DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vine sau nu vine ?

GeorgeB
post 23 May 2003, 15:42
Post #1


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




Topic deschis pentru a va spune oful in privinta cu sosirea solenzelor.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 23 May 2003, 15:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Chiar sunt curios. Azi am dat avansul de 25 mil ... si sper (naiv?) ca in trei saptamani sa o am. Maxim o luna. Cel putzin asa mi-a zis dealer-ul smile.gif Oricum, atat m-au aburt, incat pana la urma am semnat un contract in care data livrarii a fost lasata in alb sad.gif

Dar sunt optimist :roll:


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 23 May 2003, 15:49
Post #3


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Presupunand ca imi vine masina, se calculeaza valoarea ei in LEI conform cursului valabil in saptamana respectiva. Din aceasta suma se scade avansul.

Voua vi se pare normal ??? Pai... eu le dau banii de mai bine de o luna si ei... NIMIC !!! Nu imi dau dobanda la ei ca se folosesc de bani, nici macar nu mi-i echivaleaza in Euro ! Nu mai zic ca intre timp s-a devalorizat destul de mult leul in raport cu euro.

Oare nu pot sa ii dau in judecata si sa imi considere banii de pe avans ca reprezentand o anume suma in euro, urmand sa platesc diferenta la celalalt curs? Pana si la ELVILA se face asa, numai la DACIA nu !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 23 May 2003, 15:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Mare magarie ... dar e dreptul lor. Daca nu vrei ... nu cumperi ... nu te obliga nimeni. Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut contractul ... dar asta e sad.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 23 May 2003, 16:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




Eu am facut comanda pe 17.04 (Rapsodie perla) la Meridian si trebuia sa vina pe 15.05. Pe 09.05 masina era gata si cand ma pregateam sa o iau mi-au spus ca nu pot sa o aduca decat pe 20.05 ca nu au vagoane si trailer-ele lor sunt inchiriate. Dupa ce am facut scandal, pe 13.05 am primit masina.


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 23 May 2003, 22:41
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Am observat ca daca faci scandal (destul de mare) pana la urma se streseaza si ei si ti-o aduc.

Apropos de masini: azi am luat prima amenda? Stie cineva la 15 sau 16 punte ce se intampla? Nu mai sunt la curent cu legislatia (din fericire poate). Pentru inceput am luat numai 3 puncte icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 May 2003, 21:47
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Suspendarea permiselor de coducere se face la cumularea unui numar de 15 puncte de penalizare, intr-un an (calculat de la data primei penalizari inregistrate).
In conformitate cu prevederiel Ordonantei de urgenta (OUG) 195/2002, art. 94 alin. 1 lit. a, permisul se suspenda in acest caz 30 zile, si se retine in cele 30 zile conform cu art. 98 lit. a din acleeasi OUG.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 25 May 2003, 19:55
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Eu am facut comanda pe 17.04 (Rapsodie perla) la Meridian si trebuia sa vina pe 15.05. Pe 09.05 masina era gata si cand ma pregateam sa o iau mi-au spus ca nu pot sa o aduca decat pe 20.05 ca nu au vagoane si trailer-ele lor sunt inchiriate. Dupa ce am facut scandal, pe 13.05 am primit masina.


MINICIUNI! Te-au mintit ca sa scape de tine.
Eu am comandat pe 18.04. Pe 13.05 masina era in Pitesti gara de livrare iar pe 17 am intrat in posesia ei.

Nu va lasati mintiti de dealeri si de VC. faceti scandal, reclamatie......
BAFTA


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 25 May 2003, 19:59
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Suspendarea permiselor de coducere se face la cumularea unui numar de 15 puncte de penalizare, intr-un an (calculat de la data primei penalizari inregistrate).
In conformitate cu prevederiel Ordonantei de urgenta (OUG) 195/2002, art. 94 alin. 1 lit. a, permisul se suspenda in acest caz 30 zile, si se retine in cele 30 zile conform cu art. 98  lit. a din acleeasi OUG.

Marci mult klaus


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 26 May 2003, 09:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




QUOTE
Azi am dat avansul de 25 mil ... si sper (naiv?) ca in trei saptamani sa o am. Maxim o luna.


Eu sic sa fii in continuare optimist si sa ne tii la curent cu termenul. Stiu pe cineva care in doua saptamani a pus mana pe una.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannutz
post 26 May 2003, 12:01
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 8 May 03
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare insa, apropos de cursurile leu/euro la care se face calculul pretului. Pe bonul de comanda scrie ca pretul se va calcula la cursul stabilit de vanzator. Cam cum anume stabilesc ei cursul asta? Pentru ca asa pot sa puna si 100000 lei / 1 euro, nu?

d.


--------------------
d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 26 May 2003, 12:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Cursul leu/euro folosit este cel oficial din ultima zi de marti. Asa ca don't worry...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 26 May 2003, 12:06
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




la iatsa campina se schimba cursul in fiecare marti si se pastreaza o saptamana. eu maine o sa primesc o factura cu cursul nou, pentru ca ma duc tocmai marti, dar daca m-as duce vineri tot pretul de marti il are masina ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 26 May 2003, 12:18
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




daca tot am atins acest subiect poate sa-mi spuna cineva:
1. daca se poate plati cu EURO, in cazul in care eu am o parte de bani in aceasta moneda si nu cred ca pot sa-i schimb in lei la cursul la care imi calculeaza ei EURO in saptamana respectiva,
2. se poate comanda direct la fabrica masina, dau trebuie neaparat la dealer. Amintesc sunt din Oradea.
Multumesc.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 26 May 2003, 12:20
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




din cate stiu eu pe teritoriul acestei tari plata se face doar in lei. poti incerca direct la uzina dar tot la un dealar local te v-a trimite probabil ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 26 May 2003, 12:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




QUOTE
din cate stiu eu pe teritoriul acestei tari plata se face doar in lei. poti incerca direct la uzina dar tot la un dealar local te v-a trimite probabil ...


Multumesc de informatie, dar daca plata se face in lei de ce nu este si pretul in lei? Probabil o intrebare fara raspuns, dar mi se pare o mare magarie.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 26 May 2003, 12:30
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




ca si in cazul altor utilaje sau nu mai stiu ce, in costurile de productie intra si materiale din import. atunci producatori ca su nu pierda valuta respectiva stabilesc pretul in euro ... si plata in lei. cum spuneam. la iatsa gasesti acelasi pret in lei timp de o saptamana ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 May 2003, 13:01
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io cred ca s-ar putea plati si in euro; de ex. iti poti lua bilete de avion platind in valuta (chiar de la tarom); azi io am achitat la o agentie de turism in euro;
intreaba la VC;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 26 May 2003, 13:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




asta asa este, dar probabil ca biletele de avion sunt printre putinele care fac exceptie, curios este de ce?


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannutz
post 26 May 2003, 13:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 8 May 03
From: Bucuresti




QUOTE

Multumesc de informatie, dar daca plata se face in lei de ce nu este si pretul in lei? Probabil o intrebare fara raspuns, dar mi se pare o mare magarie.


Explicatia este foarte simpla: se exprima pretul intr-o moneda considerata a fi mai stabila decat leul. Asta scuteste vanzatorul de modificari zilnice ale pretului, in functie de moneda nationala. Aceasta modificare cade astfel in carca BNR, care stabileste zilnic cursul leu/dolar etc.


--------------------
d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 26 May 2003, 15:28
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Ca sa revenim la topic, sa vedeti termen pe comanda (in 16/04):
"Livrare 05/06/03 + 15 zile lucratoare". Tare fraza.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 26 May 2003, 20:48
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
asta asa este, dar probabil ca biletele de avion sunt printre putinele care fac exceptie, curios este de ce?

Pe teritoriul Romaniei nu se accepta decat moneda ROL. Contractele in schimb se pot incheia in orice moneda (noi am semnat o comanda-contract in EURO) dar plata se face in lei. Exista anumite exceptii cand societatile comerciale pot emite facturi pentru clientii interni (din Romania) si pot incasa in alta moneda decat ROL dar numai cu aprobarea speciala a BNR. Tipul de activitate al Dacia nu este acceptat de catre BNR ca fiind exceptie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 28 Jun 2003, 16:06
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




De ce dureaza mey atita timp pina cind itzi iei masina?Ce fak aia la Piteshti?Doarme Dom'le? (Cumva magaria asta e doar pt cei care platesc in rate?) :shock: :shock: :shock: :?: :?: :?:


--------------------
Orshicit...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SpeedyGonzales
post 28 Jun 2003, 16:23
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 7 June 03




QUOTE
Ca sa revenim la topic, sa vedeti termen pe comanda (in 16/04):
\"Livrare 05/06/03 + 15 zile lucratoare\". Tare fraza.


A mai avut cineva intarzieri recent :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 1 Jul 2003, 16:08
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Astazi am platit si eu avansul. S-a uitat dealaer-ul in baza de date a celor de la Dacia Pitesti si ce sa vezi: taman masina pe care o vreau (o SLZ rapsodie grafit) este in ultimul stadiu (CI - nu stiu ce inseamna). Omul mi-a spus ca in urmatorul transport imi va aduce masina. Va vine sa credeti. Apropos, cu ce probleme de timp vis-a-vis de venirea solenzelor v-ati mai confruntat? Din cate am observat s-au mai atenuat intarzierile.

Va rog sa-mi confirmati observatia facuta mai sus

Cosmin


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 1 Jul 2003, 18:36
Post #26





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Salut! catre toti !
Haideti sa va povestesc ceva ce nici in cele mai intortocheate vise ale vostre nu avea cum sa se intample!
Intr-o buna zi, si anume anul de gratie 2003, mai exact pe 12.06, m-am hotarat sa ma duc sa comand o solenza, si anume Scala Cameleon in leasing prin BCR Leasing. M-am dus frumos la Iatsa (apropo - eu sunt din Timisoara), asteptandu-ma sa ma intampine cineva intr-un mod calduros, sa ma intrebe ce vreau, sa-mi explice ce si cum etc, etc (asa cum sunt obisnuit cu orice vanzator mai de doamne-ajuta). Spre surprinderea mea, chiar directorul de vanzari a zis ca se ocupa de mine. Mi-a mormait ceva (cred ca a spus sa iau loc ?!), el intre timp rasfoind niste hartii; dupa vre-un sfert de ora ma intreaba ce vrea, i-am spus ce si cum, mai butoneaza pe calculator vreo 10 min, apoi rugandul pe un tip de acolo sa se ocupe de mine. OK. Dupa vreo 10 min se uita ala la mine, ii explic din nou ce si cum, incepe si butoneaza si el, intre timp intrebandu-ma cum de iau masina in leasing, cum de am bani, ce nume ciudat am... :shock: , in fine... iese in sfarsit proforma la imprimanta dupa vreo 15 min.
OK. In data de 13.06.2003 (chiar a doua zi dis de dimineata) platesc catre BCR Leasing Avansul intreg (50%) - DE CE ? - pentru ca mi s-a spus de acolo ca BCR Leasing nu se incurca sa faca doua facturi - una pentru acont -> 25 mil. si apoi restul pana la 50%. OK - Vrand sa decurga totul cat mai repede, am platit TOTUL in acea zi (ora 11:30). Pe proforma era scrisa data de livrare limita 19.07.2003.
Trece ce mai trece din timp si ma gandesc eu sa intru pe la Iatsa (ca si asa eram in trecere pe acolo) sa vad ce se mai aude cu masina - asta fiind JOI, 19.06.2003. Bucurie mare 124.gif spuneau ca e chiar pe stoc, mi-au aratat-o, am vazut cu ochii mei pe calculator, era seria mea, cu avizul meu, dar mi-au spus ca din pacate nu au mai avut loc sa o incarce pe trailer saptamana aceasta (ei avand transport saptamanal in ziua de JOI), dar ca saptamana viitoare, Joi, 26.06.2003 o vor incarca si luni 30.06.2003 pot sa o iau. Am zis ca-i OK, acum mai pot astepta o saptamana ca n-o fi foc. Intre timp vorbesc cu cei de la BCR Leasing si imi spun ca trebuie sa inchei o polita de asigurare full CASCO (cu una din firmele tolerate de BCR Leasing - mi-au dat o lista) ca altfel ei nu platesc si restul avansului si chiar daca va ajunge masina, nu o voi putea ridica. OK! M-am dus chiar a doua zi la Omniasig sa-mi fac polita de asigurare. Le-am dus TOT dosarul cu acte, tipul de acolo a scris ce a scris, am platit 10mil, am primit chitantele si am plecat (i-am specificat insa ca asigurarea sa intre in vigoare din data de 30.06.2003). Dupa ce am trimis polita de asigurare prin fax la BCR Leasing, sunt sunat de catre ei pentru a-mi spune ca e gresita, ca nu a fost facuta pe BCR Leasing ci pe firma pe care am luat-o si ca nu trebuia facuta de catre sucursala Omniasig din Timisoara ci la Bucuresti !. Nervi, treburi, invarteli, trimisa polita la Bucuresti de catre BCR Leasing si in 2-3 zile mi-au spus ca s-a rezolvat.
OK. I-ar m-am pus pe asteptat frumusel ziua de Joi, 26.06.2003. M-am trezit de dimineata bine-dispus, am venit la lucru, munceam mai cu spor, tot uitandu-ma la ceas, ca pe la pranz (sa nu-i deranjez prea devreme) sa-i sun pe cei de la Iatsa sa-mi spuna ca da dom'le, am incarcat-o, e pe drum acu' vine... Pe drq ! Ii sun si imi spun ca masina mea va veni aprox. peste 2 saptamani, ca nu s-a platit acontul si ca a fost facuta comanda din nou!!! 173.gif
Nervi, incep sa ma iau la harta cu ei; Dom'le a fost platit chiar a doua zi. Ei - Nu se poate! Dupa vreo ora, vorbesc cu cei de la BCR Leasing sa-mi trimita Ordinul de Plata prin fax, sa ma duc sa le dau in cap la cei de la Iatsa. Cand sa mi-l trimita, cei de la BCR incep sa-mi spuna ca de fapt a fost o "mica" problema, dar s-a rezolvat!, si-anume in ziua in care au platit masina mea , a mai fost platita una si s-au operat doua avize pe ACELASI ORDIN DE PLATA!, bineinteles ca eu am fost ghinionistul, si anume s-a platit un acont de 50 mil. pentru masina celuilat client. Asa ca m-am inmuiat de tot si 166.gif
I-am intrebat cum de au putut sa dea masina cu seria mea altcuiva, deoarece cand eu am vrut sa-mi schimb comanda pe o alta culoare care sa vina mai repede, mi-au spus ca ce este scris pe comanda nu se mai poate modifica nici in ruptul capului. Mi-au raspuns ca totusi se poate, dar in cazuri foarte rare... 183.gif
Asa ca acum trebuie sa astept din nou, cine stie cat - oricum am inteles ca daca nu mi-o trimit pana pe data de 15.07.2003 - cand fabrica intra in remont vre-o luna si ceva - ADIO pana in toamna ! Oricum, cu psihicul distrus si tarandu-ma la lucru in fiecare dimineata, mai trebuie sa rezolva modificare pe hartie a comenzii, a contractului de leasing, a politei de asigurare care inca e pe la Bucuresti pe undeva s.a.m.d. Nu mai am nici o putere sa mai sun pe undeva sa vad VINE SAU NU VINE ?
Le multumesc pe aceasta cale celor care au apucat sa citeasca si aceste ultime randuri (dupa telenovela scrisa) in semn ca ma sustin, dar ce sa fac? cui sa-mi spun oful ? CA TOT INDIFERENTA TRIUMFA...
Si acum ma duc sa 166.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 2 Jul 2003, 07:11
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Mda, si eu sunt tot din Timisoara insa am apelat la cei de la Auto Europa. Evident ca discutia a avut loc tot cu directorul de vanzari si chiar el mi-a aratat masina si VIN-ul in baza de date a celor de la Dacia. Mi-a spus chiar ca, daca as fi venit cu o zi mai devreme, mi-ar fi adus masina chiar a doua zi pentru ca transportul care trebuia sa vina de la Pitesti continea doar 7 masini si a opta ar fi putut fi a mea. Dar, din pacate :), mi s-a parut o gluma buna. Diferenta intre noi este ca eu o iau cu banii jos iar asigurarea o fac unde-mi doreste sufletelul. Din cate am inteles ASIROM-ul ar fi cel mai indicat. Cred totusi ca ar trebui sa ma asigur ca avansul a ajuns pe mana celor de la BCR Pitesti si poate chiar azi voi suna insa unde??? Dupa cate-am citit pe acest forum vreau sa-mi iau cele mai bune masuri de precautie: invat din experienta altora.

Nu-mi ramane decat sa sper ca promisiunea facuta de dealer (si anume ca-mi va aduce masina saptamana viitoare) nu a fost doar furtuna intr-un pahar cu apa.

Cosmin


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 2 Jul 2003, 07:30
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Salut! catre toti !
Haideti sa va povestesc ceva ce nici in cele mai intortocheate vise ale vostre nu avea cum sa se intample!
Intr-o buna zi, si anume anul de gratie 2003, mai exact pe 12.06, m-am hotarat sa ma duc sa comand o solenza, si anume Scala Cameleon in leasing prin BCR Leasing. M-am dus frumos la Iatsa (apropo - eu sunt din Timisoara), asteptandu-ma sa ma intampine cineva intr-un mod calduros, sa ma intrebe ce vreau, sa-mi explice ce si cum etc, etc (asa cum sunt obisnuit cu orice vanzator mai de doamne-ajuta). Spre surprinderea mea, chiar directorul de vanzari a zis ca se ocupa de mine. Mi-a mormait ceva (cred ca a spus sa iau loc ?!), el intre timp rasfoind niste hartii; dupa vre-un sfert de ora ma intreaba ce vrea, i-am spus ce si cum, mai butoneaza pe calculator vreo 10 min, apoi rugandul pe un tip de acolo sa se ocupe de mine. OK. Dupa vreo 10 min se uita ala la mine, ii explic din nou ce si cum, incepe si butoneaza si el, intre timp intrebandu-ma cum de iau masina in leasing, cum de am bani, ce nume ciudat am... :shock: , in fine... iese in sfarsit proforma la imprimanta dupa vreo 15 min.
OK. In data de 13.06.2003 (chiar a doua zi dis de dimineata) platesc catre BCR Leasing Avansul intreg (50%) - DE CE ? - pentru ca mi s-a spus de acolo ca BCR Leasing nu se incurca sa faca doua facturi - una pentru acont -> 25 mil. si apoi restul pana la 50%. OK - Vrand sa decurga totul cat mai repede, am platit TOTUL in acea zi (ora 11:30). Pe proforma era scrisa data de livrare limita 19.07.2003.
Trece ce mai trece din timp si ma gandesc eu sa intru pe la Iatsa (ca si asa eram in trecere pe acolo) sa vad ce se mai aude cu masina - asta fiind JOI, 19.06.2003. Bucurie mare  124.gif spuneau ca e chiar pe stoc, mi-au aratat-o, am vazut cu ochii mei pe calculator, era seria mea, cu avizul meu, dar mi-au spus ca din pacate nu au mai avut loc sa o incarce pe trailer saptamana aceasta (ei avand transport saptamanal in ziua de JOI), dar ca saptamana viitoare, Joi, 26.06.2003 o vor incarca si luni 30.06.2003 pot sa o iau. Am zis ca-i OK, acum mai pot astepta o saptamana ca n-o fi foc. Intre timp vorbesc cu cei de la BCR Leasing si imi spun ca trebuie sa inchei o polita de asigurare full CASCO (cu una din firmele tolerate de BCR Leasing - mi-au dat o lista) ca altfel ei nu platesc si restul avansului si chiar daca va ajunge masina,  nu o voi putea ridica. OK! M-am dus chiar a doua zi la Omniasig sa-mi fac polita de asigurare. Le-am dus TOT dosarul cu acte, tipul de acolo a scris ce a scris, am platit 10mil, am primit chitantele si am plecat (i-am specificat insa ca asigurarea sa intre in vigoare din data de 30.06.2003). Dupa ce am trimis polita de asigurare prin fax la BCR Leasing, sunt sunat de catre ei pentru a-mi spune ca e gresita, ca nu a fost facuta pe BCR Leasing ci pe firma pe care am luat-o si ca nu trebuia facuta de catre sucursala Omniasig din Timisoara ci la Bucuresti !. Nervi, treburi, invarteli, trimisa polita la Bucuresti de catre BCR Leasing si in 2-3 zile mi-au spus ca s-a rezolvat.
OK. I-ar m-am pus pe asteptat frumusel ziua de Joi, 26.06.2003. M-am trezit de dimineata bine-dispus, am venit la lucru, munceam mai cu spor, tot uitandu-ma la ceas, ca pe la pranz (sa nu-i deranjez prea devreme) sa-i sun pe cei de la Iatsa sa-mi spuna ca da dom'le, am incarcat-o, e pe drum acu' vine... Pe drq ! Ii sun si imi spun ca masina mea va veni aprox. peste 2 saptamani, ca nu s-a platit acontul si ca a fost facuta comanda din nou!!! 173.gif 
Nervi, incep sa ma iau la harta cu ei; Dom'le a fost platit chiar a doua zi. Ei - Nu se poate! Dupa vreo ora, vorbesc cu cei de la BCR Leasing sa-mi trimita Ordinul de Plata prin fax, sa ma duc sa le dau in cap la cei de la Iatsa. Cand sa mi-l trimita, cei de la BCR incep sa-mi spuna ca de fapt a fost o \"mica\" problema, dar s-a rezolvat!, si-anume in ziua in care au platit masina mea , a mai fost platita una si s-au operat doua avize pe ACELASI ORDIN DE PLATA!, bineinteles ca eu am fost ghinionistul, si anume s-a platit un acont de 50 mil. pentru masina celuilat client. Asa ca m-am inmuiat de tot si  166.gif 
I-am intrebat cum de au putut sa dea masina cu seria mea altcuiva, deoarece cand eu am vrut sa-mi schimb comanda pe o alta culoare care sa vina mai repede, mi-au spus ca ce este scris pe comanda nu se mai poate modifica nici in ruptul capului. Mi-au raspuns ca totusi se poate, dar in cazuri foarte rare... 183.gif 
Asa ca acum trebuie sa astept din nou, cine stie cat - oricum am inteles ca daca nu mi-o trimit pana pe data de 15.07.2003 - cand fabrica intra in remont vre-o luna si ceva - ADIO pana in toamna ! Oricum, cu psihicul distrus si tarandu-ma la lucru in fiecare dimineata, mai trebuie sa rezolva modificare pe hartie a comenzii, a contractului de leasing, a politei de asigurare care inca e pe la Bucuresti pe undeva s.a.m.d. Nu mai am nici o putere sa mai sun pe undeva sa vad VINE SAU NU VINE ?
Le multumesc pe aceasta cale celor care au apucat sa citeasca si aceste ultime randuri (dupa telenovela scrisa) in semn ca ma sustin, dar ce sa fac? cui sa-mi spun oful ? CA TOT INDIFERENTA TRIUMFA...
Si acum ma duc sa  166.gif


ASA CEVA E IMPOSIBIL!!! EU CRED CA AS FI TURBAT SI II BATEAM PE TOTI LA GREU!!! :shock:


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jul 2003, 08:24
Post #29


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ce noroc au avut aia, sa dea dracu' !!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Kappa, recomandare calduroasa: reclama-i! Creditul BCR nu este unul dintre cele mai avantajoase de pe piata si, daca vor refuza sa-ti mai acorde creditul dupa ce-i reclami, poti sa te duci la alta banca!
Parerea mea....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 2 Jul 2003, 12:06
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Astazi am primit raspuns de la Auto Europa Timisoara. Maine masina va fi aici. Se pare ca lucrurile se misca mai mult decat bine.

depus avans: 01.07.2003
adus masina (se pare): 03.07.2003

mai repede nu cred ca se poate...va asigur ca nu sunt reprezentantul niciunui dealer dacia


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 00:38
Forum Renault