DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anonimizare..., sau respectarea sferei private

os
post 18 Apr 2005, 12:58
Post #1


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Dragi administratori, dragi moderatori, dragi coforumisti

Cīnd si cīnd apar pe forum imagini si uneori documente care contin informatii apartinīnd tertilor, de exemplu fotografii cu numere de masina ori documente continīnd adrese, nume, numere de telefon si alte asemenea.

Nu stiu care e situatia legala exacta in Romania, dar stiu ca exista tari īn care īn publicarea informatiilor de acest fel nu este permisa īn absenta acordului explicit al persoanei in cauza. Aceasta atitudine mi se pare de altfel de bun simt.

De aceea va adresez, dragi coforumisti, apelul sa anonimizati imaginile/documentele prin mascarea elementelor de identificare (nume, numere etc) īnainte de a posta. Moderatorilor si administratorilor le adresez rugamintea sa vegheze la respectarea acestui principiu care - repet - mi se pare civilizat.

Ca sa raspund dianinte: Nu, eu nu sunt in inici una din categoriile pomenite si nu, n-a fost publicat nimic care sa fie in vreun fel de legatura cu mine.

Toate cele bune,
os

This post has been edited by os: 18 Apr 2005, 12:59


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 18 Apr 2005, 16:19
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




adica daca vreau sa pozez un cazanel de dacie, sa ne mai destindem, trebuie sa-i ascund numarul? sau cand vecinii mei au urcat in loganul proaspat achizitionat, lasand papucii de casa in fata portierelor, si as fi avut sansa sa am aparatul la mine, trebuia sa sterg numarul? chiar daca era pe domeniul public?


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 18 Apr 2005, 16:30
Post #3


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




QUOTE(stasi @ 18 Apr 2005, 17:19)
adica daca vreau sa pozez un cazanel de dacie, sa ne mai destindem, trebuie sa-i ascund numarul? sau cand vecinii mei au urcat in loganul proaspat achizitionat, lasand papucii de casa in fata portierelor, si as fi avut sansa sa am aparatul la mine, trebuia sa sterg numarul? chiar daca era pe domeniul public?
*


Mie asa mi se pare civilizat.

Povestea cu domeniul public e disutabila, si anume: da, erau pe domeniul public. Dar erau acolo fiindca au vrut "ei" sa fie acolo, stiind ca cei din jur ii vad. Asta nu inseamna insa ca "ei" (vecinii) doresc sa fie vazuti si de mine via Internet.

Are careva habar care-i situatia legala in Romania?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 18 Apr 2005, 16:37
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




nu zic ca nu e civilizat.. si eu cand am postat o poza candva, atunci cand am facut-o pe strada, am evitat sa prind si numarul. nu stiu de ce.. mi-am zis ca asa se cade. fiecare face pana la urma cum considera. dar, de exemplu, daca aveam aparatul cand vecinii mei s-au urcat desculti in logan, n-aveam cum sa nu prind si numarul. si nu m-as fi obosit sa-l sterg.
sa asteptam sa vedem cine stie si dpdv legal cum sta treaba.


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PriesT
post 18 Apr 2005, 16:50
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 February 05




QUOTE(stasi @ 18 Apr 2005, 16:37)
nu zic ca nu e civilizat.. si eu cand am postat o poza candva, atunci cand am facut-o pe strada, am evitat sa prind si numarul. nu stiu de ce.. mi-am zis ca asa se cade. fiecare face pana la urma cum considera. dar, de exemplu, daca aveam aparatul cand vecinii mei s-au urcat desculti in logan, n-aveam cum sa nu prind si numarul. si nu m-as fi obosit sa-l sterg.
sa asteptam sa vedem cine stie si dpdv legal cum sta treaba.
*



Mai...din cate spuneti voi, va faceti probleme degeaba. Prin analogie cu ceea ce spuneti voi, ar insemna ca atunci cand se face un reportaj pe straga sa se vada numai "patratele" de cenzura, ca masinile pe strada trec...sa fim seriosi...
Aaa, ca il vezi p'ala facand sex in masina, si aia de langa el nu e nevasta'sa...da, atunci vei avea probleme cu respectivul, ii aduci prejudicii de imagine etc (au fost cazuri cand au castigat in instanta, inclusiv cu radarul cu poza la domiciliu).
Dar ceea ce spuneti voi mi se pare usor deplasat. Sper ca m-am facut inteles.
unsure.gif
Si cine nu stie ce sa faca, si are timp, poate sterge elementele de identificare (nume, numar, etc...)

This post has been edited by PriesT: 18 Apr 2005, 16:51


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B-xx-PEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 18 Apr 2005, 17:01
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




pai eu nu-s pentru anonimizare... dar daca am cum sa evit sa pozez numarul omului, nu ma deranjeaza s-o fac. de modificat poze, in nici un caz. doar daca e obligatoriu.

de dat numerele de telefon a nu stiu cui, la fel.. e discutabil. probabil un mecanic bun se bucura de reclama. o vecina buna, pana-n 23 de anisori, poate nu se bucura ca ii dai numarul pe forum. poate doar pe forumul porsche.


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 18 Apr 2005, 17:08
Post #7


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Well, eu ma ghidez dupa ce mi-ar placea mie sa faca altii, si ce nu.

De exemplu: daca dintr-un motiv oarecare te-ai urca in masina noua lasīndu-ti papucii pe carosabil+ar veni altul si te-ar fotografia+ar publica imaginea insotita cel putin de niste smileys (cum inteleg ca avea de gīnd stasi) - te-ai bucura? Eu nu. Dar daca tot se publica informatia, macar fa sa dispara legaturile clare īntre ea si persoana.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 18 Apr 2005, 17:16
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




pai de ce sa nu se asocieze... lasa sa vada lumea ce slapi frumosi ti-ai luat de banii ramasi luand modelul mai ieftin de logan smile.gif radem, glumim, dar un baiat de asta invatat, nu exista sa ne lumineze? nu c-ar fi mare problema, dar asa, de o curiozitate.


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 18 Apr 2005, 18:13
Post #9


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Ca moderator, mi se pare o munca destul de mare, sa urmarim sa verificam sa modificam, etc. toate pozele postate pe forum. Cel mai normal e ca fiecare user sa aiba responsabilitatea celor postate.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Apr 2005, 18:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(os @ 18 Apr 2005, 17:08)
De exemplu: daca dintr-un motiv oarecare te-ai urca in masina noua lasīndu-ti papucii pe carosabil+ar veni altul si te-ar fotografia+ar publica imaginea insotita cel putin de niste smileys (cum inteleg ca avea de gīnd stasi) - te-ai bucura? Eu nu. Dar daca tot se publica informatia, macar fa sa dispara legaturile clare īntre ea si persoana.
*


Din moment ce faci asta in public inseamna ca nu te ascunzi! De ce sa fie ceilalti obligati sa te ascunda?
Daca nu vrei sa fii vazut te scobesti in nas in baie, nu in aeroport!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 19 Apr 2005, 00:34
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




nu inseamna ca daca ma pup in parc, pe o banca, cu gagica, vreau sa ma vada tot internetul, nu?

sau ca daca doi tineri fac sex noaptea la ora 2 in masina(pt ca acasa dorm aia batranii blink.gif ), vor sa le apara poza pe daciaclub!
NU!!!
asta este cu siguranta o chestiune de bun simt, daca vreti o axioma, macar atat, si cei care nu o percep din start, nici nu trebuie sa se mai straduiasca sa o faca!

eu daca ma pozeaza unul in timp ce merg pe strada, ma iau de el instantaneu!
tu nu, sony???


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 Apr 2005, 07:59
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Mie imi este indiferent daca sunt fotografiat pe strada! Poate nu mi-ar fi indiferent daca as fi fotografiat acasa, in timp ce fac sex cu sotia!
Cand ies in public, spatiul acela este al tuturor.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 20 Apr 2005, 01:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




e clar ca nu faci diferenta, cum am scris si mai sus!
ce e aia ca spatiul e al tuturor?
tu esti al tuturor cand esti pe strada?
daca nu tii la imaginea ta, nu ai decat!
dar sa stii ca urmatorul pas de la ceea ce sustii, este sa fii de acord cu zgarierea masinilor care stau parcate pe strada(sau mai rau, pe trotuar!!), ca doar stau pe spatiul tuturor!

este foarte aproape!
pana si in lift oamenii stau oarecum stingheri cand este aglomerat, se uita pe pereti, si stii de ce?

fiindca, din cauza situatiei, este depasit"perimetrul intim"!!
asta este, da pana una alta, eu daca nu vreau sa imi pozeze nimeni masina, ce fac?
O IAU IN CASA?
asa cum nu trebuie sa pui mana pe ea daca nu e a ta, mi se pare normal sa nu pui nici camera!

sau,minim, sa anonimizezi imaginea!
e logic, nu??


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 20 Apr 2005, 09:39
Post #14


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Pīna la urma, ne lamureste cineva care-i situatia legala? Exista astfel de prevederi?

This post has been edited by os: 20 Apr 2005, 09:54


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 21 Apr 2005, 02:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




la urma urmei ce ne costa sa ne purtam decent, ca sa evitam orice potential conflict???
stergeti numarul/ identitatea si asta e!
clar!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 21 Apr 2005, 12:30
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@horsewhisperer27, nu sunt de acord cu zgarierea masinilor din spatiul public! Dar poate ar trebui sa propui o amenda pt televiziunile care dau imagini cu camera ascunsa, sau imagini la stiri unde apar persoane. Conform aceluiasi rationament ar trebui sa stergem nu numai numerele de inmatriculare ci si fetele celor care apar in imagini, ba chiar si hainele ca sa nu le facem publice gusturile vestimentare.
Eu zic sa nu mai incercam noi sa fim mai catolici decat papa!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 22 Apr 2005, 01:32
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




dar treaba este ca aici, pe daciaclub, apar in general poze cu masini, nu cu oameni si fetele lor!
de astea mai putine, nu?
o poza cu o dacie cu DSG, CARE are un "dolar" pe "S" tocmai a aparut!
fetele ocupantilor era ceva mai invizibile!
deci problema asta care este, de fapt nu este!
haine, nici atat!
asa ca, ce strica o o doza de buna purtare?fara a ne pretinde prin asta super-catolici, doar credinciosi?mmm?


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Apr 2005, 16:18
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Exista legi care protejeaza anumite categorii de persoane de asa ceva. De exemplu minorii nu mai au voie sa apara la televizor decat in anumite conditii. Cum era inainte cand la stiri arata ca nu-stiu-ce fata a fost violata si nu ii protejau identitatea. Nu mi se pare normal. Chiar dara respectiva fata mergea probabil zilnic pe strada.

Personal chiar nu am nimic de ascuns. Dar cu toate astea nu mi-ar conveni sa ma urmareasca cineva 24 din 24 sau sa apara poza mea pe net sau pe stalpii din oras. E dreptul meu.

Daca vreti e ca si la muzeu. Poti sa intri, sa te uiti, dar daca vrei sa filmezi/fotografiezi te costa. De ce oare? Asa si cu persoanele. Le vezi, foarte bine. Mai mult, ori vorbesti cu ele si le ceri acordul, ori daca nu te poti abtine faci in asa fel incat sa nu le divulgi identitatea. De ce oare daca participi la un show televizat te pune sa semnezi un contract in care cedezi drepturile imaginii tale aparute in acel show televiziunii?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 04:08
Forum Renault