DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ford Focus 1, 1.6 16v moondust silver

han_1.6 mpi
post 1 May 2008, 11:01
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




intereant ca sunt traditionalisti pt ca am vazut "ghia" si pe forduri foarte vechi.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 1 May 2008, 11:04
Post #32


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti






--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 3 May 2008, 06:31
Post #33


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




Noul Focus n-are 1885 kg (aia e greutatea masinii incarcate - Gross Weight). Greutatea masinii goale (Kerb Weight sau Curb Weight) e in jur de 1350 kg, cam ca o Kia Ceed.

What is "curb weight" versus "gross vehicle weight"


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 5 May 2008, 09:40
Post #34


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




ba da eu sunt cel cu liniuta.
am luat si eu iar o pietricica in parbriz.
de data asta n-a plecat nici o fisura din punctul de impact. o sa vad, poate de data asta o las asa. poate deschid dosar de dauna (cu valabilitate 2 ani parca) si daca pleaca vreo fisura...

This post has been edited by Cornel001: 5 May 2008, 09:42


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 5 May 2008, 13:56
Post #35


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Am schimbat azi parbrizul. Am lasat masina in service la 8:30 si la 14: 30 am ridicat-o. Sa fie intr-un ceas bun.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 May 2008, 14:00
Post #36


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@mauru007 ai verificat nivelul la ulei? cam cat scade in 5000 km de ex? Stiu ca majoritatea motoarele in 16V indiferent de firma au un consum specific de ulei mai mare decat cele in 8v. Ce ulei folosesti? (ma refer la firma si specificatii 5w40, 10w40, etc)

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 9 May 2008, 14:52
Post #37


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Uleiul il verific cand si cand, ma uit lung la joja imi dau seama ca habar nu am daca e bine, ma duc si citesc manualul din torpedou vad ca e in limitele in care trebuie sa fie si atit. Nu mai veni si tu cu intrebari din astea grele... smile.gif ca eu sunt cam atehnic. Am o cutie de ulei in portbagaj, una de lichid de frana si una de lichid servo "just in case" dar nu le-am folosit pina acum. Revizii la 10.000 km la reprezentanta am facut 2 pina acum de cand am masina si am bagat ulei recomandat de Ford, Motorcraft 5w30. Ma aproprii de 110.000 km si revizia asta o sa o fac la un service unde mi-am facut relatii (nu la reprezentata ca te programeaza peste o luna) dar tot cu consumabile recomandate de producator ca le pot comanda ieftin pe net si imi vin acasa gratis.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 10 May 2008, 17:09
Post #38


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




fii serios. nu s-a plans aproape nimeni cel putin la ford, din cei cu motoare de 16v benzina, ca le pierde ulei...


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 1 Jun 2008, 13:11
Post #39


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




S-a aprins martorul in bord (check engine light) dupa ce am alimentat de la Petrom cu benzina de 95. Am mers vreo 15 km s-a stins. La urmatoarea alimentare tot de la Petrom aceeasi statie tot cu 95 iar s-a aprins martorul dar acum vad ca nu se mai stinge. Masina merge normal nu mi-am dat seama ca ar avea vreo problema. Am mai patit asa ceva acum un an dar atunci nu se mai tura cum trebuie si nu mai puteam depasi 100 km/h(eram pe A1). Am inlocuit bobina de inductie atunci.
A mai patit cineva sa i se aprinda martorul in bord cand schimba benzina ?(in mod normal bag de 100) dar acum daca am mers numai prin oras am zis sa nu mai ard gazul degeaba.
O sa ma programez la service sa o bag pe tester si daca tot ma duc o sa fac si revizia chiar daca nu am facut decat 7500 km de la ultima revizie.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 7 Jun 2008, 10:39
Post #40


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Am descoperit apa calda si mersul pe jos. Am gasit un baiat care vine cu testerul la domiciliu, acest lucru fiind perfect pentru puturosenia mea. O sa revin cu informatii sa vedem ce stie, la telefon a fost foarte amabil si desi luat din brusc in vreo 2 ore e la mine.

L.E. a venit omul mai devreme decat a zis, a rezolvat in doi timpi si trei miscari. Un senzor care citea ciudatenii, a resetat eroarea, am facut un testdrive vad ca nu se mai aprinde beculetul.

L.E. Si totusi se aprinde! Am gasit sa-l cumpar nou original (280 ron) si o sa incerc sa il schimb, am inteles ca e foarte simplu.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 26 Jun 2008, 13:16
Post #41


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Nu gasesc unde ar trebui sa o montez. Eu aveam probleme cu senzorul IAT care indica o temepratura aiurea 79 de grade, masina are o usoara lipsa de putere, am comandat la Forcar sensorul IAT am primit o piesa care cred ca e un map pentru ca am inteles ca senzorul IAT e integrat in MAP, am incercat sa montez acea piesa dar nu are nici o treaba cu ce se vede in pozele din TIS. Singura chestie care seamana cu piesa mea plus ca se vad iesind de la mufa 4 fire, contactul de la piesa mea avand 4 pini . In rest ce am vazut pe la masina sunt doar cu 3 sau mai multe fire.Un sfat are cineva? Cum ajung in locul ala e f. inghesuit,cred ca trebuie sa demontez cam mult.

This post has been edited by mauru007: 26 Jun 2008, 19:23

Attached thumbnail(s)
2.JPG ( Size: 59.68k ) Number of downloads: 803
a.jpg ( Size: 74.45k ) Number of downloads: 832
b.jpg ( Size: 105.63k ) Number of downloads: 839
c.JPG ( Size: 130.21k ) Number of downloads: 825
DSC02526.jpg ( Size: 51.33k ) Number of downloads: 857
maf.gif ( Size: 8.82k ) Number of downloads: 212


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 1 Jul 2008, 11:32
Post #42


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Rezolvat in sfarsit, 150 ron manopera in service.Problema e ca mi-au rupt idiotii un srub de la alternator si acum am alternatorul prins in 2 suruburi si jumatate(jumatatea doar de ghidaj). S-au chinuit vreo ora sa scoata partea de surub ramasa inauntru dupa ce s-a rupt la desfacere dar nu au reusit. A ramas afara cam 1 cm. de surub ceva idei de cum sa il scot? E vorba de surubul din fata stanga de la alternator. Altrernatorul e prins acum in surubul fata dreapta si surubul lateral.



This post has been edited by mauru007: 1 Jul 2008, 12:33


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 2 Jul 2008, 16:50
Post #43


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Din ciclul eu intreb eu raspund:
Ce metode cunoasteti pentru deblocarea, curatzarea filetelor in care au ramas suruburi rupte ?

Metode :

1 - se da gaura pe interiorul surubului, apoi se baga un tarod "stanga" si se fileteaza pe interior surubul respectiv. Folosind tarodul (pe care se pune o piulitza, doua, pentru a se bloca in filetul proaspat dat ) se incepe desurubarea surubului blocat. - dezavantaj major - daca tarodul se rupe, ramane in gaura si nu prea stiu cum mai poate fi rezolvat - otzelul de tarod este foarte rapid, nu cred ca poate fi scos de acolo nici cu burghiu de titan (de-astea galbene care au iesit recent pe piatza).

2 - Daca surubul este rupt putzin deasupra planului in care e blocat, se poate suda o piulitza (desigur la metrice mai mari, 8 ... 10..12.. la filete mai mici nu cred ca merge sudura).

3 - Varianta cea mai sigura, dar cam nociva - se curatza complet surubul blocat, cu bormasina, cu spiral la cota surubului - in cazul asta exista riscul distrugerii filetului exterior si poate fi necesara majorare/refiletare.

4 - Varianta alternativa la cea cu tarodul. Se da gaura pe interior, apoi se bate cu un ciocan un profil patrat (coada unui tarod) in gaura si se fortzeaza desurubarea.

5 - Solutzie alternativa la cea cu "curatzarea completa cu burghiul a surubului blocat" - sa zicem ca surubul blocat este de metric 8. Se da gaura cu un spiral de 7 (mai rar, dar trebuie sa se gaseasca), cat mai central, pentru a nu atinge filetul-mama. Se intra frezeaza apoi (fie cu burghiul de 7, fie cu alta freza) pe o adancime de 1-2-3mm, pana cand se ajunge la limita spirelor filetului, chiar daca sunt atinse putzin, nu e o problema pe o adancime de 2-3mm. Se curatza cu un varf de surubelnitza urmele de surub pe adancimea respectiva. Apoi se intra cu un tarod de 8mm - este ghidat pe spirele vechi de filet de spirele "curatzate", apoi incepe sa taie filet si sa curetze practic surubul ramas acolo...

6 - Solutzie care se preteaza chiar si cand surubul este rupt sub planul gaurii. De exemplu pentru un surub de 8mm - se dau doua gauri de 2.5mm, cat mai apropiate si cat mai simetrice. Apoi cu o dalta (surubelnitza de calitate) se unesc cele doua gauri. Astfel resulta un canal foarte bun pentru o surubelnitza. Recomand a se folosi un cap de surubelnitza "de firma", ceva cat mai de calitate si suficient de ingusta (6mm). Oricum, chiar daca se rupe, se poate scoate usor, nu e blocata la translatzie de-a lungul surubului.
O sa scriu ce rezultate obtin dupa incercari.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 2 Jul 2008, 20:48
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(mauru007 @ 9 May 2008, 14:52)
ca eu sunt cam atehnic.
*


Pentru un atehnic esti destul de priceput in prelucrari metalice.Bravos Domnule!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 2 Jul 2008, 21:09
Post #45


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Ar trebui sa fiu, ca la baza sunt inginer chiar daca nu am profesat pina acum nici o zi in domeniu. La tehnologia materialelor am luat examenul pe bune ca mi-a placut.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 16 Jul 2008, 18:02
Post #46


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Masina e in service la BDT, maine merg sa recuperez. Se pare ca toata problema era de la bujii dupa schimbarea lor nu mai se mai aprinde becul check engine si nu mai are fluctuatii la relati. Daca tot am ajuns cu ea in service am facut si revizia, asa ca in weekend benzina si talpa pe la sighisoara - tg. mures probabil. O sa revin cu poze.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 18 Jul 2008, 13:05
Post #47


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Patru zile mai tarziu si 1800 roni mai putin am luat masina cam in aceeasi stare in care am dus-o in service.
Am facut revizia la masina (filtre, ulei), am schimbat si rola intinzator si curea distributie, au rezolvat si problema cu surubul rupt de la alternator plus o garnitura la pedala de ambreiaj, au verificat placute frana, curatat gresat etrier si ce mai e pe acolo. Au schimbat piulitele la roti, un prezon si bujiile. Cam atit.
i-am pus sa verifice amortizoarele ca sunt zgomotoase cred ca nu sunt bine stranse nu au depistat nici o problema (desi aceasta exista dar o sa o rezolv singur).
Nu au depistat nici o problema la motor (au inlocuit bujiile totusi masina merge mai bine).
Asta in primele 2 zile. Ieri cand sa ridic masina surpriza s-a aprins iar becul check engine light. Iar au pus-o pe tester si dupa vreo 2 ore de pierdut timpul m-am plictisit si am plecat acasa. Au reusit sa ma sune si sa imi comunice triumfatori ca au descoperit problema au inventat apa calda si mersul pe jos e snsorul de la galeria de admisie, eu in momentul in care am dus masina am spus ca am mai pus masina pe tester mi-a aparut o problema la acest sensor l-am schimbat si ulterior (cam 3 saptamani) se pare ca aceeasi problema a revenit. Consilierul clienti service a dat din cap expert si m-a aprobat "lasati ca vad ei baietii din service" Vreo 4 zile nu au vazut nimic si dupa ce au vazut am preferat sa imi iau masina acasa, ma costa vreo 30 de lire manualul e reparatii Ford, scule, am in 2 zile stiu mai mult decat toti mecanicii de la BDT.
Eram convins ca o sa-i depaseasca problema in momentul in care ii pui sa faca si altceva in afara de o schimbare de filtre si ulei dar am vrut sa fiu cu inima impacata ca ofer masinii ce e mai bun si merg cu ea in reprezentante autorizate.
In incheiere a fost chiar amuzant cand intrand in discutii tehnice cu consilierul service acesta mi-a zis "stiti imi pare rau dar eu nu ma pricep, nu sunt mecanic". Adevarul e ca ei sunt un fel de secretare cu gura punga. (de la clienti).
De curiozitate ce salarii or fi prin reprezentante ca se pare ca mi-am gresit vocatia puteam sa fiu tatal mecanicilor din BDT sau macar un sef de service.
Asa ca probabil o sa inlocuiesc sensorul pe garantie daca nu il mai cumpar odata oricum eu il cumpar cu 280 roni si in service imi cereau 570 ron + manopera vreo 25 de euro pe ora. Asa ca o sa cumpar vreo 2 ca oricum ma incadrez in pret si o sa il montez singur, dupa care o sa ii vand masina lui DirverX la schimb cu loganul lui.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 18 Jul 2008, 13:19
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"""In incheiere a fost chiar amuzant cand intrand in discutii tehnice cu consilierul service acesta mi-a zis "stiti imi pare rau dar eu nu ma pricep, nu sunt mecanic". Adevarul e ca ei sunt un fel de secretare cu gura punga. (de la clienti).
De curiozitate ce salarii or fi prin reprezentante ca se pare ca mi-am gresit vocatia puteam sa fiu tatal mecanicilor din BDT sau macar un sef de service."""

QUOTE(bulan @ 6 Jul 2008, 08:28)
Eu cat sunt de batran nu cred ca imi trebuie mai mult de trei zile sa invat toata vrajeala cu care trebuie imbrobodit un client cand ii livrez masina si asta ca sa plece multumit de prezentare chiar daca e vreun chitros care nu da spaga.Dar de cine sa ma angajeze pe mine in un asa post?
*


Vad ca si tu ai ajuns la aceiasi concluzie ca mine.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 29 Jul 2008, 10:59
Post #49


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Masina sta cu pace si onor in parcare in fata blocului la altii ca la mine nu am luat inca loc daca o mai fi. M-am ales si cu stergatoarele ridicate si un bilet in care ma rugau frumos la persoana a treia sa fac ceva cu alarma ca nu ii lasa sa doarma noaptea, promitand ca se vor ocupa de parbriz si cauciucuri daca nu ma conformez. Desi m-a amuzat biletul sper sa prind vreodata pe cineva la masina cand face vreun gest de genul asta. M-am resemnat sufleteste de pe acum pentru amenda penala pentru mai mult de 60 de zile de spitalizare pentru victima atentatului prins in flagrant. Oricum pina remediez problema cu alarma care banuiesc ca trebuie reglata dupa decontectarea bateriei deoarece e prea sensibila am renuntat sa o mai armez. Ma pregatesc sufleteste sa o inmatriculez pe Bucuresti si o sa am de alergaat sa schimb si permis etc. Intre timp am fost si am facut ITP-ul a trecut fara probleme testele. Inca imi fac curaj sa mai schimb odata sensorul Iat.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 30 Jul 2008, 22:49
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




E bine totusi ca te-au rugat frumos sa te conformezi, n-au dta direct cu parul tongue.gif

<span class='edit'>31 Jul 2008, 22:51:</span>


Pe mine ma bate gandul sa imi pun un filtru de aer sport la masina, ceva de genul asta sau asta, costa undeva pe la 160 $ cu tot vama si transport pana acasa, in pret fiind incluse si solutiile de curatare ale filtrului, sunt niste solutii speciale care elimina tot se aduna in filtru. Cica e garantat nu stiu cate sute de mii de mile....
Nu stiu daca se merita, stiu ca la benzinare, cum e a ta, ar aduce un plus de putere la caii putere..... Stiu ca la motoarele diesel, cum e si a mea, filtrul de aer e f important si la ce praf e in romania trebuie schimbat sub 10 000 km. Ultima daca cand l-am schimbat m-am spertat cum arata filtrul de aer, aveam si fluturi morti pe acolo wacko.gif

Si aici ceva info despre filtrele astea

This post has been edited by Johnny_Bravo: 31 Jul 2008, 21:52


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 4 Aug 2008, 14:49
Post #51


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Au mai fost persoane care si-au montat asa ceva pe masina dar oricum cresterea de putere e neglijabila (din ce am citit pe net pe site-uri straine) si efortul de adaptare si curatare ulterioara considerabil din punctul meu de vedere. Sunt prea puturos sa imi montez asa ceva.

Am reusit sa imi gasesc in sfarsit un mecanic de incredere sa vad ce iese mai departe si daca ii da de cap la senzorul ala.

This post has been edited by mauru007: 4 Aug 2008, 14:50


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 10 Aug 2008, 02:23
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bre, maurule, Si-a luat fratele meu o jucarie exact ca a lu' matale. Fabricata in 2004 si 54.000 km la bord. M-am dat si eu cu ea si nu mi s-a parut lenesa, da' scaunu' era inalt rau. Parca stateam in kangoo. Cu toate astea tinuta de drum mi se pare foarte buna. Suspensia independenta isi spune cuvantu'.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 17 Aug 2008, 14:07
Post #53


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Eu am reglaj electric la scaun si il tin jos la minim. Daca nu l-as tine asa ar fi prea inalt pentru gustul meu.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 3 Sep 2008, 14:10
Post #54


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Masina a primit saptamana trecuta numere noi de Bucuresti. De ieri are si Casco la o noua societate de asigurari, RAI-ul a fost cumparat de Ardaf se pare si daca la polita de anul trecut am platit 540 euro pentru o valoare asigurata de 8300 euro acum pentru 7200 euro asigurati imi cereau 725 de euro. Le-am urat sa isi mai faca un frate si am cautat in alta parte. Acum platesc 550 euro la o valoare asigurata de 6800 euro. Oricum e ultimul an cand mai vede Casco, asta daca nu o schimb acum in toamna.

Fata.JPG ( Size: 394.25k ) Number of downloads: 165

spate.JPG ( Size: 477.09k ) Number of downloads: 98

2.JPG ( Size: 529.21k ) Number of downloads: 87


This post has been edited by mauru007: 3 Sep 2008, 14:11


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 15:07
Forum Renault