DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Generatorul de Hidrogen, scheme, experimente, rezultate

Kinetix
post 30 Jun 2008, 18:53
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




einstein, dragut din partea ta sa ne numesti "amatori pasionati". Multumim.

Cu privire la ideea propusa de tine, cred ca e faina. De fapt, am intalnit un subiect de discutie pe vreo doua forumuri legat de acest subiect. Se pare ca sunt vreo 2 "hobbysti" care realizeaza arderea hidrogenului si oxigenului imediat dupa desfacerea lor in camera de ardere, datorita temperaturii mari de acolo.
Deci in camera de ardere se intampla totul:
- admisia de apa pulverizata in cilindrul incalzit
- comprimarea amestecului si vaporizarea completa a apei
- disocierea si aprinderea/arderea gazelor produse prin "bombardarea" cu plasma (o descarcare exploziva la nivelul bujiei).
Cititi despre asta in PDF-ul atasat, spre sfarsitul lui.

De ce nu activez pe un forum strain? Pentru ca nu cunosc limba engleza la nivel de termeni tehnici prea bine si mi-ar fi un pic mai greu sa ma exprim... blush.gif
Dar cine stie, poate ca mi-ai dat o idee...

Mult succes colegilor mei pasionati!

This post has been edited by Kinetix: 30 Jun 2008, 19:08


Attached File(s)
Attached File  Chapter10.pdf ( 1.99mb ) Number of downloads: 507


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Jun 2008, 19:07
Post #212


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Si ca sa produci acea energie la bujie oare nu trebuie o bobina puternica ? Am citit pe undeva ca trebuie modificati segmenti si pistoanele cu ceva ceramic ca sa reziste la temperaturi foarte inalte si mai ales la rugina fiindca prin explozie rezulta apa corect ?


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 30 Jun 2008, 19:11
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Nu e nevoie de o bobina foarte puternica. Surplusul de energie necesara vine prin folosirea acelui invertor care debiteaza pe bujie, in paralel cu bobina de inductie. Am propus o schema asemanatoare la topicul "Aprindere electronica", doar ca acolo nu e un invertor, ci un oscilator cu 555 care incarca un condensator la 350V, pe care apoi il descarca pe bujii in paralel cu scanteia normala. Toata problema sta in gasirea diodelor potrivite.

Chiar daca rezulta apa din proces, apa aceea va fi sub forma de vapori si la o temperatura foarte mare, astfel ca nu se indeplinesc conditiile pentru ruginirea elementelor de otel.

This post has been edited by Kinetix: 30 Jun 2008, 19:13


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valt3r
post 2 Jul 2008, 18:09
Post #214


valt3r


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 August 05
From: Constanta




Legat de productia de hho M=KxIxT masa de hho este egala cu constanta electrochimica inmultita cu intensitatea curentului si unitatea de timp.Nu conteaza suprafata placilor atata timp cat poti manevra amperajul.
Electroliza are loc cind se aplica o tensiune de cel putin 1.47 v si de aceea se pun 7 celule in serie.Pe fiecare celula va fi o cadere de tensiune de aproximativ 2v si o celula cu 2 v la borne prin care trece 10A va genera hho la fel cu o celula la care se aplica 12v si 10 A.Diferenta este ca , caldura disipata de cea la 2v va fi Q=UxI 2x10=20W pe cand cea cu 12v Q=12x10=120W.
Deci ce materiale rezistente la coroziune sa folosesc si unde le gasesc (sau la ce sunt folosite).Am incercat cu nichelina.Este foarte buna dar se dizolva repede.
Foaia de inox 1m/2m costa in jur de 4 mil de lei .
Astept raspunsul vostru .Multumesc anticipat.
Poza este ca idee ..(ar trebui mai multe placi si mai apropiate)
PS Pentru individul care se tot chinuie sa ne convinga ca muncim degeaba ...Ne lasi sa ne facem damblaua? Diezel cand se chinuia sa faca motorul pe motorina ,radeau de el
si ii spuneau ca motorina e buna de stins focul. Bafta...
&NR=1

Cine vrea sa vada modul de gandire al marilor companii sa urmareasca filmul Who.Killed.the.Electric.Car.2006.NTSC.DVDR.RoSubbed-FL

This post has been edited by Valt3r: 2 Jul 2008, 18:24

Attached thumbnail(s)
IMG_2141.jpg ( Size: 217.99k ) Number of downloads: 1605


--------------------
DACIA 1310 DACIA 1310 1980 - ct 05 rtj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Jul 2008, 19:33
Post #215


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Auzi - eu sunt "individul care va convinge ca munciti degeaba".

Fa-mi "numai" placerea si comunica-mi rezultatele cind ai sa finalizezi lucrarea. Eu am prezis undeva spre inceput la ce o sa se ajunga... mai... Diesel (asa, cu "s" nu cu "z" - dar desigur asta e doar o chestie de nuanta).


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Jul 2008, 20:17
Post #216


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ia nu va mai certati si disociati apa cu plasma fiindca e mai simplu de realizat pur eletronic.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Logan Prestige
post 3 Jul 2008, 09:05
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 July 08




Pentru toti "tovarasii" de suferinta...pot sa va spun ca guvernul romaniei a copiat initiativa guvernului american de a lua problema foarte in serios. In momentul de fata firma **** din Romania a facut toate studiile si cercetarile in legatura cu implementarea combustibililor nefosili pe motoarele termice in special folosirea gazului hidroxi (gaz Brown). Toate raspunsurile la intrebarile dvs legate de aceasta alternativa le gasiti la firma ****...care este randamentul? care sunt consecintele? ce se intampla cu motorul? date, diagrame, filmulete, le gasiti acolo...eu am studiat si ce va pot spune este ca este ceva miraculos. Guvernul american a preluat toate datele de la un inginer si ce va pot spune este ca acest sistem a fost deja implementat, armata americana avand in dotare un model de HUMMER care foloseste exclusiv gaz Brown. **** mai are in dotare si un aparat de debitat care foloseste tot gaz Brown si **** Otopeni are in productia sa un model de aparat de sudura care foloseste tot gaz Brown. Firma **** este prima firma romaneasca care distribuie si monteaza modele de generatoare de gaz Brown pe automobile....asa ca nu va mai certati degeaba...fac altii mai destepti si mai ingeniosi treaba in locul nostru...romanul a fost din totdeauna geniu la bagat bete in roate...iar daca vreti curent suplimentar pe masina...uitativa la mootrul magnetic produce de 6 ori curent decat consuma...asa ca lumea se va schimba.
--------------
Denimirile firmelor inlaturate de mine, userul are suspendare o luna (pentru postarea denumirilor firmelor asa din prima).

Postarea ramine mai ales datorita partii cu "motorul magnetic".


--------------------
Dacia Logan Prestige 2006/full - IF06FIL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jul 2008, 09:21
Post #218


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ce teapa! [link indepartat de mine - tocmai fiindca e teapa] de 2800 de ron bagi la benzina...........!

This post has been edited by os: 3 Jul 2008, 09:24


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otonel
post 3 Jul 2008, 11:36
Post #219


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




Valt3r tabla de inox poti lua de la o cuva de masina de spalat care cred ca are o tabla destul de buna pentru asa ceva sau de la tacamuri etc
Nu prea cred in solutii minune cum ar fi motoare magnetice etc dar cred ca se poate realiza reducerea consumului cu ajutorul electrolizei


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 3 Jul 2008, 11:48
Post #220


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Cred ca pentru simpla informare putea fi lasat numele de la firma aceea romaneasca, cu mentiunea 'fara intentia de a face reclama', mai ales daca pune ceva date la dispozitie pe site. Altfel, interventia moderatorului mi se pare indreptatita.

This post has been edited by emircea: 3 Jul 2008, 11:50


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 3 Jul 2008, 12:03
Post #221


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu am spus ca incerc zilele acestea disocierea apei cu plasma . E bine otonel biggrin.gif ca la toti va place sa tineti secretul bine ascuns , aseara am aflat la un amic ca baga de mult apa in motor incantitati mici si parcurege peste 800 km cu viteza de 120km/h. Ce sa mai zic bafta ... eu plec la cumparatde piese daca ma ard cu plasma bafta mea .

This post has been edited by djasu82: 3 Jul 2008, 13:12


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 3 Jul 2008, 21:31
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




nu asule!Nu suntem secretosi asa cum spui tu doar ca asteptam ceva rezultate concludente, ca sa-ti incarc memoria fara rost nu are farmec, mai bine fierb in suc propriu iar cand mi se incurca circuitele cer parerea pe forum(fara rusine).Secretul de care spui tu este bine ascuns pe net sau prin ale parti.
Bafta!




--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 3 Jul 2008, 21:55
Post #223


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu zic ca acel secret sta in mainile noastre si trebuie sa sti doar unde sa cauti . Acesta tehnologie se aplica din 1927 a fost descoperita de un italian si dupa aceea implementata de nemti. Dupa primul razboi mondial multi ingineri din germania au plecat in america si acolo au dezvlotat si mai mult. Oare prin descoperirea si punera la punct a instalatiei se prabuseste pretul la petrol .... ma tot intreb.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 3 Jul 2008, 22:49
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




mai bine ....nu te intreba!.....


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jul 2008, 18:33
Post #225


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu azi am realizat plasma care poate disocia apa , pe langa acest fenomen am observat ca daca adauga o picatura pe eletrozii bujiei apa incepe sa fiarba si sa degaje hidrogen si oxigen fiindcase creeaza bule . Acest fenomen a fost realizat fara sa activez si partea de generare a scantei pe bujie . Adaugand scantee pe bujiie acele bule au explodat rapid flama e alba Curentul absorbit prin montaj a fost la impuls de 10A iar in sarcina de 4-5A stabilizat. Zic ca plasma face toata treaba si e mult mai simplu de realizat.

Attached thumbnail(s)
Picture_010.jpg ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 1972
Picture_023.jpg ( Size: 1.61mb ) Number of downloads: 1924


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 4 Jul 2008, 20:00
Post #226


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 4 Jul 2008, 18:33)
Eu azi am realizat plasma care poate disocia apa , pe langa acest fenomen am observat ca daca adauga o picatura pe eletrozii bujiei apa incepe sa fiarba si sa degaje hidrogen si oxigen fiindcase creeaza bule . Acest fenomen a fost realizat fara sa activez si partea de generare a scantei pe bujie . Adaugand scantee pe bujiie acele bule au explodat rapid flama e alba Curentul absorbit prin montaj a fost la impuls de 10A iar in sarcina de 4-5A stabilizat. Zic ca plasma face toata treaba si e mult mai simplu de realizat.
*



the mad scinentist smile.gif dupa ce termin cdi-ul ma apuc si de un mic bubbler smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jul 2008, 20:36
Post #227


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




O sa aruncam motoarele de daci in aer biggrin.gif partea interesanta e ca la injectie o sa fie si mai simplu doar trebuie modificat avansul daca se introduce doar hho gaz sau vapori de apa. Momentan plasma e buna pentru aprinderea cat mai buna a benzenului sunt curios cat de bine se imbunatateste mersul la motor daca folosesc asa ceva . Sper sa nu dea tata masina inca ...
Re : trebuie urgentata treaba cu hidrogenul sau cu plasma astia sunt nebuni scumpesc din zi in zi benzina baieti ce faceti astept raspunsuri de la voi .... Mere cu placutele de inox ? sau merem pe plasma ....

This post has been edited by djasu82: 5 Jul 2008, 17:59


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 5 Jul 2008, 18:44
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Cu electroliza in impulsuri de frecventa sonica/ultrasonica (Dave Lawton, Stan Meyer) merge un pic mai greu.
In primul rand este necesara prepararea electrozilor care dureaza si cateva zile, deoarece trebuie parcurse cicluri succesive pana la formarea acelei depuneri izolatoare pe electrozi.
In al doilea rand, este nevoie de dimensionarea/ajustarea circuitului electronic pentru a lucra la frecventa de rezonanta a electrolizorului. Si asta cere timp pentru tatonare.
Pentru obtinerea acelei plasme la electrozii bujiei nu e nevoie decat sa realizezi circuitul electronic si sa il pui pe masina. Merge din prima, dar este mai periculos, asa ca necesita masuri de protectie/izolare suplimentare.
In ce ma priveste, ma aflu in faza prepararii electrozilor. Plictisitoare treaba!... a scapat.gif


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Jul 2008, 18:47
Post #229


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...





viteza e mult prea mare ca sa se observe plasma dar va spun ca e alb pe varfurile eletrozilor e o flama foarte puternica abia daca potisa te uitila ea si bubuie foarte tare.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valt3r
post 6 Jul 2008, 19:33
Post #230


valt3r


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 August 05
From: Constanta




Cand se obtine H si O cu ajutorul plasmei nu cumva HHO ul arde deja acolo sub apa?


--------------------
DACIA 1310 DACIA 1310 1980 - ct 05 rtj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Jul 2008, 20:48
Post #231


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Arderea se produce cu o explozie si mai mare ... trebuie sa fac rost de un motor mic in 4 timpi pentru a perfectiona sistemul , e mai simplu decat sa stai sa produci hidrogen si oxigen in eletrolizor. Aici trebuie apa sa intre in motor sub forma de vapori . HHO il voi face cat de curand sa arda , nu vreau sa ma joc direct la tensiunea de retea 220 fiindca nu am separator si ma pot eletrocuta. Asadar foi folosi tot invertorul care imi poate asigura instant 1000W .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 6 Jul 2008, 23:07
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




cred ca de transformator de separare ai auzit , nu? este un transformator cu raportul 1/1 wink.gif

This post has been edited by bygy007: 6 Jul 2008, 23:08


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Jul 2008, 07:40
Post #233


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Am auzit stai linistit bygy mai bine zi si tu sa inteleaga lumea alimentezi traful la 220 si obti pe iesire tot 220, dar la ce sa ma complic sa stau sa caut si sa mai pierd aiurea vreama. Am un traf puternic care imi asigura 600W si pot cupla usor invertorul printr-o punte de 50A.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free-rider
post 10 Jul 2008, 12:59
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 8 July 08




Eu sunt din Buc si sunt interesat de acest gen de combustibil.
Ma bucur ca nu sunt singurul si pacat ca nu ami exista cluburi cum erau cele de navomodelism sau mai stiu eu ce ...dar asta era acum 20 ani. Asa poate era mai usor sa combinam toate ideile si sa facem ceva eficient .Unde-s multi puterea creste si ma refer si la bani si la idei.
Am mai deschis aceasta discutie si pe un site si la del ca si aici au vnit baietii destepti cu formule si cu tot felul de explicatii care mai de care mai distructive fara sa incerce sa inteleaga ca anumite persoane au facut si a brevetat si chiar au fost omoriti pentru ca au ignorat asa zisele legi care deja sunt depasit.nu cred ca intra in calculul acelor legi rezonanta si fuziuna la rece . Logic daca prin electroliza consumi cu 10 elementi 20A si prin rezonanta cu 10 tuburi duble consumi 0,5 A discutia despre eficienta ca nu ai cum sa produci mai mult decit scoti pica.Printr-un singur calcul de putere o sa vezi diferenta de consum.
Referitor la baterie alternatorul scoate pina la 500W pe care in cursul zilei nu ii folosim dar ii folosim pe timpul noptii si bateria nu se descarca.
I=p/u 500w/12v=41,6A Pe care pe timpul zilei nu-i folosim.Acum sa facem un calcul daca 10 tevi prin rezonanta consuma 0,5A 40/0,5=83 de astfel de sisteme care sa alimenteze masina fara sa afecteze bateria.Problema este ca nu este nevoie decit de cele 10 bare de inox ca sa poti sa mergi pentru cxa Stan Mayer nu este idiot si fuziunea la rece este ceva real tinind cont ca in 93 sa discutat despre asa ceva si a disparut brusc din atentia omului de rind ca sa nu cumva sa fie pusa in aplicare.Puteti sa urmariti filmul Explozie in lant unde tema este fuziunea apei adica exact ce se discuta aici si tot acolo se discuta de fap[tul ca nu trebuie data omenirii ca atunci nu mai ai nevoie de curent gaze sau benzina adica de nimic.Tu daca ai vinde curent gaz sau benzine ai fi deacord? Fza precum nu ai cum sa scoti mai mult decit investesti este valabila la descompunerea hidrohenului si la compunerea lui in H2O ADICA DACA BAGI 2V CA SA-L DESCOMPUI O SA AI 2V SAU MAI PUTIN LA REIMBINARE.De aceea este folosit pe post de baterie la masinile hibride pentru ca se incarca de la peco si mai dai si bani pe el Este singurul care scoate cit bagi cu alte cuvinte este folosit ca baterie fara sa mai fie nevoie sa depinzi de priza.Pe linga sistemul asta cu hidrogen foarte multi folosesc aburul amestecat cu 25-50% combustibil pentru a ajuta la descompunerea si ar derea lui in cilindri.Dar nu a incercat nimeni sa foloseasca apa in carburator si un sistem de vapotizare la intrarea in cilindri care se obtine trecind o teava de la toba prin teava care duce la cilindri si impreuna cu dispozitivul de hidroliza se poate obtine ceva eficient tinind cont ca bomba cu hidrogen este foarte periculoasa in apa pentru ca se intimpla acelasi lucru ca in cilindri adica o sa descompuna si o sa arda si hidrogenul din vaporii de apa si asta ca sa eliminam definitiv benzina si daca mai adaugam si sistemul cu plasma cred ca avem o bomba gata de pus in aplicare ,mai trebuie sa infiintam clubul oamenilor care vor sa fie arsi pe rug pentru ca pamintul este rotund si nu patrat


--------------------
logan berlina 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 10 Jul 2008, 13:16
Post #235


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Ca si altii astept si eu finalul, oul de aur. biggrin.gif
Chiar daca stiti, repet , asa o chestie pentru protectia voastra, a experimentatorilor.
Hidrogenul in amestec cu aerul atmosferic este explozibil !

This post has been edited by logan1.5dci: 10 Jul 2008, 13:19


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Jul 2008, 14:04
Post #236


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La fel si vaporii de benzina. Si?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 10 Jul 2008, 14:48
Post #237


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Si ce?

Si de bomba cu benzina nu am auzit. Si vroiam sa le spun sa aiba grija.

Si atat!
Ca nu vreau sa stric topicul oamenilor.

This post has been edited by logan1.5dci: 10 Jul 2008, 20:54


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Jul 2008, 14:55
Post #238


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Multi vorbesc si putin experimenteaza iar aceia sunt loati la misto evident adevarul trebuie tinut sub tacere oare si pe forum se practica omerta ? Multi o practica pentru a scoate bani de la alti e clar dar acel tip cu siguranta nul v-a duce capu fiindca a loat de la altu inventia si tot asa ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free-rider
post 10 Jul 2008, 15:44
Post #239


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 8 July 08




incercati rezonanta pe sisteme cu tevi pentru randament.Nu cred ca este valabila si la tabla .Eu am folosit si 16 elementi si nu sunt suficienti si amperajul este destul de mare de aceea vreau sa incerc si cu tevi si cu sistemul de rezonanta in final cred ca o sa combin si aburul pentru eficienta maxima


--------------------
logan berlina 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Jul 2008, 20:48
Post #240


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Poate vrei sa spui de acest reactor din poza , e interesant .

Attached thumbnail(s)
GeetDrawingLrg.jpg ( Size: 377.66k ) Number of downloads: 1964


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Topicul de fata se refera in principal la experimente personale.

Tentativele mai mult sau mai putin ascunse de reclama/vanzare se pedepsesc cu warn/ban.

Discutiile pro-contra care deviaza in flame se pedepsesc cu warn/ban. Orice problema se poate discuta si civilizat.

Discutiile off-topic se pedepsesc cu warn/ban.

Reguli valabile incepand de azi 27.09.2012 18:00


--------------------
Go to the top of the page
34 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 00:16
Forum Renault