DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Oxidare chiulasa motor?

Barbu Mihai
post 22 Mar 2004, 09:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 6 October 03




Ieri, cand am vrut sa verific uleiul la motor si alte cele si am deschis capota am vazut ca pe motor (mai precis pe chiulasa care e din aluminiu cred!!!) o forma de oxid ciudat (parca era improscat cu o solutie pulverizatoare). Nici nu stiu daca este intr-adevar oxid sau altceva, dar asa parea. M-am gandit ca poate fi din cauza solutiei cu care au dat pe sosele iarna asta, sau de la sare.
Am incercat sa sterg cu o carpa, si s-a mai luat ceva -ceva, dar urmele raman totusi. Pe unele parti de legatura ale motorului s-a luat chiar bine si nu se mai cunoaste.
Intrebarea este daca o sa aibe cauze in timp, sau nu...?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 22 Mar 2004, 09:20
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ia pune mina si te mai uita si la furca de la ambreiaj, la blocul motor.... sa vezi citamai rugina ai acolo. Eu m-am speriat cind am vazut, sa dea dracu'!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 22 Mar 2004, 20:42
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu m-am izbit de rugina de pe furca scimbatorului de viteze. De necrezut. S-o schimba pe garantie? Doar e ruginita, n-au ce motive sa bage, ca asa ceva nu e normal. Fierul e destul e gros dar cu timpul ma gandesc ca va trebui sa ma dau jos din masina sa schimb vitezele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 17:06
Forum Renault