DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 47 48 49 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

nasty
post 9 Apr 2024, 21:07
Post #1441


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




Cum îl cheamă, să vad dacă-l mai găsesc pe YT? Nu spunea că s-a exploatat nisipul chiar aproape la baza pilonului?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Apr 2024, 22:17
Post #1442


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@einstein1984, @Bicicleta galbena
Multumesc pentru explicatii referitor la cutiile de la baza stalpilor.

In rest, nu ati inteles ca sunt 500 [cinci sute] de metri intre cladirea PO Gradistea [unde este casa de bilete], sala de asteptare, toaleta, etc] si scara de acces pe peron? Adica mergi la casa de bilete, iti iei bilet de tren apoi pleci 500 m la plimbare ca sa te urci in tren.

Plus ca la baza peronului este loc suficient, se putea construi acolo PO Gradistea.

@Bicicleta galbena
Cainii respectivi isi faceau datoria, pazeau zona santierului si pentru asta nu pot sa le dau cu spray-ul in bot.
Sper ca in octombrie cand voi mai ajunge pe acolo santierul sa nu mai existe si sa pot ajunge fara probleme langa pod.

@nasty
Confirm ceea ce spui referitor la balastiera care exploata malurile si albia Argesului in zona fostul pod de la Gradistea.
Era a unui nene care de-a lungul timpului a fost implicat in multe scandaluri referitor la o companie aeriana, o firma care construia autostrazi, etc. Si care i-a ars pe multi creduli sa cumpere teren in camp in zona Adunatii Copaceni, pentru o viitoare expropiere pentru [fara gluma] un aeroport in sudul Bucurestiului.

@Saint666
Ce vi se spunea in anul 2010 despre trenul metropolitan care nu va fi gata prea curand?

===================================

Sambata 06.04.2024

Cam asa arata accesul din soseaua Giurgiului spre gara Progresu, acolo unde se pare ca va ajunge trenul de la Giurgiu, tren care va circula pe noul pod peste Arges de la Gradistea.

01.jpg ( Size: 239.86k ) Number of downloads: 159


Cumva dezolant? Pana sa ajung in locul in care am facut poza se trece prin fata unor depozite de lemn gestionate de niste baieti mai bronzati.

Gara Progesul, intr-o stare de semi-paragina.

02.jpg ( Size: 147.54k ) Number of downloads: 163


Am vrut sa fac si o poza cu peronul, insa nu am putut, pentru ca din cladirea garii a aparut un domn distins, in maieu, pantaloni scurti si papuci care mi-a spus ca nu am voie acolo, ca e gara inchisa. Cum nu avem niciun chef de scandal sambata seara, l-am lasat in pace.
Asa ca nu treceti pe acolo, pentru ca nu aveti voie, nu mai este spatiu public.

Indicator de langa gara, ramas aici din alte timpuri [a nu se confuna cu statia STB de pe soseaua Giurgiului numita CFR Progresul, acolo unde este capatul tramvaiului].

03.jpg ( Size: 144.95k ) Number of downloads: 163


Concret, azi [acum am verificat pe site-ul STB] nici unul dintre acele autobuze nu mai ajunge la Gara Progresul. 102 [CFR Progresul - CC Pantelimon], 116 [CFR Progresul - Sf. Vineri], 216 [Piata Sudului - Zetarilor]. Iar linia 626 nu mai exista pe site-ul STB, o fi fost vreo linie temporara.

Vedere spre soseaua Giurgiului.

04.jpg ( Size: 272.08k ) Number of downloads: 164


Se observa foarte bine cat loc exista pentru o eventuala extindere [pe sub DN 5] a linie de tramvai care azi se termina in capatul soselei Giurgiului. Dar pe cine sa duca capu' sa faca asta?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Apr 2024, 22:36
Post #1443


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Teoretic și gara Comana va fi refăcută, așa că o să fie doua gări în comuna Grădiștea: Grădiștea și Comana. Aia din poza ta sigur nu-i clădirea CED din Grădiștea?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Apr 2024, 07:15
Post #1444


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Partea cu 500de m am inteles-o, sincer sa fiu nu ma inteles de ce e nevoie de casa de bilete si toaleta+sala de asteptare la o amarata de halta, un automat de bimete si un adapost pe peron erau de ajuns.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Saint666
post 10 Apr 2024, 07:18
Post #1445


E X I S T A M


Group: Members
Posts: 413
Joined: 7 November 05
From: Bucuresti - Diham




QUOTE(gibonu @ 9 Apr 2024, 22:17)

@Saint666
Ce vi se spunea in anul 2010 despre trenul metropolitan care nu va fi gata prea curand?




Ni s-au aratat planse cu planul trenului metropolitan.
Faptul ca nu va fi gata prea curand e aditia mea. Si ~15 ani mai tarziu...inca am dreptate, sa zicem din pacate.
Genul asta de plan, doar ca era mai putin detaliat.
Imaginea e luata din articolul acesta, din 2016 https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infra...eze-metroul.htm
Cel care ne-a prezentat planul e si cel intervievat in articol.


Attached thumbnail(s)
tmb.PNG ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 151


--------------------
Dacia Duster Dci 4x4 2012 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Apr 2024, 23:19
Post #1446


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Gara Comana pare ca este foarte bine refacuta [daca n-o fi fost facuta de la zero]. Comuna este Comana, cu Gradistea sat component.
Cladirea din poza este cea veche, construita inainte de 1990, azi refacuta / consolidata.
Ce inseamna CED?

@einstein1984
Daca o gandesti de la inceput ca "o amarata de halta" fix asta vei avea. Inca nu am inteles ca investitiile astea sunt cu batatie lunga, pe zeci de ani de acum incolo, nu pe ce este azi.

Nu zic ca trebuia construita o super gara la Gradistea, ci doar ca se putea face ceva mai eficient, nu doar un umbrar si 2 banci de 1,50 m lungime. Gandeste-te doar cum va fi iarna acolo, la ceva inaltime, cand ploua si bate vantul. D-aia zic ca sper sa nu ramana asa, desi imi este frica ca raman doar cu speranta [tare as vrea sa ma insel].

Nu mai aduc in discutie faptul ca la Gradistea nu exista lift. Ce daca asta se intampla un UE, anul 2024? Cine sa se gandeasca la persoanele cu dizabilitati care se pot deplasa doar in carucior sau la o gagica de 45 de kile' cu caruciorul de copil [ca daca are gemeni, e halita].

@Saint666
Super tare. Mersi.
Din pacate nu va fi gata prea curand proiectul centurii feroviare. Pur si simplu nu avem capacitatea sa facem asta.

Io ma mir in continuare de ce se intampla pe linia Giurgiu - Bucuresti.
Desi nu m-ar mira absolut deloc ca atunci cand calea asta ferata va fi operationala [probabil in decembrie, pe noul mers al trenurilor] sa existe 2 trenuri pe zi, unul la ora 10 si altul la ora 14. Apoi concluzia ca "romanii nu vor sa mearga cu trenul".

Ca sa nu mai aduc in discutie podul cu linie simpla, linia simpla pe toata distanta, lipsa electrificare, ca tot facem decarbonizare.
Insa e bine, ne punem in continuare problema de canal Bucuresti - Dunare [s-au tocat anul trecut peste 1 milion de Euro pentru un nou studiu de fezabilitate].

This post has been edited by gibonu: 10 Apr 2024, 23:30


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Apr 2024, 07:11
Post #1447


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai nu ziceai ca e plan inclinat?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Apr 2024, 22:42
Post #1448


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Misto logica ta. Fix de UE, anul 2024.

Adica celui imobilizat in caruciorul pentru persoane cu dizabilitati ii spui ca are rampa la dispozitie?

Sau acelasi lucru i-l spui si unei gagici de 40 de kile cu un copil in carucior? Daca luam greutate copilului, a caruciorului si a bebe kit [haine, apa, macare, jucarii, etc] se cam ajunge la jumatate din greutatea corporala a gagicii. Comparativ, ar fi cum io la 100 de kile' in viu ar trebuie sa imping un carucior de 50 de kile. Ca sa nu mai vorbim ca gagica respectiva este halita daca are gemeni.

Sau ce faci daca apare o doamna in varsta, greutate 120 kile, care abia se misca? Ce ii indici, scarile sau rampa?

======================================

Posibil sa se mai intample si minuni in RO, adica CFR Calatori sa adapteze putin tarifele pentru biciclete (doar la trenurile care au vagoane cu locuri pentru biciclete).

Deocamdata este doar in stadiul de propunere:

"Tabel. 6.6. Tarife suplimente transport biciclete

Transport biciclete nepliabile*​
Zona km

1-60 km- 7,00​ Lei;
61-120 km - 10,00​ Lei;
121-250 km - 15,00​ Lei;
251-500 km - 20,00​ Lei;
>500 km km - 25,00​ Lei.

*) tarife valabile la trenurile care permit acest tip de transport. Fiecare călător poate transporta o singură bicicletă nepliabilă
."

Sursa (de unde se descaraca documentul in Word):
https://mt.ro/web14/transparenta-decizional...omti09042024dtf

Si acum, ca sa visam frumos: cum ar fi sa coste 7 Lei bicicleta pe bucata Bucuresti Progresul - Comana?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 12 Apr 2024, 00:54
Post #1449


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




astea sunt tarife mai de bun simt... ce se face acolo probabil e pentru sifonat bani nu pentru utilitate... lumea a uitat de mult de tren si a imbogatit maxi taxi care au o "gara" intre bloc si case pe pieptanari dar macar acolo ajung cu metroul, tramvaiul, autobuzul.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Apr 2024, 07:13
Post #1450


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




E o halta amarata in mijlocul unui sat unde mai toata lumea are masina, nu ai vrea sa aiba si heliport pentru elicopterul smurd? Cu regret te anunt ca nici in germania sau Franta haltele de tren nu au peste tot lift si salon de asteptare sau buda. Deja asta arata mai bine ca Breaza nord daca mai tin bine minte.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 13 Apr 2024, 16:09
Post #1451


Membru autentic


Group: Members
Posts: 379
Joined: 23 May 10




Pai au masina ca n-au alta varianta decenta de transport.


--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Apr 2024, 22:44
Post #1452


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@sorin1983
Stai sa vedem si aplicate acele tarife. Pentru ca este distanta mare de la propunere la implementare.

Si mie imi da cu virgula calea ferata spre Giurgiu vs maxi taxi. Adica o afacere cu bani foarte multi castigati, foarte putini fiscalizati si foarte greu de urmarit.
D-aia tot zic ca imi este teama ca acel tren va circula de 2 ori pe zi, la ora 10:00 si la ora 14:00. Sau orice alte ore aiurea. Sper sa ma insel.

@einstein1984
Cum am mai spus. O gandesti ca o halta amarata, fix asta vei avea [a se vedea mai sus ce am spus despre maxi taxi]. Din pacate, vad ca nu poti pricepe asta. Insa nu-i problema, esti pe aceiasi linie cu decidentii din ulimii [peste] 30 de ani.

Ai dreptate ref elicopetele SMURD. Doar pe heliport pot ateriza, d-aia aterizeza pe margine drumului ca sa preia raniti din accidentele rutiere.
Pana si Polita face campanii de genul "faceti accident doar langa heliport".

Stii sa ne dai un exemplu concret din Franta sau Germania unde la o halta aflata la ceva inaltime fata de sol nu exita lift? Nu zic ca nu nu exista, intreb doar de un exemplu concret.

---------------------------------------------

Intre timp, la PO Gradistea ''a fost montată platforma care va facilita accesul persoanelor cu deficiențe locomotorii" Buna si asta, comparativ cu nimic.

WOW, cine ar fi crezut?
"Câteva sute de metri mai încolo, sub noul pod, a fost reconstruită și modernizată vechea clădire a haltei Grădiștea, din dreptul căreia șinele au fost scoase, pentru că acum ele trec pe viaduct. Așa a fost proiectul elaborat de CFR SA, însă noi punem sub semnul întrebării utilitatea acestui demers, având în vedere distanța mare față de noul punct de oprire."

Si cel mai tare: "CFR SA a programat reluarea trenurilor de călători pe ruta București-Giurgiu: 10 iunie."
Sursa celor de mai sus: https://clubferoviar.ro/lucrarile-la-calea-...rgiu-gradistea/

Personal nu pun botu' la data de 10 iunie. Doar am pus mai sus o cugetare a unui secretar de stat la la MT din care rezulta ca safteaua va fi cel mai devreme in luna octombrie.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Apr 2024, 07:24
Post #1453


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Noi avem gari unde nu exista lift intre peronul 2, 3 samd pana in pasajul care duce la cladirea garii/peronul 1 (gen constanta, Brasov, Predeal etc), gari cu trafic de calatorii de sute de ori mai amre ca ala de la halta gradistea , dar fix acolo trebuie ingropati cateva zeci de mii de euro intr-un lift, sa duca nea Dorel varza la bucuresti cu el....Si cand ajunge doamna cu gemenii pe peron cum se urca in vagoanele alea cu 3 trepte de la peron ? mai ales daca e si carucior side by side?
Ti-am mai zis ca ai niste prioritati cam ciudate, dar continui in aceiasi linie.
Daca vrei exemple uite poze aici in Franta
https://g.co/kgs/GhBuR5B
P.S. In franta exista totusi un hotline unde persoanele care au nevoie de asistenta suna si un agent al caii ferate ii ajuta, fie cu urcatul rampei, fie cu instalarea rampei de urcare/coborare din tren , fie cu automatul de bilete daca sunt nevazatori etc.

This post has been edited by einstein1984: 15 Apr 2024, 07:38


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Apr 2024, 21:12
Post #1454


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(gibonu @ 15 Apr 2024, 00:44)
Stii sa ne dai un exemplu concret din Franta sau Germania unde la o halta aflata la ceva inaltime fata de sol nu exita lift? Nu zic ca nu nu exista, intreb doar de un exemplu concret.


QUOTE(einstein1984 @ 15 Apr 2024, 09:24)
Daca vrei exemple uite poze aici in Franta
https://g.co/kgs/GhBuR5B


Foarte tare. Eu te intreb clar, cu subiect si predicat despre "un exemplu concret din Franta sau Germania unde la o halta aflata la ceva inaltime fata de sol nu exita lift" iar tu arati o gara de la nivelul strazii.

Una dintre pozele din link-ul tau, sageata rosie indica masinile care se vad in fata garii.

07.jpg ( Size: 214.35k ) Number of downloads: 12


Despre restul, vorbim zilele viitoare. Acum scuze, dar am niste treaba in Alonissos.




16 Apr 2024, 23:14:
QUOTE(medelin @ 13 Apr 2024, 18:09)
Pai au masina ca n-au alta varianta decenta de transport.


Iar cei care nu au masina sa mearga cu microbuzul. In niciun caz cu trenul.


This post has been edited by gibonu: 16 Apr 2024, 21:14


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Apr 2024, 07:03
Post #1455


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




de la peronul 2, cel aflat pe partea opusa garii ajungi in gara printr-un pasaj subteran, fara plan inclinat, fara lift, nu e de ajuns? Sau tu vrei gara doar ca sa pleci din oras, ca nu te mai intorci?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Apr 2024, 00:10
Post #1456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Eu vorbeam despre un peron situat la 10 metri [ca sa nu zic 15] inaltime fata de nivelul strazii. Iar tu o intorci ca la Ploiesti, cu o gara din Franta facuta in 1900 toamna.

Te mai intreb odata: poti sa ne dai exemplu cu o gara / halta din Franta sau Germania, construita in perioada 2023 - 2024 la 10 m inaltime fata de sol care sa nu aibe lift?

Si despre distanta de 500 de metri intre casa de biletele si peron ce ne poti spune? Aici cum iei aprarea CFR-ului?

=======================

Aprilie 2024

Inutil sa mai spun ca bicicleta in tren nu deranjeaza pe nimeni, ca CFR Calatori ar putea renunta [in trenurile care nu au vagoane cu locuri pentru biciclete] la tariful total aberant de 60 Lei [15 kile' biciclieta si 4 Lei per kil'] per bicicleta pentru prima suta de km, 75 lei pentru 101 - 200 km, 90 Lei pentru 201 - 300 km, etc si ca in cazul unui tarif decent, banii pentru biciclete i-ar lua CFR Calatori si nu nasii.

Bicicleta, intr-un tren IR al CFR Calatori, bucata Bucuresti - Medgidia.

01.jpg ( Size: 338.8k ) Number of downloads: 10
02.jpg ( Size: 423.41k ) Number of downloads: 11


Se observa clar ca pe langa bicicleta ramane loc suficient incat sa permita traficul celorlalti calatori si ca bicicleta nu incurca cu absolut nimic.

Plus ca bicicleta blocheaza o usa care este deja blocata, dupa cum mi-a spus cineva aici pe forum.

03.jpg ( Size: 410.96k ) Number of downloads: 10


Situatia este identica si la trenul IR Constanta - Bucuresti.

04.jpg ( Size: 385.29k ) Number of downloads: 7
05.jpg ( Size: 448.61k ) Number of downloads: 6


Si blocarea usii deja blocate.

06.jpg ( Size: 471.55k ) Number of downloads: 7


Avand in vedere tariful aberant despre care am vorbit mai sus, pretul intelegerii cu nasul a mai crescut putin, adica a fost 50 Lei pentru fiecare dintre segmente.

Si acum un calcul, referitor la diferenta de pret tren vs masina. Ca sa evitam discutii inutile, calcului de mai jos se refera strict la o singura persoana.

Bucuresti - Medgidia.

Tren: 68,50 Lei biletul de tren + 50 Lei pentru bicicleta = 118,50 Lei.

Masina:
Bucuresti - Medgidia = 189 km
Pret benzina: 189 x 7% x 7,49 Lei litrul de benzina = 99 Lei + 13 Lei taxa de pod, rezulta un total de 112 Lei.

Asadar, la dus, trenul a fost cu 6,50 Lei mai scump comparativ cu masina.

Finalul turei a fost la Techirgiol. Asadar, daca as fi mers cu masina, ar fi trebuit sa las bicicleta la cazarea din Techirghiol [nu ar fi fost o problema] sa iau trenul [din Eforie Nord] pana la Medgidia, sa recuprez masina, sa ma intorc la Techirghiol ca sa iau bicicleta si apoi sa o tai spre casa. Nici nu vreau sa ma gandesc cat timp mi-ar fi luat.

Legat de costuri, trenul Eforie Nord - Constanta - Medgidia [un Regio si un IR ca sa nu pierd toata ziua] - 25 Lei.

Masina:
Medgidia - Techirghiol [44 km] si Techirghiol - Bucuresti [225 km]. Total: 269 km
Pret benzina: 269 x 7% x 7,49 Lei litrul = 141 Lei + 13 Lei taxa de pod, rezulta un total de 154 Lei.

Tren:
Eforie Nord - Constanta: 15,50 Lei [5,50 Lei pentru mine si 10 Lei pentru bicicleta].
Constanta - Bucuresti: 128, 50 Lei [78,50 Lei + 50 Lei bicicleta].
Total: 144 Lei [15,50 + 128,50]

Total general:
Tren: 118,50 Lei + 144 Lei = 262,50 Lei
Masina: 112 Lei + 25 Lei + 154 Lei = 291 Lei

Asadar, mergand cu trenul am iesit mai ieftin cu 28,50 Lei.
Insa nu banii sunt principalul castig, ci timpul. Plus ca in tren am putut citi o super carte, lucru pe care in masina nu il puteam face.

Repet, calcului de mai sus se refera strict la o singura persoana.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 47 48 49
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 19:40
Forum Renault