DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> consum ulei , segmentare , va rog un sfat

SYL
post 29 Sep 2009, 21:03
Post #31


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Daca se exploateaza corespunzator motorul si se schimba la timp uleiul si se pune de calitate motoarele romanesti(ma refer la cele de pe 1310, Nova) tin fara pb 150mii km, am intalnit cazuri la berlina a dus motorul la 200 mii km...Motoarele frantuzesti(adica cele de pe DSN, SLZ...) tin si 400mii km, dar evindet conteaza f mult cum sunt intretinute....Oricum cine are pb la DSN cu motorul de la 100 si ceva de mii, fie nu sunt km reali, fie si-a batut joc de motorul ala.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jonny_b
post 15 Jul 2010, 19:48
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 22 May 07




Probleme probleme...
Masinuta mea a inceput de o saptamana sa pape ulei, 400g la 300 km. Mers la doctor cu ea si hai sa o desfacem sa vedem... primul verdict camasi in set motor ok doua semeringuri supape sarite, am dus chiulasa la rodat scaune supape si curatat de calamina, daca tot am desfacut am gasit segmentii de ungere lipiti de piston datorita calaminei deci si segmentare. Maine spersa fie gata cu o cazia asta schimbam si pompa de apa distributia, filtru de benzina cel de aer, ....


--------------------
Dacia SuperNova 2002 - GR 03 LWJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 23:15
Forum Renault