DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> My precious, Megane 2.1 tourer 1.6 16v+GPL

inoxidabilu
post 14 Feb 2012, 12:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 6 July 11
From: Craiova




Hai sa zic si eu povestea mea. Am vandut fosta masina Opel Zafira 2001 2.0 dti cu 4000 euro in Iunie 2011 si am decis sa achizitionez un Megane diesel 2004-2005 . Sotia a vrut break eu am vrut berlina si cum eu sunt cel care are ultimul cuvant in casa am zis bine cautam break. Dupa mai multe drumuri prin tara si vizionat o gramada de masini am ajuns la Ploiesti unde am gasit un break care ne-a luat ochii la amandoi. Masina era adusa de aproape jumatate de an in tara si are ca dotari optiunea maini libere, sistem audio + GPS Carminat 5000, climatronic, ASR, arata foarte bine la interior. Din pacate era benzina dar pretul pe care l-am dat pe masina ne-a permis sa achizitionam o instalatie GPL cu care am facut deja 10000 de km.
Am dus masina la delerul Serus din Ploiesti si ni s-a spus ca are urmatoarele probleme: fulie defazoare, placute si discuri de frana si o pierdere de ulei la capacul de plastic de la motor. Vazand ca nu are alte defecte am facut actele cu proprietarul la pretul de 4100 euro+ cauciucuri si genti de iarna. Cand am iesit din localitate cu masina am inceput sa auzim si un zgomot la cutia de viteze pe care nu il auzisem pana atunci.
Investitiile in masina pana acum au fost:
2700 lei instalatie gpl
1700 distributie +fulie defazoare si electrovalva
placute frana trw
doua bobine de inductie
cutie demontata si schimbat doi rulmenti
un cap de bara
un arc rupt pe spate
Nu ma asteptam sa am atatea probleme cu masina dupa achizitionare dar asta e mergem inainte. Sunt exact ca tipul din reclama cu Renault nu-mi trebuie dar o vreau. In general lucrarile le-am facut in regie proprie iar ca opitonale am adaugat pilot automat si iesire aux pt Carminat 5000, tot in regie proprie.


--------------------
Renault megane 2 1.6-16v GPL 2005 estate - DJ 03 BTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 14 Feb 2012, 13:08
Post #2


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Nu trebuie să faci jurnal și pe reno, și pe dacia club. Este de ajuns pe unul dintre ele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Feb 2012, 15:50
Post #3


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Pe Reno.ro se oxideaza pra repede.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 13:49
Forum Renault