DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> permis suspendat - depasire pe linie intrerupta, revenire pe linie continua

DannyY
post 6 Oct 2009, 12:06
Post #61


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




@benkenobi
Cred ca te referi la textul "procesul verbal exista si nu e anulat"
Orice document scris (ca e proces verbal, factura, aviz, nota de plata, etc) poate fi anulat cu pixul de emitent, cu conditia pastrarii la sursa a tuturor exemplarelor originale in vederea controlului.
Asta se face simplu: se taie totul cu o linie oblica, se scrie "ANULAT" si se semneaza.
In unele institutii controlul documentelor este totusi destul de strict, iar sanctiunile interne pentru documentele anulate sunt severe.


@marian66:
"dar pe tine te amendeaza pentru ca ai depasit marcajul axial continuu. ca l-ai calcat in timpul unei depasiri, nu intereseaza pe nimeni."

Nu se sanctioneaza incalcarea marcajului continuu.
Se sanctioneaza circulatia pe contrasens, cu exceptia depasirii regulamentare.
De asemenea, se sanctioneaza cam la fel depasirea neregulamentara.
Nu este neregulamentar sa depasesti un obstacol incalcand linia continua, insa ti se poate retine permisul daca mergi pe contrasens chiar si avand linie discontinua dar fara sa depasesti nimic.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 6 Oct 2009, 15:06
Post #62


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




[quote=DannyY,6 Oct 2009, 13:06]
@benkenobi
Cred ca te referi la textul "procesul verbal exista si nu e anulat"
Orice document scris (ca e proces verbal, factura, aviz, nota de plata, etc) poate fi anulat cu pixul de emitent, cu conditia pastrarii la sursa a tuturor exemplarelor originale in vederea controlului.
Asta se face simplu: se taie totul cu o linie oblica, se scrie "ANULAT" si se semneaza.
In unele institutii controlul documentelor este totusi destul de strict, iar sanctiunile interne pentru documentele anulate sunt severe.

daca te referi strict la un PVC acesta are regim special , are serie mecanica, nu poate fi barat si scris anulat pe el doar asa ca vrea agentul constatator. in general cel barat cu mentiunea anulat ( de exemplu s-a pus indigoul invers) se inlocuieste cu un altul in care se trece aceeasi fapta , acelasi contravenient. sanctiunile nici nu-ti inchipui cat de severe sunt, merg pana la penal.
daca vorbim despre o factura fiscala de exemplu , ea poate fi stornata , chiar daca un exemplar este la beneficiar.
lucruri diferite, regimuri juridice diferite.
in principui orice organ isi poate revoca propriul act administrativ , daca legea nu prevede contrariul.
in cazul PVC-urilor legea organica este ceva mai stricta.
apoi, un pvc pierdut in instanta din cauza modului defectuos al intocmirii lui, se poate imputa agentului constatator ( conform codului civil) prin atac in regres al institutiei din care face parte acesta.
nu cred ca vrea cineva asa ceva.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 31 Aug 2010, 18:45
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




salut...stiu ca e vechi topic ul dar am si eu o problema...mi a fost suspendat permisul de conducere pentru incalcarea indicatorului depasirea interzisa 30 de zile si amenda 240 de lei,in judetul covasna,eu fiind din bucuresti.am platit amenda in 48 ore,acum am inteles ca tre sa confirm plata si nu stiu exact cum se face si cum o sa intru din nou in posesia permisului...trebuie sa fac vreo cerere la pol rutiera...?in pv nu scrie exact pe ce perioada a fost suspendat,mi a zis doar din gura agentul...se sustine vre-o testare daca e suspendat pe mai mult timp, ca sa pot intra in posesia permisului mai repede?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Sep 2010, 03:00
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




in primul rand, esti din bucuresti dar scrii in romana la fel ca cei din covasna.
in al doilea rand, reducerea perioadei de suspendare nu se poate face decat daca ti a fost suspendat mai mult de 30 de zile (60,90)
confirmarea platii e ca sa nu intre amenda la impozit, nu afecteaza inapoierea permisului. trimiti copie dupa pv si chitanta la unitatea de politie din care facea parte agentul constatator. probabil ai prins procese verbale unguresti, ca scrie pe spate asta
nu cred ca nu scrie pe ce perioada e suspendat; oricum, cel mai probabil e pe 30 de zile. fa si tu un calcul, de cand expira dovada, 30 de zile; daca n ai dovada, de cand s a completat pv. cand expira perioada, te duci la brigada de politie rutiera si iti iei permisul.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 1 Sep 2010, 21:21
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




nu cred ca esti tu in masura sa mi corectezi exprimarea...ma rog ce am scris gresit...??cred ca vorbesc si scriu limba romana destul de corect, desi ,ce i drept la origine sunt inginer si la servici folosesc predominant limba engleza...


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Sep 2010, 22:03
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




in general nu mai iau de nimeni la lucruri dinastea, doar ca am vazut covasna si vreo scris cu cratima in acelasi paragraf..

in fine, deci sa inteleg ca esti lamurit ref. la permis?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 3 Sep 2010, 20:15
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




QUOTE(rratzoiusexos @ 1 Sep 2010, 21:21)
ce i drept la origine sunt inginer si la servici folosesc predominant limba engleza...
*




care-i asemanarea intre un inginer si un caine ? ambii au ochii inteligenti dar nu se pot exprima (corect) radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 3 Sep 2010, 21:32
Post #68


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




[ Marian66 Posted 1 Sep 2010, 03:00
..........cand expira perioada, te duci la brigada de politie rutiera si iti iei permisul.]

Si la politie cand mergi dupa permis, te duci cu mana in buzunar? -nu mai trebuie ceva acte la tine in afara de CI?


--------------------
Hyundai Tucson Style+ 1.6 T-GDI, E6d AWD 2022 - BV 29 --H
ex:
Logan Laureat 1,2 16V mpi E5N-2012-->2022(112.100km)
Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->2012(76.100km)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 4 Sep 2010, 12:13
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




ok..la pol rutiera in bucuresti?unde mai exact?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 4 Sep 2010, 12:36
Post #70


Forumist


Group: Members
Posts: 2.919
Joined: 23 July 09




Si daca ii cade unui troleu` troleul (prajinile alea care iau curent de la fire), si sta in drum, banda 1 ocupata de masini, pe banda 2 e el, ce-are daca trec de linia dubla continua? (mi s-a intamplat laugh.gif)
Sau daca e un copac cazut in drum, si e linie dubla continua, si sunt ocupate banda 1, banda 2, si banda 2 de pe contrasens, ce-are daca trec pe banda 1 de pe contrasens? radmasa.gif (mi s-a intamplat si asta).


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Sep 2010, 16:22
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(zfmflorin @ 3 Sep 2010, 22:32)
Si la politie cand mergi dupa permis, te duci cu mana in buzunar? -nu mai trebuie ceva acte la tine in afara de CI?
*



da. e posibil sa fie si o cerere tip pe care sa o completezi acolo, desi ma indoiesc. mi se pare aceeasi operatiune ca si la eliberare, te duci cu buletinu, si daca s-a terminat suspendarea ti l da, daca nu nu smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 12:20
Forum Renault