DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> trapa pentru dacia 2001, trapa dacia

f4nuu
post 8 May 2012, 17:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 May 12




salut prieteni, am o dacie din 2001 biggrin.gif si as vrea sa ii pun trapa dar as vrea sa mai cer niste pareri si de la alte persoane, poate ma puteti ajuta cu cateva informatii: cam cat ar costa, unde se gaseste in apropiere (sunt din Vaslui), unde sa merg sa o montez sau merge acasa, o sa intre apa in masina si daca imi trebuie certificat de omologare pentru ea multumesc, smile.gif astept raspunsuri rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 2001 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 May 2012, 21:54
Post #2


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Eu zic de banii aia sa-ti pui masina la punct, fara suparare.

This post has been edited by bobo77: 8 May 2012, 21:54


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 9 May 2012, 15:40
Post #3


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Bun sfat daca daca vrei neaparat ai 2 variante: fie iti iei una cu o singura pozitie (daia clasica de dacie), asta o gasesti cred ca pe la magazinele de piese auto mai mari si specializate mai ales in actipilduri, neoane, leduri, girofare, sirene si alte dastea sau poti cauta la dezmembrari sau la remat poate ai noroc si de ce nu poti cauta pe net, mai mult de 1-1,5 mil nu are cum sa iti ia, de montat o poti monta si acasa daca ai ceva ingeniozitate si mana de meseriaj novice, practic tre` sa tai plafonul dupa niste cote cat de greu poate sa fie ... recomand ferastraul pendular cu panza de fier si nu flexul. Tine minte totusi ca in timp o sa iti ploua indiferent de ii faci, se duce chederul si suiera vantul si iarna iti faci maselele varza si multe alte dezavantaje dar toate astea nu mai conteaza.

A doua varianta poti sa iti comanzi de pe net o trapa electrica universala de la Webasto sau chiar ceva chinezesc preturile incep de pe la 150 euro si se termina pe la 300 euro, montajul este asemanator numai ca aceasta fiind electrica mai tre` sa legi niste fire pe acolo si daca nu te pricepi risti sa iei foc asa ca ma bine te duci la un service unde o monteaza ei ca la carte dar te la scutura de vre-o 40-50 de coco.

Decizia iti apartine dar gandeste-te ca daca adopti varianta 2, ai sanse ca la final sa dublezi valoare masinii asta fara full-ul facut biggrin.gif

Numai bine all !

This post has been edited by bolidu: 9 May 2012, 15:43


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f4nuu
post 14 May 2012, 14:42
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 May 12




cred ca daca o sa imi pun trapa pana la urma o sa merg pe prima varianta a lui "bolidu" si poate gasesc macar in Iasi...cutoate ca ar trebui sa bat cam 160 km pana acolo... numai sa nu ma duc degeaba ... ms pt indrumari smile.gif


--------------------
Dacia 1310 2001 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciuca2
post 15 May 2012, 12:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 13 June 11




Trapa,daca este pusa cum trebuie,cu silicon si toate cele, nu iti va ploua inauntru. La problema cu suieratul,am gasit rezolvarea. Am lipit pe partea interioara a chederului,un fel de cheder ca un burete subtire,care are pe o parte o banda adeziva.
Eu am spart trapa din greseala, si una de la Remat a costat exact 50 lei


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f4nuu
post 15 May 2012, 17:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 May 12




bine...multumesc pentru informatii... smile.gif


--------------------
Dacia 1310 2001 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 15 May 2012, 17:20
Post #7


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Eu am avut pe un opel mai bine de 6 ani pusa(modelul clasic ce se pune pe dacie) si nu mi-a ploua si nici suierat vantul pe la cheder.Acuma depinde de starea chederului.


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 15 May 2012, 18:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




Am si eu o intrebare, pentru ce ai nevoie de o trapa la dacie? nu ai destul cele 4 geamuri care se pot deschide? o trapa pe dacie e asa de smecherie, de lauda, nu gasesc alt motiv ptr care ai pune asa ceva pe masina.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo9hnf
post 15 May 2012, 19:23
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 3 May 09
From: Ploiesti, Bucuresti




Black%Snake, pentru mine trapa e o binecuvantare !.
Vara merg doar cu trapa deschisa si nu este pic de curent. Eu mai tot timpul stau cu geamurile ridicate.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 15 May 2012, 20:09
Post #10


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




E buna daca ai una sa se deschida si in spate,dar aia clasica de pe dacie ce se ridica putin in sus nu e cine stie ce. huh.gif Pe cand cu celalalt model si eu sunt de acord ca e buna,cel putin si pe golf o deschid si intra aer fara a se face curent in masina,sa nu mai zic de fumul de tigara care merge tot in sus blush.gif

This post has been edited by bv-08-fgm: 15 May 2012, 20:10


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo9hnf
post 15 May 2012, 20:27
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 3 May 09
From: Ploiesti, Bucuresti




Eu am modelul clasic care se ridica in sus dintr-o parte. Cel mai mult imi place la ea ca o pot lasa deschisa cand e cald, iar atunci cand intru in masina nu se mai simte efectul de sera foarte profund.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f4nuu
post 16 May 2012, 14:31
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 May 12




daca am trapa deschisa in mers am si racoare si nici nu ma trage curentul...parerea mea, pe cand cu geamul e mai nasol smile.gif


--------------------
Dacia 1310 2001 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo9hnf
post 16 May 2012, 16:17
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 3 May 09
From: Ploiesti, Bucuresti




QUOTE(f4nuu @ 16 May 2012, 14:31)
daca am trapa deschisa in mers am si racoare si nici nu ma trage curentul...parerea mea, pe cand cu geamul e mai nasol smile.gif
*




Mie mi se pare ca este de 1000 de ori mai bine decat cu unul dintre geamuri (din fata) jos. Am impresia ca "musonul" de la trapa ii omoara pe cei din spate...dar nu asta-i problema mea icon_mrgreen.gif .

Am observat ca nu se simte curent daca este deschis un geam de pe spate (dreapta)...si tare ma batea gandul sa pun magara electrica acolo pentru a-l putea actiona de pe locul soferului.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:23
Forum Renault