DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Soferii il fac imbecil pe preimer !

stoianco
post 24 Jan 2006, 14:26
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




pai sa-ti spun eu de ce... ei au bugete fixe asa ca orice cheltuiala le scade lor in mod direct teancul din buzunar.


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 24 Jan 2006, 14:31
Post #62


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Bine, bine, de acord! Dar daca-mi aduc eu bine aminte, avem un Guvern care guverneaza tara! N-are nimic de spus in afara de girofarurile si sirenele de pe DN1?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 24 Jan 2006, 14:35
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Am citit topicul asta si am trecut de la nervi la alti nervi si pe urma la groaza.
M-am enervat cand am vazut cum unii pun problema ca trebuie oprite tirurile ca doar distractia pe valea prahovei pentru n turisti e mai importanta decat transportul de marfuri.
M-am enervat si mai tare cand altii au zis ca dam prea mult vina pe guvern si pe autoritati, ca doar ei isi fac meseria (in folosul lor si al familiilor lor).
Si m-a apucat groaza cand m-am gandit ca oricand as putea ramane blocat pe drum, la minus multe grade din cauza unui tir neechipat de iarna.
Si cu toate astea am ajuns la concluzia ca autoritatile romane sunt varza. Toti banii pe care noi ii dam ca taxe se duc pe masini luxoase, vile, calculatoare, excursii in strainatate, salarii barosane pentru cei de la putere, iar noi vom ingheta pe drumuri si-i vom injura pe tiristii care incearca si ei sa castige o paine.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 24 Jan 2006, 14:40
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




QUOTE(alex275 @ 24 Jan 2006, 14:31)
Bine, bine, de acord! Dar daca-mi aduc eu bine aminte, avem un Guvern care guverneaza tara! N-are nimic de spus in afara de girofarurile si sirenele de pe DN1?
*



Se pare ca nu... cand au fost facute costractele, probabil a fost folosita multa "smacolina" pentru uns si acum nu zice nimeni nimic...ce mai conteaza ca un camion 100% in regula nu poate urca un deal de panta 6%...ce conteaza ca pe o portiune de drum este poleiul sticla pe asfalt si dici macar nu poti sa stai in picioare langa masina... ce mai conteaza ca mai moare unul-altul atata timp cat vilele si conturile lor cresc...


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 24 Jan 2006, 14:40
Post #65


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(oboman1980 @ 24 Jan 2006, 15:35)
Am citit topicul asta si am trecut de la nervi la alti nervi si pe urma la groaza.
M-am enervat cand am vazut cum unii pun problema ca  trebuie oprite tirurile ca doar distractia  pe valea prahovei  pentru n turisti e mai importanta decat transportul de marfuri.
M-am enervat si mai tare cand altii au zis ca dam prea mult vina pe guvern si pe autoritati, ca doar ei isi fac meseria (in folosul lor si al familiilor lor).
Si m-a apucat groaza cand m-am gandit ca oricand as putea ramane blocat pe drum, la minus multe grade din cauza unui tir neechipat de iarna.
Si cu toate astea am ajuns la concluzia ca autoritatile romane sunt varza. Toti banii pe care noi ii dam ca taxe se duc pe masini luxoase, vile, calculatoare, excursii in strainatate, salarii barosane pentru cei de la putere, iar noi vom ingheta pe drumuri si-i vom injura pe tiristii care incearca si ei sa castige o paine.
*


radmasa.gif
Welcome to the real world! ca sa zic asa...


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 24 Jan 2006, 14:46
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




stii ceva... sa dea domnul ca astia implicati in administrarea DN-urilor sa aiba parte de bani, femei si fericire cum avem noi parte de drumuri bune...si cu astea spuse ma duc sa scot limba la camerele de pe DN1 si sa merg cu 50 Km/ora (ca daca arati un anumit deget showfinger.gif este interzis prin lege - si asta pentru armonizarea legislatiei cu privire la la libera opinie )


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 24 Jan 2006, 14:47
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Am mers ieri de la Onesti la Bacau si ma rugam sa gasesc vreo masina de la drumuri si am gasit vreo 5 la sediul lor dar nici una pe drum sa faca ceva. Cred ca ar trebui sa opreasca circulatia tirurilor pe toate drumurile ca peste tot e pericol sa blocheze circulatia.

Oare la astia de la putere le-o fi inghetat mintea.......... sau nu prea are ce sa le inghete? sad.gif sad.gif sad.gif mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 24 Jan 2006, 19:44
Post #68


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




va certati degeaba. Transportul greu isi are rostul in multe locuri pentru ca e usor sa privesti prin prisma unei planificari ca poti sa te descurci oricum... Ideea e asa:
transport trailer cfr=> costuri f mari de transport, locuri specializate de incarcare/descarcare, taxe+costuri suplimentare, timp de transport aproape dublu
transport cfr:
costuri de transport mai mici, taxe de manipulare si transport local imense, timp de livrare de 2,5 ori mai mare

e simplu sa prevezi intarzieri, dar intarzierile prevazute reprezinta stocuri mai mair=>cheltuieli cu capitalul imoblizat imense

conditiile de mai sus sunt pentru cei care sunt nevoiti sa transporte aprox 2500-3000 tone/luna

Asa ca Madalina din acest transport si tu iti dezvolti afacerea care merge cu 2 papuci si inca un pick-up. Undeva in originea produsului pe care il manipulezi tu este implicat si transportul greu, pentru ca alimentele nu cresc in depozitul tau mana cereasca.... Deci transportul de mare tonaj ne face viata mai ieftina chiar daca nu realizati asta....
ex :
transport 3 to Buc - Iasi - pret 11000rol/km+tva
transport 20to Buc - Iasi - pret 211000rol/km+tva

daca aduci cu masini mici, trebuie sa cresti preturi din cauza cheltuielilor ridicate....


Asa ca transportul terestru de mare tonaj e o solutie ieftina pentru toata lumea. Ca au ce cauta sau nu pe dn1 e relativ. Deocamdata pentru traseul Bv Buc exista doar 2 variante (exclud pe cea cu Tgv, pentru ca nu merita discutata):
DN1 A pe cheia
DN10 pe Siriu-Buzau- Bucuresti

ambele variante prezinta f multe dificultati pentru orce camion. Din cauza ca traim in Romanica soselele noastre, DN sau E, sunt pline de diverse gropite cu rang de cratere, iar incaz de iarna in Romanica drum cu circulatie in conditii de iarna inseamna zapada pana la 12 cm pe sosea. Asa ca acel transportator sa aiba o sansa ii trebuie asigurat si lui un min de condiitii care sa fie macar proportional cu cat plateste taxe si taxe samd, in asa fel incat5 sa-si poata onora contractele. Sunt curios cati dintre cei care strigati sus ca nu sunteti de acord cu dn1 ati incercat una din variantele ocolitoare si ce parere aveti...

Asa ca nu soferii sunt de vina decat atunci cand sunt prezentati la tv si pentru drumarii care ar trebui sa-si faca treaba.
Copi va rog eu....i nu mai credeti tot ce se spune la tv... Adevarul e undeva departe....

This post has been edited by Cib: 24 Jan 2006, 20:04


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 24 Jan 2006, 20:09
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Stiti ce fac soferii de TIR cand vad ca nu mai pot inainta iarna?
Trag stanga si blocheaza intentionat soseaua.
Ideea e ca daca stau frumos pe dreapta, nu ii baga nimeni in seama, dar daca se face o coada de 50-100 de masini, apar utilajele de dezapezit muuuult mai repede.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 24 Jan 2006, 21:58
Post #70


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Oricum mie imi miroase a "blocaj politic" pe DN 1 nu se poate ... tre sa fie o magarie la mijloc... sau mai multe .... Combinate ... cum ar fi ..
1. Matusa "Tamara" care a reabilitat drumul ca orice matusa in varsta adica ....prost ....
2. Zmecherii care trebe sa ajunga repede la aer curat, dar asta nu ar fi o problema grava pentru ca oricum au girofare ....
3. "Incordarea Muschilor" exercitiu ce prinde bine oricarui guvern plus placerea de a mai da cate una dupa ceafa unuia sau altuia asa de sanchi pentru ca nu are cate unu sapca sau bricheta ...
4. Poate ca vrunu de la guvern asteapta ceva spaga cu care sa se sara la cap pentru deschiderea drumului ...
In tot cazu "AMERICANII'S de VINA FU*** in gura sa-i fffffffffffffff !!!" vorba alora de la Vama Veche ....
Cu alte cuvinte eu ii sustin pe camionagi, pai cum sa blochezi nene drumu asa ... lasa-i sa mearga macar noaptea sau cand e traficu redus ...

P.S. JOS GUVERNU !!!! ALA CARE a fost, este si va fi !!!!!!!!

P.P.S. Nu posed camioane, autobasculante, autobetoniere, autocisterne, etc... Posed una bucata Solnita de care sunt tare mandru ... Ptiu Ptiu Ptiu sa nu o deochi !!!!


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 25 Jan 2006, 15:02
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti





Driverx: daca la tine la profil scrie Balotesti omul a presupus ca esti de acolo nu?

Chestia asta cu scoateti tirurile de pe sosea si urcati - le in trenuri mie mi se pare total aiurea. Daca un om are o boala cronica nu - i tai capul ci incerci sa - l tratezi. Sigur, comparatia este fortata dar v - ati prins voi ce am vrut sa zic.
Nu - s camionagiu, sa fiu sincer nici nu - i prea am la suflet (in special soferii te TIR), dar totusi, nu au saracii nici o vina ca n-au pe unde circula.
S - a tot vorbit de autostrazi etc, etc ...
Eu sunt curios altceva: nu - mi problema cand o sa avem autostrazi (sau daca o sa ajung eu vreodata sa le vad in tara asta); sunt curios daca exista in tara asta vreun organism care sa aiba drept sarcina gasirea de solutii la problemele existente in trafic. Vreau sa spun la modul real! Adica efectiv sa si lucreze la chestia asta.

PS: pe la stiri cand au tot dat cazul asta cu 'blocarea', cineva a facut urmatoarea afirmatie: este drum european si ca atare este ilegal sa interzici circulatia camioanelor. Sunt curios daca e adevarat.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 26 Jan 2006, 14:03
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




26.1.2006-13:34:0


DN1-TRAFIC GREU / Traficul greu între București și Brașov, permis noaptea, de luni până vineri

BUCUREȘTI, 26 ian (MEDIAFAX) - Traficul cu vehicule grele pe tronsonul București-Brașov pe DN1 va fi permis pe timpul nopții, de luni și până vineri, până la finalizarea lucrărilor de refacere a unei rute alternative, fiind ridicate astfel parțial restricțiile care au determinat recent proteste ale transportatorilor.
Potrivit unei decizii a Guvernului luate în ședința de joi, traficul cu vehicule grele pe DN1 va fi permis de luni până vineri, între orele 22.00 și 6.00, până la finalizarea lucrărilor de pe DN1A.
Potrivit Guvernului, Ministerul Administrației și Internelor și Ministerul Transporturilor vor modifica ordinul comun emis în acest sens.
Camioanele grele nu pot circula între București și Brașov deoarece traficul pe DN 1 este restricționat, iar pe ruta alternativă, DN 1A, a fost impuse restricții de tonaj la Săcele și la podul de la Stăncești.
Transportatorii au protestat în repetate rânduri față de interzicerea traficului greu pe tronsonul București-Brașov al DN1, una din principalele căi de legătură între Ardeal și sudul țării.
Un număr de 50 automarfare și autocamioane au blocat temporar DN 1, la ieșirea dispre Brașov spre București, în noaptea de joi spre vineri, șoferii protestând față de decizia de restricționare a accesului pe acest traseu pentru mașinile cu gabarit depășit și utilizarea rutei ocolitoare Cheia.
Potrivit ATRC, în noaptea de duminică spre luni, 200 de camioane grele au blocat pentru a treia oară DN1 la ieșirea din Brașov spre București.


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 26 Jan 2006, 14:04
Post #73


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




S-a ridicat restrictia pentru camioane de luni pana vineri, numai pe timpul noptii. Cel putin asa su zis la radio acum cateva minute. n-am retinut intervalele orare.


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 26 Jan 2006, 14:28
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




QUOTE(romulus @ 26 Jan 2006, 14:04)
S-a ridicat restrictia pentru camioane de luni pana vineri, numai pe timpul noptii. Cel putin asa su zis la radio acum cateva minute. n-am retinut intervalele orare.
*




tocmai precizasem eu amanuntele care ti-au scapat cool.gif


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 26 Jan 2006, 14:35
Post #75


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




QUOTE(donraulo @ 26 Jan 2006, 14:28)
tocmai precizasem eu amanuntele care ti-au scapat cool.gif
*


Am postat simultan. Asta e. sper ca nu deranjeaza smile.gif


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:30
Forum Renault