DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SUSPENSII MODIFICATE LA SOLENZA, modificari simple rezultate maxime

aluibasarabeanu
post 14 Jun 2013, 20:46
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Ma scuzati ca ma bag si eu intre discutiile (certurile) voastre.Stie cumva cineva vreo solutie sa pot ridica masina vreo 5 cm, ma refer la o solutie ieftina si buna ca dealea scumpe sunt o gramada!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Jun 2013, 21:37
Post #182


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ridica?? huh.gif Lumea pe aici nu stie cum sa le lase mai jos sa le faca pluguri si tu vrei sa o inalti? Nu ti-e teama ca iti afecteza tinuta de drum si stabilitatea in curbe? Mai ales ca vrei 5 cm...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 14 Jun 2013, 21:55
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Pai, o data pe luna ma duc la tara si dau de pamant mereu cu ea, in oras a pus Mazare niste borduri de zici ca sunt baricade.Cu Loganu nu aveam nici o grija, ala chiar trece peste tot.De stabilitate in curbe nu se prea pune problema avand in vedere ca vitezele atinse de mine rareori sunt peste 80,90 de km pe ora!!!doar la drum intins ii dau dar asta se intampla foarte rar, totus cred ca ar arata urat daca nu ii pun macar niste roti pe 14!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BluBear
post 15 Jun 2013, 00:33
Post #184


nu...


Group: Validating DaciaClub
Posts: 662
Joined: 3 August 09
From: Bucuresti




Cauta inaltatoare de la daciile vechi.

Nu stiu cum reusiti voi sa dati cu ele in borduri...


--------------------
Renault Megane Coach CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 15 Jun 2013, 01:04
Post #185


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Niste caucioace mai mare nu inalta masina o leaca? Intreb si io unsure.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jun 2013, 05:24
Post #186


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vorbim de inaltime, nu de latime. Daca pune 70/13" pierde din raza, daca pune 65/14" pierde din talon dar castiga la raza, si tot asa.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 15 Jun 2013, 11:11
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Exista posibilitatea de modificare a garzii la sol, de inaltare asa cum vrea aluibasarabeanu.
Daca se pun arcuri mai groase sau arcuri suplimentare o sa-ti clantane dintii in gura pe drumuri de tara sau drumuri forestiere.
Solutia ar fi montarea unui inaltator de 5 cm.intre talerul superior al amortizorului si oala, suruburi M8 pentru fixare, mai lungi care sa treaca prin inaltator. Poti sa mergi si cu 150km/h ca nu afecteaza stabilitatea masinii.
Acest inaltator trebuie facut din textolit, aluminiu sau o polietilena dura care sa reziste la compresiune si sa nu se macine, sa nu fie casant ca PVC-ul.
Acest inaltator trebuie prelucrat, strunjit pentru ghidare in oala si ghidare pe talerul superior al amortizorului (daca deschizi capote si te uiti atent vei vedea motivul pentru care trebuie strunjita piesa)

16 Jun 2013, 09:33:
Revin cu precizari:
1. In urma acestei interventii vor fi probleme la schimbatul planetarelor si amortizoarelor.
2. Cine se incumeta sa faca aceasta supra-inaltare, trebuie sa se asigure ca planetarele sunt cat de cat coliniare cu doi pasageri pe locurile din fata.
3. Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca aceasta interventie cu distantierele pe talerul superior al amortizorului. Cine o face, o face pe proprie raspundere.
4. Eu personal am testat masina cu distantierele (tampoanele) montate si am constatat ca nu afecteaza tinuta de drum a masinii cu doua persoane pe locurile din fata.
Inainte de a va apuca de aceasta interventie cititi de cateva ori punctul 3.


This post has been edited by cosstti: 16 Jun 2013, 09:33


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Jun 2013, 09:01
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Costi hai sa fim seriosi ca nici naiba nu se apuca sa faca ce spui tu . Masina aia si daca poate sa mearga pe linie dreapta la 150 km/h , ce face in curbe ?
ORICE modificare a centrului de greutate al masinii duce la un altfel de comportament !
Poate ca in anumite situatii sa se comporte cel mult la fel ca inainte , dar daca o data nu reuseste sa mai ia curba si ii cauta pe cei din Muntenegru prin prapastie ?
E clar ca geometria se va schimba , nu se stie ce rezistenta va mai avea puntea fata si ce stabilitate/torsionare a caroseriei se va realiza .
Daca respectivul doreste sa o inalte , nu poate incerca decat cu arcuri modificate profesional si cam atat . Ca pune niste anvelope mai inalte e ok si asa , dar trebuie sa vada sa nu-i atinga in protectiile aripilor . Eu pe spate folosesc 165/70/14 si nu are nici pe naiba .
Daca pune si el anvelope mai inalte pe fata nu trebuie sa-si mai faca griji din cauza caroseriei sau a altor probleme si castiga cam 1-2 cm . Daca are grija de bucsele de la bara stabilizatoare si de amortizoare ii mai asigura inca 1-2 cm inaltime .
Alta problema mai este daca vrea sa ridice 5 cm la mers normal , adica lin , nu prin gropi sau vrea sa o ridice pentru gropi , pentru ca degeaba o ridica 5 cm la stat pe loc , daca la gropi e fleasca suspensia si se lasa foarte mult in timpul mersului .
Eu cand merg prin portiuni nasoale mut ocupantul locului din fata pe bancheta din spate si astfel asigur ca masina se mai ridica 2-3 cm de bot . Daca ai ceva greutate bine distribuita in portbagaj mai poti ridica putin botul masinii ... astea sunt cateva artificii de moment , dar cel putin nu mai troznesti masina pe sub burta .

This post has been edited by marius80_eugen: 28 Jun 2013, 09:04


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 2 Jul 2013, 17:14
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Ce anume ti se pare desprins din filmele SF?
1. Cine a spus ca se iau curbe cu 150 km/h? Cine merge cu 150 nu o face decat pe distante relativ scurte si numai in linie dreapta. Oricum este misto ironia cu prapastia din Muntenegru.
2. Se schimba garda la sol intradevar, cu doua persoane in fata masinuta arata excelent, planetarele stau aproximativ coliniar si nu se simte in niciun fel ca s-ar fi facut modificarea respectiva, nefiind necesar sa treci a doua persoana pe locul din spate.
3. Daca se pun acele arcuri de care spui "modificate profesional" vei simti toate denivelarile de pe drum, rotile mai mari vor modifica consumul de carburant si demarajul va fi mai lenes.
In urma modificarii de care vorbesc, nu se simtea nici o diferenta intre masina testata si solenza personala.
Diferenta era la abordarea denivelarilor si mersul fara griji pe drumurile de tara si forestiere.
Personal eram tentat sa pun acest tip de distantiere si la bibiul meu dar am renuntat din cauza complicatiilor care apar la schimbatul pivotilor, planetarelor, arcurilor, amortizoarelor. Toate interventiile pe care le-am enumerat se pot face doar dupa comprimarea arcului cu tot cu amortizor (cea ce aste cam dificil). In plus cam orice mecanic care se respecta refuza sa iti faca vreo interventie atunci cand da de modificarea cu pricina.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Jul 2013, 22:11
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu ma gandeam la o "decomprimare" profesionala , adica sa le mai intinda si apoi sa le aplice tratamentul pentru a ramane mai intinse . Problemele intervin la montarea amortizoarelor , pentru ca nu mai pot fi comprimate cu aceleasi prese de arc .
Eu as mai avea cateva idei , dar s-ar putea sa ti se pare exagerate , cu toate astea cunosc persoane care pe alte masini mai preparate le-au aplicat , iar ele se refera la "usurarea" masinii pe fata .
Au mutat cu totul bateria in portbagaj (15-17 kg) , rezervorul de strop parbriz (3,5 kg) , scutul l-au facut de plastic ( dar aici tu ar trebui sa te gandesti daca nu cumva il lasi tot de metal , oricum ei au usurat cu inca 3-4 kg) , izolarea fata de sub mocheta mai are si aia cateva kg si la majoritatea se umezeste si asa ramane mult timp , aducand greutate in plus . Mutand o parte din greutate in portbagaj masina se lasa putin pe spate si se ridica putin de fata .
O alta metoda care am vazut-o la un tip cu o DSN a fost sa baga intre cateva spire ale arcurilor fata distantiere dintr-un fel de plastic dur , prinse cu un fel de coliere , care sa nu permita comprimarea ca inainte a arcurilor fata si intareste putin suspensia fata . Tipul era multumit , parea fiabila treaba , dar personal nu m-a interesat varianta lui .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 3 Jul 2013, 08:44
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Acea decomprimare profesionala de care faci vorbire se numeste: "intinderea arcurilor" si se face in atelierele de tratamente termice.
Procedeul se desfasoara cam in ordinea urmatoare: Se baga arcul in cuptor, se decaleste, se intinde la dimensiunea dorita dupa care se caleste tot in cuptor, ultima operatiune fiind revenirea care poate fi inalta ,medie sau joasa. Intinderea in egala masura cu respectarea gradului de elasticitate similar la cele doua arcuri tine de maiestria si de arta tratamentistului.
Montarea tampoanelor confera o garda la sol suplimentara cu un grad de elasticitate multumitor datorat arcurilor relativ moi. Arcurile "intinse" sau taiate au un grad de elasticitate mai mic, sunt mai dure, mai rigide ceea ce genereaza un anumit grad de disconfort (pe care unii il suporta cu stoicism si bravada visand la bolizii de la formula 1).
Asa cum am mai spus, intentionez sa pun arcuri noi de origine pe propria masina.
Daca vrei sa usurezi masina pe fata nu faci altceva decat sa inlaturi efectul nu si cauza. Trebuie sa admitem faptul ca si asta este o solutie de compromis.
Montarea unor distantiere intre spirele arcului nu face altceva decat sa limiteze comprimarea acestuia.
Poate ca ar fi mai nimerit un arc suplimentar in interiorul celui de pe masina care sa lucreze doar de la o anumita cursa, rolul acesuia ar fi lucreze doar la supra-sarcina (atunci cand luam o groapa de exemplu).
Sper ca discutia sa ramana deschisa cu variante realizabile.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgetnx
post 10 Jul 2013, 09:20
Post #192


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 September 11




uitati ce am realizat eu cu 2 arcuri fata golf 3 puse la mine pe spate... smile.gif si pe fata momentan sunt cele stok taiate 3 spire.. toate amortizoarele intarite... as vrea si eu sa stiu ce fel de arcuri de pe ce masini se potrivesc sigur pe fata

Attached thumbnail(s)
poza_3_.JPG ( Size: 1.92mb ) Number of downloads: 668
poza_3_.JPG ( Size: 1.92mb ) Number of downloads: 621


--------------------
dacia SOLENZA 2005 - PH 09 TNX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Jul 2013, 15:09
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




vedem, ne miram , nu pricepem de ce . Nu ai precizat cum se comporta arcurile de Golf de pe spate , ca cele de pe fata taiate stim cum se comporta .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 10 Jul 2013, 16:18
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




La prima vedere masina arata cat se poate de frumoasa si ingrijita.
Poate ca o poza din lateral ar fi mai edificatoare am putea vedea mai bine imbunatatirea pe care ai vrut sa o faci.
Intrebari:
1.Ce imbunatatire ai vrut sa faci?
2.Care este efectul imbunatatirii si in ce se reflecta?
3.In ce stadiu ai ajuns, ce ai obtinut si unde vrei sa te opresti?
Oricare ar fi rezultatul pe care il vei obtine, eu iti doresc succes!


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Jul 2013, 09:41
Post #195


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Schimbi arcurile pe spate si ne pui poze cu fata? huh.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 06:13
Forum Renault