DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan(nou) vs Ford focus(SH)

klaus
post 20 Oct 2011, 22:11
Post #91


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ZTV, raspunsul e foarte simplu: intr-un accident cu rostogolire poti sa fii si intr-un tanc (la propriu), daca nu te tine ceva in scaun fractura de coloana tot la cimitir duce.
Cand se dau exemple e bine ca ele sa fie pertinente.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Oct 2011, 22:59
Post #92


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(4x4 @ 20 Oct 2011, 13:34)
Noua skoda ocatvia e o masina foarte buna, de superb nu mai zic.

Iar ocatvia mk1 e fiabila, accesibila si o buna alegere sh.
*



Skoda mi-a parut de cand a aparut ca fiind o masina fara personalitate, mai ales la interior.


QUOTE(ZTV @ 20 Oct 2011, 13:50)
Crede-ma Andy_ACS ca caut A6 sau Honda Accord, Passat, Avensis.... dar nu gasesc  la un pret bun. Ori sunt prea vechi, ori au pret mare
*



Asa se demonteaza mitul masinii SH de clasa superioara, vanduta dupa doi-trei ani sub pretul unei masini non-premium fiabile noi. Cei care vreti sa cumparati asa ceva sub pretul unui Logan nou, faceti concesii la vechime.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 20 Oct 2011, 23:23
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Shush @ 20 Oct 2011, 11:55)
Nu vreau sa fiu rau, dar Carisma aia e fix la fel de sigura/nesigura ca si Loganul ! Deci nici macar tu nu ai ascultat de sfaturile pe care le dai pe forum.
*


cine crezi ca il mai baga in seama pe ex samsarul ztv? icon_mrgreen.gif Oricum tocmai i-ai dat un sah mat. laugh.gif

20 Oct 2011, 23:26:
QUOTE(4x4 @ 19 Oct 2011, 22:04)
Depinde ce vrei, eu intre logan si x5, asa alege x5 pe loc.
*


radmasa.gif bravo tie. Ia spune-ne cat costa o anvelopa de iarna la un x5. sau o janta. Sau cat costa asigurarea la o asemenea masina. sau schimbul unor discuri de frana.

Preferabil nu din dezmembrarea, dezmembrarilor (adica sa fie pe intelesul tau .. nu dintr-o masina dezmembrata care la randul ei are piese de pe o alta masina dezmembrata) laugh.gif

20 Oct 2011, 23:27:
QUOTE(ZTV @ 20 Oct 2011, 11:27)
Nu compar Dacia cu Rolls, dar daca in cazul lui Huidu nu era un Logan, ci era Volvo sau Mercedes cred ca aveau sanse mai mari. Un Volvo SH in stare foarte buna  costa un pic mai putin decat un Golan nou.  Cine cumpara o masina, si se uita numai la pret de intretinere nu e interg la minte. Dai mai mult la intretinere, consuma mai mult, cumprei SH daca nu permiti de noua (vb de SH de maxim 5-6 ani) si la o tamponare nu te trezesti in fata lui SF Petru / Lucifer .
*


la tine de diferenta de masa nu s-a auzit nu? Sau ca ml-ul e mai inalt ca masinile de care zici tu mai sus. wink.gif Vorba unui coleg: vorbesti ca sa nu taci wink.gif

This post has been edited by aphophis: 20 Oct 2011, 23:27


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 21 Oct 2011, 00:52
Post #94


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




pompierule, iara esti frustrat ?

21 Oct 2011, 14:01:
QUOTE(aphophis @ 20 Oct 2011, 23:23)
cine crezi ca il mai baga in seama pe ex samsarul ztv?  icon_mrgreen.gif Oricum tocmai i-ai dat un sah mat.  laugh.gif

<span class='edit'>20 Oct 2011, 23:26:</span>

radmasa.gif bravo tie. Ia spune-ne cat costa o anvelopa de iarna la un x5. sau o janta. Sau cat costa asigurarea la o asemenea masina. sau schimbul unor discuri de frana.

Preferabil nu din dezmembrarea, dezmembrarilor (adica sa fie pe intelesul tau .. nu dintr-o masina dezmembrata care la randul ei are piese de pe o alta masina dezmembrata)  laugh.gif

<span class='edit'>20 Oct 2011, 23:27:</span>

la tine de diferenta de masa nu s-a auzit nu? Sau ca ml-ul e mai inalt ca masinile de care zici tu mai sus.  wink.gif Vorba unui coleg: vorbesti ca sa nu taci  wink.gif
*





Eu pun pariu cu tine, pompierule cu toate diferentele de masa daca in loc de Logan era un Volvo sau Mercedes, sansele de supravietuire erau mai mari cu aprox 30-40 %.

This post has been edited by ZTV: 21 Oct 2011, 14:01


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 21 Oct 2011, 19:02
Post #95


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




QUOTE(ZTV @ 19 Oct 2011, 13:25)
Ford fara discutie, este o masina mai fiabila, mai de calitate, si mai confortabila. Daca o sa-l vinzi peste 2 ani pierzi max 1500 euro sau hai 2000. La dacia pierzi peste 3000 -3500 euroi.
*


la asta ma gandesc si eu...cine nu crede sa consulte paginile cu anunturi auto

QUOTE(testike @ 19 Oct 2011, 17:13)
Cum adica, Fordul de 5-6 ani (daca e inceput 2008) o sa coste 5700-6200?
Si Logan de 2 ani full o sa coste 3500-4000?
Sa fim seriosi.
*


luati in calcul ca acum 3 ani 1Euro costa 3,5 lei, convertiti in lei si veti observa ca preturile nu au scazut asa mult...de scadere brusca la revanzare se poate spune la Kia, Hyundai, se prabuseste pretul la jumate dupa 1 an...

QUOTE(bogdan_90 @ 19 Oct 2011, 18:04)
Ca fost posesor de logan si actual posesor de focus 1.6 tdci pot spune simplu alege focus-ul. Intretinerea putin mai scumpa la focus dar nu cine stie ce.
*


de asta sunt constient ca nu costa asa mult..mai ales ca eu vreau benzina.


QUOTE(ArtVandelay @ 20 Oct 2011, 18:40)
Ma intreb de ce mai continua discutiile, din moment ce alegerea a fost facuta inante de a face topicul.
*



Uzina Dacia vrea sa imi bage pe gat logan de 1.2 16V, cu motivele ca nu se fabrica, ca nu au pe stoc... sa-i injur de tot...
am incercat la mai multi dealeri, meridian, dacoserv, cobalcescu... toti spun aceeasi poveste... ma rog de ei cu banii si ei ma evita.

nu mai faceti atata reclama targului vitan ca acolo gasiti numai daune... am facut test cu un focus care samsaru se lauda ca e de 1,6 si cand m-am uitat in talon era de 1.4...plus ca tragea dreapta ca o caruta si mi-a atras atentia. m-am uitat atent si am observat stalpu sifonat(cand ma uitam la stalp tiganu ma chema in alta parte sa-mi arate ceva...ce strategie sa imi atraga atentia) plus ca tapiteria era cutata deasupra stalpului...
in fine, discutia poate continua, ca logan nou nu iau decat de 1,6...

21 Oct 2011, 19:04:
am inteles ca fordurile astea sunt proaste cu partea de senzori...cam cedeaza frecvent unii senzori, de acceleratie, de volanta, nu ma pricep...poate are cineva detalii...

This post has been edited by marian_ariciuc: 21 Oct 2011, 19:04


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 18:55
Forum Renault