DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

diaconuliviu
post 19 Feb 2009, 10:45
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Omologat si "metrologizat" pentru asta. Atit cinemometrul cit si dispozitivul de detectie a vitezei proprii.

This post has been edited by diaconuliviu: 19 Feb 2009, 10:46


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djxhouse
post 19 Feb 2009, 17:16
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 23 January 08




ok.. intrebarea este
SUNT omologate si au verificarile metrologice pentru masurarea vitezei in timpul deplasarii???

DA SAU NU biggrin.gif

uitati un link

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-37436...rele-mobile.htm

19 Feb 2009, 20:33:
m-am documentat... am citit de 2x "NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ NML 021 – 05 “Aparate pentru măsurarea vitezei de circulație a autovehiculelor (cinemometre)”

din care am inteles urmatoarele

la Punctul 1.1
Prezenta normă de metrologie legală se referă atât la cinemometrele radar care funcționează numai în regim staționar, cât și la cinemometrele radar care funcționează și în regim staționar și în regim de deplasare a autovehiculului pe care sunt instalate (autovehicul de patrulare).

la Punctul 1.6.b.
cool.gif cinemometre destinate a fi utilizate atât în regim staționar, cât și în regim de deplasare a autovehiculului pe care sunt instalate. În acest caz, cinemometrul trebuie să fie prevăzut cu un dispozitiv specializat, care să poată măsura viteza de deplasare a autovehiculului pe care este instalat.

la Punctul 3.2.6.
3.2.6 Cinemometrul trebuie să fie prevăzut cu o funcție de autotestare, care să poată pune în evidență orice defect sau dereglare funcțională, ce pot avea influență asupra exactității de măsurare.
Această funcție trebuie să fie activată automat la fiecare punere în funcțiune a cinemome-trului, având și posibilitatea de a fi activată manual de către operator, ori de câte ori se consideră necesar. În cazul depistării unor defecte sau dereglări funcționale, acestea vor fi semnalate iar funcționarea cinemometrului va fi blocată.

La Punctul 3.2.7.
3.2.7 Domeniul de măsurare a vitezei trebuie să includă cel puțin (30... 150) km/h.
Cinemometrul utilizat în regim de deplasare a autovehiculului pe care este instalat, trebuie să realizeze și măsurarea vitezei proprii de deplasare, cel puțin în domeniul specificat mai sus.

La Punctul 3.3.4.
3.3.4 Cinemometrul utilizat în regim de deplasare a autovehiculului pe care este instalat, pe lângă discriminatorul de direcție, trebuie să fie dotat cu un circuit capabil să realizeze diferențierea dintre viteza proprie de deplasare și viteza autovehiculelor aflate în trafic.

La Punctul 3.5.1
3.5.1 Înregistrările efectuate trebuie să cuprindă cel puțin următoarele:
- data și ora la care a fost efectuată măsurarea;
- valoarea vitezei măsurate;
- sensul de deplasare a autovehiculului;
- faptul că a fost efectuată autotestarea (conform. 3.2.6);
- imaginea autovehiculului, din care să poată fi pus în evidență numărul de înmatri-culare al acestuia.

La Punctul 3.8.2.
3.8.2 Amplasarea cinemometrelor care funcționează în regim staționar trebuie făcută astfel încât să se evite poziționarea lor în apropierea surselor puternice de radiații electromagnetice (emițătoare de radio sau televiziune, linii electrice de înaltă tensiune, etc.).

La Punctul 4.2.
4.2 Măsurările și înregistrările care constituie probe pentru aplicarea prevederilor legislației rutiere în vigoare, trebuie să fie efectuate numai de către operatori calificați. Instruirea operatorilor se va efectua în conformitate cu reglementările specifice în vigoare, elaborate de instituția abilitată să dețină și să utilizeze cinemometrele.

La Punctul 4.3.
4.3 Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai dacă au fost verificate metrologic, au fost marcate și sigilate în conformitate cu prevederile prezentei norme și sunt însoțite de buletine de verificare metrologică în termen de valabilitate.

La Punctul 4.4.
4.4 Măsurările efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislației rutiere dacă nu sunt respectate cerințele 4.1...4.3 din prezenta normă, precum și în urmă-toarele cazuri:
- dacă măsurările au fost efectuate în condiții de ceață, ploaie, ninsoare sau furtună;
- dacă cinemometrul este destinat numai utilizării în regim staționar, iar măsurările au fost efectuate cu cinemometrul în mișcare;
- dacă, în momentul măsurării, în raza de măsurare a aparatului se deplasează simultan mai multe autovehicule, iar autovehiculul vizat nu poate fi pus clar în evidență.



INTREBAREA RAMANE

Radarele existente pe masinile Politie sunt sau NU sunt Omologate pentru regim de deplasare?

si partea trista este ca pe data de 28 noi 2008 in Galati m-a prins radarul cu 89 in localitate si am primit amenda de 3 puncte si 106 lei amenda, la 3 noaptea IN CEATA DENSA DENSA!!! vizibilitatea era de 30m, si politia m-a luat de peste 400m!!!
si am platit amenta ca

din acest motiv vreau sa fiu documentat si sa ma pot proteja

astept pareri

This post has been edited by djxhouse: 19 Feb 2009, 20:33


--------------------
Dacia Logan 2008 - ABS Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Feb 2009, 21:55
Post #183


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai nu era un pic cam mare viteza aia in localitate...in conditiile de ceata densa, chiar daca era 3 nopatea... daca era unul mai "vesel" pe marginea drumului si nu-l vedeai???


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 20 Feb 2009, 09:10
Post #184


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Din cate am inteles eu, majoritatea aparatelor de pe masinile de politie AU voie sa inregistreze viteza si din mers. Deci sunt omologate pentru asa ceva. Asadar slabe sanse sa ii puneti pe aia sa aduca documentele aparatului RADAR din care sa reiasa cum ca NU ar fi omologate.... etc....

Cred ca nu se risca Politia sa faca magarii - asadar nu vei avea castig aici.
Insa colegul ce a mers prin CEATA are sanse sa conteste. Insa poate Politia trimite doar o poza din care nu se vede ceata....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganfan2008
post 22 Feb 2009, 15:46
Post #185


Volvo


Group: Members
Posts: 392
Joined: 6 May 08




nu stiam unde sa postez asa ca am aruncat aici fisierul considerand-ul LIPICIOS


--------------------
Volvo S40 1996
Swedish car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 23 Feb 2009, 14:01
Post #186


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Cinemometrele ( aka radarele ) nu sunt omologate de BRML sa functioneze pe ceata , ploaie , ninsoare sau furtuna puternica - ceva de genul asta scrie la lege .
Deci se poate contesta fara pb .


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 25 Feb 2009, 02:29
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Am primit citatiile de la judecatorie acasa si nu stiu ce sa fac sa ma prezint la judecatorie sau nu cum ar fi mai bine?
Ce am observat eu ca pe primul proces scrie ca sunt filmat pe caseta nr. ... m.a.i. ... iar pe a 2-a amenda(de asta nua v-am spus 62 km/h) nu scrie ca sunt filmat pe nici o caseta. Intrebarea politistul mai stie el pe ce caseta sunt filmat pt. a o prezenta instantei?


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Feb 2009, 02:57
Post #188


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(i96nds @ 20 Feb 2009, 10:10)

Cred ca nu se risca Politia sa faca magarii - asadar nu vei avea castig aici.

*


ce ce ce ? radmasa.gif scuzama ca rad,da butonu a.k.a. intrerupatoru de veioza ala de pe firu antenei la unele radare ce cauta acolo ?Am vazut cu ochi mei unu.In braila sunt expeeeeerti la manuit butonu ala wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 25 Feb 2009, 04:28
Post #189


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(body @ 16 Feb 2009, 13:35)

Deci ei nu au trimis ( sau ma rog - eu unul nu am primit ) PV-ul , trecand de la intocmirea lui circa 6 luni . Cum procedez in continuare , pt ca eu vreau sa contest la tribunal , motivul fiind neaducerea la cunostinta in 30 de zile a PV-ului ?
*



Ma intereseaza si pe mine aspectul asta , daca stie cineva ce se face ...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Killlerbest
post 26 Feb 2009, 21:41
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 February 06
From: Cluj-Napoca




Va salut.Am Primit si eu prin posta doua instintari de radar.Ambele sunt de pe data 31-12-2008 ora 19:46,ambele au aceeasi localitate Alesd KM590+15.Problema ii ca au doua viteze diferite una ii 71,80 KM/h si una 77,50 KM/h,si difera numarul la poze ,o poza ii cu numarul 00071 si una cu numarul 00077.

Oare ce sa fac sa le platesc sa depun contestatie?

Va Multumesc pentru raspunsuri


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition
Dacia Logan Ambition Rosu Pasion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Feb 2009, 21:53
Post #191


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu cumva sunt 2 radare fixe la interval de 1 km??? asa cum sunt in tureni langa Cluj??


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Killlerbest
post 26 Feb 2009, 22:17
Post #192


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 February 06
From: Cluj-Napoca




Din ce am citit pana acum pe net nu sunt.
Si oricum nu mi se pare normal sa fie asa caci asa puneau radare si luai 6 amenzi deodata.Si la km scrie 590+15


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition
Dacia Logan Ambition Rosu Pasion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 26 Feb 2009, 23:09
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Killlerbest @ 26 Feb 2009, 22:41)
Problema ii ca au doua viteze diferite una ii 71,80 KM/h si una 77,50 KM/h,si difera numarul la poze ,o poza ii cu numarul 00071 si una cu numarul 00077.

Oare ce sa fac sa le platesc sa depun contestatie?

*



dry.gif Mai e ceva putred...
Din cate stiu eu, vitezele se rotunjesc, nu sunt transmise cu zecimale in instintari, respectiv pv.
Categoric fa contestatie, sigur vei avea castig de cauza. smile.gif

This post has been edited by Kojak: 26 Feb 2009, 23:09


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 27 Feb 2009, 01:42
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




in acelasi punc, in acelasi moment, aveai 2 viteze diferite... eu zic ca merge o contestatie


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anto
post 27 Feb 2009, 15:34
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 21 February 05




Nu prea am acum timpul necesar sa caut, asa ca imi cer scuze daca s-a mai ridicat problema.
Tocmai ce mi-a spus cineva ca a patit-o cu un radar fix pe la botosani, desi el mergea perfect regulamentar, insa radarul a inregistrat viteza unuia care tocmai il depasea. E posibil asa ceva?


--------------------
Dacia Logan 2009 Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 27 Feb 2009, 18:08
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




ceasu rau dragilor si la mine ca a venit astazi o instiintare pentru care la posta a semnat nevasta cu numarul ei de buletin cum ca eu am circulat prin Cotorca Ialomita cu 61 km/h si ca sa le spun cine era la volan ca ei sa imi trimita (probabil) amenda.
dar spun acolo ca imi vor trimite si poz(N)a doar daca fac contestatie la justitzika.
nu cumva ma considera din start vinovat? desi dupa stiinta mea dupa Revolutie s-a introdus prezumtia de nevinovatie. daca spuneau ca vine cu amenda si poza era ok nu aveam nimic de comentat.
si trebuie sa platesc eu timbrul pentru plicul ce il cer ei? sau sa platesc eu faxul? asa e legal?
ceva sfaturi cat mai pertinente. si daca stie cineva cate parale si cate puncte s-ar concretiza din afacerea asta....


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2009, 19:53
Post #197


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic sa nu le trimiti nimic ca doar de, e scump un timbru sau un fax, si sa platesti dupa aia amenda aia babana (intre 540 si 1200 ron) petru necomunicare.
Ia sa vedem, ce ziceai ca alegi?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 27 Feb 2009, 20:03
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




nu e nicaieri semnatura sau datele mele de identificare conform carora sa fi primit EU inscrisul.
dar de... raspunsuri din astea observ ca tot dai in ultima vreme desi eu puneam baza pe obiectivitatea ta, Klaus....
si da, e vorba de bani dati, le era greu sa isi puna plicul de raspuns in interior? e o practica uzuala la firme.
si e complet aiurea sa platesti fara a sti daca macar au dovada ca ai calcat limita de viteza. banuiala mea este ca dupa intalnirea de maine (cu un avocat si cu un jurist ca tot ii am ca prieteni) o sa ma duc la instanta cu chestia asta. sa probeze ca am fost acolo si ca am depasit viteza legala.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2009, 20:06
Post #199


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Te rog eu frumos sa nu le comunici nimic la aia de la politie. Te rog eu, fii demn!
Cum adica, sa dai 5 ron pe o comunicare prin prioripost sau 1 ron pe un fax (pe care oricum il dai gratuit de altfel...)?
Tine-te tare, fi mandru! Nu le spune nimic!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 27 Feb 2009, 20:28
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




de unde stii ca il dau sau nu gratuit?
si daca le voi comunica sau nu ceva e treaba mea in final.
eu cerusem ceva util nu ironii ieftine (sau scumpe dupa energia consumata).


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 27 Feb 2009, 21:08
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Poti sa nu raspunzi la instiintarea respectiva, dar iata ce se va intampla:
In instiintarea-tip scrie foarte clar:
"Va facem cunoscut ca necomunicarea datelor solicitate ori comunicarea eronata a acestora constituie contravenție, fapta prevăzută și sancționată:
- de art 102 alin. (1) pct. 14 din OUG nr. 195/2002, republicată, cu 9-20 puncte-amenda (pentru persoane fizice)
- de art 105 alin. (1) pct. 10 din OUG nr. 195/2002, republicată, cu 21-100 puncte-amenda (pentru persoane juridice)
"
Cred ca stii cat este un punct-amenda la ora actuala.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 27 Feb 2009, 21:30
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




si lor ce le va aparea in comunicarea facuta de posta romana? ca a preluat trimiterea o alta persoana decat cea indicata in hartie.... asta cum se va fi traducand in mintile luminate ale politiei rutiere ialomita?
greseala a fost a celor de la posta ca trebuiau sa ma caute pana ma gaseau.
de aia inca nu ma grabesc.... e week-end.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2009, 21:40
Post #203


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




uite, maine te intalnesti cu un avocat si cu un jurist. Deci esti un balgoslovit al soartei pentru ca ai asemena prieteni care te pot ajuta. Dupa ce vorbesti cu ei, dat fiind ca esti un bun samaritean, nu un ironic patetic ca mine, pune aici concluziile la care ajungi din discutia cu ei.
Si sa spui ce ti-au zis inclusiv de faptul ca a semnat nevasta si de imposibilitatea ta de a afla de acest lucru pentru ca, dupa cum se stie, nevasta locuieste de obicei in alta tara nu cu sotul in aceeasi casa.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 27 Feb 2009, 21:54
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




poa' sa locuiasca unde vrea ea cert este ca ea nu este tot una cu mine din punct de vedere legal.
si voi discuta cu oamenii desi in final sunt aproape convins ca voi plati dar ceea ce ma deranjeaza este ca nu trimit impreuna cu procesul verbal si dovada contraventiei aka poza.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2009, 22:12
Post #205


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




procesul verbal se comunica CONTRAVENIENTULUI, nu oricui. Iar poza nu sunt obligati sa ti-o arate. Doar la contestatie.
Ca poate sistemul lor nu permite intreruperea inregistrarii, stiu si eu...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 28 Feb 2009, 01:56
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(eugeniuz2004 @ 27 Feb 2009, 20:03)
si da, e vorba de bani dati, le era greu sa isi puna plicul de raspuns in interior? e o practica uzuala la firme.
*



De ce sa-ti plateasca tie politia trimiterea plicului? (De fapt nu politia ca noi, ca de la noi merg banii aia)


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 28 Feb 2009, 02:39
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




in Germania e mai simplu... vrei si poza, platesti vreo 40-50 euro si iti trimit si poza...
la noi e mai comunist sistemul, ca orice lucru romanesc de altfel... faci contestatie ca sa vezi poza...

Adica, daca eu plec la drum cu inca 2 prieteni si pe traseu ne schimbam intre noi si dupa 1 luna de zile vine hartie de la politie care ne intreaba cine a condus... cine mai stie cine a condus in comuna Cucuietii din Deal ?
Si ce as putea sa fac eu acum ca sa aflu ? Trebuie sa fac contestatie desi nu contest nimic, nu ? biggrin.gif

De... una din minunile legislatiei romanesti...

QUOTE(Serje @ 28 Feb 2009, 01:56)
De ce sa-ti plateasca tie politia trimiterea plicului? (De fapt nu politia ca noi, ca de la noi merg banii aia)
*



Uite asa, ca masina poate a fost condusa de varul meu de la Falticeni. Iar eu imi fac datoria de cetatean al Romaniei si comunic Politiei cine mi-a condus masina. Asadar toate cheltuielile de amenda si de cercetare, pana si coala de hartie pe care a fost redactat PV, trebuie sa fie suportate de cel care a comis contraventia.

Deci, mai intai cheltuielile ar trebui suportate de Politie, pana in momentul in care gaseste vinovatul, care va achita toate aceste cheltuieli + amenda.



This post has been edited by andu911: 28 Feb 2009, 02:47


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Feb 2009, 10:03
Post #208


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As putea sa intreb, lasand la o parte ca multora li se pare "normal" ca politia sa puna si plicul pt raspuns ianuntru, cam pe ce prevederi legale se bazeaza aceste opinii?
Unde scrie in lege ca aceste cheltuieli le suporta politia?
Nu de alta dar de obligatia de informare care incumba posesorului autovehiculului scrie in clar in lege, dar nu spune nimic de cine suporta cheltuielile de comunicare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 28 Feb 2009, 19:37
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




E vina noastra ca platim degeaba niste p*rci in parlament care fac legile asa cum suntem pusi sa le suportam zi de zi! Acolo e de fapt hiba.
Finalmente am discutat cu juristul (avocatul e momentan indisponibil dar va fi la timp pentru altele....) si mi-a spus ca in cazul acestor chestii administrative se pare (omul e specialist in alte cauze si nu in cele rutiere - insa imi va da exact explicatia cu paragraful in fata cand vine PV-ul) ca e suficient sa se faca PV-ul si ... gata ... esti bun de plata. Astept insa exact paragraful si detaliile.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 28 Feb 2009, 22:02
Post #210


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(andu911 @ 28 Feb 2009, 01:39)
Adica, daca eu plec la drum cu inca 2 prieteni si pe traseu ne schimbam intre noi si dupa 1 luna de zile vine hartie de la politie care ne intreaba cine a condus... cine mai stie cine a condus in comuna Cucuietii din Deal ?
Si ce as putea sa fac eu acum ca sa aflu ? Trebuie sa fac contestatie desi nu contest nimic, nu ? biggrin.gif


Fara nici un pic de ironie, teoretic, tu spui ca a fost el, politia ii trimite lui. El spune ca n-a fost el si tot asa. Va plimbati prin tribunale vreo 2 luni.

QUOTE(klaus @ 28 Feb 2009, 09:03)
As putea sa intreb, lasand la o parte ca multora li se pare "normal" ca politia sa puna si plicul pt raspuns ianuntru, cam pe ce prevederi legale se bazeaza aceste opinii?
Unde scrie in lege ca aceste cheltuieli le suporta politia?
Nu de alta dar de obligatia de informare care incumba posesorului autovehiculului scrie in clar in lege, dar nu spune nimic de cine suporta cheltuielile de comunicare.
*



Mie mi se pare normal ca fiecare sa suporte comunicarea lui. Cam asa se intampla intre oricare doua parti care comunica. Fiecare isi plateste factura la telefon, fiecare isi plateste timbrele la posta, etc... Normal mi se pare ca, si in cazul asta, politia sa plateasca plicurile trimise, iar personajul X sa suporte costurile de transmitere plic sau fax catre politie...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 01:20
Forum Renault