DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce se intampla daca stau 3 luni fara RCA?, masina sta parcata

ionut81
post 4 Jan 2010, 18:11
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




impozit platit mad.gif
parcare platita mad.gif

masina am duso la tara si o tin acolo pt. ca nu mai aveam loc de parcare pt. cele de servici si asa nu era folosita decat duminica la intanlirii. de mai bine de un an statea si ocupa locul degeaba.

ii voi face rca prin martie pt. ca nu vreau sa mai stea pe bara, dar pana atunci ....

asta vroiam sa stiu daca o radiaza sau nu in astea 3 luni.
multumesc smile.gif


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 4 Jan 2010, 18:13
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Oare care ar putea fi motivul pentru care la radierea voluntara a unui autovehicul (sa spunem direct autoturism) politia cere dovada ca respectivul autoturism va fi dezmembrat / vandut / exportat / pastrat pe o proprietate PRIVATA pentru care se cere o dovada legala? Daca nu ar fi asa atunci ar putea fi pastrat la nesfarsit pe proprietatea privata a statului (domeniu public).

Daca exista prevederea conform careia se radiaza automat la lipsa RCA / ITP atunci nici pe spatiul public nu mai are ce cauta. Si nu e chiar rau! Poate de el au nevoie cei ce folosesc masina in mod curent (si de pe urma lor statul castiga din taxele diverse). Impozitul se plateste pentru ca e un bun si ... deh.... ai vazut sa piarda statul?


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 4 Jan 2010, 19:08
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti





Eugeniuz2004 prevederile legii sunt clare:
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

(2) Poliția rutieră dispune măsura reținerii certificatului de înmatriculare sau înregistrare și retragerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate în trafic, eliberând dovadă fără drept de circulație.

(3) Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, după 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute la alin.(2), poliția rutieră dispune radierea din evidență a vehiculului.


Atentie la Alin 1: Scrie clar de vehiculele inmatriculate sau inregistrare care "circula" pe drumurile publice.

Legat de al doilea comentariu al tau:
Daca exista prevederea conform careia se radiaza automat la lipsa RCA / ITP atunci nici pe spatiul public nu mai are ce cauta. Si nu e chiar rau! Poate de el au nevoie cei ce folosesc masina in mod curent (si de pe urma lor statul castiga din taxele diverse). Impozitul se plateste pentru ca e un bun si ... deh.... ai vazut sa piarda statul?

Statul nu castiga nimic in plus nici de pe urma celor care au RCA si ITP pt ca banii pe care ii platesti pt acestea nu intra in buzunarul statului ci in buzunarul diferitelor companii de profil.
Statul castiga direct din plata impozitului si din plata parcarii de resedinta pt ca este pe domeniul public.
Mai am o intrebare la tine: ai cumva loc de parcare? Pentru ca dupa ce scrii aici sunt in proportie de 99% sigur ca nu ai si din aceasta cauza nu esti obiectiv. Oricum subiectul era: ce se intampla daca stau 3 luni fara RCA?
Raspunsul este foarte simplu: nu se intampla nimic daca tii masina parcata.





--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 4 Jan 2010, 19:14
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




mersi doctotu1980


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 4 Jan 2010, 21:18
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




eu stiu (nu dati cu piatra) dintr-o sursa "de incredere" ca,de cind cu baza de date comuna a asiguratorilor,ceva "OUG",politia poate accesa banca de date a asiguratorilor (partea de rca) si daca un auto.... nu figureaza asigurat rca, termenul depasind 3 luni,...se RADIAZA automat!!!!! pe urma ....faza cu platitul,cu asiguratul cu itp-ul.....vor trebui o noua sau mai multe plimbari,la "organe" si birouri ,taxe,impozite...!..........
acuma, ca se aplica sau nu asta inca nu stiu ca de,...traim in romania si stiti cum este....la fel cum e cu carutele pe drumuri cu E....etc,etc....

This post has been edited by tzavalau: 4 Jan 2010, 21:19


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 5 Jan 2010, 09:55
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Nu ar trebui sa discutam pe surse, ci pe normele de aplicare a unor legi. Daca nu exista norme de aplicare care sa spuna ca masina se va radia dupa 3 luni, masina nu se radiaza.


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 25 Jan 2010, 18:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




multumesc.
se poate inchide.


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 16:29
Forum Renault