.gif  Blocul de care vorbesc eu are 30 de apartamente si 5-6 locuri de parcare X 15 000E/locul. Oare de ce? biggrin.gif  Crezi c-a luat cineva in calcul sa nu aglomereze strada?
*



În situația asta ar trebui împușcați proiectantul și ăla de la primărie care a dat autorizația.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Mar 2008, 15:41
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




merge treaba..glorie...lasa ca e bine. E prost ala care da nu ala care cere......vrei sa te faci sclav 20 -30 de ani pt un apartament de cenzurat. foarte bine. Prostia se plateste scump. Bravo astora de construiesc. Altii sa mearga la banci sa achite rate.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 29 Mar 2008, 19:13
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Eu ma consider cat de cat fericit...am fost FOARTE aproape sa cumpar un apartament in blocul din articolul respectiv. Norocul meu ca am fost pana acolo sa vad despre ce e vorba, avand in vedere ca blocul deja se inaltase. Mi-am pus mainile in cap la ce am vazut. Nici sa ma plateasca ei nu as fi dormit in acel bloc. Culmea este ca eu cunosteam pe cineva mare de tot din respectiva firma si tot isi lauda constructiile...ruda cu mine domnule...

PS: drumul de acces are maxim 2.3 m latime, iar la plecare mi-am rupt o aparatoare de noroi in niste sarme uitate de constructori. Doamne pazeste-ma...


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 29 Mar 2008, 22:06
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Domnii ingineri constructori de pe aici care va dati mari, ati auzit de aditivi? Sau domniile voastre isi imagineaza ca in tarile nordice se construieste doar 1-2 luni pe an...

Sa zici ca mai bine te-ar prinde seismul intr-un bloc comunist decat intr-unul nou e cam cum vorbesc babele la coada, denota lipsa de experienta si cunostinte tehnice majore. Nu vreau sa detaliez ca nu vreau sa ma bat cu pumnul in piept dar pentru 1-2 cazuri de blocuri facute aiurea nu e bine de generalizat, e "babe-talk".


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 30 Mar 2008, 17:22
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




asa, si cum iti dai seama ca un bloc e facut ca la carte, astfel incat sa reziste la un cutremur mediu? Si nu intreb la misto..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 30 Mar 2008, 19:39
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Probabil ca ar trebui sa se dea o lege, prin care constructorii sa nu mai vanda constructii neridicate sau nefinistate. Practic de acum sa platesti ceea ce ti se ofera gata construit, nu sa te rogi de ei sa termine constructia si finisarea, iar un organism independent, certificat si platit bine(nu cu spagi), sa certifice ca ceea ce ti se ofera, are o calitate certa.
Daca nu....cand vei cumpara un apartament peste 10 ani, in aceleasi conditii de astazi, la fel poti sa patesti .


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Mar 2008, 20:10
Post #38


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




@alx

Sunt convins ca daca citesti mai atent literatura de specialitate, vei afla ca utilizarea aditivilor nu elimina obligativitatea de a trata betonului imediat dupa turnare.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 30 Mar 2008, 20:39
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Arhitectii n-au nici o vina in cazul de fata. Ei au desenat un perete, DREPT. Ca muncitorul este de obicei platit la metru si baga viteza sa ia salarii, ca se lucreaza cu echipe private, ca pe santiere nu sunt diriginti sau nu sunt competenti este problema.
Arhitectilor li se poate imputa poate, faptul ca fac compromisuri, dar si asta este discutabil, ca daca nu fac ei proiectul, face altul.
De curiozitate, cei care aveti tangente cu domeniul, cate ore pe zi sta un diriginte, un inginer structurist, sau un reprezentant al antrepenorului general? Prea putine.
Si este explicabil, in conditiile in care un inginer are salariu in jurul a 2500 - 3000 lei, iar un sef de echipa din bolintin, plateste un muncitor la zi cu 100 de lei si lucreaza la metru. Si de aici, rezultatele smile.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 30 Mar 2008, 21:31
Post #40


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(george_slz @ 30 Mar 2008, 19:39)
Probabil ca ar trebui sa se dea o lege, prin care constructorii sa nu mai vanda constructii neridicate sau nefinistate. Practic de acum sa platesti ceea ce ti se ofera gata construit, nu sa te rogi de ei sa termine constructia si finisarea, iar un organism independent, certificat si platit bine(nu cu spagi), sa certifice ca ceea ce ti se ofera, are o calitate certa.
Daca nu....cand vei cumpara un apartament peste 10 ani, in aceleasi conditii de astazi, la fel poti sa patesti .
*



Pai legea exista, adica nu poti vinde cu contract decat o proprietate intabulata. Ce legea NU ARE CUM sa restrictioneze este intocmirea pre-contractelor, si de acolo toate belelele. Singura solutie este sa se construiasca mai mult si mai repede, chestie care duc econcurenta in sus si preturile in jos. Varianta extrema mai este un cutremur de peste 6 grade, insa asta nu e o chestie de glumit...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 31 Mar 2008, 08:34
Post #41


CGB


Group: Members
Posts: 2.450
Joined: 4 May 05
From: behind




"Noroc că e bună structura de rezistență, poate să vină orice cutremur”. Dar în caz de cutremur, riști să cazi în nas pe trepte. Una e pitică, următoarea uriașă, depinde ce inspirație a avut „artistul” în ziua aia"
.......................
"Cică unul singur și-a permis să-și cumpere un loc acolo. A încercat omul să-și bage mașina, dar nu reușea. Pantă prea abruptă. Au venit muncitorii, au ras din pantă, degeaba. Tot nu intra mașina. Au mai ras o dată, nimic. S-a enervat inginerul și i-a zis omului să-și ia altă mașină! '"
.....
cascadorii rasului radmasa.gif



"Dezvoltatorii socotesc că foamea de locuințe e așa de mare, încât sigur vor găsi oameni care să cumpere. Dar e și multă prostie: „Trebuie să fii de pe altă planetă, ca să nu-ți dai seama că în construcții se lucrează prost și se fură mult" - foarte adevarat.

si pe la mine is neste blocuri d-astea facute la repezeala. frumoase pe-afara, dar in interior unora le-a cazut tencuiala de pe tavane, usile si ferestrele nu se mai inchid, instalatiile picura, iar zona din jur arata ca dupa razboi. au facut blocul, dar pe langa is numai noroaie. ca n-au mai asfaltat smile.gif

si foarte najpa ii izolarea fonica. banuiesc ca rezistenta e pe grinzi, iar peretii is foarte subtiri. si se aude totul prin ei. cand dai o beshina trebuie sa strangi din buci sa iasa fîsîita, ca sa nu se auda la vecini.

This post has been edited by cristib: 31 Mar 2008, 08:36


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 31 Mar 2008, 08:45
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Mdeah, ma rog, voi priviti dintr-un punct subiectiv de vedere.
Dar daca incepem sa vorbim de izolatii fonice si nebunii, sunteti constienti si ca incepem sa vorbim de la 2000 - 2500 euro pe metru patrat in sus?

Cat despre calitatea finisajelor, aveti tot dreptul sa cereti o copie dupa proiectul de detaliu (DDE). Si eu caut sa cumpar un apartament si eu as face proiectul parte din contractul de V-C. Modifica ceva si nu sunt de acord, reziliem, banii inapoi.

Cat despre vanzarea de apartamente nefinisate, e o varianta de a cumpara mai ieftin. Daca le vreti gata finisate, pentru zonele marginase sau afara din Bucuresti incepem de la 2000 e/mp. Eu unul nu am acesti bani, prefer ceva intr-o faza mai neavansata si mai eftin.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 31 Mar 2008, 09:20
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




ma intrebi si eu cat din cei 2000-2500 de euroi se reflecta in materiale [poate chiar si de calitate]+manopera si cati in profit...cred ca in momentul de fata raportul costuri/ profit e cam 40/60


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 31 Mar 2008, 09:32
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




FALS.

Profitul, in general, se ridica pe la 300-500e/mp. Aici incluzand si riscurile.

In general, in zonele bune din Bucuresti, ponderea terenului in mp construit e de 400-700e. Constructia costa si ea cam 700e. + proiectare, urmarire de santier, spagi la primarii si inspectorat, DOBANZILE BANCII, etc.

Acum problema principala a costului de vanzare este pretul terenului, in zonele bune neputand sa cumperi nimic sub 2000-2500e/mp.

In zona Calea Calarasi nu mai exista nimic sub 3000e/mp, majoritatea batand in 4000.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 17:10
Forum Renault