DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia 1300 reborn, o poveste fara sfarsit

dan supernova
post 30 Sep 2010, 17:45
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




deci dupa o lunga absenta am terminat si masina uitati ce a iesit biggrin.gif dar am o problema sper sa ma ajute cineva cu cateva sfaturi nu am semnal pe nici o parte nu sa aude acel tacanit nmk nici avari nici semnal in rest merg toate biggrin.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 30 Sep 2010, 18:52
Post #32


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Meseriasii care dezasambleaza&asambleaza masini, in special dacii, dupa vopsire au ei o placere deosebita sa nu puna toate piesele la loc asa cum trebuie, mai ales in ceea ce priveste partea electrica.
Te apuci frumos si inatii de toate verifici daca releule de semnalizare exista in materialitatea lui, si daca este conectat la instalatia electrica a masinii.Daca raspunsul este afirmativ, bagi un ochi si la butonul de avarii sa aiba toate firele puse la locul lor.Urmatoarekle pe lista sunt sigurantele.Dupa asta iei la puricat becurile.Te bagi sub bara din fata si vezi daca firele sunt conectate.Daca sunt conectate sa fie conectate toate.Daca nici asa nu merg, scoti firele si dai jos lampile din bara din fata si geamurile de la lampile de pe spate, si vezi daca exista becurile in materialitatea lor, si daca functioneaza.
Daca ai facut toate aceste operatii si rezultatul este in continuare negativ, mergi la un electrician.
Succes.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 30 Sep 2010, 19:39
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




cel mai mult cred ca e de la releu ...ptr ca am miscat eu de fire pe acolo si incepuse sa mearga bn doar cand aprideam faaza scurta si dadea msemnal incepeau sa meraga repede sad.gif ,deci becurile nu sunt ...ramane sa schimb releu maine sa refac conexiunile la lampi din nou daca nu merge nici asa la electrician smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_geo93
post 30 Sep 2010, 20:18
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 16 November 09
From: Motru




ce frumos ar sta cu niste chrom pe ea :X oglinzi,bari,cele 2 dungi de deasupra usilor pe care se prinde portbagaju,manere cromate,stergatoarele la fel...ar veni super pe culoarea asta

oricum arata frumos acuma icon_mrgreen.gif

This post has been edited by ovy_geo93: 30 Sep 2010, 20:19


--------------------
Dacia 1310 Berlina 2003 - GJ 03 TSF
Dacia 1305 PickUP 2001 - GJ 05 CJY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 30 Sep 2010, 20:30
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




pai si eu am vrut sai pun bari cromate ,oglinzi ,dar am cautat prin rematuri si nu am gasit nimic bun toate erau ruginite sau lovite :|


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 1 Oct 2010, 10:39
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Cat te-a costat toata reparatia masinii ? biggrin.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 1 Oct 2010, 18:54
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




reparatie masini pana in momentul de fata 16 mil smile.gif vopsitor si tinichigiu prieteni foarte buni de alu tata . masina este facut cat mai bn posibil nu este facuta de mantuiala

This post has been edited by dan supernova: 1 Oct 2010, 18:55


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 1 Oct 2010, 19:19
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




A iesit fain , sa o stapanesti sanatos )


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 1 Oct 2010, 20:07
Post #39


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Recomandare:Poti cauta pe net/viata reala un atelier care se ocupa cu cuprarea&nichelarea&cromarea reperelor spuse de colegul de forum mai devreme.
Si daca gasesti te rog sa dai de stire, pentru ca si pe mine ma intereseaza sa aplic procedeul pe un set de minere.
Oglinzi cromatem daca o sa cauti cu atentie gasesti pe la bursa, atit romanesti cit si frantuzesti, dar trebuie sa cauti cu vre-o 5-7 pagini in urma cu multa atentie.Mai poti incerca si pe 4tuning la sectiunea-dacia.Intr-o vreme erau vre-o 2 anunturi.
Bafta.

This post has been edited by STORMTROOPER: 1 Oct 2010, 20:09


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 1 Oct 2010, 20:26
Post #40


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




A iesit bine.Imi place.Spor in continuare.
Mi-ar place sa mai am o Dacie din anii 70-80. wub.gif


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 1 Oct 2010, 20:29
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




om_bland multumesc mult
STORMTROOPER - am sa caut si eu as vrea sa cromez barile daca gasesc ceva stai linistit te voi anunta voi posta aici datele de contact ...credeti ca ar da bine daca as vopsi jentile albe ?


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 1 Oct 2010, 21:10
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Mie nu-mi plac jentile vopsite in alb ( este doar gustul meu ) . Eu le-as prefera vopsite cu argintiu wink.gif . Tu decizi cum le vei vopsi , in functie de preferinta ta smile.gif .


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 1 Oct 2010, 21:15
Post #43


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Din ceea ce vad eu tu ai jante cit de cit normale de D1300, adica nu ai Canade sau alte asemenea, motiv pentru care iti recomand urmatorul exercitiu de imaginatie:http://www.daciaclub.ro/-VAND-piese-vechi-t192899.html
Vezi/imagineaza-ti cum i-ar sta cu capacele din link.
Succesuri.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 2 Oct 2010, 11:48
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




da iar sta bine cu acele capace dar sunt rezervate :| eu am acelke capace in stare buna dar sunt vopsite negru sad.gif( as fi vrut sa fi fost cromate


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_geo93
post 2 Oct 2010, 12:08
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 16 November 09
From: Motru




vezi pe 4 tuning,era cineva care vindea la anunturi-dacia o gramada de triple,oglinzi,si foarte multe embleme de renault12 si dacia,tipu are de toate pt 1300-1310,doar cauta anunturile lui


--------------------
Dacia 1310 Berlina 2003 - GJ 03 TSF
Dacia 1305 PickUP 2001 - GJ 05 CJY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 2 Oct 2010, 12:26
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




ieri am fos tcu masina la un electrician ..si am rezolvat problema partial smile.gif , acum am semnal pe spate si pe fata partea cu soferu iar pe cealalta partea merge doar cand am farurile oprite cand le aprind se blocheaza semnalu sta aprins continuu smile.gif) ,cat credeti ca imi iau un electrician sa imi schimbe partea electrica doar ce tine de semnal ?


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 3 Oct 2010, 08:25
Post #47


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Daca tot nu rezolvi problema, ma "claxonezi" si te trimit eu la electricianul meu. In 4 ani de cind l-am descoperit si mi-a lucrat la masina nu am avut probleme la instalatia electrica, si mi-am bagat si eu nasul pe acolo de citeva ori.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 3 Oct 2010, 13:19
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




ok ms mult ..sa vad ce fac saptamana asta luni ,marti o duc la un nene care zice ca banuieste ce are sa vedem daca il face daca nu lua mlegatura smile.gif
Azi dim iam luat si 2 jenti cu caucuri pe spate biggrin.gif

<span class='edit'>3 Oct 2010, 16:01:</span>
de unde pot lua si eu un sticker cu daciaclub ?

This post has been edited by dan supernova: 3 Oct 2010, 21:13


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 6 Oct 2010, 16:33
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




azi am fost cu masina la mecanic iam schimbat toate bucsaraia pe fata si placutele de frana smile.gif si pe spate etrieri de frana si curati prin inauntru wink.gif mai am sa schimb planetarele am fost la magazin si era 2 mil bucata :| ma gandeam sa le cumpar din vitan reconditionate cu 70 ron bucata ce ziceti sunt bune ?


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 6 Oct 2010, 19:55
Post #50


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




La faza cu reconditionarea e ca la loterie.Depinde daca ai noroc cum au fost reconditionate.
Dar atentie, tu nu ai planetare modelul lung?


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 6 Oct 2010, 21:58
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




da model lung


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 7 Oct 2010, 19:12
Post #52


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Ia sectiunea bursa la puricat. Cu multe pagini in urma am vazut un utilizator care parca avea niste planetare lungi de vinzare.Nu mai stiu daca erau reconditionate sau noi.
Succes.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 7 Oct 2010, 19:33
Post #53


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




trebuie sa spun ca am patit si eu aceeas problema cand masina a trecut printr-o reparatie capitala. Am avut aproape toate sigurantele arse, cand claxonam se aprindea faza lunga, semnalizarile nu mergeau. Am avut de tras pana in vara (a se vedea threadul probleme la faruri) cand nu imi mergeau luminile bine din cauza unor fire inversate intr-o mufa de far...


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 7 Oct 2010, 19:36
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




din fericire eu am rezolvat problema cu semnalu acum toate merg ca la carte smile.gif si cu planetarele mam hotorat voi lua noi ambele planetare la 2 mil bucata dar nu stiu decare poloneze sau italienesti ?

This post has been edited by dan supernova: 7 Oct 2010, 19:37


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krystyanys
post 8 Oct 2010, 21:46
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 October 10
From: Bucuresti




Salutare la fiecare !
Ma intereseaza si pe mine sa cromez... nichelez barele ... , nu a gasit nimeni nimic... zic asa pe incercate ca asa pe net... gasesti da altfel e cu recomandare.


--------------------
dacia 1300 1974 - B-44-MDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 18 Oct 2010, 18:17
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




azi am fost sa fac itp la masina si .....respins sad.gif( miau gasit scapari gaze pe la imbinari toba , racord frana spate si deschilibru frana puntea spate sad.gif in rest nu mai gasit nimica ....am o intrebare acum pot sa ma duc in alta parte sa fac itp ? sau trebuie sa ma duc tot la ei ?


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 18 Oct 2010, 19:44
Post #57


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Poti sa te duci in alta parte, DAR [I][U]:tu/masina figurezi/figureaza in unitatea centrala de la RAR ca respins pentru problemele mentionate de tine.Daca te duci in alta parte si cei de acolo iti dau ITP-ul, risti sa iti opreasca RAR-ul masina in statie si sa vina la un supra control.
Parerea mea ar fi sa rezolvi ce ti-au scris oamenii aceia in fisa de respingere si sa te prezinti din nou la ei. Teoretic nu ar trebui sa verifice decit problemele pentru care te-au respins.
Bafta.

This post has been edited by STORMTROOPER: 18 Oct 2010, 19:45


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 18 Oct 2010, 19:53
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




oke ms nu stia mdeci atunci rezolv ce am si ma duc tot la ei nu vreau sa ma complic


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 18 Oct 2010, 20:38
Post #59


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




1.Schimbi repartitorul+mergi la un mecanic pe care il cunosti bine sa-ti regleze frina cit poate el de bine.
2.La faza cu scaparile de gaze este cu "schepsis".
a) Te bagi pe sub masina, daca ai unde, daca nu service scrie pe tine, si vezi pe traseul de evacuare pe unde scapa, si chituiesti/dai cu silicon rosu/negru sau stringi colierele la muschi pina nu mai rasufla pe nicaeri.
b)Daca vezi ca nu rasufla ori mergi la un mecanic sa-ti gituie carburatorul/amestecul, ori te apuci singur sa stringi surubul care actioneaza clapeta de acceleratie pina obtii un mers cit mai "usor" al motorului, sau altfel spus o gitui cit sa nu moara dar cit sa-ti iasa cit mai bine "noxele".
Gasesti mai multe detalii aici: http://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia...rar/page-5.html
Succes


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 18 Oct 2010, 22:18
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




dan supernova - si eu am avut dezechilibru pe fata de 25%, am aerisit-o si m-au trecut la revenire... asa e la dacii... faza cu repartitoru mi-au zis si mie sa-l schimb dar n-am inteles de ce, ulterior m-am uitat pe rezultatul testului de frane si fata era de vina nu spatele, vezi si tu unde e slaba franarea si aeriseste bine acea roata, eu am fost nevoit sa aerisesc pe la furtun deoarece aerisitorul era rupt pe etrierul respectiv

exista in hipermarketuri un fel de pasta pt etansare evacuare, eu mi-am schimbat finala si am folosit si au iesit gazele din prima, cauta si niste coliere noi cele vechi cred ca e vor rupe ca la mine fiind blocate piulitele

This post has been edited by danciusergiu84: 18 Oct 2010, 22:21


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 05:47
Forum Renault