DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calitatea service-urilor Dacia, impresii despre service-uri

simon
post 31 Dec 2005, 19:25
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(ice cube @ 31 Dec 2005, 17:17)
Ba sa stii ca are ce sa le faca. Nu Dacia se roaga de ei sa-i vanda masinile.
Asa ca Dacia poate sa dea cu ei de pamant si trebuie reclamati nesimtitii astia ori de cate ori nu-si fac treaba. dar nu numai la Dacia, ci si la OPC, ca sa-i doara. Cu cat reactionam mai vehement, cu atat avem sanse mai mari sa se indrepte lucrurile. Daca le lasam asa, n-or sa se schimbe in veci.
*


Sint de acord ca trebuie sa luptam cind Service-ul nu isi face datoria. Observa insa ca anumite service-uri au in continuare prestatii slabe. Sint cunoscute, aici pe forum. Ei insa nu vor disparea, Dacia va lucra in continuare cu ei. De asta sa fii sigur. La nivel individual tu iti vei rezolva problema pentru ca daca faci scandal mare Dacia iti va pune, in final, piesa noua sau se va reface vopsitoria intr-un alt service asa cum a spus rapture. Gindeste-te cum este la scoala, ai niste nemernici intr-o clasa. Ii dai afara din scoala? Nu, ii mai mustri, ii mai dai afara de la cite o ora, dar mergi cu ei asa inainte pina la absolvire. Asa este si cu Dacia si dealer-ii ei.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3ldiablo
post 4 Jan 2006, 09:06
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 21 December 05
From: Bucuresti




Pai, am efectuat si eu schimbul de ulei la cobalcescu, nu am ce le reprosa, decat ca in loc de 3.3 litri de ulei, domnii mi-au pus doar 3 litri! am observat asta imediat cand am ajuns la mine in parcare, dupa ce s-a racit motorul! oricum, oamenii clar 3 litri au pus, pentru ca asta mi-au si facturat! si acum intrebarea: Dauneaza? 300 ml lipsa?ca pana acum nu am completat


--------------------
- Dacia Logan Ambition 2005-
-Powered by Ground Zero-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 4 Jan 2006, 12:43
Post #213


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




uita-te pe joja si daca lipseste mai completeaza, daca nu insemna ca ti-a ramas cam 10% ulei vechi nescurs din baie inainte de ati pune uleiul nou. nu-i o crima dar se putea si mai bine.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3ldiablo
post 4 Jan 2006, 12:51
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 21 December 05
From: Bucuresti




pe joja am vazut ca nu e la maxim, ci cu jumate cm-1 cm mai jos de nivelul maxim! si apoi m-am uitat pe hartie si m-am interesat si am vazut ca motorul ia 3.3 l ulei! o sa completez diseara, ca am gasit ulei! in fine, am mers vreo 2000 km , fara sa completez. data viitoare o sa ma duc eu cu 4 litri de ulei, ce sa mai! multumesc de raspunsuri


--------------------
- Dacia Logan Ambition 2005-
-Powered by Ground Zero-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 4 Jan 2006, 13:08
Post #215


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




atata timp cat nivelul uleiului e intre minim si maxim pe joja nu-i nici o problema pt motor. se obisnuieste sa se puna ulei pana la nivelul maxim pt a exista o rezerva pt cazul ca motorul mai mananca ulei. completeaza-l si totul e ok.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 5 Jan 2006, 00:16
Post #216


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




am gasit o chestie interesanta despre serviceurile dacia si o pun sa cititi si voi:
QUOTE
- Deci, care ati fost de curand in Dacia service (sau autorizate), ati observat ca actele care insotesc ceea ce aveti de schimbat s-au ... schimbat.
Asa cum am scris mai sus, se lucreaza de ceva timp ( de prin mai ) la modificarea procedurilor, a documentatiei aferente, etc., astfel incat sa nu mai existe posibilitatea fraudelor de orice fel ar fi ele (teoretic, ca romanul e inventiv), in plus s-a imbunatatit sistemul de colectare a datelor, de gestionare a lor, de calcul statistic si asa mai departe (de exemplu softul cu care se calculeaza acum k1000, costul pe vehicul al inlocuirii, costul total pe luni si alte chestii de interes, este SOPHIA II).
Mai departe, hartia care insoteste acum piesa inlocuita nu mai este scrisa de mana ci este scoasa la imprimanta, deci trebuie date introduse in PC: data cumpararii masinii, data reparatiei, nr.km, codul VIN, seria caroseriei, defectul, si multe altele, inclusiv numele mecanicului care a inlocuit piesa. PC este legat la retaua service, asfel incat orice persoana autorizata din Dacia sau din tara poate sti in orice moment ce s-a intamplat cu o masina, ce s-a schimbat pe ea, unde si de catre cine. Mai mult, softul efectueaza o serie de predictii: sa zicem ca un tip vine si schimba o piesa la masina (un set de placute de frana, sa zicem). Un mecanic hotoman ia datele masinii de pe factura si peste o luna le introduce in calculator, scoate un set de placute din magazie si-l pune pe masina unui prieten. Evident ca datele ce trebuie schimbate vor fi data reparatiei si nr. de kilometri. Sa zicem ca primul set a fost schimbat la 20000 km. Mecanicul hotoman se gandeste el si pune acum inca 2000 (cam cat estimeaza el ca a mai facut ala intr-o luna) adica 22000km. In momentul asta computador zice STOP. Nu e normal ca un set sa tina 20000 iar altul 2000. OK, se poate sa fie prost asta al doilea. Dar in cazul asta va trebui aprobarea cuiva abilitat si in plus piesa defecta cu cutia si eticheta aferenta trebuie sa apara in magazie si dusa mai departe la studiu la incidentologie si la furnizor. Abia dupa ce se ia aprobarea se poate proceda la inlocuirea piesei. Si nu uitati: piesa inlocuita trebuie sa aiba caracteristicile care trebuie: lot, data fabricatie, etc. corecte, adica cele ce apar pe factura cu o luna inainte, nu unele de acum 2 ani.
Bun, sa zicem ca ala pune inca 20000km, sa nu bata la ochi. Atunci softul interpoleaza si daca media anuala este exagerat de diferita de cealalta, iarasi STOP... s.a.m.d.
Nu mai spun ca exista riscul ca intre timp sa apara si masina reala undeva intr-un service din tara cu alta problema si sa te trezesti cu 25451km la bord pe 02 nov. si cu 21800km la bord pe 07 nov. In cazul asta stop joc, investigatie, dat afara cine a facut frauda iar service-ul respectiv primeste o liniuta pe raboj. Iar la 20 astfel de liniute sau de cereri de aprobare, i se retrage acreditarea.
In prezent sunt vreo 180 si ceva, se intentioneaza acreditarea a 200 unitati in toata tara.


sursa


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 15 Jan 2006, 16:52
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Am o solutie pentru treaba cu service-urile :
1.CNCD-Pitesti (Centrul National etc.) Str. Depozitelor pe linga bariera de tren.Se pare acum ca sa mutat spre iesirea Rm. Vilcea pe linga OMV.
Acolo eu mi-am rezolvat toate problemele la DSN-Clima chiar foarte grave deoarece am cumparat-o pe aia de la test drive...........asta e chiar daca esti cunoscator mai iei si tepe de la unii ca ADRAS mareeeee...... teapa firma asta si serviceu-rile lor de asemenea ii ibesc asa de mult ca imi vine sa le bag un molotov pe geam . Acum ma-am descotorosit de porcaria ce mi-au facut-o cu DSN-ul am Logan Ambition nu se compara cu ce am avut dar am un gust amar si incerc sa scap de el. radmasa.gif
P.S. Daca ajungeti acolo si vi s-au rezolvat problemele Facetile cinste ca merita de
la Vladica la Opinca.Altii mai buni nu gasiti in Rom.


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Jan 2006, 17:42
Post #218


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Ursaru @ 15 Jan 2006, 16:52)
Am o solutie pentru treaba cu service-urile :
1.CNCD-Pitesti (Centrul National etc.) Str. Depozitelor pe linga bariera de tren.Se pare acum ca sa mutat spre iesirea Rm. Vilcea pe linga OMV.
Acolo eu mi-am rezolvat toate problemele la DSN-Clima chiar foarte grave deoarece am cumparat-o pe aia de la test drive...........asta e chiar daca esti cunoscator mai iei si tepe de la unii ca ADRAS mareeeee...... teapa firma asta si serviceu-rile lor de asemenea ii ibesc asa de mult ca imi vine sa le bag un molotov pe geam . Acum ma-am descotorosit de porcaria ce mi-au facut-o cu DSN-ul  am Logan Ambition nu se compara cu ce am avut dar am un gust amar si incerc sa scap de el. radmasa.gif
P.S. Daca ajungeti acolo si vi s-au rezolvat problemele Facetile cinste ca merita de
la Vladica la Opinca.Altii mai buni nu gasiti in Rom.
*


CNCD-Pitesti nu mai sunt autorizati Dacia. Tu ce crezi ? De prea bine ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 15 Jan 2006, 17:57
Post #219


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Nu am stiut ca nu am mai fost de mult pe acolo.Dar in orice caz este vorba de altceva ,acolo exista o lupta interna intre seful de service si un rahat de dirctor din fabrica care-i era seful astuia .Astia doi se luptau acum vreo doi trei ani sa cumpere sau sa preia service-ul probabil ca rahatul de director a cisigat . Am simpatie deosebita pentru acest timpit de dirctor care a venit in service sa faca mare curatenie si mi-a aruncat aripa stinga de la masina in conditiile care putea fi reparata deoarece in momentul acela nu se mai gaseau nici in fabrica si am fost nevoit sa cumpar de la niste bisnitari o aripa lovita ca sa pot pleca cu masina din service .


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strem
post 16 Jan 2006, 09:46
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




Pentru ca si mie mi-a folosit acest topic in alegerea serviceului, am sa descriu si eu experienta mea la prima revizie.

IPSO Bucuresti-Ploiesti nr. 145: 14 ian 2006 - revizia 1 Logan

Impresie: FOARTE MULTUMIT
Spaga 0.
Cost Total: 1.900.000 (Ulei Elf 10w40 + 1 litru antigel in acest pret )

Am ajuns la 9:45 la service. Singurul dezavantaj este distanta, el fiind situat destul de departe de Dr. Taberei. biggrin.gif. Am mers la Receptie 2 unde avem programare. Am fost tratat cu multa bunavoita si respect. Procesarea initiala s-a facut repede. Am mentionat problemele mele: nu intra intotdeauna in R (50% cazuri trebuia sa turez putin motorul si abia apoi intra), stopurile pe frana au un mic delay (problema cunoscuta), scartie centurile de siguranta intre scaune atunci cand le port. De asemenea am cerut sa imi puna ulei Elf 10w40 (intrebasem inainte la telefon si aveau). Inainte ca eu sa ies din receptie masina mea era deja adusa in service. Am remarcat astfel ca volanul si scaunul soferului aveu o protectie de plastic puse pe ele.

Dupa 1h 15' petrecute in sala de asteptare (uitat televizor, citit reviste auto, baut o cafea) m-am intors la receptie unde acelasi domn amabil mi-a explicat care au fost rezolvarile la problemele raportate de mine: la cutie se pare ca timoneria era putin deplasata in fata, stopurile cu problema lor cunoscuta de la contactor, centurile au fost unse la imbinare cu o vaselina siliconica (nu se pot strange pentru ca se presupune ca tre' sa aibe un joc, ele se pot misca fata-spate putin). Acum imi intra perfect in R, centurile nu mai scartie, stopurile se aprind instant. De asemenea mi-a spus ca au completat antigel ca era la minim. (Am gasit bidonul cu restul de antigel la pasager in fata scaunului).


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - 1.6 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Jan 2006, 10:11
Post #221


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(strem @ 16 Jan 2006, 09:46)
la cutie se pare ca timoneria era putin deplasata in fata,
*
Poti sa fi mai explicit ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strem
post 16 Jan 2006, 21:43
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




Daca m-as pricepe as putea sa fiu mai explicit.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - 1.6 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 17 Jan 2006, 20:51
Post #223


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




tine tot de subiectul asta>
In Iasi, ieri la protv s-a dat cazul unui taximetrist cu logan din cel mai ieftin caruia la un service i-au facut aia din service deviz pt. o reparatie ce ducea costurile la cu 15 mil. lei mai mult decit daduse omu' pe masina; si masina nu era chiar de aruncat (se schimba caroseria, se schimbau componente la motor, dar... nici chiar asa). s-au dat niste foto si se vedea ca era lovita doar pe o parte, dar din fata pina in spate.
Avea omu' casco dar il puneau sa plateasca diferenta de 15 mil. aberant!
ca sa vedeti ce serviceuri de calitate avem!!!

This post has been edited by mihail75: 17 Jan 2006, 20:51


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad p
post 19 Jan 2006, 14:07
Post #224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 11 June 04
From: Dr. Taberei




prin decembrie am fost lovit in spate de o berlina, pricopsindu-ma cu bara spate crapata si tabla indoita in portbagaj usor in dreptul rotii de rezerva (plus alte eventuale daune ascunse)

astazi am dus masina in service-ul Cobalcescu din Dr Taberei si mi-au spus ca e gata peste o saptamana si jumatate. colegii mei de serviciu mi-au spus ca e foarte mult si ca asta s-a intamplat datorita faptului ca nu am dat spaga (nu e vorba ca nu am vrut, dar nu ma pricep la chestii din astea; plus ca am fost cu receptionerul de la caroserii nu cu cei care urmeaza sa faca reparatia).
motivul invocat a fost ca masina trebui pusa pe nu stiu ce robot sa fie "trasa". trebuie sa va spun ca ochiometric lovitura abia se vede, nu este ceva de speriat.

credeti ca colegii mei au dreptate - am fost amanat pentru ca nu am dat spaga sau e o situatie relativ normala ? mai pot indrepta ceva ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 19 Jan 2006, 14:37
Post #225


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




NU DATI SPAGA!
coruptia pleaca de la cel mai mic nivel,adica de la noi....nu stiu cand va intelege romanul ca nu trebuie sa-i invete pe altii sa astepte "atentii".In tarile "calde" daca vrei sa dai spaga,se uita chioras la tine,asa ca nu le mai dati,sunt platiti pentru ceea ce presteaza.Eu,nu dau spaga niciodata pentru nimic,de regula obtin serviciul ce-l platesc,cu frumosul sau cu escaladarea necesara.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 19 Jan 2006, 14:44
Post #226


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(mihail75 @ 17 Jan 2006, 21:51)
tine tot de subiectul asta>
In Iasi, ieri la protv s-a dat cazul unui taximetrist cu logan din cel mai ieftin caruia la un service i-au facut aia din service deviz pt. o reparatie ce ducea costurile la cu 15 mil. lei mai mult decit daduse omu' pe masina; si masina nu era chiar de aruncat (se schimba caroseria, se schimbau componente la motor, dar... nici chiar asa). s-au dat niste foto si se vedea ca era lovita doar pe o parte, dar din fata pina in spate.
Avea omu' casco dar il puneau sa plateasca diferenta de 15 mil. aberant!
ca sa vedeti ce serviceuri de calitate avem!!!
*


Stai putin. Sunt doua cazuri:
1. La evaluare, iese ca reparatia costa mai mult decat masina. CASCO iti da banii, tu iei masina noua. End of story
2. Ei hotarasc sa o repare. Te duci la un service cu care au decontare directa si... problema lor. Sa se spele pe cap cu service-ul, daca aia le-au zis ca ii costa doar 90% din pretul de noua, sa le plateasca doar atat sau sa faca ce vor, dar nu mai e problema ta.

Asa ca eu nu inteleg cum a ajuns individu' sa dea 15mil. din buzunar.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad p
post 19 Jan 2006, 15:21
Post #227


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 11 June 04
From: Dr. Taberei




Michael, nu vreau sa fiu tocmai eu crucisatorul luptei anticoruptie si sa platesc un asemenea pret (timp pierdut si eventual lucrare de mantuiala)

Mai e ceva: fiind vorba de o reparatie pe RCA mi-au zis ca dureaza ceva si cu decontarea (cel care m-a lovit era asigurat la Agras si am inteles ca societatea nu mai exista)



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 19 Jan 2006, 16:00
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 19 Jan 2006, 14:44)
Stai putin. Sunt doua cazuri:
1. La evaluare, iese ca reparatia costa mai mult decat masina. CASCO iti da banii, tu iei masina noua. End of story
2. Ei hotarasc sa o repare. Te duci la un service cu care au decontare directa si... problema lor. Sa se spele pe cap cu service-ul, daca aia le-au zis ca ii costa doar 90% din pretul de noua, sa le plateasca doar atat sau sa faca ce vor, dar nu mai e problema ta.

Asa ca eu nu inteleg cum a ajuns individu' sa dea 15mil. din buzunar.
*


E uite ca n - ai dreptate.
Sa luam un exemplu ipotetic: cumpar o masina de 10.000 de Euro.
Imi fac CASCO. Pentru cat o asigur? Evident 10.000 Euro. Daca am un deviz care depaseste suma, diferenta o platesc eu nu?
Sigur, acum poti sa vii sa spui ca iei banii. Ok, no problem. Un amic de - al meu insa mi - a povestit o chestie interesanta pe care a avut - o cu o firma de asigurari (n -am retinut firma si habar n -am daca - i regula generala). A avut un accident. Serivce - ul i - a estimat reparatia la o suma. A avut de ales: sa o repare si sa se faca decontare catre service, sau sa primeasca banii fara justificare, dar intr - o suma mai mica decat devizul din service! Nu cunosc modul cum se fac evaluarile in astfel de cazuri , dar sumele n - au coincis.

Cat despre faptul ca reparatia a iesit mai scumpa nu ma mira, se stie ca daca iti faci o masina cumparand toate componentele de pe piata iesi de cca 3 ori mai scump decat daca o cumperi noua din fabrica.

vlad p: Agras daca nu ma insel a fost preluata de Omniasig. Banuiesc ca daca e asa a preluat si obligatiile nu?

This post has been edited by clr: 19 Jan 2006, 16:12


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 19 Jan 2006, 19:24
Post #229


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




in asa o situatie am nimerit eu acu vreo 3 ani. am fost lovit, tipul era asigurat la Astra, am mers la asigurare, si dupa aia la un service din zona. pe final valoarea reparatiei a depasit suma maxima achitata de asigurare si a trebuit sa platesc din buzunar 20mil la acea vreme, fiindca service-ul imi sechestra masina. cei de la asigurare nu mi-au comunicat suma maxima pe care o pot deconta ca sa cer service-ului sa faca o evaluare si sa ma anunte in cazul in care nu se incadreaza, eu am stat linistit, gandindu-ma ca asigurarea deconteaza. puteam sa-i imput celui care m-a lovit, dar asta insemna proces.....

P.S. poate muta un moderator aceste posturi in topicul dedicat asigurarilor, ca as vrea sa continuam discutia pe tema asta, e o situatie foarte nasoala, in care poti ajunge fiind de buna credinta.

This post has been edited by -Scorpio-: 19 Jan 2006, 19:26


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 20 Jan 2006, 11:37
Post #230


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




QUOTE(vlad p @ 19 Jan 2006, 15:21)
Michael, nu vreau sa fiu tocmai eu crucisatorul luptei anticoruptie si sa platesc un asemenea pret (timp pierdut si eventual lucrare de mantuiala)

Mai e ceva: fiind vorba de o reparatie pe RCA mi-au zis ca dureaza ceva si cu decontarea (cel care m-a lovit era asigurat la Agras si am inteles ca societatea nu mai exista)
*



daca toti gandesc ca si tine,tara asta nu va ajunge nicaieri...ti-am mai spus,daca nu sunt multumit de un serviciu,in loc sa dau spaga,escaladez in ordine ierarhica pana rezolv problema. huh.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad p
post 20 Jan 2006, 14:29
Post #231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 11 June 04
From: Dr. Taberei




ce sa escaladez daca eu nu stiu in ce masura termenul e rezonabil sau e o problema de "ungere". hmmm, bine macar ca stiu cine e sursa raului in romania smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 20 Jan 2006, 15:35
Post #232


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




daca escaladezi vei avea probleme cu rapiditatea lucrarii si se duce confortul psihic. daca dai, se poate sa nu dai la toti care trebuie si numai bine faci invidios vopsitorul pe seful de service, sau invers. luptam cu bunele traditii romanesti.

This post has been edited by -Scorpio-: 20 Jan 2006, 15:36


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 20 Jan 2006, 22:23
Post #233


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Ar trebui sa se termine cu obiceiul asta prost si sa se inteleaga odata ca asa nu ajungem nicaieri. Inseamna ca mai trebuie sa cautati un service in care lucrurile se desfasoara normal (si in care sa nu va asteptati sa gasiti cel mai mic pret).

Mai este o varianta. Poti sa intrebi de la inceput, dupa constatarea defectului, ce operatii se vor face la masina. Poti cere sa vezi utilajele de indreptat/vopsit. Nu iti ia nimeni gatul pentru asta. Nu-ti place, te duci la altcineva. Orb sa fii si sa nu vezi care este atmosfera din service.

Cereti sa vi se faca un deviz al lucrarii, datat si semnat. La constatare, nu va place, nu semnati. Exista alternative. La ce mai platim atunci atatia functionari la stat care cica ar trebui sa ne apere interesele ?

Cat timp o sa ne tot temem de represalii pentru o amarata de reclamatie la superiori, apai o sa mearga lucrurile in tara asta bine la Sfantu-asteapta.

Confortul psihic trebuie sa vina de la treaba bine facuta -> clientul este multumit, clientul mai vine si altadata + ne mai recomanda la 2-3 prieteni -> salariului i se adauga si ceva prime.

Personal eu nu mai calc a doua oara in locurile unde mi s-a vorbit urat / pretins spaga.

Daca va place cum vi s-a lucrat la masina, puteti cere sa vorbiti cu seful respectivului si sa-l laudati. Va garantez ca asta conteaza mai mult ca o spaga ocazionala.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturbed
post 23 Jan 2006, 14:00
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 January 06




Salutare
Daca tot e threadul despre servicuri si problemele lor hai sa va spun si eu povestea mea.

Am observat la un anumit moment ca ledul de avertizare daca usile nu sint inchise din bord nu sa stins dupa ce am inchis toate usile. Am verificat de mai multe ori daca toate usile sint inchise corect, ledul tot nu sa stins. Inteleging ca este o problema cu intrerupatoarele aflate la fiecare usa am verificat cu mina usor fiecare intrerupator. Am descoperit ca cel aflat la usa din spate dreapta era defect, lipsea o bucata de plastic din portiunea de sprijin aflata chiar pe caroseria masinii. Am fost la atelierul mecanic SC Auto Europa Timisoara SRL, Str. Miresei, nr 1 , Timisoara spunindu-le problema mea, am specificat lucrul observat anterior, ca intrerupatorul dreapta-spate este defect, lucru observat de mine, in calitate de nespecialist. Acel intrerupator a fost schimbat fara nici o problema si......gata....asta a fost tot! Nimeni nu sa obosit sa verifice si celelalte intrerupatoare. Normal ca la intrebarea mea daca s-au verificat toate intrerupatoarele mi sa ridicat din umeri, raspunsul a fost: "Faceti sesizarea corect!", cu alte cuvinte, "Faceti-va mecanic, verificati masina dumneavoastra si dupa aia veniti la noi sa ne spuneti exact unde sa reparam fara sa ne deranjati prea mult".
Masina in cauza este un Logan Laureat 1.6 MPI cumparat in februarie 2005, inca in garantie.
Un e-mail de genu asta a plecat si spre vocea clientului.


Indiferenta si superficialitate......TRAIASCA ROMANIA SOCIALISTA! mad.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI - TM 10 AFV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 23 Jan 2006, 14:07
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Atata timp cat problema a fost rezolvata dupa schimbarea 'intrerupatorului', nici n-aveau de ce sa se mai oboseasca cu celelalte.

Altfel. Te-ai dus acolo cu o problema a carei cauza o gasisei tu deja. Ei au inlocuit ce gasisei tu stricat, problema semnalata de tine a disparut. In acest caz, de ce ar fi trebuit ei ca dupa remedierea problemei semnalate de client aflat in garantie sa ia la puricat masina dupa altele?

This post has been edited by Codrin: 23 Jan 2006, 14:17


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturbed
post 23 Jan 2006, 14:13
Post #236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 January 06




QUOTE(Codrin @ 23 Jan 2006, 14:07)
Atata timp cat problema a fost rezolvata dupa schimbarea 'intrerupatorului', nici n-aveau de ce sa se mai oboseasca cu celelalte.
*


biggrin.gif deci prostia e tot a mea ca am verificat eu inainte? smile.gif) mda...poate au un post de tinichigiu' pe acolo ca oricum e treaba clientilor sa spuna care e problema la masina si daca mai e vreo problema las ca clientu oricum nu are ce face toata ziua...mai vine odata.

@Codrin..problema mea era legata de intrerupatoare, ledu' ala din bord, si tot ce tine de chestia asta...right? Eu am observat o problema...hai sa zicem ca am vrut sa le dau un punct de start....sa nu pierd prea mult timp pe la service ca nu am timp sa stau toata ziua pe acolo si am nevoie de masina. Dar nu sint specialist ....ei trebuiau sa verifice toata instalatia aia blestemata daca eu nu le spuneam ce am observat eu...corect?

Am uitat sa specific ca ledul sa stins dupa ce am mishcat putin de intrerupator si am inchis usa deci putea sa mai fie 1-2 intrerupatoare in aceeasi situatie.

This post has been edited by Disturbed: 23 Jan 2006, 14:40


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI - TM 10 AFV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai.ureche
post 24 Jan 2006, 18:47
Post #237


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 January 06




QUOTE(Disturbed @ 23 Jan 2006, 14:13)
biggrin.gif deci prostia e tot a mea ca am verificat eu inainte? smile.gif) mda...poate au un post
*




Problema, dpdv eu este ca ei au inlaturat efectul dar nu si cauza. Mi se pare o chestie de bun simt sa verifice si celelalte "botoane" sau poate cei de la acel service nu aveau in dotare asa ceva


--------------------
Daci Logan - None
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClaudiuFlorin
post 27 Jan 2006, 14:47
Post #238


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 January 05




excl.gif
Am pornit acest topic in urma conflictelor pe care le-am avut timp de un an cu acest dealer.
Voi incepe prin a va impartasi neplacerile principale. Pentru ca de fiecare data cand am avut cea mai marunta problema Meridianul s-a comportat ca si cand nu ar fi existat nici una:
1. Am avut pasajul spate infundat in urma unui accident. Ideea era simpla: prin CASCO trebuia sa imi repar masina gratuit in serviceul lor. Zis si facut, doar ca in ziua cand a trebuit sa vin si sa-mi ridic masina cel mai oribil cosmar s-a transformat in realitate. Idiotii de la vopsitorie nu au izolat masina. Intraga suprafata... fara sa exagerez, era gazata!!! Plina de aschii de vopsea. Am fost socat si dupa ce le-am atras atentia am primit un simplu... "A fost un accident. Lasati-o trei zile la noi dupa care o veti lua ca noua. Noi nu facem rabat de la calitate". Nu ama vut de ales si am lasat-o la ei. Au polishat masina, insa normal, farurile, si geamurile se simt inca nisipoase. Ca sa nu mai spun ca pe chederele exterioare sunt dare de vopsea, pt ca nu le-au shters cum trebuie. Jentzile de asemenea erau patate cu vopsea. Din nou mi-au zis s-o las la ei... De data asta nu am mai fost atat de "inspirat" si am plecat acasa. urmele sunt inca vizibile.
Poate nu va va veni sa credetzi, dar la cateva luni m-am dus cu o alta problema si am intalnit un individ la vreo 40 de ani care mai avea putin si plangea, pt ca patzise acelasi lucru... pe un Logan albastru! Se vedea de parca omul fusese in operatziunea "Desert Storm".
2. De cateva saptamani cand virez se aude un maaaare scartzait! La inceput se auzea doar la capatul cursei. Exact scarzaitul cauciucului pe cauciuc! Oamenii ce-mi zic: "e de la ger domne. o bagam la spalat si veti vedea ca nu mai scartzaie, si daca persista o urcam pe rampa". Normal ca dupa spalare nu s-a mai auzit nimic. Si asta pt ca piesele respective se lubrifiasera de la spalare. Din nou, a doua zi, dupa ce s-a uscat apa a revenit scartzaitul... de cateva zile scartzaie in orice unghi! Iar m-am dus... Explicatzia? "Domne e normal! Este presiunea care se face in cutia de directzie..." Cand am auzit am zis ca-l omor pe imbecilul ala! In masina se auzea de parca volanul mai avea putin si se rupea si el imi zice ca e normal.
Ideea este urmatoarea... Consider ca oamenii sunt niste mari ciugulitori! Asteapta sa treaca garantia ca sa iti bage piese si manopera cat mai scumpa pe gat! Te iau de fraier, pt ca au impresia ca sunt cei mai buni. Vretzi sa va spun un mic secret de-al lor? Nu au urmat nici un curs si nici o specializare. Va recomand sa va cumparatzi Loganuri sau Dacii de orice fel din orice alta parte, numai de la astia nu!


--------------------
Dacia Logan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvasiliu
post 27 Jan 2006, 14:54
Post #239


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 January 06
From: Romania




La care dintre ele? Eu am fost cu Meridian Vest relativ multumit. Atentie, relativ multumit.


--------------------
ex-Dacia Logan / New Mitsubishi Lancer ||| Ambition 2005 /Inform Plus - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 27 Jan 2006, 14:58
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




confirm si eu faptul ca meridian sunt foarte dubiosi. vorbesc de meridian de pe Str. Turnu Magurele, pe linia lui 102. cand am fost sa ma interesez pentru revizia de 15kkm, se aruncau sa-mi schimbe si placute si filtru de aer si ma avertizau ca ma va costa in jur de 4-5milioane. am rezolvat-o in alta parte (adras) cu doar 1,5mil.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 08:28
Forum Renault