DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anvelopele Barum sint foarte sensibile?, fac foarte des pana

Vlad Georgescu
post 25 Nov 2005, 14:21
Post #31


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(anpop @ 22 Nov 2005, 18:55)
ce tip de barum ai?!
*

Habar n-am! Din ala pe care l-au pus pe Solenza Scala. Nu ma pricep la caucioace. La anu' poate imi iau altele. Acum stau cam prost cu finantele asa ca conduc mai atent si n-am mai avut probleme.

QUOTE(anpop @ 22 Nov 2005, 18:55)
...mie mi se par rezonabile, iar o colega mi-a zis ca a facut 50.000 km cu ele fara prbl....
*

Colega probabil ca nu conduce ca un Dark Jedi turbat blended cu Goa'uld asa cum conduc eu.

QUOTE(seba3621 @ 22 Nov 2005, 23:24)
Eu mi-am luat luna asta Barum Brillantis si sunt multumit de ele. Raportul calitate/pret e imbatabil. 85RON/buc... nu cred sa fie o oferta mai buna.
*

Am observat ca in Bucuresti de obicei cele mai bune preturi se gasesc la magazinul Dacia de pe linga Obor. Telefonul lor e 2526952. E chiar magazinul Dacia, nu sint altii care vind piese Dacia. Cam atita costa un Barum acolo.

Dupa ce am patit cu ele totusi nu mi-as lua asa ceva.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 Nov 2005, 14:46
Post #32


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Hai sa nu mai laudam magazinul ala ca nu e chiar asa...

Mi se pare cel mai scump magazin de piese DACIA din cate am vazut....

Ideea e ca am luat cauciucurile de SLZ SCALA - Matador MP14 - 165/65R14 cu 1.100.000 ROL din targ in Vitan si costa.... 1.350.000 ROL la magazinul CNCD de pe Mihai Bravu, adica cu peste 20% mai mult !!!!

La fel cu janta de aliaj. In targ in Vitan a fost 2.850.000 iar la CNCD din Obor a fost 3.330.000 adica iarasi cu 500.000 ROL in plus, deci tot cu aproape 20%.

Eu doar reusesc sa trag concluzia ca au un adaos comercial fantastic de mare fata de altii. As fi acceptat un 5% in plus ca ei platesc chirie mai mare acolo. Insa 20% e mult prea mult.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 26 Nov 2005, 18:33
Post #33


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Se poate. Eu cind am cumparat o anvelopa Barum + janta am verificat pretul la magazinul ala, in tirg la Vitan si la magazinele din Pantelimon (alea dinspre iesirea din Bucuresti).

Magazinul ala de linga Obor de care spuneam a avut pretul cel mai mic.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 7 Dec 2005, 18:28
Post #34


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am facut inca o pana. Am simtit ca innebunesc.

Dupa ce am pus rezerva am condus direct la Sama Service http://www.samaservice.ro/ i-am pus sa-mi indrepte si sa-mi echilibreze jantele si mi-am schimbat Barum-urile cu Pirelli Winter SnowControl.

Retrospectiv mi se pare ca am facut o prostie, pentru ca aceste caucioace se gasesc mai ieftin in alta parte.. dar nu am mai suportat. Asta e daca sint impulsiv.

Daca si astea imi fac probleme trec la sistemul vechi cu camera, fara discutie. Cu camera conduceam ANI si nu stiam ce-i aia pana. In 3 ani de condus cu camera am facut pana o singura data.

Astia de la Sama Service au cel mai timpit slogan auzit de mine vreodata: "Fara roti, nu poti".

This post has been edited by Vlad Georgescu: 7 Dec 2005, 18:31


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 8 Dec 2005, 11:46
Post #35


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Si eu am aceeasi problema cu penele. Am Michelin Energy E3A de vara respectiv Michelin Alpin de iarna. Si nu-s tocmai ieftine. Si ale naibii pene, le fac exact cand sunt cu potofelul mai usor.
La mine in mod sigur, cauza este intre volan si tetiera stanga fata.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 8 Dec 2005, 23:27
Post #36


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




daca indoiti jantele.... nu va mirati ca faceti si pene... deci problema nu vine de la caucioce ci de la piesa aia dintre volan si tetiera cum zice b64chr. Producatorii de caucioace nici nu acorda garantie la astea daca prezinta urme de lovituri/socuri etc. si voi vreti ca nici macar pana sa nu aveti?...

janta daca atinge asfaltul e grav si in momentul ala nu mai poti avea cauciucul la locul lui. Daca atingi cu janta asfaltul se taie caucuicul pe lateral (si nu se mai poate repara) sau se deajanteaza roata daca esti in viraj (si atunci nu mai ai aderenta cu solul) si astea se intampla doar daca ai presiunea mult scazuta in roata. Indoiturile de pe jante se fac din cauza socurilor si se transmit prin cauciuc pana la janta, cauciucul isi revine si janta ramane indoita, e la fel ca si cum sparg karatistii caramizi, o loveste doar pe aia de deasupra si se sparg si alea de mai jos.

Eu cred ca problema ta e de la frane, de la modul in care franezi, eu zic sa incerci pentru inceput sa nu mai franezi cand treci peste gropi/denivalari etc, poti sa incetinesti dar in momentul impactului sa ridici piciorul de pe frana, sau pur si simplu treci peste ele ca si cum nu ar fi doar apasa ambreiajul si lasa masina sa curga, si sa vezi ca in primul rand o sa ai jentile intregi adica rotunde si in al 2-lea rand cred ca o sa scapi si de pene, in rest baga piciorul in acceleratie cat te tine buzunarul... numa sa ai grija cu frana... smile.gif , a si ia-ti niste jenti noi daca zici ca le-ai indreptat de atea ori.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Dec 2005, 13:14
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Salut ! Eu am Matador , cele de fabrica si sincer as prefera Barum . Nu stiu cum de spui tu ca ai probleme cu ele , ca eu le consider o firma foarte buna . La Matador am o galma si 2 pene in 23.000 km . Sincer prefer Barum , Debica sau Sava . Am respirat usurat cand am vazut la cumparare ca nu sunt Montana si apoi nu mi-a mai pasat . Fostul proprietar nu a echilibrat niciodata rotile si nici geometria nu o facuse si nu aveau nici pe dracu cauciucurile . Nu stiu cum sa fac sa schimb un cauciuc 165 / 70 /13 ( care e rezerva noua noutza ) cu unul 165 / 65 14 , ca si eu am tot scala si as vrea sa scap de galma aia . Sfatul meu pentru cei care spun ca au probleme cu gumele este sa aiba mai multa grija la : gropi , sinile de tramvai , borduri , presiunea cauciucului si temp exterioara . Bafta !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 16 Feb 2006, 19:39
Post #38


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Ca un fel de follow-up la discutia de mai sus:

Sint aproape doua luni si jumatate de cind am schimbat Barum-urile care imi faceau foarte des probleme (se dezumflau sau faceau pene de 2-3 ori pe luna) cu Pirelli SnowControl.

De cind am trecut la Pirelli nu am mai avut absolut nici o problema. Pot sa spun cu mina pe inima ca in mod clar sint mult mai bune.

Este clar ca Barum-urile sint proaste, mai ales dupa vreo 20 - 30 mii de km, si mai ales la un stil de conducere mai putin atent la gropi.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 16 Feb 2006, 19:46


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Feb 2006, 21:01
Post #39


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Impresia mea este ca la cauciucurile mai ieftine tesatura care este in cauciuc este mai slaba sau e posibil sa fie mai putine straturi (ca Matadoare si Barum am avut gilme fara sa fi deteriorat janta cauciucul, ca Kleber am luat o gropa barosana, janta s-a deformat, a taiat un pic cauciucul, insa n-a aparut nici o gilma - bucuria n-a tinut mult deoarece la citeva zile am patit-o din nou janta a taiat de tot cauciucu' ph34r.gif ).


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 16:01
Forum Renault