DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Indexul de satisfactie a consumatorilor (CSI), Toyota pe primul loc la 5 categorii !

laur
post 19 Sep 2005, 11:49
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




In Franta si Germania, marca nipona este pe primul loc in topul preferintelor

Analistii din intreaga lume considera deja Toyota ca fiind viitorul numar unu in vanzari la nivel mondial. in ciuda cresterii rapide a vanzarilor, constructorul japonez nu face rabat de la calitate.

Compania de consultanta J.D. Power a realizat recent un studiu in doua dintre cele mai mari state europene, Franta si Germania, in incercarea de a afla care este marca preferata a soferilor. Desi cercetarea de piata a avut loc in tari cu o industrie auto puternica, iar nationalismul cetatenilor francezi si nemti este binecunoscut, nici Mercedes, Audi sau Volkswagen si nici Renault, Citroen sau Peugeot nu au fost nominalizate pentru locul 1 in topul preferintelor.

in Franta, Toyota a obtinut locul intai la trei dintre cele sase clase auto incluse in studiu, producatorul german BMW a ocupat primul loc la doua dintre categorii, ultima fiind adjudecata de catre Mazda. in sondaj au fost chestionati 16.000 de soferi in legatura cu 95 de modele produse de 25 de fabricanti. Autoturismele au fost clasificate in sase categorii dupa clasa din care fac parte, respectiv mica, compacta, medie, mare, SUV si monovolum. Modelele incluse in studiu au fost lansate, in medie, in urma cu doi ani si jumatate. Criteriile dupa care se fac investigatiile sunt calitate/fiabilitate, cu o pondere de 38% in punctaj, atractivitate (22%), costuri de intretinere (20%) si multumirea clientilor fata de service-ul firmei (19%).

Companiile europene pierd teren

Primele trei pozitii la clasa mica au fost ocupate de Toyota Yaris Verso, Toyota Yaris si Peugeot 106, in vreme ce la clasa compacta clasamentul este dominat de Toyota Corolla, Ford Focus si Skoda Octavia. La segmentul mediu primul loc a fost adjudecat de BMW 3, urmat de Mercedes C si Toyota Avensis. Liderii la clasa mare sunt BMW 5, Audi A6 si Mercedes E. La monovolume, Mazda Premacy s-a situat in fata Toyotei Corolla Verso si Toyotei Avensis Verso, iar la modelele SUV primele au fost Toyota Land Cruiser, BMW X5 si Toyota RAV4.

In Germania, situatia este oarecum similara, Toyota fiind considerata cea mai buna marca de vehicule in ceea ce priveste satisfactia clientilor, cu un scor de 856 de puncte din 1.000 posibile.

Locul doi a fost ocupat de BMW cu 837 de puncte, cu numai un punct in fata unei alte companii nipone, Mazda, insa mult peste media europeana care este de 800 de puncte. Pe segmente, invingatorii sunt Toyota Yaris Verso (clasa mica), Toyota Corolla (clasa compacta), Toyota Avensis (clasa medie), BMW 5 (clasa mare), Mercedes-Benz CLK (clasa sport), Toyota Corolla Verso (monovolume) si Toyota RAV4 (SUV). intre producatorii germani cel mai bine este plasat BMW, brand care se afla cu 24 de puncte peste scorul obtinut in 2004, in timp ce Mercedes a crescut si el in optiunile cumparatorilor, dar se afla inca pe locul 11.

This post has been edited by laur: 19 Sep 2005, 11:51


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 19 Sep 2005, 12:49
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Pai treaba asta nu e deloc o noutate. De multa vreme Toyota se afla in fruntea clasamentelor de genul asta. Numai la noi e greu sa se obisnuiasca lumea cu ideea ca nu masinile nemtesti sunt cele mai bune si fiabile. Cred ca mai bine de 80% dintre romani ar prefera un Golf decat o Corolla. Inclusiv eu de altfel.

Asa e la noi, lucrul nemtesc se bucura de mare admiratie (si cand trebuie, si cand nu). Poate daca am fi avut colonisti japonezi prin Transilvania (si nu sasi), altfel ar fi stat lucrurile...


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 19 Sep 2005, 12:57
Post #3


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Pai daca multi dintre noi "traiesc in trecut " e normal sa li se para mai bune masinile nemtesti. Mah eu mor cand ii aud cum sustin in necunostinta de cauza ca masinile nemtesti sunt cele mai tari, ca ce face neamtu'... In schimb ma bucur cand vad parerea majoritara despre masinile frantuzesti... biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 19 Sep 2005, 13:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




masinile japoneze sunt mai ieftine decat masinile europene in general, nu numai nemtesti
Dar nu sunt la fel de fiabile. Asta nu inseamna ca o masina japoneza nu rezista 200.000 km...dar dupa aia...ii spui la revedere.

In alta ordine de idei...te duci cu 20.000 euro si-ti iei masina noua. Tu iti iei o japoneza, eu imi iau o europeana. Dupa 4 ani le vindem. Tu iti iei fix nimic pe ea, eu imi iau bani buni.
Masinile japoneze sunt campioane la pierderi in urma vanzarilor sh.

Nu confundati oamenii care nu arunca cu banii si doresc sa-si cumpere ceva de calitate cu oamenii cu conceptii fixe.

Nu se pune problema ca ce fac nemtii e facut cu grija, iar japonezii dau rasol. E vorba doar ca nemtii si francezii chiar investesc serios in teste si in dezvoltare.

Toate tehnologiile noi si descoperirile in materie de Auto, se nasc in Europa. Dupa aia copiaza si japonezii.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 19 Sep 2005, 13:30
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(andu911 @ 19 Sep 2005, 14:23)
masinile japoneze sunt mai ieftine decat masinile europene in general, nu numai nemtesti
Dar nu sunt la fel de fiabile. Asta nu inseamna ca o masina japoneza nu rezista 200.000 km...dar dupa aia...ii spui la revedere.

In alta ordine de idei...te duci cu 20.000 euro si-ti iei masina noua. Tu iti iei o japoneza, eu imi iau o europeana. Dupa 4 ani le vindem. Tu iti iei fix nimic pe ea, eu imi iau bani buni.
Masinile japoneze sunt campioane la pierderi in urma vanzarilor sh.

Nu confundati oamenii care nu arunca cu banii si doresc sa-si cumpere ceva de calitate cu oamenii cu conceptii fixe.

Nu se pune problema ca ce fac nemtii e facut cu grija, iar japonezii dau rasol. E vorba doar ca nemtii si francezii chiar investesc serios in teste si in dezvoltare.

Toate tehnologiile noi si descoperirile in materie de Auto, se nasc in Europa. Dupa aia copiaza si japonezii.
*


Aici gresesti un pic !Sunt piete ( si destule in lume ) unde cea mai buna resale value o au masinile japoneze !
Asta ar fi una , iar a doua , sa stii ca nu toate tehnologiile noi se nasc in Europa , ci mai apar si in Asia Sau State !
Iar ca fiabilitate , nu cred ca exista un jeep mai bun decat Toyota LandCruiser si crede-ma ca stiu ce vorbesc ( adica am unul pe mana - nu in tara)!


This post has been edited by body: 19 Sep 2005, 13:32


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 19 Sep 2005, 13:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Clar! spre exemplu, uitati-va la preturile SH de pe mobile.de. O sa vedeti ca o Toyota Yaris are o valoare de revanzare MULT mai mare decat un VW Polo, Peugeot 206, Opel Corsa sau smile.gif) Renault Clio. Nu mai pun la socoteala Fiat care are niste preturi SH super mici...de ce oare? Cam la fel stau lucrurile si cu Honda Jazz.

Nu vreau sa intru in detalii, insa Toyota Avensis SH e mult mai scumpa decat un Passat, Vectra, Laguna sau 406....see for yourself


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 19 Sep 2005, 14:57
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




andu911: dupa parerea mea nu e fix cum zici tu... dimpotriva. In medie, masinile japoneze sunt mai fiabile decat cele europene.


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 19 Sep 2005, 18:28
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




valoarea de revanzare tine de multi factori. am putea si noi (Romanii) sa ne laudam cu Solenta si SuperNova care se vand la preturi foarte apropiate de cele de cumparare...

iar despre fiabilitate... important e sa mearga bine masina 4-6 ani. tendinta generala a posesorului e sa o schimbe intr-un interval cat mai scurt, pentru ca imbatraneste moral mai repede decat fizic.

This post has been edited by carman: 19 Sep 2005, 18:35


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 19 Sep 2005, 19:34
Post #9


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(carman @ 19 Sep 2005, 18:28)
valoarea de revanzare tine de multi factori. am putea si noi (Romanii) sa ne laudam cu Solenta si SuperNova care se vand la preturi foarte apropiate de cele de cumparare...

*



La Solenza, chiar mai mari ... blink.gif blink.gif blink.gif Am vazut asta!

Masina nemteasca este 'mostenita' din tata in fiu... Adica tata ma bate la cap cu Golfu sau Skoda (ca e nemteasca si asta o parte .. ) si eu tot ii zic de C4 ! Gusturile nu se discuta, dar generatia crescuta cu Golf 1 isi aduce aminte cum buburuzele alea faceau 300.000km si bateau la fund o Dacie noua... cool.gif

Stiti, pana la urma, treaba se rezuma strict la imaginea anumitor producatori pe piata piata noastra. De ex eu nu am intalnit nici un roman sa zica de rau de Golf si nu am intalnit nici unul sa zica ceva de bine de C4 mad.gif ..

Asa era si cu Solenza! Ma bateau la cap vecinii: Cielo, Cielo... Si uite am 20.000km si masina merge PERFECT si suntem foarte multumiti de ea! Nici un ban bagat in ea in afara de revizie si benzina!

Si de masinile japoneze stiu de la tata care a stat in Germania 3 ani ca erau privite cu foarte mult respect! Cele frantuzesti erau un fel de Berline, iar Fiatul il luai cu 500-1000 DM din targ la 5 ani vechime... wacko.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 20 Sep 2005, 08:51
Post #10


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Oricum faza cu revanzarea este un factor mai putin important si depinde de la om la om. Daca vrei masina x care ti-o permiti ti-o iei ca vrei tu si conteaza mai putin ca peste y ani o sa coste mai putin decat alta.

Ca la urma urmei daca ai avut bani sa iei ce vrei odata sansele sunt foarte mari sa ai si a doua oara....dar ma rog..depinde de la individ la individ.


Oricum acest indice de satisfactie al clientilor cred ca bate orice statistica care o publica firma x si y...daca clientul e multumit atunci aleluia!


-------------
@Adrian: la 20 000 km nici nu m-as astepta sa bagi bani in nici o masina..fie ea si dacie...Asa ca la mai multi!

This post has been edited by Lexy: 20 Sep 2005, 08:54


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 20 Sep 2005, 09:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




QUOTE
masinile japoneze sunt mai ieftine decat masinile europene in general, nu numai nemtesti


Mai uita-te pe preturi.....japonezele sint mai scumpe decit multe eoropene (Renault, Peugeot, Ford, Fiat, etc...). Cel putin Honda si Toyota, Subaru....ca Suzuki ma lasa rece !


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 20 Sep 2005, 10:44
Post #12


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




cred ca baiatul se referea la preturile sh..parerea mea.


Si la urma urmei daca a descoperit un dealer care da masinile japoneze noi la pret mai mic sa stii ca am si eu o lista mica tongue.gif tongue.gif tongue.gif


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 20 Sep 2005, 12:02
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




QUOTE(Lexy @ 20 Sep 2005, 12:44)
cred ca baiatul se referea la preturile sh..parerea mea.
Si la urma urmei daca a descoperit un dealer care da masinile japoneze noi  la pret mai mic sa stii ca am si eu o lista mica tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif
*



Inseamna ca a vorbit clar daca fiecare intelege cite ceva smile.gif
Pacat ca nu mi-ai zis inainte de lista aia....ca tocmai si-a luat un prieten Megane II diesel, si ar fi vrut Corolla in aceeasi bani si cu aceleasi dotari....dar asa i-a iesit M II cu toate taxele cam cite e CIP-ul la Corolla


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 20 Sep 2005, 12:33
Post #14


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Da dieselul e scumb bate spre 18mii bine de tot....


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 22 Sep 2005, 11:25
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Initial, masinile japoneze erau mai scumpe decat cele europene si mai ales decat cele americane. Dar si din punct de vedere al designului si al tehnologiei erau relativ in umbra acestora.

Totusi, principalul punct forte al japonezilor a fost CALITATEA, masinile acestora, chiar daca erau niste copii ale celor europene/ americane erau mai fiabile si treptat au ajuns sa isi depaseasca concurentii.

Cel mai relevant exemplu este Lexus, care initial era un fel de masina premium a saracilor in SUA si a ajuns acum sa fie cam la fel de scumpa insa mult mai buna si cu o tehnologie mai avansata decat concurenta sa.

Intr-adevar, japonezele care se respecta sunt mai scumpe decat majoritatea europenelor de aceeasi clasa, in special cele frantuzesti si italienesti (Yaris > Corsa, Clio, Punto, 206,C4)...


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 22 Sep 2005, 13:11
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




QUOTE
Initial, masinile japoneze erau mai scumpe decat cele europene si mai ales decat cele americane.


"Initial" cam numai americanii si europenii faceau masini, japonezii aveau alte ocupatii smile.gif
Si tot initial daca imi aduc bine aminte japonezii au cumparat tehnologii vestice (in general vorbind, nu ma refer numai la auto) si au facut produse mai ieftine decit vesticii, din cauza fortei de munca ieftine si a faptului ca sint ca furnicutele. In timp i-au cam depasit in tehnologie pe vestici, la pret i-au cam ajuns. Cu designul la masini nu au stat ei prea bine in ultima vreme, dar vad ca au inceput sa isi revina.


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 30 Sep 2005, 19:21
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




sa nu uitam de toate piedicile care le sunt puse japonezilor (asiaticilor in general:vezi Coreea,China) pentru a-i impiedica sa isi vanda produsele la preturi accesibile(taxe mai mari).

Eu mi-as lua mai degraba masina japoneza decat franceza sau italiana, cat despre comparatia cu masinile germane studiul spune totul...la cateva capitole nemtii sunt un pic in fata! Personal am o pasiune pentru masinile facute de Seat,asa ca nu prea stiu cum ar fi sa compar modele Seat cu modele Toyota(desi stiu ca Seat e VW...am un "crush")


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 30 Sep 2005, 22:58
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(padual @ 30 Sep 2005, 20:21)
sa nu uitam de toate piedicile care le sunt puse japonezilor (asiaticilor in general:vezi Coreea,China) pentru a-i impiedica sa isi vanda produsele la preturi accesibile(taxe mai mari).
*


Sa nu uitam ca si ei le au pe ale lor pentru masinile noastre la fel cum le au si americanii. De ce crezi ca ML si X5 se fac in State?


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 17:05
Forum Renault