DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Soclu Dacia injectie, kit reparatie ? - as vrea eu

CGDBZ
post 28 Aug 2009, 16:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Nu se poate ca pentru o piesa de plastic de 2 centimetri (melcul) sa cumpar tot soclul care costa 270 lei. Oare chiar nu se gaseste un kit de reparatii , eu am cautat in Buzau in cateva magazine si vanzatorii mi-au spus ca nu au auzit de asa ceva , doar de piesa intreaga .Nu stiti unde as putea gasi respectivul melc ?, sa incerc la reprezentanta Dacia sau aia o sa-mi vanda masina cu totul? Am sa pun o poza cu soclul desfacut pentru a se observa melcul , oricum cred ca e exagerat de mare pretul pentru un motoras si 2 piese de plastic bagate intr-o carcasa.

This post has been edited by CGDBZ: 28 Aug 2009, 20:48


Attached thumbnail(s)
Soclu.jpg ( Size: 17.73k ) Number of downloads: 514


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 28 Aug 2009, 16:18
Post #2


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




un strungar priceput ti-l poate face dintr-un material plastic mai rezistent.

dar cum ai ajuns la concluzia ca bucata respectiva e strica? nu mai are filetul calumea sau ce sa intamplat?

L.E.: abia acuma am citit si postul din topicul dedicat daciilor pe injectie. si daca tot ai postat acolo cred ca era bine daca ramanea totul acolo.

This post has been edited by tester: 28 Aug 2009, 16:21


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 28 Aug 2009, 16:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




E uzat pe portiunea unde calca pinionul , mergea motorasul in gol , bazaia tare si statea motorul turat .Am pus eu un distantier pentru a impinge melcul mai in fata si sa nu mai calce cu partea uzata dar asta e o solutie temporara , nu stiu cat o sa tina.

28 Aug 2009, 17:26:
Am facut topic pentru a fi mai vizibil si pentru ca mi se pare exagerat pretul si cred ca pentru o piesa de 270 lei ar trebui sa fie un chit de reparatie.

This post has been edited by CGDBZ: 28 Aug 2009, 16:26


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 28 Aug 2009, 16:35
Post #4


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




ia si mai cauta nu te arunca in primul magazin. la iasi stiu ca il vazusem acuma ceva vreme mult mai ieftin decat ai zis tu... daca tin eu bine minte era ceva in jur de 150 ron.
dar oricum incearca cum am zis eu prima data la un strungar priceput. am vazut cum ia facut un strungar unuia cu un vw mai vechi o piesa tot asa cu filet din plastic si ia rezolvat omului problema.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 28 Aug 2009, 17:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Am mai dat o tura pe la magazine caci mai erau cateva la care nu am fost , multi nici nu au soclu , cei care au daca intreb de melc parca intreb de OZN-uri .Cu pretul ai dreptate , am gasit si la 105 lei (facute la Iasi) , cele de 270 sunt de uzina (de parca mai face uzina ).Asta e , deocamdata sper sa ma tina cu distantieru, macar 1/4 din km cat a tinut de nou si ar fi bine , totusi daca stie cineva unde as putea gasi respectivul MELC m-ar ajuta mult .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 28 Aug 2009, 17:47
Post #6


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




pretul meu era la o piesa de uzina... cele de asam erau 80 ron!!! si nu mai scrie soclu.... se zice motoras relanti.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 28 Aug 2009, 20:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Alea sunt preturile de azi din Buzau , am colindat toate magazinele din oras (sper ca nu a ras nici un vanzator de mine ca le-am cerut "soclu" de injectie biggrin.gif ), eu am masina de aproape 2 ani jumate , am avut pe carburator inainte, la asta imi cam apuc urechile pe la motor dar usor le dau eu de cap (cu ceva ajutor binenteles) , masina merge excelent tinant cont ca are 210.000 km , asta e singura problema ce am avut cu ea pana acum in afara de un releu de protectie ars , in rest , mici intretineri care sunt necesare la or ce masina .Multumesc pentru sfaturi "tester" ,deocamdata merge bine cu ce i-am facut , acum nu am bani disponibili pentru motorasul de relantini dar il am prevazut pentru viitor (daca nu gasesc 'melc' am sa cumpar unul de iasi sa fie acolo pentru cand o sa ma lase asta).

28 Aug 2009, 21:36:
Cat despre piese de Dacia , ca din acest motiv am facut acest topic , e dezastru , jaf pe fata .Numai daca luam acest motoras , cel mai ieftin in Buzau e 105 ron , pret care mi se mare exagerat pentru respectiva piesa , iar daca se uzeaza respectivul 'melc' care nu ar costa mai mult de 5 ron trebuie sa iei toata piesa , deci 100 de ron aruncati pe geam .

This post has been edited by CGDBZ: 28 Aug 2009, 20:36


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 29 Aug 2009, 18:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




cel mai bine mergi la un strungar sa iti faca un melc nou si pinion din teflon


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 5 Sep 2009, 19:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




A venit momentul sa achizitionez motorasul de relanti (sau motoras clapeta acceleratie cum spun uni vanzatori ) . Imi iau galbena (masina) si plec la magazine cu gandul sa-l iau pe acela mai ieftin ,am inteles ca facut la Iasi, injurul la 100 roni (cel reparat de mine merge dar nu am baza pe el si o sa vina iarna si vreau sa fiu pregatit) dar cand ajung la magazin nu avea de Iasi , doar unul de import , incerc si la alte magazine :la fel . Cer unul sa vad unde e facut ,si aici surpriza : scria o firma care le importa pe cutie , in rest nimic , producator , tara , absolut nimic , motorasul nu are nimic pe el , e complet negru .Acum intrebarile :
- e normal asa ceva , sa nu scrie producatorul , o serie , ceva , firma , tara
- totusi imi dadeau garantie 2 ani la el daca il montam in service (e vorba de prins 3 suruburi si bagat o mufa , aproape la fel de simplu ca schimbatul unui bec) , ce spuneti , sa-l cumpar , a mai cumparat careva , ati avut probleme cu el .
Eu l-as lua , nu e o piesa complicata , are un motoras si 2 pinioane , nu se merita in nici-un caz cat e cel de uzina (270 ron) .Astept parerile voastre.

This post has been edited by CGDBZ: 5 Sep 2009, 19:54


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rokos
post 5 Sep 2009, 21:26
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 25 January 07
From: IASI




eu am cumparat de cad am masina 2 astfel de motorase, ambele marca Bosch. Pe caracsa este stantat marca, seria, alte coduri, tara de provenienta. Cutia de asemenea, de la bosh.
mai cauta prin magazine, poate aduc la comanda. daca nu, gasesti pot sa te ajut eu cu unul. un PM si se rezolva.
bafta!


--------------------
VW // DACIA Golf IV 1.9 TDI // LOGAN 1.5 DCI 2000 // 2008 - is-%%-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 5 Sep 2009, 23:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Multumesc 'rokos' ,de uzina (bosch) are in fiecare magazin , eu caut ceva mai ieftin (si bun binenteles smile.gif )


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rokos
post 6 Sep 2009, 09:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 25 January 07
From: IASI




asta e in ambalaj bosh, nu in cutie albastra. ti-l ofeream la jumate de pret fata de unul din magazin. spor la cautari smile.gif


--------------------
VW // DACIA Golf IV 1.9 TDI // LOGAN 1.5 DCI 2000 // 2008 - is-%%-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 7 Sep 2009, 21:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Eu vroiam sa stiu daca a pus cineva pe masina din acela de 100 ron , daca a avut probleme cu el , daca e normal sa nu scrie nimic pe el , doar pe cutie un nume de firma ca importator , fara suparare daca vroiam sa cumpar postam la bursa.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rokos
post 8 Sep 2009, 12:50
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 25 January 07
From: IASI




alea la 100 ron probabil sunt de ASAM, si ca toate piesele lor sunt foarte proaste. Cat dai atata face smile.gif


--------------------
VW // DACIA Golf IV 1.9 TDI // LOGAN 1.5 DCI 2000 // 2008 - is-%%-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 8 Sep 2009, 16:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca erau de ASAM cred ca ar fi scris pe el , pe acesta nu scrie nimic , doar pe cutie un nume de firma ca importator. Si apropo multe piese asazise de uzina sunt facute de ASAM .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:49
Forum Renault