DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duze duble pt. spalare parbriz

aladin79
post 26 May 2009, 11:12
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 6 November 08




nu crapa furtunasele??...la mine periodic trebuie sa ajustez..si asta fara sa schimb duzele...si nici infundate nu sunt


--------------------
dacia logan laureat 2005 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 26 May 2009, 12:27
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Am montat si eu duze duble de logan, 5 RON bucata. Un pic ajustate cu cutterul pe partea mai proeminenta si s-au potrivit la fix. Nota 10, excelent. Recomand. Pompita sprituie foarte bine si cu presiune. Succesuri.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muravey
post 2 Jun 2009, 21:28
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 April 09
From: București




Riscând să duc subiectul duzelor duble într-o zonă a redundanței, vreau să vă mărturisesc că mi-am făcut și eu astăzi timp să trec prin Autovit în căutarea unor astfel de duze duble.

Cum începuturile acestui thread se pierd undeva prin negura lui 2003, e de la sine înțeles că multe din magazinele de piese auto Lada (pe care bine au făcut că le-au recomandat cei de pe forum) s-au desființat de mult.

În târgul Autovit, aflat în jos pe Dâmbovița, se poate intra fără taxă de intrare oricând cu excepția zilelor de sâmbătă și duminică. Cum intrați, pe stânga tronează un rând nesfârșit de tarabe cu anvelope, iar pe dreapta se înșiră un număr mai mic de buticuri unde găsiți plastice și elemente de prindere (șuruburi kipling, tăblițe-filet etc.) pentru Dacia 13xx/Logan și alte mărci. Cam pe la mijlocul acestui rând de buticuri este o tarabă cu o mulțime de astfel de mărunțișuri, unde găsiți și duze duble la prețul de 5 RON bucata. Le găsiți și la alte buticuri din târg, însă prețul este același.

Există acolo vreo două feluri de duze duble: unele înalte, de lunetă (nu știu pentru ce mașină), cu picior din plastic alb, și altele mai scunde, de care vă și vorbesc. Acestea din urmă îmi par mai plăcute și mai potrivite pentru Dacie.

Mi-e ciudă că nu le-am făcut o poză înainte de a le monta, acum mi-e cam lehamite să scot iarăși toată masca caloriferului (și-așa prinsă cam precar). Încerc să revin mâine cu două-trei poze. Sunt negre, "scunde", fără garnitură între duză și tablă, corpul turnat din plastic, cu sferele-duză din metal nichelat (nu-mi dau seama dacă e vreun bronz). Au aceeași prindere ca duzele originale Dacia, singura problemă este că sunt (toate) în așa fel turnate încât, dacă le fixați pe mașină, vor fi orientate cu duzele spre lateralele mașinii, nu spre parbriz.

Pentru remedierea neajunsului, se face o incizie - cu un cuțit bine ascuțit - chiar la baza piciorușului-cătare (acel nas de plastic de sub duză, care vă obligă să fixați duza într-o singură poziție) adâncă de aproximativ 1-2 mm. Prin "bază" înțeleg exact prinderea piciorușului de duză. Apoi se crestează - puțin mai sus pe picioruș, la 1 mm distanță de bază cel mult - o nouă tăietură, al cărei capăt se va întâlni cu capătul primei tăieturi. Obțineți astfel un triunghi golit de plastic.

Duza se înfige apoi în locul său din tablă și va putea fi răsucită (dacă tăietura nu e făcută grosolan, se va răsuci nici prea ușor, nici prea greu, ci "reglabil") liber în poziția dorită, adică îndreptată către parbriz. Se reglează apoi cele două sfere ale sale cu un vârf de bold/ac/sârmă. Puteți croi rapid și o garnitură (din cauciuc de cameră auto/moto sau velo, de pildă), dacă simțiți nevoia.

Eu am o Dacie Break din '96. Motorașele-pompă pentru spălătorul de parbriz sunt prinse cu o tablă de contra-aripa stângă. Nu sunt cele cilindrice montate pe rezervorul lichidului de parbriz. Nu știu cât de puternice sunt motorașele mai noi, însă cele pe care le am au destulă putere cât să arunce apa din cele patru sfere-duză până la jumătatea parbrizului (se poate și mai sus, deși nu e nevoie). E drept că am îndreptat sferele destul de sus, iar apa e aruncată întrucâtva cu boltă. Dar își fac treaba și parbrizul se spală eficient și frumos. E mai multă apă, din mai multe direcții, dar jetul este tot lent și liniștitor tongue.gif. Nu vă închipuiți că două sfere suplimentare, chiar cu "gura" mai mare, dau în schimb jet mai puternic. E cam același lucru.

Se pot adapta alte motorașe-pompă, deși cred că nu e nevoie. Mi se par o idee cam scumpe aceste duze, dar nu vă caliciți. După cum arată, au să dureze destulă vreme pe capota mașinii. Un nene din târg vinde și duze tip Dacia, tot la 5 RON bucata. Alegerea vă aparține.


--------------------
Dacia 1310 Dacia Break CL, 1996 - B-11-NJG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ToPser
post 3 Jun 2009, 14:41
Post #184


Tico`s Master


Group: Members
Posts: 161
Joined: 9 June 05
From: Medgidia




eu va recomand diuze de tico
Tico are doar una si e cu 2 gaurele...a pus un prieten pe berlina si merg perfect.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2005 - 21 YNE
Audi A ocho , quattro dos , benzinas.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 9 Jun 2009, 20:28
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Muravey, eu am spus acelasi lucru, intr-un rand juma.(complicat mai esti).


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prozatos
post 23 Feb 2010, 12:05
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 February 10




duze de insignia am comandt eu azi la gold&platin 22 lei setul


--------------------
DAEWOO CIELO 1997 - IS-15-WAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 19:48
Forum Renault