DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Strut bar in fata si in portbagaj, sa rigidizam caroseria

2dor
post 21 Mar 2007, 20:03
Post #1


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Nu stiu daca s-a mai discutat dar cum am putea sa rigidizam caroseria in partea din spate in special si eventual si in fata. S-ar potrivi un strut bar de Clio pe Solenza in fata la motor?


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 21 Mar 2007, 20:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




http://www.daciaclub.ro/Rigidizare-caroser...nza-t32621.html
Nu cred ca la clio exista asa ceva.Pe fata este cam coplicat,pentru ca ai carcasa filtrului de aer si nu prea ai de ce sa prinzi acea bara.Pe spate este simplu.Cel mai usor este cu un cornier cu profil L,pentru ca ai putine spire ramase din filet si astfel poti prinde piulitele.Si eu m-am gandit sa incerc,am luat si masurile dar nu am avut timp.

This post has been edited by cristio_79: 21 Mar 2007, 20:53


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Mar 2007, 22:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Numai la anumite versiuni de Clio exista ... mai ales la cele 16V , pentru ca este altfel amplasat motorul . La noi se poate instala foarte usor daca renuntam la carcasa filtrului de aer si punem filtru sport , adus in fata .
Pe fata se prinde in cele doua suruburi mari care fixeaza flansa la amortizor , dar pe spate daca prinzi in cele doua amortizoare sincer nu cred ca e cea mai buna idee , pentur ca toata forta s-ar strange numai in piulitele din capatul celor doua amortizoare si asta nu e bine deloc . Apoi pierdeti tot spatiul din portbagaj daca intre cele doua amortizoare prindeti vre-o bara . Incercati de proba si veti vedea ca nu mai puteti baga mare treaba in portbagaj .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 22 Mar 2007, 08:39
Post #4


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




In portbagaj s-ar putea face o bara in forma de U. Sa plece de la capetele amortizoarelor inspre bacheta si asa ar mai ramane si spatiu de carat in portbagaj.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 22 Mar 2007, 12:36
Post #5


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Aruncati un ochi si pe la Imbunatatiri SN ca s-a discutat si acolo. Sunt si poze. smile.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 22 Mar 2007, 13:25
Post #6


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Pai pozele au cam disparut. Oricum ideea e ca din cate vad eu la un strut bar pentru Clio cam trebuie date gauri in oale.

logan_118_cp_germania.jpg ( Size: 127.47k ) Number of downloads: 1004


Uite si un Logan.

This post has been edited by 2dor: 22 Mar 2007, 14:05


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 22 Mar 2007, 16:09
Post #7


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Da un bull bar pentru slz are cineva pus pe masina ? Cam cu ar arata ?


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 22 Mar 2007, 20:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Mai mult ca sigur ca naspa,ca sa zic asa.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 22 Mar 2007, 20:45
Post #9


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
Da un bull bar pentru slz are cineva pus pe masina ? Cam cu ar arata ?


Ai de gand sa faci offroad din solenza? blink.gif


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 22 Mar 2007, 21:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




dupa parerea mea singura zona unde se impune aceasta contravantuire, ca altceva nu e e partea din spate, intre amortizoarele spate. Iar rigidizarea din profil tip L nu o sa aiba f.mare efect . profilul L este mult mai elastic ( deplasare plastica chiar ) decat un profil U sau chiar teava circulara, care ar fi mult mai buna.
Eu cum as vedea rezolvatat treaba: cu un sudor priceput: o bara metalica circulara de diam.40-50 mm, sudata de cate o talpa pe fiecare parte , unde va avea contact cu oala amortizorului, si prinsa cu buloane zdravan. Ar rezolva o parte din fenomenul de torsionare a caroseriei tip hatchback.

ps. am mers ceva cu o octavia 2 , care are aceeasi problema. la coborarea de pe o bordura in spate haionul miauna. iar pe drum tot in spate era concert de greieri.
asa ca nu va faceti probleme...


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 22 Mar 2007, 22:33
Post #11


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Da, pe spate nu ar strica ceva intariri ... dar de frica sa nu stric ceva mai bine o las asa. Am observat vara trecuta insa ce caroserie rigida are solenza dupa ce am carat niscai mobila cu bancheta rabatata. Dupe ce am gatat am observat ca spatarul merge cam greu de montat ...

This post has been edited by minny: 22 Mar 2007, 22:34


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 23 Mar 2007, 08:35
Post #12


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




O sa imi fac o bara pe spate, sper sa ma ajute un coleg de forum. Va fi o teava cu niste flanse prinse pe oale. Din pacate va fi pe mijlocul portbagajului fara U sau alte forme ci pur si simplu o teava dreapta. Macar daca fac modificarea sa o fac cum trebuie.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 23 Mar 2007, 08:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




nu inteleg o chestie...cu ce poate sa ajute o bara?....avand in vedere ca totusi sunt dacii :-??...(nu a fost ironic...doar doresc sa aflu)


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 23 Mar 2007, 09:34
Post #14


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Pai eu vreau sa rezolv o problema si nu sa fac tuning. Deci la cum se balangane partea din spate a masinii ca de e cu haion, exista aceasta solutie, o bara intre oalele spate care sa o rigidizeze. Citeste la Imbunatatiri Supernova ca si-au pus cativa si rezultatul e clar, nu mai sunt scartaituri pe spate. E logic de altfel ca haionul sa nu mai joace.

This post has been edited by 2dor: 23 Mar 2007, 09:41


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 23 Mar 2007, 14:29
Post #15


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




si cu spatiu/accesul in portbagaj ce faci?


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 23 Mar 2007, 15:39
Post #16


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Nu ma intereseaza.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Mar 2007, 16:18
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu va dau alta idee , tinand cont de faptul ca eu tot am umblat prin zona aceea ... lasati amortizoarele in pace si pune bara intre suportii de prindere ai banchetei ! NU deranjeaza in portbagaj , aveti de ce sa o prindeti fara probleme , puteti da gaura unde si cum vreti si nu deranjeaza absolut la nimic si mai ales tinand cont ca se pune o teava dreapta isi va face treaba cu maximum de eficienta , fara deformatii elastice , plastice si altele . In fata se poate prinde pe suruburile de prindere ai flanselor amortizoarelor , si nu trebuiesc date alte gauri !
Nu uitati ca in fata Loganul are altfel prinse amortizoarele si are altfel de suspensie ! Apoi o bara profesionala pentru fata si pentru spate , de interior este REGLABILA ! Adica esita la mijloc sau langa unul din capete un sistem de torsionare reglabil , altfel , daca-l prindeti in suruburi , mai ales in sapte isi va crea joc in suruburi si nu-si va face treaba , eptnru ca fizarea trebuie sa fie perfect fixa !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 25 Mar 2007, 17:38
Post #18


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




am montat o bara stabilizatoare in portbagaj intre suportii d prindere ai banchetei. Sincer nu am observat nici o imbunatire. concluzia mea: munca degeaba.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Mar 2007, 01:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Atunci poti considera ca si daca o puteai intre amortizoarele tale pe masina ta era aceeasi munca degeaba ! Poate ca tu ai probleme si la amortizoare si alea nu mai functioneaza corect , poate ca nu ai montat-o bine , poate ca nu ai testat-o bine ...
Sa va spun ca eu am o placa de MDF pe care o am prinsa in acei suporti si la coborari de pe bordura aud acea placa , cum se torsioneaza ? Deci acel loc este propice pentru rigidizarea caroseriei !

Ia baga niste poze daca tot ai incercat cu obiectul munci , variantele de prindere si testele !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 26 Mar 2007, 07:58
Post #20


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Eu sincer nu cred ca o bara pusa pe prinderile banchetei are efect mai bun decat una pusa pe oale. Aia pusa pe oale este exact unde trebuie si mai ales ca oalele sunt zdravane ar trebui sa faca treaba. O sa vedem cand o sa o montez.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 26 Mar 2007, 16:04
Post #21


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




2dor daca esti atent suportii de pridere ai banchetei sunt sudate in puncte pe oalele de la amortizoare si pe contraaripi. de o solidarizare a suportilor de bancheta implica n mod firesc si normal solidarizarea oalelor amortizoarelor.
avantaj-nu gauresti oalele, nu vei avea rugina.
daca vrei sa vezi cum am facut eu ne putem intilni, oricand si oriunde vrei. poate vom schimba in acest fel mai multe impresii.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 27 Mar 2007, 09:34
Post #22


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Deci va urma o bara in portbagaj in prinsa in zona dungii rosii din poza, oarecum infipta intre oale si cat mai sus pentru efect maxim. Bara existenta din poza nu stiu cat efect are. Poza e luata de la colegii cu Supernova.

This post has been edited by 2dor: 27 Mar 2007, 09:36

Attached thumbnail(s)
bara_torsiune_spate_002.jpg ( Size: 189.05k ) Number of downloads: 971


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 1 Apr 2007, 11:55
Post #23


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




poza cu bara de rigidizare din portbagaj.

Attached thumbnail(s)
IMG_0003.jpg ( Size: 336.3k ) Number of downloads: 917


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 1 Apr 2007, 12:51
Post #24


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Nu se poate rigidiza mai mult caroseria. Asta daca e masina stock de pe urma careia eventual castigi niste bani si pe care o vinzi la un moment dat. Daca esti pasionat de sotia ta, Solenza, atunci trebuie studiate zonele in care se indoaie caroseria si apoi introduse elementele de rigidizare care or fi alea. De ce trebuie bara aia ? Se apropie cele doua amortizoare unul de altul ? Se "ingusteaza/lateste" masina si bara aia impiedica lucrul asta ? Este vorba de constructia in sine a caroseriei. Tehnologia de fabricatie.

This post has been edited by cristi.r: 1 Apr 2007, 12:53


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 1 Apr 2007, 13:45
Post #25


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




draga cristi daca ai fi auzit vreodata despre grinzi cu zabrele ai fi tacut si ai fi ramas filozof. probabil, in concptia ta, nici bara stabilizsatoare din fata-de sub masina, nu are nici un rol pentru ca amortizorele nu se apropie unul de altul iar masina nu se ,, ingusteaza/lateste,,. hai pa.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 1 Apr 2007, 15:11
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Ce am observat aseara la Solenza mea.Mentionez ca este pentru prima data cand am incarcat-o asa mult.Cu aproximativ 120 kilograme in portbagaj,rezervorul plin ochi,roata de rezerva nu se pune la socoteala si doua persoane de 90-95 kilograme pe bancheta din spate,usile din spate se deschid mai greu,in sensul ca trebuie sa tragi de ele.Deci nu se mai deschid ca de obicei,cred ca agata pe cuiul acela.Si portbagajul se inchide mai greu.In schimb,se aseaza pe drum de zici ca este alta masina,mai ales ca eu am mers de la Constanta la Bucuresti.

This post has been edited by cristio_79: 1 Apr 2007, 15:13


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Apr 2007, 09:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(benkenobi @ 26 Mar 2007, 16:04)
2dor daca esti atent suportii de pridere ai banchetei sunt sudate in puncte pe oalele de la amortizoare si pe contraaripi. de o solidarizare a suportilor de bancheta implica n mod firesc si normal solidarizarea oalelor amortizoarelor.
avantaj-nu gauresti oalele, nu vei avea rugina.
daca vrei sa vezi cum am facut eu ne putem intilni, oricand si oriunde vrei. poate vom schimba in acest fel mai multe impresii.
*


Cum e cu "solidarizarea " aia ? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Poate rigidizare ar fi avut un inteles mai bun wink.gif
cristio_79 - deci concluzia ta ar fi sa umplem masina cu saci de porumb si caramizi nu ??? Si nici asa nu inteleg la ce concluzie ai ajuns tu ... pentru ca , masina cu cat era mai grea , cu atat forta de torsiune la care este supusa caroseria este mai mare ! Aici nu era vb despre ce vrea omu sa-si faca in masina ... ca pana la urma fiecare e liber sa faca ce vrea , eu mi-am spus punctul de vedere si v-am spus ca mie nu mi-ar place sa am o bara in portbagaj in acea pozitie in care am vazut-o montata pana acum . Voi ati intrat vreodata prin portbagaj in masina ? Sunt de acord ca trebuie sa-si faca efectul si trebuie montata in punctele de "efect maxim" dar nu uitati ca mai exista si situatii de urgenta si s-ar putea sa va dati seama atunci ca ati facut o mare greseala , apoi eu nu sunt de acord cu sudura pe masina ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 3 Apr 2007, 14:43
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Nu,asta poate o fi concluzia la care ai ajuns tu.Eu am vrut sa spun ca in momentul cand masina are o oarece greutate in portbagaj si pe bancheta din spate,caroseria se deformeaza destul de mult,din moment ce usile din spate se deschid mai greu,nicidecum ca ar trebui sa se mearga tot timpul cu greutate in portbagaj.Eu chiar nu ma asteptam ca usile din spate sa agate pe cuiele acelea.Caroseria Solenzei fiind destul de usoara si mai ridicata de spate(decat o Supernova sa zicem),mergand cu acea greutate in portbagaj,am avut senzatia ca masina se "lipeste" de drum mult mai bine si este mult mai stabila la drum lung.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 3 Apr 2007, 18:55
Post #29


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




QUOTE(benkenobi @ 1 Apr 2007, 13:45)
draga cristi daca ai fi auzit vreodata despre grinzi cu zabrele ai fi tacut si ai fi ramas filozof. probabil, in concptia ta, nici bara stabilizsatoare din fata-de sub masina, nu are nici un rol pentru ca amortizorele nu se apropie unul de altul iar masina nu se ,, ingusteaza/lateste,,. hai pa.
*


Auzi, mai, draga ? Eu as zice sa mai bagi un ban si sa mai tragi o data, da ? Nu era vorba aici despre grinzi cu zabrele, iar exemplul tau cu bara stabilizatoare este total aiurea, sorry ! Si ca o observatie sa stii ca masina are bara stabilizatoare d-aia si pe spate. A, ai omis-o pe aia ? Scuze, stiu ca stii ca exista biggrin.gif !!!
Iar bara aia stabilizatoare stabilizeaza masina pe sosea, nu structura caroseriei in sine ...
Iar cu bare cu zabrele sa mergi tu ca la masinile astea mai mici s-au inventat alte modalitati de rigidizare ! Cand imi arati si mie macaraua aia ?
Ceea ce am vrut eu sa spun este urmatorul lucru: caroseria se indoaie aidoma unei foi de tabla neprelucrata (sau prelucrata rudimentar), bineinteles pastrand proportiile. Ei, pentru ca respectiva foaie sa nu mai "flambeze", trebuie introduse anumite profile (fie si grinzi cu zabrele), care sa nu mai lase caroseria sa se indoaie cum ii spune terenul pe care calca rotile. Iar la "flambarea" aia despre care iti spun eu nu se modifica distantele dintre extremitati, adica nu se lateste/ingusteaza reperul, da ? Capisci ?
Iar bara despre care se vorbeste aici nu are niciun efect ! Elementele constructive ale caroseriei dau rigidizarea acesteia. Apoi, sa fim seriosi, asa cum au introdus ei elemente noi la masinile care au inscriptia 1.4 MPI pe spate, credeti ca nu faceau si alte chestii ? Eu as zice ca asta este maximul de rigidizare care se poate obtine.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 3 Apr 2007, 19:17
Post #30


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Domnu Mudava ia spune-ne noua de ce nu rigidizeaza o bara pusa intre oale masina, oare la masinile sport bara pusa intre oale pe fata nu face nimic? Citeste ce face un strut bar si dupa aia putem vorbi. Si daca tot spui de modificari din fabrica cum ai vrea tu sa puna o bara pe mijlocul portbagajului la o masina pentru romani? Daca rabati bancheta cu bara aia in mijloc nu mai cari nimic, deci puteau sa rigidizeze partea cu bancheta dar iar nu era bine. Dupa cum ai spus chiar tu este maximul de rigidizare care se poate obtine cu bun simt, doar e Dacie.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 21:52
Forum Renault