DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot in mers, doar peste 55km/h

mihaivasc
post 11 Nov 2009, 15:09
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




De ceva timp am sesizat urmatorul fenomen la Nova mea:
-daca depasesc 55km/h incepe sa se auda o bataie infundata undeva in partea dreapta inspre fata cred (nu pot sa o localizez exact). seamana zgomotul care se aude la un motor ce functioneaza doar in 3 bujii numai ca e mai puternic si se suprapune peste zgomotul normal
-la relanti sau daca o turez pe loc se comporta normal; nici o bataie.
-se aude pe drum drept deci nu e vorba de planetare; apare chiar daca drumul este perfect si se mentine si la viteze mai mari
-am ridicat masina, rotile nu au joc

Aveti ceva sugestii ce poate fi (rulment spart, ceva bucse, directie)?


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anonim5
post 11 Nov 2009, 16:00
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 21 October 07
From: Ploiesti




daca iti tremura pedala de frana atunci cand franezi, inseamna ca ai un disc de frana ovalizat..

chestia asta e foarte intalnita la nove, deci e posibil asta sa fie problema..


--------------------
Volkswagen Polo 6n2, Opel Astra F
Doar prostii au noroc in viata...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivasc
post 11 Nov 2009, 18:05
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




Dupa cum ziceam zgomotul/bataia nu apare la franare ci in timpul mersului (cu viteza constanta sau in accelerare) cand depasesc 55km/h indiferent de drum. Banuiesc ca e ceva legat de sistemul de rulare daca apare si se intensifica odata cu cresterea vitezei de deplasare (se intensifica in sensul ca ii creste ritmicitatea; mai multe batai pe secunda).

Problema cu discul ovalizat am avut-o si eu deci stiu cum se comporta (nu se aplica in cazul de fata)


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 11 Nov 2009, 19:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nu sunt echilibrate rotile si/sau rulmenti roata uzati?


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 13 Nov 2009, 09:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(mihaivasc @ 11 Nov 2009, 15:09)
se aude pe drum drept deci nu e vorba de planetare; apare chiar daca drumul este perfect si se mentine si la viteze mai mari

Si crezi ca planetarele nu se pot usa in asa hal incat sa bata si la drum drept? wink.gif
Crede-ma, este posibil! Planetarele pe care le ai sunt cele originale ale masinii?
QUOTE(mihaivasc @ 11 Nov 2009, 18:05)
Banuiesc ca e ceva legat de sistemul de rulare daca apare si se intensifica odata cu cresterea vitezei de deplasare (se intensifica in sensul ca ii creste ritmicitatea; mai multe batai pe secunda).

Ai vreo ditamai galma in vreo anvelopa de pe fata? Merita verificata si ipoteza asta, zic eu.
Bataia de care vorbesti se simte si in volan? Daca da, cat de tare se simte?

Spor la reparatii.
Numai bine.




--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivasc
post 13 Nov 2009, 14:09
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




Planetarele sunt schimbate recent (daca sunt ele de vina ma duc la garantie); si in curbe nu bate daca scad viteza sub 50. Tind sa cred ca este o problema cu echilibrarea sau cu un rulment. Galme nu am vazut; in volan nu se simte. Ma duc azi sau maine la o vulcanizare. Am cauciucuri de profil diferit pe fata dar asta nu ar trebui sa aibe nici o legatura (si inainte de bataie aveam)


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emideac
post 14 Nov 2009, 15:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 16 April 09




s-ar putea sa-ti fie ovalizate oalele de pe spate ca si a mea face la fel la franare...deci oalele sau discurile de pe fata...sau rotile neechilibrate


--------------------
dacia NOVA 1998 GT - bv 08 rrw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dore_tm
post 9 Dec 2009, 22:59
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 December 09




mihaivasc,am aceiasi problema la masina si nu pot localiza exact ce bate,am schimbat gumele fata si am echilibrat rotile, la fel bate,am ridicat masina si am miscat de roti ,nici un joc,in volan nu se simte nimic,ma gandesc ca e planetara aia lunga,precizez ca in curbe la viteza mica nu bate.nu as vrea sa cumpar o planetara degeaba de aceia mai bine intreb ce-ar putea sa fie.daca misc cu mana de planetara lunga ,de langa cutie ,are un joc,ar putea sa fie problema la cutie?


--------------------
dacia nova 19.01.1999 GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elm
post 10 Dec 2009, 07:59
Post #9


Biciclist de cursa lunga


Group: Members
Posts: 205
Joined: 30 July 09




QUOTE(Anonim5 @ 11 Nov 2009, 16:00)
daca iti tremura pedala de frana atunci cand franezi, inseamna ca ai un disc de frana ovalizat..

chestia asta e foarte intalnita la nove, deci e posibil asta sa fie problema..
*



Ar putea fi sistemul de frinare insuficient aerisit?
Sorry de offtopic, dar nu mai deschid unu' nou. Discurile mele au șănțulețe dar planeitatea pare buna. Plus ca nu trepideaza pedala tot timpul si parca fenomenul e mai redus dupa ce am schimbat placutele de frina si am aerisit partial instalatia.


--------------------
Dacia Logan II 2018, Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH65EDI
post 12 Dec 2009, 21:21
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 27 July 09




cumnatimiu a patit altceva cu nova lui ...si anume a schimbat planetara pe partea dreapta ....si la viteza mare huruia groaznic ...si la curbe foarte sranse ziceai ca acu se rupe masina ...la fel ...a echilibrat roti ...unghi de fuga ...etc ...
si de fapt el nu stransese un surub de la fuzeta la prinderea de sasiu ...si pivota in jurul celuilalt surub ......asa ca verifica si treaba asta .... daca nu ai rezolvat pana acum ...
elm ...cand nu e sistemul de franare aerisit cum trebuie ....nu iti tine frana deloc ....sau iti tine la a doua a treia pedala incolo... cand se resimte in pedala ...parerea mea e ca e pompa de frana de vina ...nu am studiat treaba asta ... dar logic asta ar fi ...daca cauti pe forum ...gasesti manualul masinii ..si la partea de "sistemul de franare" iti explica mura in gura cum se face aerisirea ...si pompa de frana si servofrana ...tot ...


--------------------
Dacia Nova GT 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackspyder_17
post 30 Dec 2009, 18:01
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 18 June 09




daca zgomotul nu e foarte puternic ar putea fi si de la capacul pompei de apa


--------------------
dacia nova GTI 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 22:13
Forum Renault