DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ingatuire la accelerare

virgilvwu
post 8 May 2010, 23:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 January 09




Am si eu o alta problema,am observat ca mi se ingatuie la aceelerare ,si in sarcina si pe liber!Problema sta in felul urmator:in sarcina in momentul knd o accelerez mai brusc se ingatuie de cateva ori dupa care "isi da drumul",are demaraj bun,faza asta o face si pe liber in momentul cand apas acceleratia mai tare are o smucitura asa,dupa care urca in ture bine!ce ar putea fi!mentionez ca bujiile sunt schimbate recent,de origine eiquyem,filtru de aer nou,senzor de turatie curatat,,l-a corp clapeta nu am mai umblat,pentru ca la relanti merge bine,nu se tureaza aiurea,sta pe 750,fara figuri!??daca o aceelerez mai usor merge bine treba figura apare numai cand tre sa bagi piciorul mai cu viata in ea!ma gandesc ca ar putea trage aer fals pe undeva,garnitura aia de la corp clapeta,e cam pacatoasa? blush.gif,nu stiu ce sa zic,am si toba sparta si o si aud cand se ingatuie ca scoate gazele intrerupt!inainte nu prea aveam demaraj,dar deodata si-a revenit,trage de rupe,si din cauza ca "da in nas" putin la inceput iti lasa impresia ca deodata intra turbo,se zgaltaie de cateva ori,dupa care trebuie sa te tii de bine de volan blink.gif !astept raspunsuri,de la ce-i mai priceputi ca mine!tot respectu pentru solenzari! smile.gif

This post has been edited by virgilvwu: 8 May 2010, 23:46


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
interlagos89
post 8 May 2010, 23:53
Post #2


Keep Walking


Group: Members
Posts: 300
Joined: 17 April 08




De verificat debitul pompei de benzina,daca totul este in regula verifica si injectoarele.Eu am patit asa din cauza benzinei proaste,am rezolvat cu un aditiv.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 9 May 2010, 08:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




nici vorba, daca ar fi pompa de benzina nu ar mai urca in ture deloc dupa ce "gatuie".Injectoarele la fel , daca ar fi unu infundat ar merge rau motorul , in 3 pistoane si nu ar avea vlaga deloc ...
Ce ai tu este aer fals pe la corpul clapeta , bineinteles garnitura de jos.Se gaseste mai greu , dar este de cumparat.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 9 May 2010, 10:50
Post #4


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




tot din corpul clapeta este buba la tine...sa stii ca si eu inainte sa curat corpul clapeta parca tot asa imi facea...dupa acum nu imi mai face deloc...chiar se duce frate cind bag piciorul in pedala


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virgilvwu
post 9 May 2010, 10:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 January 09




Merci baieti,ma gandeam eu ca de acolo este,o sa ma uit maine,ca astazi nu prea am timp,si sa vedem ce rezolv!sal


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 May 2010, 13:19
Post #6


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu nu as elimina de tot posibilitatea ca pompa de benzina sa fie colmatata si sa nu dea debitul care trebuie...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 21:03
Forum Renault