DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

47 Pages « < 43 44 45 46 47 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stergatoare parbriz!, Tipuri,marci, preturi

mario1980
post 2 Mar 2012, 17:25
Post #1321


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Nu stiu ce sa zic, la mine a functionat. Era stergator din ala tip aero, la 8 lei.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lostone
post 8 Mar 2012, 20:40
Post #1322


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 2 December 11




Deci nu are nimeni idee unde gasesc un capac de brat stergator..


--------------------
logan laureat 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 Mar 2012, 23:04
Post #1323


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




La dezmembrari.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 9 Mar 2012, 06:10
Post #1324


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




am cumparat stergatoare bosch eco (din baumax) la 30 lei bucata(53 cm). sterg foarte nasol. mult mai bune sunt alca (12 lei). sterg nasol adica lasa mici dare fine de apa (fiecare stergator cam 4-5 dare). cred ca e turnata prost lama. la inceput am zic ca sunt prea noi si de-aia, dar le am deja de 2 saptamani si tot nasol sterg. revin la alca.

This post has been edited by vic24: 9 Mar 2012, 06:11


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 9 Mar 2012, 08:52
Post #1325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Sunt bune Alca.
Unde se mai gasesc zilele astea?
Eu am cautat pe la cora si carfur insa n-am mai vazut de luni de zile.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 9 Mar 2012, 11:33
Post #1326


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Am gasit in targ, 11 lei de 21".


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 9 Mar 2012, 11:50
Post #1327


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Vitan?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 9 Mar 2012, 14:09
Post #1328


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Da, Vitan.

Pe langa aia cu volane & shit.

This post has been edited by vi_escu: 9 Mar 2012, 14:13


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 9 Mar 2012, 15:44
Post #1329


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Mersi fain.

Gata. Am reusit sa achizitionat o pereche de alca din vitan.
Unu' de 56cm/ sofer si celelalt de 53cm / pasager, la 15lei / buc. Clasice, nu aero.


This post has been edited by Kojak: 9 Mar 2012, 18:58


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 9 Mar 2012, 19:34
Post #1330


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




am ridicat, capota pe ploaie cu stergatoarele pe temporizare, si au luat-o razna, m-am uitat la pinionul de la sofer, nu mai are nici un dinte intreg, l-am strans mai tare si vad ca merge de ceva vreme, doar ca pleaca mai tremurat si imi lasa dare groaznice, gasesc separat pinionul de la stergator ? sau asamblu cu totul ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 15 Mar 2012, 11:32
Post #1331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Voi face si eu in weekend operatiunea cu prelungirea bratului drept. Eu am pe masina acum un set de octavia(530mm si 470mm pasager). La combinatia asta de stergatoare ar trebui sa lungesc mai mult de 15-16mm bratul pentru a scapa de triunghi?


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_stezar
post 15 Mar 2012, 12:18
Post #1332


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 April 08
From: Cluj-Napoca/Romania




Te referi la tija de legatura intre stergatoare a ansamblului nu la bratul stergatorului banuiesc, nu?

Oricum cu cat e mai mare lamela soferului si mai mica a pasagerului, acel V e mai mic deci prelungirea necesara va fi mai mica. Totus cred ca e bine sa prelungesti cu cei 15mm ca poate pe viitor pui si altfel de lamele smile.gif. Eu cu 15 mm am facut aici Post 902 si e suficient insa am facut si o prelungire a bratulu drept. Probabil si acest lucru influenteaza, putand pune lamela de 60 la sofer.

This post has been edited by adi_stezar: 15 Mar 2012, 15:21


--------------------
BMW Seria 3 2006 e90 320d 163cp
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 15 Mar 2012, 16:35
Post #1333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Am facut si eu acum operatiunea de lungire a tijei cu 16mm. Cu stergatoarele de 530mm si 470mm mai e putin din triunghi, dar voi pune de 55 la sofer si 50 la pasager. Asa sper sa scap de tot de el.

Singura problema care a aparut, e ca s-a crapat acea bucsa neagra intr-o parte. Banuiesc ca nu are nimic. Sau?

This post has been edited by bogdan_dsn: 16 Mar 2012, 09:39


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaniel76
post 30 Mar 2012, 16:39
Post #1334


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 11 September 11




Mie cele mai bune mi s-au parut stergatoarele Victor. pana la ele am incercat fel de fel de variante mai ieftine sau mai scumpe, nu m-au multumit deloc. Astea Victor desi sunt mai scumpe - cam 25lei bucata - sterg foarte clar si uniform, fara dare si sunt durabile in timp, eu le am deja de 1 an si merg inca foarte bine desi au trecut peste o iarna grea.


--------------------
Dacia Logan 2008, Prestige 1.5dci 85cp - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 2 Apr 2012, 10:15
Post #1335


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Servus
Am urmarit si aplicat indicatiile postate de ICE-T pentru modificarea ansamblului stergatoarelor prin alungirea tijei de actionare cu 1.5mm.
Masina mea este din 2008 si are tija respectiva putin diferita de cea pe care am vazut-o in poza( are pe capete doua bucsi din plastic/teflon pe sistem bila-nuca).
Rezultatele sunt urmatoarele:
- am realizat ca prin modificarea cu 15mm. "triunghiul buclucas" nu a disparut, s-a modificat putin ca dimensiune si pozitie dar nu a disparut
( pozitia stergatoarelor este pe banda neagra din josul parbrizului, nu am ridicat mai mult bratul dreapta peste banda neagra)
- am marit ansamblul cu inca 15mm( in total 30mm) si ansamblul se misca sacadat pe capat de cursa ( parca trosneste)- prinderea am facuto prin nituire cu 4 nituri pe fiecare segment
- am demontat / montat de vreo 3 ori, incercand sa obtin distanta optima astfel incat sa nu "trozneasca" pe capat de cursa insa am reusit sa crap una din bucsile alea de pe capat.
Nu am mai insistat sa mai modific ceva la ansamblu pana nu fac rost de o alta tija, cu bucsile alea in regula. Aveti idee, se gasesc de cumparat la piese auto?
Pentru cei ce au realizat modificarea ansamblului pe masina , ati mai facut si alta interventie, cum atii reusit "lichidarea" triunghiului?
Trebuie sa mentionez ca eu am montat pe partea dreapta un brat similar cu cel existent la sofer. Poate influenta si acest lucru miscarea insuficienta a bratului ?
In concluzie:
-modificarea ansamblului doar prin prelungirea tijei modifica cursa stergatorului dreapta dar nu indeajuns pentru a face sa dispara triunghiul acela mizerabil ( cel putin la mine)
-trebuie sa fii foarte atent la bucsile din plastic de pe capatul tijei, acestea fiind destul de sensibile la socuri mecanice( eu am reusit sa crap una dintre ele, probabil va trebui sa achizitionez tot sistemul/ansamblul pentru a inlocui tija cu bucsi)
- dintre solutiile aplicate pana in prezent si prezentate pe forumurile dedicate, LOGAN FORUM si DACIA CLUB, inclin sa cred ca cea mai buna varianta este taierea si sudarea parghiei de actionare a ansamblului.


2 Apr 2012, 10:17:
am uitat sa precizez: stergatoarele au dimensiunile 55cm-stanga(sofer) si 50cm.-dreapta

This post has been edited by ani[I]aL_2008: 2 Apr 2012, 10:17


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Apr 2012, 10:19
Post #1336


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este si normal sa nu iti mearga, avand in vedere ce ai facut. Asta pe langa faptul ca bratele sunt diferite.

This post has been edited by IRONICK: 2 Apr 2012, 12:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_stezar
post 2 Apr 2012, 10:25
Post #1337


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 April 08
From: Cluj-Napoca/Romania




Alungirea cu 30mm a tijei e mult prea mare ansamblul nu mai are cum sa functioneze corect, puteai sa strici tot ansamblu sau sa se blocheze, si 20mm cred ca e prea mult. Daca nu ai reusit sa scapi de triunghi cu alungirea de 15mm puteai sa schimbi lamelele, sa pui putin mai mare la sofer si mai mica la pasager, asa sigur scapai de triunghi. Eu am 60 la sofer si 50 la pasager, iar tija am lungit-o cu 15mm si triungiu a disparut, vezi: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1354604 . Desi eu am alungit si bratul pasagerului, acest lucru e doar pentru a putea pune lamela mai mare la sofer fara sa se incalece cu cea de la pasager, daca nu te deranjeaza acest lucru nu e necesara si alingirea acelui brat.


--------------------
BMW Seria 3 2006 e90 320d 163cp
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 2 Apr 2012, 12:48
Post #1338


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Servus
Am uitat sa fac si completarea:
- stergatoarele sunt asimetrice( 55+50)- Am constatat ca montand stergator de 60cm la sofer acesta nu este apasat corect pe toata lungimea lui, cand ajunge in pozitie verticala nu sterge complet pe capatul stergatorului ( lucru constatat cu diverse tipuri de stergatoare, si normale si cele flat), cel putin la mine;
- in urma modificarii cu 30 de mm a lungimii tijei de actionare a stergatoarelor si a comportamentului defectuos pe capat de cursa , am revenit la 15mm. Voi incerca sa vad daca rezultatul este imbunatatit cu bratul original care era montat in dreapta, la pasager.
Am cautat, dar nu am gasit nicaieri nici o precizare despre cum s-a ajuns la marirea tijei cu 15mm. ( doar cu 15mm.) De ce nu 17mm, de ce nu 20mm.? Intr-adevar, 30mm. e prea mult, lucru constatat personal. 15mm e prea putin, arcul de cerc nu este complet si nu as vrea sa ridic stergatorul dreapta peste banda neagra din josul parbrizului. A incercat cineva sa lungeasca tija cu 20mm.?
Oricum, va multumesc tuturor pentru feed-back.


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Apr 2012, 12:51
Post #1339


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pai era in jur de 16mm din cate tin eu minte.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 2 Apr 2012, 13:05
Post #1340


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Era precizat 15mm. , si in descrierea interventie de catre "ICE-T" cat si de catre "adi_stejar".
Deocamdata astept sa-mi vina ansamblul stergatoarelor comandat de la dezmembrari, sa rezolv cu bucsa pe care am distrus-o. Ieri, le-am probat la drum lung, asa, cu bucsa distrusa , si nu am avut probleme ( doar triunghiul ala era acolo sad.gif ). Am prins nisoare si in proportie de 70% din drum le-am utilizat pe diverse trepte de viteza. Nu au trepidat, s-au miscat lin, fara probleme. Din precautie voi schimba bucsa aia cand voi avea putin timp liber.



--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Apr 2012, 13:11
Post #1341


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Trebuie sa cureti bucsele si sa pui vaselina noua. Asta este o sursa de mers sacadat. Si iti trebuie o vaselina cat mai groasa. Eu am folosit 16-17mm si imi intra in jur de 3-4cm peste cel din stanga la cap de cursa. Cu stergatoare 55/50.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 2 Apr 2012, 13:48
Post #1342


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Am gresat bucsile din plastic/teflon si toate elementele mobile ale sistemului cu vaselina groasa, pentru masini unelte.
IRONICK, sa inteleg ca daca fac prelungirea de , sa zicem 17mm ar fi in regula, in sensul ca nu ar aparea ceva "batai" pe capat de cursa? Diferenta intre 15mm si 17mm mi se pare foarte mica, de asta intreb.
La 30 de mm. , pe capat de cursa avea un zgomot de ziceam ca se dezmembreaza ansamblul ala,era fortat.



--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Apr 2012, 13:52
Post #1343


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Cu 15mm nu mi-a disparut triunghiul, abia cand am trecut la 16-17mm a fost ok. Dar atentie sa nu iti bata in tablier parghia. Si nu este mica diferenta.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 2 Apr 2012, 14:36
Post #1344


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Mersi IRONICK pentru sfaturi. Voi incerca 17 mm dupa ce voi gasi o tija noua. Sper pana atunci sa nu cedeze bucsa actuala crapata.


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 7 Apr 2012, 20:33
Post #1345


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Servus tuturor!
Am reusit sa gasesc un nou ansamblu stergatoare, de la care am preluat tija pe care o taiasem si care avea bucsile in regula. Cu riscul de a-i "ofensa" pe unii colegi de pe forum, va spun urmatoarele: ALUNGIREA TIJEI DIN ANSAMBLUL STERGATOARELOR NU VA MODIFICA CURSA STERGATORULUI DREAPTA DECAT DACA IL MUTATI MAI SUS PE AXUL DE GHIDAJ- solutia descrisa de colegul ICET(post no.94). Cursa stergatorului dreapta se va modifica doar prin solutia indicata de colegul TEDY (post no .75): taiere si sudare a piesei de angrenare.
In urma diverselor postari de pe forum ( DACIACLUB .ro, xxx si LOGANCLUB.ru , am facut urmatoarele modificari pentru a scapa de scartaitul stergatoarelor, "triunghiul de mizerie" de pe parbriz si troncanitul usilor:
- am scapat de scartaitul stergatorului dreapta prin inlocuirea bratului suport stergator cu unul identic cu cel de la sofer( masina mea este model PH1 2008-martie)
- am scapat de troncanitul usilor prin inlocuirea bucsilor din plastic de pe cuiul percutor cu bucsi din poliamida
- am scapat de triunghiul "de mizerie" de pe mijlocul parbrizului creat de miscarea stergatoarelor prin taierea si sudarea elementului din ansamblul stergatoarelor( am taiat in jur de 8-8.5 mm din piesa- nu am facut poze si inca nu stiu sa atasez pozele cu piesa taiata si sudata; daca se studiaza topic-ul se "releva" usor despre ce piesa este vorba).
Bucsile din poliamida , taierea si sudarea elementului din ansamblul stergatoarelor le-am realizat in Cluj cu ajutorul d-lui Fodor Todorut, nr. tel.:0741 363 926. Pentru cei din Cluj, si nu numai, va recomand . Pentru intrebari suplimentare ma puteti contacta la nr. 0744 995 737.
Sper ca am reusit sa fiu de ajutor tuturor de pe forum care au aceste probleme si nu le-au rezolvat inca.

Cu respect,
ani[I]aL_2008


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_stezar
post 10 Apr 2012, 08:54
Post #1346


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 April 08
From: Cluj-Napoca/Romania




Nu cred ca superi pe nimeni, insa sunt destui de multi care au reusit si prin acea alungire smile.gif . Se poate sa fie oare diferente intre modelul pre facelift si post facelift? Al meu e din 2005 si din poze se vede ca a iesit destul de bine fara sa fiu nevoit sa ridic stergatorul mai sus. Ce-i drept si alungirea bratului drept cred ca a acut un efect benefic in directia asta.


--------------------
BMW Seria 3 2006 e90 320d 163cp
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Apr 2012, 09:27
Post #1347


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nici eu nu vreau sa te superi, dar daca nu ti-a reusit eliminarea triunghiului prin metoda cea mai simpla, am o vaga banuiala ca nici de zgomotele de la cuie nu ai scapat. Nu de alta, dar sunt doua jocuri in piesele alea. Iar scartaitul stergatoarelor are ca sursa principala gresarea bucselor.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 10 Apr 2012, 10:25
Post #1348


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Servus tuturor!
"Problema" triunghiului de mizerie nu am reusit sa o rezolv de nici o culoare prin alungirea tijei respective. Ar fi 2 motive, pe care le "suspectez" eu:
- faptul ca mi-am inlocuit bratul stergator pe partea dreapta cu unul identic cu cel de la sofer
- ansamblul stergatoarelor la masinile fabricate incepand cu sfarsitul anului 2007- inceputul anului 2008 sunt putin diferite( uitati-va ca nu mai sunt bucsile acelea care se demonteaza, sunt altele turnate; e posibil asadar sa fie usor diferita si tija respectiva, nu am verificat)
Pentru ca tot am achizitionat un ansamblu de stergatoare din dezmembrari am incercat cealalta varianta de modificare a sistemului. A fost metoda care a dat roade, nu mai am triunghiul mizerabil pe parbriz, asadar chiar nu mai conteaza alte comentarii pro sau contra. Eu am prezentat situatia cu ambele variante, ce-i drept fara fotografii, expunand totodata metoda prin care eu am reusit sa obtin rezultatul pe care-l doream . Si, am reusit sa pastrez inclusiv configuratia stergatoarelor asa cum era inainte: 55cm+50cm dispuse pe banda neagra din josul parbrizului. Fiecare e liber sa opteze pentru ce varianta de modificare doreste sau ii este la indemana.
Ansamblul stergatoarelor l-am uns bine inainte de a-l monta la loc, urmandu-ti intocmai sfaturile (mersi IRONICK).
Bucsile de pe cuiele percutoare la portiere se prezinta impecabil dupa atatea luni de utilizare. Portierele nu mai joaca/ troncane pe respectivele cuie, asadar pot spune ca da, am rezolvat aceasta problema cu bucsile de poliamida.




--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Apr 2012, 11:29
Post #1349


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Tot nu ai pus dimensiunile la bucsele alea. Si nici nu ai precizat cum ai scapat de jocul dintre surub si piesa intermediara la cui. Si sunt tare curios ce urme sunt pe bucsa de poliamida. O poza macro face face cat un milion de cuvinte.

This post has been edited by IRONICK: 10 Apr 2012, 11:37


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 10 Apr 2012, 11:40
Post #1350


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(IRONICK @ 10 Apr 2012, 11:29)
Tot nu ai pus dimensiunile la bucsele alea. Si nici nu ai precizat cum ai scapat de jocul dintre surub si piesa intermediara la cui.
*


off topic
Dintr-un elastic (d'ala ordinar de pus la izmene) am tras un fir de cauciuc, l-am trecut prin bucsa si apoi am montat-o pe cui. Dupa strangere, mustatile le-am taiat. E de trei luni si inca tine.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
47 Pages « < 43 44 45 46 47 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:56
Forum Renault