DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> caseta directie, tipu nou vs. tipu vechi

ydaniel
post 22 Jun 2008, 09:08
Post #61


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ia caseta de scornicesti in ambalaj de uzina-eu am cumparat pt cineva cam la 280lei.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanpaul
post 27 Sep 2008, 15:29
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 601
Joined: 8 July 08
From: Timisoara




Baieti,la dacia mea cand invart volanu si pe loc si in timpul manevrelor se aud niste pocnituri, si directia e greoaie.
Dacia mea fiind 1310 are caseta de directie tip nou cu bielete lungi, nu de tabla.
In primavara am luat o dacie 1300 cam din 76 pentru motor dar miam pastrat si caseta de directie,ea fiind model vechi si mergea bine pe masina care am lauto pentru piese.
Datim niste sfaturi ce poate fi devina?
Si daca trebuie schimbata caseta de directie, va rog zicetim pasii, deoarece sunt incepator si chiar nu prea stiu.
Atasez poze cu caseta veche:
Multumesc mult

Attached thumbnail(s)
caseta_de_directie_1.jpg ( Size: 78.9k ) Number of downloads: 1568
caseta_de_directie_2.jpg ( Size: 71.15k ) Number of downloads: 1663


--------------------
Dacia 1310 tx 1986 - tm-06-zsv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 27 Sep 2008, 20:14
Post #63


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




sfatu meu:ia o caseta de directie nou de scornicesti si bielete+capete de bara de topoloveni.dupa ce le montezi te duci la un reglaj al geometriei.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cannavaro
post 17 Sep 2009, 14:59
Post #64


.


Group: Members
Posts: 812
Joined: 15 July 05
From: Ploiesti




Sal, eu am caseta de directie de tip vechi si de curand am vrut sa schimb fuzetele si portfuzetele si cum nu ieseau din bieletele de directie am dat cu ciocanul in bielete pana le-am stricat, in sensul ca se invarte surubul din capatul bieletei in gol si nu le mai pot strange. Ce-mi recomandati sa fac? Sa schimb bieletele cu unele tip nou sau tip vechi? sau sa incerc cumva sa le strang pe cele vechi?


--------------------
Dacia 1300 TSP - PH-89-XXX
Dacia 1300 1981 - B-83-GRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 17 Sep 2009, 15:11
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Din ce am inteles eu ai bielete tip vechi si nu mai poti strange piulita pe surubul pivotului din capul bieletei .Daca am inteles bine atunci solutia e tot ciocanul , dai cu ciocanul ca sa intepenesti surubul in locasul portfuzetei (asta daca surubul nu are joc ci doar se invarte , daca are joc trebuie sa schimbi bieleta).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cannavaro
post 17 Sep 2009, 15:19
Post #66


.


Group: Members
Posts: 812
Joined: 15 July 05
From: Ploiesti




Nu are joc, doar se invarte in gol:)


--------------------
Dacia 1300 TSP - PH-89-XXX
Dacia 1300 1981 - B-83-GRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 17 Sep 2009, 15:22
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca nu are joc bati putin cu ciocanul ca sa poti strange piulita .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 17 Sep 2009, 19:26
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




faci parghie cu ranga intre caroserie si bieleta si apesi pe bieleta si sigur vei reusi


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cannavaro
post 17 Sep 2009, 22:27
Post #69


.


Group: Members
Posts: 812
Joined: 15 July 05
From: Ploiesti




Exact asa am reusit, mersi mult.


--------------------
Dacia 1300 TSP - PH-89-XXX
Dacia 1300 1981 - B-83-GRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 6 Oct 2009, 23:19
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Dupa ce se monteaza caseta de directie, mai tine cineva cont de orizontalitatea ei care este data in cartea lui mondiru, sau pur si simplu pica la gauri si asta e ?


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu_1985
post 7 Oct 2009, 08:36
Post #71


membru in pauza de masa


Group: Members
Posts: 1.290
Joined: 2 May 07
From: BLAJ




vezi ca nu prea mai pica daca au cazut excentricele, e obligatoriu sa faci msuratorile dupa ce o montezi la loc; eventual daca nu a mai fost demontata niciodata, ii poti face niste semne ca sa o poti remonta exact pozitia initiala


--------------------
DACIA 1410 GTL 1986 - 2-AB-9576
"Scump nu exista, ieftin nu rezista....."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 7 Oct 2009, 08:41
Post #72


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Teoretic , constructia casetelor este identica, trebuie sa ti cont doar de pozitia excentricelor ( faci un semn cu pe fiecare excentric in parte pt a avea marcata pozitia , asta INAINTE DE DEMONTAREA casetei vechi )cat si de calajul directiei , cota de 65 mm .

Bafta ! smile.gif

This post has been edited by Minel: 7 Oct 2009, 08:42


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 7 Oct 2009, 11:57
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Va mai strezez cu o intrebare, de ce sunt specificate doua cote, sa fie cumva stanga/dreapta ? unsure.gif

-azi mi-am luat si bucsa de teflon, de fapt am vrut sa cumpar toate acele inele, sigurante si rondele, dar nu am gasit decat bucsa cu cele doua inele ale ei (6 lei). Sper sa le pot refolosi pe cele vechi.
- nu prea arata a teflon bucsa asta, pot sa folosesc una mai veche facuta cu simt de raspundere, materialul imbatraneste ?

index.jpg ( Size: 910.08k ) Number of downloads: 1632


This post has been edited by Adrian_Boy: 7 Oct 2009, 12:06


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 7 Oct 2009, 12:30
Post #74


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S






Ce intelegi tu prin stanga/dreapta .... huh.gif

Sunt 2 cote de montaj in functie de uzura cremalierei .ceea ce difera este o saiba distantier .. (vezi imagine postata de tine )

Poti linistit sa folosesti o bucsa veche, eu asa am pe masina si chiar nu am nici o problema !

Bafta !


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 9 Oct 2009, 18:55
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Azi mi-am facut timp sa ma ocup de caseta tipul nou, care o sa vina in locul celei vechi, asa ca am desfacut-o sa vad cum se prezinta treaba biggrin.gif

O privire de ansamblu a casetei. HPIM0225.JPG ( Size: 483.64k ) Number of downloads: 1605


Prima dilema de care am dat a fost cum puii mei sa dau capetele de bara jos huh.gif
*am rezolvat cu un telefon la un prieten blush.gif * HPIM0230.JPG ( Size: 494.11k ) Number of downloads: 1603


Cica ar merge si cu cheia franceza, dar zic ca tot mai bine este o menghina in cazul in care aveti asa ceva, iar caseta este data jos de pe masina, cazul meu smile.gif
HPIM0248.JPG ( Size: 592.08k ) Number of downloads: 709
HPIM0249.JPG ( Size: 545.86k ) Number of downloads: 619
HPIM0250.JPG ( Size: 538.08k ) Number of downloads: 557


Locul cu palierul antizgomot, am sters de vaselina, altfel nu se vede wink.gif HPIM0235.JPG ( Size: 423.83k ) Number of downloads: 604


Am dat si de un rulment, era imposibil sa nu aibe, de fapt are doi, unul mai sus si altul mai sus, pe partea cu flansa de cauciuc, se desface cu o cheie de 14.HPIM0261.JPG ( Size: 533.11k ) Number of downloads: 654


Dar prima oara am desfacut locasul cu impingatorul HPIM0255.JPG ( Size: 597.27k ) Number of downloads: 673
HPIM0256.JPG ( Size: 531.05k ) Number of downloads: 593


Am scos si palierul antizgomot, cam greu cu acea siguranta, tot am zis ca-mi iau un cleste special pentru asa ceva dry.gif HPIM0262.JPG ( Size: 529.86k ) Number of downloads: 557
HPIM0263.JPG ( Size: 554.68k ) Number of downloads: 471

- la introducerea bucsei noi de teflon, recomand sa aveti si cele doua inele de cauciuc, sunt coapte si tocite sad.gif , iar ca metoda, folositi bucsa veche sa se duca pana in capat, eu am folosit un ciocan de cauciuc.

Desfacuta de tot HPIM0265.JPG ( Size: 660.74k ) Number of downloads: 548


Am curatat totul cu motorina, dupa care am trecut la a pune vaselina la modul nesimtit HPIM0266.JPG ( Size: 689.55k ) Number of downloads: 609
HPIM0267.JPG ( Size: 590.83k ) Number of downloads: 545


Dupa o privirea prin cartea domnului mondiru, vad ca cremaliera se pune dupa o anumita cota, ce-a de 65 mm + ca trebuie un anumit nit sa fie la semnul de pe caseta, aici m-am cam blocat, care dintre nituri, care este mai exact semnul ??? Acuma va intrev pe voi, este bine cum am fixat-o ???
HPIM0274.JPG ( Size: 592.58k ) Number of downloads: 666
HPIM0270.JPG ( Size: 651.33k ) Number of downloads: 678


This post has been edited by Adrian_Boy: 9 Oct 2009, 19:06


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 9 Oct 2009, 19:20
Post #76


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Bravo pentru efortul depus si pentru realizare. Acuma, eu as fi fost mai atent inca de la inceput si as fi folosit metoda "intoarcerii pe acelasi drum", adica as retine/nota fiecare pas pe care-l fac, impreuna cu fiecare masuratoare (mm, ture, spire, evetual facut semne cu acul de trasat) ca sa pot pune la loc exact cum a fost. Ii dai tu de cap pana la urma. Nu stiu sa iti raspund la nelamurirea ta, dar poate este un altul care stie deja.
Felicitari pentru poze si scurt tutorial. Sa imi spui cum se simte acuma, dupa ce ai facut-o ca noua, unsa cu toate alifiile. wink.gif


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 9 Oct 2009, 21:50
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti




Jesus ohmy.gif
Cum adica o anumita cota a cremalierei ?
Am desfacut si eu in seara aceasta tachetul impingator si am bagat vaselina pe acolo. Cand am dat jos tachetul volanul si rotile erau drepte iar cand am bagat tachetul , arcul si saibile rotiele erau virate.
Sa inteleg ca axul ala lung de traverseaza caseta si in capetele lui se prind bieletele trebuie sa fie iesit in afara 65 mm si atunci trebuie pus tachetul si starns totul la loc.
Nu de alta da parca ma vad maine ca masina vireaza intr-o parte mai mult si intr-o parte mai putin.

Am uitat sa mentionez masina e din 99 si are bielete tip nou deci probabil caseta tipul nou.

This post has been edited by the fast and furious: 9 Oct 2009, 21:51


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 10 Oct 2009, 06:54
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Deci probabil acelas tip de caseta care il am si eu, de fapt doar unul singur este fabricat.
furiosule, nu uita de cota, unde am facut eu poza, dai burduful la o parte si te bagi cu un subler acolo, iar altul la volan sa miste foarte usor pana o potriviti wink.gif

This post has been edited by Adrian_Boy: 10 Oct 2009, 07:20


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 10 Oct 2009, 07:06
Post #79


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Care e, de fapt, rolul acelui tachet? Daca intelegem asta, vom sti si cum si DE CE sa reglam caseta de directie.

This post has been edited by Siconi: 10 Oct 2009, 07:06


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 10 Oct 2009, 07:15
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Normal ar trebuii sa nu se schimbe nici un grad cremaliera cand umblam la tachet, dar nu stiu cum a facut furiosul. In carte scrie ca se face acea cota, doar ca o verificare si in cazul in care se umblu la palierul antizgomot. Tachetul apasa pe cremaliera, ca sa faca un contact perfect cu pinonul, iar daca:
- are prea multe saibe, invarti greu de volan, probabil ca revine si greu.
- daca sunt prea putine, se simte/aude un joc in volan.


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 10 Oct 2009, 07:46
Post #81


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




QUOTE(Adrian_Boy @ 9 Oct 2009, 19:55)
Acuma va intrev pe voi, este bine cum am fixat-o ???
*



Este foarte bine cum ai fixat-o , chiar perfect , mai ramane montajul propriu-zis pe masina si te-ai scos , ( exact cum ti-am spus la telefon .... icon_mrgreen.gif )


QUOTE(Siconi @ 10 Oct 2009, 08:06)
Care e, de fapt, rolul acelui tachet? Daca intelegem asta, vom sti si cum si DE CE sa reglam caseta de directie.
*




De obicei ,cel mai frecvent se duce bucsa aceea de teflon ( palier antizgomot ) apoi este urmata de uzura danturii dintre cremaliera si axul de directie , din cauza loviturilor repetate si a drumurilor noastre de razboi .

"Tachetul" impingator , rolul lui este acela de preluare a jocurilor de la directie pe partea stanga , iar pe dreapta preluarea jocurilor se face cu renumita bucsa de teflon.

Daca "te joci " cu acele saibi de reglaj (se gasesc sub arcul de tensionare a tachetului ) , care sunt de diferite grosimi ,o sa dai de o problema , daca pui prea multe o sa invarti greu de volan ,dar nu o sa mai ai nici o bataie, daca pui prea putine, o sa iti bata , ideea este sa pui cate sete nevoie ,un compromis intre invartit usor si eliminarea batailor !

Bafta !

This post has been edited by Minel: 10 Oct 2009, 07:53


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 10 Oct 2009, 08:48
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




@adrian_boy semnul este o nervura din turnare pe corpul casetei( se vede mai bine in penultima poza postata de tine) iar nitul il alegi dintre cele doua nituri de pe cupla cu coloana de directie.
Bafta!

L.E.-asa cum apare in poza aia e pus corect

This post has been edited by pcostica: 10 Oct 2009, 08:50


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 10 Oct 2009, 21:27
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Multam mult pana acuma pentru ajutorul dat, iar la randul meu, sper sa-i ajut si pe altii cu pozele respective biggrin.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 10 Oct 2009, 22:04
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti






Bai fratilor . Sa va zic primele impresii dupa operatiunea de gresare pe la tachet. Volanul acum in mod surprinzator merge chiar un pic mai greu, dar suspectez nenorocirile alea de saibi care erau in nr de 3 pe capacul ce se prinde in 2 suruburi ( 2 foite subtiri gen 0.1 mm ca alea de la lera si una mai groasa aprox 0.4 mm ).
De asemenea, infipt in canalul tachetului era o saiba peste care venea arcul si probabil la aia nu i-am gasit pozitia corespunzatoare si tine arcul la distanta, oricum cred ca mai umblu pe acolo si aia zboara prima de acolo .
Acum ca impresii nu s-a intamplat nimic iesit din comun, masina vireaza la fel de bine in toate directiile si la fel de egal.
Acum cota aia o fi importanta la montarea casetei cu totul pe masina, nu neaparat la scoaterea si repunerea tachetului. Si anume dupa cum am observat tachetul nu face altceva decat sa impinga cremaliera care sa faca un contact cat mai bun cu dintii de pe pinionul ala , iar cremaliera normal ca gliseaza stanga - dreapta in functie de cum vireaza masina. Tachetul o impinge in dintii pinionului, dar o lasa sa gliseze , deci nu vad cum ar trebui sa fie un punct optim in care tachetul sa fie impins in cremaliera.
De asemenea , in timp ce imi rupeam degetul impingand in cremaliera pe canalul ei ca sa pun tachetul si nu urca decat foarte putin, m-am apucat si m-am jucat cu rotile in sensul ca le-am virat manual si mergeau foarte usor ( cei drept erau aprox suspendate ). Am obserrvat la un moment dat cremaliera urcand singura in pinion fara ajutor din partea mea si atunci am pus tachetul care a intrat in totalitate si inca vreo 0,5 cm in plus. Deci asta ar trebui sa fie un moment oportun in care sa pui tachetul , oportun in sensul ca nu tre sa te chinui nu ca ar trebui sa existe acolo un punct opti dpdv tehnic.
Cineva spunea ca nu ar trebiu nimic miscat de acolo , dar pana la urma gresarea trebuie facuta punand in miscare mecanismele si anume cremaliera virand rotile.
Acum mai asteptam comentarii de la cei care au facut asta.


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 11 Oct 2009, 08:13
Post #85


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




QUOTE
Tachetul o impinge in dintii pinionului, dar o lasa sa gliseze , deci nu vad cum ar trebui sa fie un punct optim in care tachetul sa fie impins in cremaliera.


Inseamna ca eu scriu de pomana , ai citit mai sus .... m-am si citat ............ dry.gif

QUOTE
Daca "te joci " cu acele saibi de reglaj (se gasesc sub arcul de tensionare a tachetului ) , care sunt de diferite grosimi ,o sa dai de o problema , daca pui prea multe o sa invarti greu de volan ,dar nu o sa mai ai nici o bataie, daca pui prea putine, o sa iti bata , ideea este sa pui cate sete nevoie ,un compromis intre invartit usor si eliminarea batailor !



Cand gresarea sistemului de directie ( casetei de directie ) se face pe la tachetul impingator,trebuie respectate anumite conditii:
-rotile sa fie in "linie dreapta "
-volanul nu se misca DELOC daca s-a desfacut deja capacul prins in cele 2 suruburi M7 , ( cel care impinge tachetul cu ajutorul arcului si saibilor de reglaj)
-dupa gresare, montarea se face invers demontarii

Bafta !


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Oct 2009, 13:25
Post #86


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




sa sti vaselina de lubrifin e mult mai buna si mai ieftina decat cea de la mol:))


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 11 Oct 2009, 17:40
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti





Imi cer scuze Minel daca nu am interpretat ce ai afirmat tu initial. Eu am facut afirmatiile pe baza constatarii facute la fata locului , adica sub masina.
Afirmi de asemenea, ca gresarea trebuie sa aiba loc FARA miscarea volanului pt a nu se departa cremaliera de pinion. Probabil ca da daca aveam vreo scula cu care sa bag vaselina fortat acolo. Dar eu nu am facut decat sa umplu canalul ala al tachetului si sa il duc sus dupa care am virat rotile ca sa se distribuie vaselina.
Bun, si pana la urma exista vreun argument prin care faptul ca am miscat volanul si cremaliera si-a schimbat pozitia, face din asta o catastrofa sau ce trebuie urmarit ca sa repun totul la fel cum a fost initial ?


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 11 Oct 2009, 18:03
Post #88


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




QUOTE(the fast and furious @ 11 Oct 2009, 18:40)
Bun, si pana la urma exista vreun argument prin care faptul ca am miscat volanul si cremaliera si-a schimbat pozitia
*




Iti afecteaza pozitia rectilinie a rotilor directoare , adica o roata sa vireze mai mult ca cealalta .

Pozitia rectilinie a rotilor directoare ( fata ) ,corespunde cu punctul mijlociu al casetei de directie,care se determina cu o cala ( sau o masuratoare )
C=65 mm.Pozitie_calare.JPG ( Size: 43.32k ) Number of downloads: 717


In aceasta pozitie , nitul cuplajului elastic trebuie sa fie plasat in dreptul semnului marcat pe carcasa casetei de directie, iar volanul sa se gaseasca in pozitie mediana fata de directia de mers a vehiculului .

Sper ca am fost destul de clar , bafta ! smile.gif

This post has been edited by Minel: 11 Oct 2009, 18:05


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 11 Oct 2009, 19:01
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti




Gata m-am prins.
Noroc ca am si eu o caseta de directie de " rezerva " pe care am capatat- o de curand .
Am analizat, am masurat capetele care ies in exterior si ambele sunt 65 mm iesite in afara. Am identificat si semnul de pe carcasa si nitul de la cuplajul de duce spre volan.
M-a ajutat si pozele lui Adrian.
Acum urmeaza verificarea la aia care conteaza, adica cea de pe masina.

<span class='edit'>11 Oct 2009, 21:16:</span>


Inca o intrebare mai am.
Am observat ca la caseta pe care a desfacut-o Adrian , adica cea de tipul nou existau doua compartimente cu 3 suruburi in care se afla rulmenti.
Cea pe care o am eu de rezerva are doar un singur astfel de compartiment deci un singur rulment. Deci sa fie cea de tipul vechi pe care o am eu ?

biggrin.gif Ce aiurit sunt ? Acum vad ca al doilea presupus compartiment era de fapt garnitura pe care o indepartase.

This post has been edited by the fast and furious: 11 Oct 2009, 19:23


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 11 Oct 2009, 19:50
Post #90


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




QUOTE(the fast and furious @ 11 Oct 2009, 20:01)
  biggrin.gif  Ce aiurit sunt ? Acum vad ca al doilea presupus compartiment era de fapt garnitura pe care o indepartase.
*



Ca urmare, numai ai nici o intrebare datorita aiurelii tale .... laugh.gif


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 10:57
Forum Renault