DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> gauri portbagaj suplimentar

emanuelfg
post 22 Jul 2005, 12:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 July 05




buna ziua,
sunt cam nou pe aici si ma cam bate gandul sa imi iau si eu un logan. am cam citit deja ce au scris posesorii loganului.
am si eu 3 intrebari:
1. nu se putea pune un "cheder" si pentru luneta din spate??
2. chederele exterioare trebuie sa fie asa, doar prinse (partea dinspre capota, plafon), nu ar trebui sa fie si ele prinse cu un fel de silicon sau un fel de mastic? ca parca poate ramane murdarie pe sub cauciuc...
3. am vazut la un model ca erau in capota gauri pentru montat portbagaj suplimentar... dar nu erau astupate ermetic daca nu se punea portbagajul (asa mi s-a parut). nu este risc sa intre umezeala si sa rugineasca intre tablele plafonului?

PS: ce inseamna garantia anticoroziune de 6 ani??


--------------------
supernova clima - b-74-agf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Jul 2005, 13:27
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Pai luneta "spate" (sa nu se creada ca vorbim de luneta fata) este ... lipita. Nu e cu cheder. Asta una. Daca esti perfectionist, poti incerca sa pui un "cheder" de espero (care va avea doar rol estetic, nu functional)
2. Mie unu mi-ar prinde bine un exemplu de cheder din ala la care faci referire care este lipit. Sa-mi dai un exemplu de masina care are asa ceva. Astept cu interes. Deosebit.
3. Nu, nu este risc, si pentru simplu motiv ca plafonul nu are "table" (pl.) ci are "tabla" (sg.). Si risc sa rugineasca are si motorul, si baia de ulei, si planetara, si esapamentul etc, etc. Daca nu vrei sa tii masina cca. 35 de ani, nu e o problema...
4. La ps: e discutat si intors pe toate fetele subiectul (de altfel sti, ca ai citit ce au zis posesorii de logan pe aici, nu?). Fa o cautare dupa sa zicem "perforare"

Si 5, cum nu e problema, se muta la diverse logan...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emanuelfg
post 22 Jul 2005, 13:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 July 05





am intrebat si eu daca astea sunt intr-adevar probleme sau mi nu. nu sunt perfectionist si vreau sa fiu convins ca am facut cea mai buna alegere avand in vedere raportul pret - calitate. am o supernova clima si am bagat bani in ea pana acum de ma dor buzunarele...
deci,
1. chederul exterior (usi) este pus bine nelipit/nesiliconat sau nu?
2. nu poate intra apa pe la gaurile alea de prins portbagajul sau nu se intampla nimic daca intra umezeala?


--------------------
supernova clima - b-74-agf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Jul 2005, 14:07
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai, sa explic sa inteleaga tot... romanul:
1. Chederul ala e pus bine nesiliconat. Punct. Asa e la toate masinile, de la bugatti in jos.
2. a) nu poate intra apa si b ) nu se intampla nimic. Daca esti perfectionist (uf, cred ca am un tic verbal), bagi si tu niste ceara de protectie/parafina/vaselina in gaurile alea ca sa nu aiba umezeala contact cu metalul si gata, nu e un capat de tara.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emanuelfg
post 22 Jul 2005, 14:14
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 July 05




multumesc pentru raspunsurile pe care mi le dati.

puteti sa imi recomandati si mie cam care ar fi cel mai OK dealer?
eu nu prea stiu de unde sa o cumpar... LatinEfe, Adras, Autocobalcescu, Auto Marcu Grup sau care?
dealer OK - cam tot ce priveste livrarea (sa fie cat serios si cinstit), cat si apoi,pt.revizii etc.


--------------------
supernova clima - b-74-agf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 22 Jul 2005, 14:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Dacoserv e realtiv OK
Latin Efe nu este dealer dacia


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 22 Jul 2005, 14:47
Post #7


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




delerii sunt toti o apa si-un pamant... deci mergi la oricare cu incredere! si nervi tari... mai putin la latin efe care nu mai e in reteaua Dacia...

1.eu am priceput chestia cu "luneta spate"..adica e vorba de chederul ala de cauciuc care exista la parbriz...acela are rolul de a nu permite aerului intrarea in zonele lipite si smulgerea lipiturii... de asemenea are rol in diminuarea zgomotului si ... rol decorativ... in spate ar avea doar rol decorativ... deci din motive de cost nu s-a mai montat...
2,3 nu am nimic de zis
4. insemna ca 6 timp de 6 ani este garantat ca nu apare rugina dinspre interior catre exterior..adica din materialul tablei... daca insa suprafata e lovita sau zgariata, garantia nu mai este valabila pentru zona respectiva... daca sa zicem apare bulbucatura de rugina pe tavan fara ca acesta sa fi fost lovit sau zgariat, timp de 6 ani se va repara sau schimba elementul respectiv pe garantie...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 23 Jul 2005, 11:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Eu propun sa se inchida! Este prea generalist acest topic si se discuta probleme care n-au nici-o legatura cu titlul si au mai fost discutate in alte parti.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 21:14
Forum Renault