DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

97 Pages « < 26 27 28 29 30 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomote si scartaieli Logan

Zetu
post 18 Mar 2006, 23:43
Post #811


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Am fost si eu la service ..simpotrans ..sa-mi rezolv zgomotele neplacute. Bordu nu mai sta fix (are un mic joc) si face un zgomot cam deranjant ..la denivelari (solutia a fost sa stranga suruburile de jos la care se ajungea destul de usor cele de sus poate cu alta ocazie ..cand or avea chef), scaunul scartaie (au uns decat sina ...probabil cea mai usoara operatiune). Schimbatorul l-au uns, in spate la suportu de centuri care zdrangane ..mi-au spus ca au niste bile inauntru si ca sunt capsulate si nu au ce sa le fac, la usa de la torpedo (nu mi-au facut nimic ..au zis ca nu e de la arc, e de la faptul ca stau pasagerii cu picioru sprijinit intr-o parte si daia s-a indoit blink.gif ). Zgomotul din stalpii centrali "este o rezonanta a usilor care se misca blink.gif ), so ..stie cineva unde sa merg sa ma rezolve mai bine ? Pana la urma o sa ma apuc eu sa strang suruburile.. dar cu usa de la torpedo unde as putea sa merg? si cu scaunu ..

This post has been edited by Zetu: 19 Mar 2006, 15:09


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickvio
post 19 Mar 2006, 20:34
Post #812


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 30 January 06
From: Timisoara




In urma cu ceva vreme, va ceream parerea in legatura cu un zgomot puternic ce persista in zona centrala a bordului... Sunt in masura sa va spun ca dupa indelungi tatonari , am constatat ca zgomotul provine de la gura de ventilatie a parbrizului. Spun asta cu toata convingerea, deoarece la trecerea pe un drum cu piatra cubica sau mai denivelat, odata ce bag degetul prin caroiajul ala de plastic si apas, zgomotul dispare. Ma poate intruma cineva ce-as putea sa fac in acest sens? Va multumesc !!!


--------------------
dacia logan ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 20 Mar 2006, 00:05
Post #813


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Sa dai bordul jos si sa faci o captusire a bordului cu burete sau alt material care sa impiedice contactele directe plastic-plastic sau plastic-fier sau ai putea sa mergi la service sa-ti rezolve ei problema, eu unul am fost dar nu au rezolvat nimic asa ca am rezolvat-o singur...


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucas007
post 20 Mar 2006, 11:28
Post #814


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 19 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(nickvio @ 19 Mar 2006, 20:34)
In urma cu ceva vreme, va ceream parerea in legatura cu un zgomot puternic ce persista in zona centrala a bordului... Sunt in masura sa va spun ca dupa indelungi tatonari , am constatat ca zgomotul provine de la gura de ventilatie a parbrizului. Spun asta cu toata convingerea, deoarece la trecerea pe un drum cu piatra cubica sau mai denivelat, odata ce bag degetul prin caroiajul ala de plastic si apas, zgomotul dispare. Ma poate intruma cineva ce-as putea sa fac in acest sens? Va multumesc !!!
*



Am constatat si eu acelasi lucru ca tine....dar sincer am zis ca daca scriu asta pe forum o sa " zambeasca multi" wink.gif se pare ca se adeveresc presupunerile noastre...mai asteptam inca o confirmare si mergem la sigur... huh.gif oare ??


--------------------
BMW 318 2001 COUPE - B-68-BDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xtreme
post 21 Mar 2006, 10:59
Post #815


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 April 05
From: Bucuresti




Salut!
Stiu ca s-a vorbit destul de mult despre zgomote, placute s.a.m.d. totusi am o intrebare legata de un zgomot la franare ce seamana cu cel facut de un ABS. Mentionez ca am un LAUREATE de 1.4 fara ABS cu 5300 km efectuati in 8 luni si face acest zgomot indiferent de starea carosabilului si este aproape identic de cel facut de un ASTRA 1.7 DTI(90.000. km) cu ABS la franare, indiferent de inclinatia soselei.
Vreau sa mai aman putin deplasarea la service si de aceea v-as ruga daca ma puteti ajuta cu un sfat .

VA MULTUMESC !

PS> In afara de acesta("problema") desi am vazut pdf-ul postat cu deficiente,zgomote,defecte si calitati este o masina potrivita pentru cei care stiu ce vor si nu pentru cei care la un asemena pret vor sa faca curse pe drumurile frumoasei noastre tari, in special cu masini din alta categorie conduse de indivizi stresati de viata lor.



--------------------
-LOGAN -LAUREATE 1.4 MPI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 21 Mar 2006, 17:36
Post #816


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Du-te la service, ca nici un zgomot de frinare nu e normal! Poate e fisurata o placuta de frina.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hann
post 23 Mar 2006, 20:30
Post #817


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 28 September 05




cursa.jpg ( Size: 69k ) Number of downloads: 80
Pentru cei care suspecteaza o problema la cablul de ambreiaj...puteti sa faceti singuri o masuratoare pentru a nu merge degeaba in service. Eu am masurat cu ruleta dar puteti face cu orice (in service se foloseste un subler cu afisaj electronic). Practic trebuie masurata cursa cablului de ambreiaj care trebuie sa fie 29.5mm +/- 0.5mm. Luati un reper fix si masurati pozitia furcii, apoi rugati pe cineva sa calce ambreiajul si masurati noua pozitie, faceti diferenta si vedeti daca se incadreaza in specificatii.

La mine ungerea timoneriei nu a dus la nimic bun (ba chiar pot spune ca merge mai prost ca inainte). Intra foarte greu in toate vitezele. Un lucru interesant pe care l-am observat studiind mai multe loganuri este diferenta de rigiditate a levierului. La unele (si la mine) levierul este extrem de rigid (deplasarea lui in punctul mort se face cu destul efort), la altele levierul se misca foarte usor. In cazul meu suspectez o problema cu intreaga zona de comanda si cred cam am sa incerc sa o schimb.

Hann

undefined


--------------------
Dacia Logan - Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lithium13
post 24 Mar 2006, 13:35
Post #818


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 December 05




intr-adevar zgomotul cel mai puternic din bord provine de la aerisirea pt parbriz am gasit o rezolvare rudimentara pt aceasta problema(demna de berlina tongue.gif ) si anume am bagat o bucatica de cauciuc intre parbriz si bord...o alta zdraganeala care ma deranjeaza se intampla la stalpul din dreapta am crezut ca se izbeste centura de siguranta in stalp insa nu e asa...nu prea stiu ce sa fac

This post has been edited by Lithium13: 24 Mar 2006, 13:47


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi Preferance - BT 01 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickvio
post 24 Mar 2006, 20:37
Post #819


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 30 January 06
From: Timisoara




QUOTE(Lithium13 @ 24 Mar 2006, 13:35)
intr-adevar zgomotul cel mai puternic din bord provine de la aerisirea pt parbriz am gasit o rezolvare rudimentara pt aceasta problema(demna de berlina  tongue.gif ) si anume am bagat o bucatica de cauciuc intre parbriz si bord...o alta zdraganeala care ma deranjeaza se intampla la stalpul din dreapta am crezut ca se izbeste centura de siguranta in stalp insa nu e asa...nu prea stiu ce sa fac
*



Da-mi te rog niste amanunte in legatura cu operatiunea ce-ai facut-o. Chiar a disparut de tot zgomotul ala idiot de la gura de ventilatie a parbrizului??? Multumesc !!!


--------------------
dacia logan ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 26 Mar 2006, 14:55
Post #820


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




O chestie interesantă: când cineva se așează (mai brusc, de sus) pe locul din dreapta spate, se aude un fel de bătaie undeva în stânga-spate în dreptul roții. Am bănuit că e vreun amortizor. Am mers cu ea la service, s-a făcut test de amortizoare, s-au citit niște valori pe un aparat și cică... n-are nimic la amortizoare. Adevărul e că după testul ăla, după zguduieli, n-a mai făcut. Și mă așezam eu, un body de 100 kg... Sindromul fricii de "doctor"?
Bineînțeles, azi dimineață acel zgomot s-a auzit din nou, mai încet, parcă. Să fie din cauză că mă trântesc eu prea tare pe scaunul din spate? Sau chiar o avea ceva vreun amortizor? N-am apucat să probez și la altă mașină dacă face așa. O să-l rog pe un amic, cu Logan, să probeze.
Toată treaba se petrece doar când stau pe loc și urcă cineva. În mers fâșâie, merge frumos.

Acum o întrebare: cât trebuie să fie valorile acelea citite pe aparatul de la testul de amortizoare, că la mine pe față erau 62-65, iar pe spate ceva mai mici 48-50, parcă. De ce e diferența aceea mare între față și spate, că pe punți nu e chiar așa mare.

Mulțumesc.


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 26 Mar 2006, 15:31
Post #821


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




1,6 laureate, 1500 km. Pe loc cu motorul oprit intra lin in orice viteza. In mers in a I-a intra numai cu hopuri.Curios ca in marche-arierre intra numai din prima, lin si fara mofturi de fiecare data wacko.gif Ar trebui sa ma mire ca intra din prima in marche-arierre? icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constructorul99
post 26 Mar 2006, 16:18
Post #822


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 17 January 06




asa facea si a mea la inceput,dar dupa 3500 km isi va schimba comportarea.va agata si la tine post-336-1110552489.gif


--------------------
DACIA LOGAN preference 1.6 - IS 78 XXX
membru iesean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 26 Mar 2006, 20:38
Post #823


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




Salutare,

mi-a sosit ieri masina (logan diesel) si am sesizat un tiuit (tziuit) care vine din cutia metalica (neagra) care este lipita de baterie. Adica din incinta calculatorului de injectie sau ce-o fi el. Tiuitul nu se aude in habitaclu, ci numai in fara lui, si daca ridic capota e chiar puternic. Este normal sau este cazul sa se uite cineva la ea?

Multumesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Mar 2006, 20:42
Post #824


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pentru woth:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=30245&hl=

e de la pompa de servo, care e chiar sub cutia aia de sigurante. Si sunetul e normal


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 26 Mar 2006, 20:55
Post #825


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




Multumesc pt. amabilitate, klaus.

Abia dupa ce am postat am cautat mai in amanunt pe site si acum tocmai ma intorceam sa-mi sterg sau sa-mi editez postul pt. ca gasisem motivul acelui tiuit.

Imi cer scuze pentru nerabdarea mea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stargsm_ro
post 27 Mar 2006, 12:55
Post #826


Vally


Group: Members
Posts: 56
Joined: 22 February 06
From: Craiova




Si eu am avut probleme cu un zgomot de vibratii dupa ~1000 km.
Dupa ce mam chinuit sa gasesc sursa zgomotului si nu am reusit mam dus in service si nici ei nu iau dat de cap.Parea pe undeva la scaunul soferului. Dupa ceva scandal a venit unu mai destept si iau mai micsorat presiune in cauciucuri pana la 2 bari cat zic ei ca e normal si nu a mai facut la drum. dar oricum cand era suspendata si bateau in ea cam se auzea ceva vibrand pe la scaun.
Oricum acum nu mai face.
Asa ca sa stiti ele din fabrica vin umflate rau sa fie inca umflate bine dupa ce stau in stoc cateva luni banuiesc si asta poate produce fibratii pe drumurile rele cu denivelari multe!


--------------------
Renault Clio III 2007 - DJ 83 ANA
Vally - Craiova ; YM: stargsm_ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Mar 2006, 13:01
Post #827


-


Group: Members
Posts: 21.901
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(stargsm_ro @ 27 Mar 2006, 12:55)
iau mai micsorat presiune in cauciucuri pana la 2 bari
*

Oare tu ai mers cu ele la 2,5 Bar ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataline
post 27 Mar 2006, 13:03
Post #828


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 9 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 27 Mar 2006, 13:01)
Oare tu ai mers cu ele la 2,5 Bar ?
*



La mine au venit cu 3 bari din fabrica.....a trebuit sa le aduc eu la 2 bari pentru ca dealer-ul nu a facut asta....


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005 - B-xx-XXX
Logan 1.6 Ambition, dec 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stargsm_ro
post 27 Mar 2006, 13:08
Post #829


Vally


Group: Members
Posts: 56
Joined: 22 February 06
From: Craiova




@IRONICK: da am mers la 2.5 sau poate mai mult. De unde sa stiu eu lucruri din astea smile.gif Ma pricep si eu la alte prostii nu la masini.
Prosti sunt aia care au vanduto nu eu care habar nu aveam de asa ceva.


--------------------
Renault Clio III 2007 - DJ 83 ANA
Vally - Craiova ; YM: stargsm_ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alinu'
post 27 Mar 2006, 14:42
Post #830


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 February 06
From: Suceava




a mea dupa 1500 km pare sa-si mai fi dat drumu in treptele I si II.
oricum marche-arriere-ul la masina asta e un fel de kinder surprise... ba intra ba nu intra


--------------------
Dacia Logan 1.6 Ambition 2006 - SV 09 MYW
"Viata e o perioada de timp care merita traita" - clasic cu muschi in viata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_marin_
post 27 Mar 2006, 16:18
Post #831


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 March 06
From: Petrila




asa mi se parea si mie pana cand mi-am dat seama ca nu calc ambreajul pana la capat,asa ca fratilor calca-ti ambreajul mai cu putere


--------------------
logan laureate 1.4 logan laureate 1.4 - hd 15 rbk
[B][COLOR=blue]membru cu logan laureate 1.4 full[/COLOR][/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 27 Mar 2006, 16:21
Post #832


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(ursamajor @ 26 Mar 2006, 15:55)

Acum o întrebare: cât trebuie să fie valorile acelea citite pe aparatul de la testul de amortizoare, că la mine pe față erau 62-65, iar pe spate ceva mai mici 48-50, parcă. De ce e diferența aceea mare între față și spate, că pe punți nu e chiar așa mare.

Mulțumesc.
*




Chiar n-are nimeni idee ce reprezintă valorile astea și cât sunt cele normale?


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 27 Mar 2006, 16:31
Post #833


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Si eu am facut testul la amortizoare. Mi s-a spus atunci ca pentru a trece verificarea la RAR trebuie sa ai eficienta peste 45%.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constructorul99
post 27 Mar 2006, 16:35
Post #834


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 17 January 06




poti sa calci tu ambreiajul pina iesi prin podul pedalier daca e problema nu ai ce i face .doar nu vrei sa fie transmisia ca la s-klasse


--------------------
DACIA LOGAN preference 1.6 - IS 78 XXX
membru iesean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_marin_
post 27 Mar 2006, 19:05
Post #835


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 March 06
From: Petrila




eu vorbeam de masina mea,acuma nu imi mai agata nimica de cand calc ambreajul pana jos...


--------------------
logan laureate 1.4 logan laureate 1.4 - hd 15 rbk
[B][COLOR=blue]membru cu logan laureate 1.4 full[/COLOR][/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_marin_
post 27 Mar 2006, 19:12
Post #836


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 March 06
From: Petrila




de ce ti-ai schimbat uleiul si filtrul la 7500km,prima revizie nu e la 15000km?ai avut probleme mai importante cu ea ([B]constructorul99),am 2 prieteni care si-au schimbat distributiile pe ele,cica greseala din fabrica,ai mai auzit si pe altii sa aiba asemenea probleme?


--------------------
logan laureate 1.4 logan laureate 1.4 - hd 15 rbk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constructorul99
post 27 Mar 2006, 19:19
Post #837


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 17 January 06




probleme importante nu am,iar chestia cu agatatul depinde de f. multi factori:temperatura scazuta de afara,vascozitatea uleiului din cutie.schimbul ti l recomand si tie pentru ca e necesar.orice motor pe combustie are niste reguli de durabilitate.principala cauza e ca se aduna in ulei in primii 7500 km mici paricule metalice rezultate din frecarile intre piese,acestea fiind noi,dedu si tu..


--------------------
DACIA LOGAN preference 1.6 - IS 78 XXX
membru iesean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 28 Mar 2006, 16:01
Post #838


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




Mulțumesc.
Amortizoarele n-au nimic. Acea bătaie vine de undeva de la țeava de evacuare, ceva mai înainte de toba de eșapament. Am sărit țonțoroiul pe ea până i-am dat de cap. biggrin.gif Acum urmează să mă duc la meseriași să vadă DE CE se aude acea bătaie.


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canti
post 29 Mar 2006, 11:25
Post #839


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 November 04




am logan din 2004, deci am prins 2 ierni. Intradevar cand era rece motorul (si afara era frig), imi agata cand bagam intr-a 2-a! Si-n a 2-a iarna am pati tot la fel dar agata doar intr-a 2-a, dar cred ca si va da drumul.


--------------------
Dacia Logan - bv-08-lgw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lithium13
post 30 Mar 2006, 10:35
Post #840


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 December 05




QUOTE(nickvio @ 25 Mar 2006, 06:37)
Da-mi te rog niste amanunte in legatura cu operatiunea ce-ai facut-o. Chiar a disparut de tot zgomotul ala idiot de la gura de ventilatie a parbrizului??? Multumesc !!!
*



pai eu am taiat o bucatica(de ca 2 cm) de cauciuc dintr o bucata de cheder si am infipt o intre bord si parbriz...atat smile.gif nu se mai aude acel zgomot insa au ramas multe altele tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi Preferance - BT 01 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
97 Pages « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 09:59
Forum Renault