DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> boxe audio, inlocuire boxe

wind
post 10 Feb 2008, 00:32
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




mie imi lipsesc tampoanele de pe polita. asa am luat masina. gasesc pe undeva de cumparat ? sper sa nu i-au warn pt offtopic.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-GLK
post 10 Feb 2008, 13:04
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 February 08




cauciucurile de pe polita sant 2.5lei la magazin


--------------------
DACIA SOLENZA 2004CLIMA - B-27-GLK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady134u
post 10 Feb 2008, 13:32
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 27 January 08




io am taiat din plastic ca mio trebuit boxe mari:)) nu mia incaput magnetu:))

This post has been edited by ady134u: 10 Feb 2008, 13:33


--------------------
solenza confort ---- - CJ-09-BSH
[B]T.S.R.[SIZE=7][COLOR=red]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 12 Feb 2008, 18:35
Post #34


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




cred ca o varianta mai buna ar fi sa schimb toata policioara cu una din PAL sau ceva asemanator , pe care sa prin o mocheta si arata super , sta si boxele bine , si nici nu se mai onduleaza la jumate la fiecare hop.
Daca ma uit la ea cand merg pe piatra cubica ... danseaza la jumatate ceva de speriat smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cevi
post 13 Feb 2008, 00:39
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




un pic offtopic: as fii f recunoscator celui care imi zice unde pot sa gasesc tampoane acelea de cauciu de la placa de la haion. mentionez ca stau in constanta. peste tot unde am intrebat au zis ca nu au si nici nu aduc.!ms mult


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Mar 2008, 00:11
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




ady134u - cel dinaintea ta spunea de cauciucul care este intre polita si hayon . Tu despre ce plastic vb ? Cel pe care se sprijina polita ? De ce ai montat boxele acolo si nu le-ai pus pe polita ?

metrix - eu nu te sfatuiesc sa faci asa ceva ! Tu nu ai montat corect boxele spate , altfel nu ar trebui sa se induleze de nicaieri . O alta idee ar fi sa o intaresti cu ceva pe spatele ei , un fel de X intre boxe . Nu te apuca sa pui pal ca trebuie sa-l decupezi cu lufturi mari , nu poti sa-l faci mobil astfel incat sa se mai si ridice , zgomotul produs de o placa de pal saltareata in portbagaj in lovire cu hayonul este mult mai mare si apoi pal-ul este pentru altceva si nu pentru a face polite din el .
Eu am boxe 6 x 9 , sunt destul de grele si nu am nici o problema cu polita , deci se poate rezolva problema . Distantier sau mai bine spus tampon intre polita si hayon oricum iti trebuie .
O alta idee : puteti pune cherer pe marginea politei , astfel incat sa nu mai joace atat de mult , apoi distantierul de cauciuc poate fi inlocuit chiar si cu dop de cauciuc insurubat cu filet in polita .
Tu te uiti la polita cand mergi pe piatra cubica ? Fara maini pe volan nu ? blink.gif Criminal mic ! excl.gif Serios acum , sa nu mai faci asa ceva !

cevi - iei doua doape pentru sticla , de cauciuc . Le tii cu mana pe polita deasupra , unde vine hayon-ul si prin locul unde trebuia sa fie vechile doape sunt doua gauti prin care poti sa bagi cate un hol-surub cu o saiba pe dedesubt si infiletezi acel surub in dopul de cauciuc . Nu uita ca acel dop trebuie reglat ( taiat ) la o distanta optima , astfel incat sa existe o mica dist intre el si hayon si sa nu vina apasat ca sa nu scartaie si nici sa nu forteze hayonul in dop ca risti sa rupi suportii de plastic .

P.S. Vine caldura si ne gandim la cateva intalniri sa mai rezolvam cate ceva ca si eu am destule de rezolvat . Dar ... trebuie sa fie ziua , pe sambata-duminica , intr-un loc fara nebunii , care sa nu se lase cu liniute si altele . Pana atunci mai aveti rabdare si intrebati pe forum sau chiar pe privat daca arde .

This post has been edited by marius80_eugen: 2 Mar 2008, 00:12


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
interlagos89
post 18 Apr 2008, 22:36
Post #37


Keep Walking


Group: Members
Posts: 300
Joined: 17 April 08




mi-am achizitionat d curand 4 difuzoare(2+2tweetere fata hertz ESK 165-100W RMS,iar p spate BM 60W rms)acum problema e ca vreau s le amplific cumva si ma gandeam daca un MAC Audio ar fi bun(4x80w rms)e prea mult pt cele d 60w si se vor arde?sau ele isi iau atat cat e nevoie?cum ma sfatuiti?imi cer scz daca intrebare suna cam aiurea dar nu sunt as in domeniu..multumesc


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 19 Apr 2008, 11:11
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Daca dai la maxim poti sa le arzi sau sa se deterioreze foarte repede in timp. Ideal e sa ai un amplif de o valoare iar boxele sa fie cu ceva mai mari la putere sau oricat mai mari dar nu mai mici ca putere decat amplifu ca risti sa patesti ce am scris mai sus.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 19 Apr 2008, 16:34
Post #39


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Sau dai FADER-ul cu vreo 30% in plus spre alea mai tari, adica cele din fata in cazul tau.


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Apr 2008, 13:49
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ce FADER ??? Daca el vrea sa-si puna statie trebuie sa o regleze statia sa aiba GAIN-ul mai mic pe difuzoarele de putere mai mica si ATAT ! Faderul il modifici daca vrei sa muti scena si nu puterea !

QUOTE(interlagos89 @ 18 Apr 2008, 22:36)
mi-am achizitionat d curand 4 difuzoare(2+2tweetere fata hertz ESK 165-100W RMS,iar p spate BM 60W rms)acum problema e ca vreau s le amplific cumva si ma gandeam daca un MAC Audio ar fi bun(4x80w rms)e prea mult pt cele d 60w si se vor arde?sau ele isi iau atat cat e nevoie?cum ma sfatuiti?imi cer scz daca intrebare suna cam aiurea dar nu sunt as in domeniu..multumesc
*


1. de ce oare nu ti-ai luat si pe spate tot Hertz ... doar tu stii .
2. INTOTDEAUNA amplificatorul sa fie cu cel putin 1/4 mai puternic decat difuzorul , niciodata mai mic ! ( daca diful e de 2 x 100 , ampliful trebuie sa fie de cel putin 2 x 120 w )
3. radmasa.gif - ele nu-si iau nimic ! Tu trebuie sa setezi statia ca ele sa functioneze bine !
4. NU se arde nimic , decat daca dai GAIN-ul statiei prea mult sau dai semnal distorsionat . Poti sa dai si cu 2 x 250 w in difuzoare de 2 x 120 w si nu se arde nimic , ba chiar vei avea semnal nedistorsionat si clar ! Totul depinde de setarile statiei !

QUOTE(mark`` @ 19 Apr 2008, 11:11)
Daca dai la maxim poti sa le arzi sau sa se deterioreze foarte repede in timp. Ideal e sa ai un amplif de o valoare iar boxele sa fie cu ceva mai mari la putere sau oricat mai mari dar nu mai mici ca putere decat amplifu ca risti sa patesti ce am scris mai sus.
*


NUUUUU ! Ideal e ca amplificatorul sa fie mai puternic decat difuzoarele . Puterea amplificatorului este data la o anumit nivel , cu o anumita distorsiune , iar tu cu cat vei folosi ampliful la o putere mai mica , cu atat acea distorsiune va fi mai mica !
Le arzi mult mai repede cu un semnal amplificat la maxim cu distorsiuni de la o statie subdimensionata ca putere fata de difuzoarele pe care le ai !

GLUME :
Oricat de mari ??? radmasa.gif Iti dau doua difuzoare de 2 x 200 w si ai sa le arzi cu un amplif de 2 x 40 w . De fapt de ce sa le mai amplifici cand le poti lega direct la player daca tot pot sa fie oricat de mari ??? Sa legi si subwooferul la player ca si ala poate sa fie oricat de mare ! radmasa.gif

P.S. Semnalul fara distorsiuni niciodata nu va arde / distruge un difuzor si asta pentru un semnal clar intotdeauna lasa timp difuzorului de a face cursele complete si de a se misca natural , facandu-si astfel racirea de care are nevoie . UN semnal cu distorsiuni mereu va solicita si distruge un difuzor prin faptul ca nu ofera semnalul curat , obligand difuzorul sa nu se miste natural !

This post has been edited by marius80_eugen: 21 Apr 2008, 13:53


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 21 Apr 2008, 15:00
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




interlagos89, difuzoarele sunt cele care sa aiba putere mai mare decat puterea amplificatorului. Nu stiu de unde a scos marius80_eugen ideea ca e invers. Este prima data in viata cand aud asa ceva.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Apr 2008, 16:51
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




NU , amplificatorul , adica sursa de semnal trebuie sa fie mai puternica ! Daca ai difuzoare de putere mare si semnal de putere mica , e ca si cum ai pune un motor de 75 CP pe o caroserie de 2 Tone , altfel poti merge f linistit cu un motor de 180 CP pe o caroserie de 1 Tona .
Puterea statiei o setezi tu cum doresti din gain , astfel incat la maximul de volum de la sursa , boxele sa mearga la maximum de putere a lor , dar numai la cat le trebuie ca putere din statie .
Daca la difuzoare de 2 x 80 w le dati doar 2 x 60 w , de la 50 de w in sus vor primi din ce in ce mai multe distorsiuni , iar la 60 w ai statiei ( maximul care NU se doreste niciodata sa-l atingeti ca puteti sa ardeti finalii si sa intre statia in protectie ) aveti deja maximul de distorsiuni , desi difuzoarele nu sunt decat la 75% din ce pot sa ofere si asta cu maximum de distorsiuni din partea statiei , iar astea le distrug cu adevarat !
Daca dai 2 x 100 w la difuzoare de 2 x 80 w si setezi statia astfel incat nivelul player-ului la maxim sa fie maximul difuzoarelor , inseamna ca la un maxim al playerului ai 100 % din difuzoare , dar cu semnal clar , fara distorsiuni , asta pentru ca statia merge la maxim 80% din capacitate , nici nu se incinge si nici nu intra in zona de distorsiuni , nici in protectie si nici nu consuma peste limite !
Bineanteles ca voi alegeti varianta care va place , ca sunteti liberi sa faceti orice doriti cu propriile masini , eu doar mi-am spus punctul de vedere din propria experienta acumulata si testata . wink.gif

Costin_bad - omul cat traieste invata ! Si eu cand eram mic si ma jucam cu difuzoare , normal ca incercam sa pun cat mai multe si cat mai puternice pe surse slabe de semnal si incepeau distorsiunile de la nivele din in ce in ce mai mici ale volumului , iar eu credeam ca e prea puternic semnalul si ca de asta cand dau la maxim distorsioneaza , dar ele de fapt nu aveau destula putere ca sa fie "miscate" corect .

O idee de "limita" : difuzorul de la MTX de 5000 W este amplificat cu 7500 de W ! Puteti sa cautati si sa va interesati pe youtube de acel filmulet si mai puteti cauta si topicuri pe siteurile care sunt despre masini de competitie audio de SPL si SQ !

This post has been edited by marius80_eugen: 21 Apr 2008, 16:57


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
interlagos89
post 21 Apr 2008, 19:41
Post #43


Keep Walking


Group: Members
Posts: 300
Joined: 17 April 08




VA MULTUMESC FOARTE MULTE PENTRU SFATURI.

21 Apr 2008, 19:44:
Va mai deranjez cu o intrebare.stie cineva care este codul de siguranta setat din fabrica pentru cd-playerul de pe solenza?l-am pus p masina tatalui meu si acum cere codul si nu mai am manualul.as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.multumesc

This post has been edited by interlagos89: 21 Apr 2008, 19:44


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnny73
post 21 Apr 2008, 19:52
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 15 December 07




Codul il gasesti pe factura masinii, daca o mai ai.


--------------------
DACIA Solenza 2003/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 21 Apr 2008, 20:04
Post #45


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




NU , amplificatorul , adica sursa de semnal trebuie sa fie mai puternica !

Total eronat marius80_eugen! Intodeauna difurile trebuie sa aiba o putere reala RMS mai mare decat amplificarea.indicat sa fie dubla .


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Apr 2008, 21:01
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




da , da , da ... si marmota ... lega difurile ... Deci eu nu sunt de parere cu tine ! Sac ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 21 Apr 2008, 21:30
Post #47


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Eugene parerea mea este ca tu incerci sa omori musca cu barosu`. Daca ai o statie de 100 W RMS pe canal tre` sa ii pui dif de minim 150 RMS ca sa nu distorsioneze si nu obosesti nici statia si nici difu`. Ia baga tu la RCD de la masina un dif de 50 W si dai la blana si dupa aia baga si unu de 100 si dai blana si vezi diferenta.

Cu instalatii audio after-market nici odata nu vei obtine claritatea unei linii audio originale pe o masina (exclus logan biggrin.gif). Am mers cu o mazda cu linie audio Bose orininala din fabrica si cu bass si inalte la maxim nu distorsiona deloc si claritatea era asa de buna incat iti placea sa asculti si Ileana Ciuculete smile.gif). Noi ne limitam la un RCD la max 3-4 mil si 4 boxe si gata ce muzica misto si ce se uita lumea prin oras dupa mine cand dau la maxim jdemiile de tweetere. Da asta e ! Numai bine all !


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 22 Apr 2008, 07:43
Post #48


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




No coment!!!

22 Apr 2008, 08:44:
Fara comentarii!!!

This post has been edited by Brambus: 22 Apr 2008, 07:44


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 22 Apr 2008, 08:59
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Marius80_eugen, din al doilea post al tau, care e muult mai clar decat primul, am inteles ceea ce sustii, dar nu faci altceva decat sa ne confirmi spusele: adica este obligatorie corelarea puterilor amplificatorului si a difuzoarelor, in sensul, cel putin, al egalarii lor!!! Tu stii niste chestii, care sunt adevarate: echipamentele de reproducere a sunetului functioneaza cu distorsiuni -de oricare- mult mai mici la nivele mici ale semnalului decat la nivele mari, in cazul nostru un amplif de 200W -sa zicem- care debiteaza doar 30W. Dar acest principiu se aplica si difuzoarelor, sa stii, pt. ca si difuzoarele produc distorsiuni, chiar mai mari decat amplifurile. Nu spune nimeni sa pui dif-uri de 500W pe amplif de 50W. Cat despre distorsiuni care distrug difu-rile, cred ca 0,05% ale amplifului dorit de interlagos89 sunt infinit mai putin periculoase decat supraincarcarea lor din start, cum sustii, plus eventualele varfuri de putere livrate de amplif. Presupun ca ai auzit cum gajaie un dif supraincarcat!
Amplif-urile pe care le folosim poate nu au toate setarile despre care vorbesti.
De aceea, in cazurile obisnuite, se aleg puterile la dif-uri mai mari, ceva, decat la amplif, ca sa nu stam cu grija ca dand la maxim ampliful ne trezim cu membranele in brate.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 22 Apr 2008, 14:20
Post #50


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Eu pe masina am asa:
RCD: http://www.shopix.ro/produs-Sony-CDX-GT-410_23042.html
Boxe fata:http://www.sono.ro//index.php?main_page=product_info&products_id=3023
Boxe spate: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...CS/ZEUS_ZXi_693.

Volumul merge pana la 35.Deja de pe la 24-25 incepe sa distorsioneze.

La voi cum e?





--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Apr 2008, 23:28
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




mikemaniak iti propun un mic test : Lasa fader-ul doar pe fata , adica pe difuzoarele de 40w rms , da toate reglajele pe 0 ( zero ) , adica setarile de inalte si bas pe zero , adica flat si incepi incet sa dai volum . Sa-mi spui cam pe la ce valoare ai ajuns !
Apoi faci proba la fel numai cu spatele ! Sunt curios care din setul de difuzoare a mers pana la o valoare mai mare FARA distorsiuni cu setarile pe flat . Vorbesc de distorsiuni , nu de zdranganeli adiacente lipsei de isonorizare !

Acum parerea mea este ca acel player al tau nu are mai mult de 4 x 22 w rms , ceea ce ar insemna ca acele difuzore de 40 w ar putea sa le miste pana la o valoare destul de mare , dar pentru cele de 110 w rms ... este prea mult si nu are putere sa le miste nici jumatate din ceea ce ar putea ele sa ofere cu o statie de 120 - 140 w rms .
O alta parere ar fi ca trebuia sa cumperi difuzoare cu sensibilitate mare si putere reala mai mica daca vroiai sa le conectezi direct la player !

QUOTE(costin_bad @ 22 Apr 2008, 08:59)
Amplif-urile pe care le folosim poate nu au toate setarile despre care vorbesti.
De aceea, in cazurile obisnuite, se aleg puterile la dif-uri mai mari, ceva, decat la amplif, ca sa nu stam cu grija ca dand la maxim ampliful ne trezim cu membranele in brate.
*



Eu NU am vazut nici o statie care sa nu aiba reglaj de GAIN ! Orice statie lucreaza pe baza de control de la semnalul neamplificat . Cu cat acel semnal neamplificat este mai puternic , cu atat si ea il amplifica mai mult . Nu trebuie sa stai cu grija de nimic daca ai reglat statia inainte , pentru ca la maximul statiei nu depasesti maximul puterii difuzorului !
Multi nu inteleg ca nu conteaza numai faptul ca ai instalat componentele audio in masina si ca ai facut chiar si isonorizare si ai intarit suprafetele si nimic nu mai vibreaza , ci ultimul lucru important care trebuie facut este sa REGLEZI componentele pentru a crea o compatibilitate intre ele , ca se intrepatrunda sunetele de la unele cu altele si sa nu ai impresia ca ai aruncat niste difuzoare pe sub scaune . Daca nu setezi statia , filtrele si playerul , poti sa risti sa arzi difuzoarele , sa omori alimentarea sistemului audio si amplificatorul , cat si bateria .
Operatiunea de reglare poate dura saptamani intregi si se soldeaza cu multe incercari si chiar inlocuiri de componente pentru a reusi sa obtii acel sunet pe care-l doresti sau care poate nici nu stii ca-l poti obtine cu putina munca .

This post has been edited by marius80_eugen: 23 Apr 2008, 23:30


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
interlagos89
post 24 Apr 2008, 21:14
Post #52


Keep Walking


Group: Members
Posts: 300
Joined: 17 April 08




Va salut revin si eu cu o intrebare mi-am luat d curand un subwoofer cu amplificator incorporat l-am montat,dar cand dau drumu la mp3 inainte sa inceapa melodia sau cand este volumul dat la minim se aude un fosnet,un fel fel de fasait asa..stiti cumva care ar fi cauza?multumesc


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 24 Apr 2008, 21:48
Post #53


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Cablurile nu sunt ecranate bine. Ti-ai luat set de cabluri sau ai pus ce ai gasit prin casa?


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
interlagos89
post 25 Apr 2008, 14:22
Post #54


Keep Walking


Group: Members
Posts: 300
Joined: 17 April 08




cablul de semnal l-am luat la set da.iar cel de alimentare l-am cumparat tot la indrumarea tipului de acolo are 2mm grosime si nu este litat.se poate sa fie de la lungimea d aprox 1m a cablului de masa?asa am inteles de la unii "cunoscatori".


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Apr 2008, 16:25
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(interlagos89 @ 24 Apr 2008, 21:14)
Va salut revin si eu cu o intrebare mi-am luat d curand un subwoofer cu amplificator incorporat l-am montat,dar cand dau drumu la mp3 inainte sa inceapa melodia sau cand este volumul dat la minim se aude un fosnet,un fel fel de fasait asa..stiti cumva care ar fi cauza?multumesc
*


QUOTE(interlagos89 @ 25 Apr 2008, 14:22)
cablul de semnal l-am luat la set da.iar cel de alimentare l-am cumparat tot la indrumarea tipului de acolo are 2mm grosime si nu este litat.se poate sa fie de la lungimea d aprox 1m a cablului de masa?asa am inteles de la unii "cunoscatori".
*



1. Alimentarea sub-ului amplificat nu este corecta . Foloseste cabluri mai groase si la alimentarea cu + si la masa .
2. cablul de semnal nu este calitate buna sau este tras pe langa cablul de alimentare , adica incorect .
3. amplificarea sub-ului nu este corect reglata si ai gain-ul prea mare la un semnal prea mic si iti amplifica prea mult parazitii din semnal .
4. verifica si masa , poate nu este corect conectata .

- semnalul este conectat la intrarea Hi-level sau la cea Low-level ?
- pana la urma ce sub ai ? Ce model ?
- iti palpaie farurile cand il dai mai tare ? Distorsioneaza sub-ul inaintea difuzoarelor ?
- in ce interval de frecventa functioneaza el si in ce interval l-ai setat tu ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
interlagos89
post 25 Apr 2008, 23:06
Post #56


Keep Walking


Group: Members
Posts: 300
Joined: 17 April 08




va multumesc pt ajutor din nou am schimbat cablul d alimentare si masa am fixat-o mai adecvat...zic eu..s-a remediat considerabil situatia.va multumesc inca o data pentru sfaturi.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariandex
post 30 Apr 2008, 02:20
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 April 08
From: bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 21 Apr 2008, 13:49)
Ce FADER ??? Daca el vrea sa-si puna statie trebuie sa o regleze statia sa aiba GAIN-ul mai mic pe difuzoarele de putere mai mica si ATAT ! Faderul il modifici daca vrei sa muti scena si nu puterea !
1. de ce oare nu ti-ai luat si pe spate tot Hertz ... doar tu stii .
2. INTOTDEAUNA amplificatorul sa fie cu cel putin 1/4 mai puternic decat difuzorul , niciodata mai mic ! ( daca diful e de 2 x 100 , ampliful trebuie sa fie de cel putin 2 x 120 w ) 
3.  radmasa.gif  - ele nu-si iau nimic ! Tu trebuie sa setezi statia ca ele sa functioneze bine !
4. NU se arde nimic , decat daca dai GAIN-ul statiei prea mult sau dai semnal distorsionat . Poti sa dai si cu 2 x 250 w in difuzoare de 2 x 120 w si nu se arde nimic , ba chiar vei avea semnal nedistorsionat si clar ! Totul depinde de setarile statiei !
NUUUUU ! Ideal e ca amplificatorul sa fie mai puternic decat difuzoarele . Puterea amplificatorului este data la o anumit nivel , cu o anumita distorsiune , iar tu cu cat vei folosi ampliful la o putere mai mica , cu atat acea distorsiune va fi mai mica !
Le arzi mult mai repede cu un semnal amplificat la maxim cu distorsiuni de la o statie subdimensionata ca putere fata de difuzoarele pe care le ai !

GLUME :
Oricat de mari ???  radmasa.gif Iti dau doua difuzoare de 2 x 200 w si ai sa le arzi cu un amplif de 2 x 40 w . De fapt de ce sa le mai amplifici cand le poti lega direct la player daca tot pot sa fie oricat de mari ??? Sa legi si subwooferul la player ca si ala poate sa fie oricat de mare !  radmasa.gif

P.S. Semnalul fara distorsiuni niciodata nu va arde / distruge un difuzor si asta pentru un semnal clar intotdeauna lasa timp difuzorului de a face cursele complete si de a se misca natural , facandu-si astfel racirea de care are nevoie . UN semnal cu distorsiuni mereu va solicita si distruge un difuzor prin faptul ca nu ofera semnalul curat , obligand difuzorul sa nu se miste natural !
*


salut sunt nou pe forum , din ce am citit aici am ramas un pic nelamurit din ce ai scris tu aici , fata de ce am invatat eu despre ce inseamna instalatii audio hi-fi ( eu fiind pasionat de electronica de peste 20 de ani ) , ceea ce spui tu ca poti sa dai cu un amplif. de 250 w intr-un dif. de 120 w , amandoua fiind valori RMS e ca si cum ai pune un bec de 220v sa functioneze la 380v ar lumina ca un xenon , foarte frumos dar din pacate doar pt. cateva sec. , asa se va intampla si cu difuzorul in cauza , se va auzi de nu se poate dar se va arde in in cel mult 1/2 de ora daca nu mai devreme , si asta o spun din proprie experienta ( cind eram si eu un electronist incepator si-mi construiam amplif. de 15w si puneam dif. de 3w , ca altele nu aveam ca sa fac reglaje si binenteles ca se ardeau pana sa termin eu cu reglatu , asta datorita faptului ca bobina dif. se incingea foarte tare si se dezlipeau spirele de pe suportul de hartie pe care erau confectionate se frecau de magnet , spatiul dintre bobina si magnet e aprox.0,5mm, si se rupeau si cam asta era viata unui dif. de 3w pe un amplif. de 15 w intensa dar scurta ) . Cum ai spus ideal ar fi ca amplif. sa fie mai mare decat dif. e buna si nu prea , e buna pt. amplif. ca va functiona sub capacitate ,asta implicand curenti mai mici pe tranzistorii finali = caldura mai putin consum mai mic de curent din instalatia masinii , si nu prea pt. dif. pt. ca acestea vor functiona la o capacitate aproape maxima cu efectele nocive de rigoare enumerate de mine mai sus pe dif. de 3w dar intr-un timp mult mai lung . asta daca persoana care le are pe masina ii va placea sa asculte muzica la max. Raportul ideal intre un amplif. si dif. este sa fie de 11-20% mai mare put. dif. fata de amplif. si sa functioneze max. 60-70% din capacitatea nominala a amplificatorului , atunci vei avea un sunet de buna calitate si pe o perioada foarte lunga de timp PS semnalul fara distorsiuni va praji intodeauna un difuzor daca puterea lui maxima nu va fi luata in calcul fata de puterea maxima a amplificatorului care il deserveste FARA EXCEPTIE.


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b 12 yzu
nu te lega la cap daca nu te doare ,
preventiv ia-ti o pastila
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Apr 2008, 08:09
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Da mariandex , DACA reglezi statia la maxim si dai cu ea intr-un difuzor de o valoare mult mai mica , DAR daca reglezi statia astfel incat la maximul statiei sa nu dea cu distorsiuni in difuzor , adica acel GAIN de care spuneam , NU se intampla nimic negativ , ci vei avea un sunet puternic si clar , pana la valoarea maxima a puterii difuzorului .
Sunt de acord cu tine in legatura cu acea teorie , doar ca tu nu ai fost atent cand am spus ca REGLEZI statia . Nu mai vb de valori exagerate si citeste ce am scris si anume ca acea valoare mai mare trebuie sa o aiba amplificatorul si nu difuzorul !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 30 Apr 2008, 09:36
Post #59


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




dar cine imi recomanda si mie niste boxe pt usile fata ? Dar de preferabil sa nu trebuiasca sa decupez jumatate de usa.Mi-am luat un alt MP3 Player Sony X-plod CDX-Gt620U si chiar nu mai fac fata.Cele de pe fata se tin binisor
Pe el scrie ca scoate 4 x 52W

This post has been edited by metrix4you: 30 Apr 2008, 09:37

Attached thumbnail(s)
Imagine_136_.jpg ( Size: 157.99k ) Number of downloads: 689


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Apr 2008, 10:10
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Real scoate cam 4 x 22-24 W . In principiu trebuie mai intai sa le asculti , nu este o regula ca un anumit gen de difuzoare se aud mai bine decat altele . ( nu vb de petarde , ci de marci apropiate ca performanta )
Tinand cont de faptul ca vrei sa le pui direct pe player , incearca sa cauti unele cu sensibilitate mare si putere pana in 60 w rms . Incearca sa-ti cumperi un sistem de difuzoare , adica 2 twetere ( pentru fata ) + 2 filtre ( pt twetere ) + 2 woofere ( pentru usi ) . Se creeaza o scena mult mai buna decat cu 2 difuzoare in usi !
Daca vrei cu modificari putine , incearca de 13 cm , daca iti permici cateva modificari , merg si de 16,5 cm . NU modifici jumatate de usa , ci doar prinderea difuzorului ! Dar intreaba pe oricine ca nu se compara un difuzor de 13 cu unul de 16,5 !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 16:18
Forum Renault