DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> uleiul Dacia, probleme de garantie

Bob
post 4 Jul 2003, 19:39
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




La masina mea s-a folosit ulei 10W 40 Mobil1. Dupa ce am luat eu masina am folosit 5W 40 Mobil1 ulei sintetic. Cel de 10 era semi sintetic. Masina e de firma. Boii de la service mi-au spus ca trebuie sa folosesc ulei Dacia 10W 40 de provenienta TEXACO si doar cu acest ulei e garantat motorul. Interesant mod de a privi treaba cu uleiul. Renault foloseste ulei ELF si acela e recomandat de Renault pentru motoarele lor. La noi s-a mai diluat uleiul. Eu tot ulei Mobil 1 voi folosi si tot 5w 40. Care e parerea voastra despre acest ulei? Astept parerile voastre.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 4 Jul 2003, 21:07
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




renault recomanda elf, dar nu te obliga. in cartea tehnica spune standardele pe care trebuie sa le respecte uleiul, nu marca.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 4 Jul 2003, 21:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Cei de la vocea clientului mi-au spus ca in cartea de garantie pagina 3 este specificat faptul ca motorul de pe DSN e in garantie numai daca se foloseste ulei DACIA OIL 10W 40. Eu zic ca uleiul de la MOBIL1 e pe masura cerintelor celor de la DACIA.Care e parerea voastra? La mine in cartea de garantie nu scrie nimic despre chestia cu ce ulei sa folosesc.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 5 Jul 2003, 21:52
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mobil 1 este un ulei mult mai bun decat cel de la dacia. de asta poti fi sigur.

scrie la cineva in cartea de garantii treaba cu uleiul????


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 6 Jul 2003, 01:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




La mine. Eu am Solenza ... si in cartea de garantie scrie mare si tare, chiar la pagina 3:

In perioada de garantie a automobilului dumneavoastra se vor utiliza numai produse agreate DACIA:
* pentru motor, ulei DACIA OIL EXTRA 10W40 API SJ
* pentru cutia de viteze, ulei DACIA OIL EXTRAGEAR 75W - 80 W API GL5
...

NERESPECTAREA ACESTOR RECOMANDARI DUCE LA PIERDEREA GARANTIEI
...


Acum nu stiu daca au voie sa impuna un anumit ulei ... dar nu prea vad de ce nu. E motorul lor ... si ei nu pot acorda garantie daca se foloseste o componenta produsa de alta firma (cum ar fi uleiul). Pe de alta parte parca e o lege a concurentei...

Cand am cumparat masina de la Meridian mi-au dat 3 litri de ulei Mobil 1 10W40 ... cu care mi-au zis sa vin la revizie. Chiar directorul de la vanzari mi-a zis ca uleiul Dacia e de kkt si ca ei folosesc ulei Mobil 1, mai ieftin ca ELF si aproape la aceleasi performante. Pe de alta parte parca taxiurile Meridian fac reclama la Mobil 1 ... deci cred ca asta e motivul principal ... nu ca i-ar durea pe ei prea mult de motor.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 6 Jul 2003, 10:42
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Masina mea e luata de la Meridian si la revizie s-a folosit Mobil1. In cartea de garantie la mine nu scrie nimik despre ulei si alte chestii din astea. Asa ca nu prea pot sa-mi impuna un ulei pe care sa-l folosesc. Fac ceva pe uleiul lor. Cineva iara a luat o spaga grasa pe la Pitesti pentru a fi promovat uleiul ala.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 6 Jul 2003, 19:51
Post #7


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




pai dupa cum scrie si in cartea de garantii, se specifica ca uleiul trebuie sa fie conform cu standardul 10W40 API SJ. pot fi dati in judecata si o bulesc rau. e ca si cum de maine microsoft baga un patch care se instaleaza automat si nu mai ruleaza pe windows decat softwareuri care au in nume microsoft. pai ce pana lor nu e sistemul lor de operare????
asa si cu motorul.
bine ca nu au scris ca trebuie sa folosesti un ulei care inca nu a aparut. atunci gluma dracu.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 6 Jul 2003, 21:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Chiar nu ma pricep, dar totusi, motorul e facut/vandut de Dacia. Dupa parerea mea ei au tot dreptul sa refuze garantia atata timp cat nu s-au folosit componente recomandate/acceptate de ei. Plus ca nu o fi Dacia Oil foarte bun, dar nici chiar asa prost nu e (din ce am inteles de pe forum). De ce sa fie cei de la Dacia obligati sa ofere garantie pentru un motor in care s-a bagat un ulei no-name de 10W40 (care o fi de calitate mai proasta)?

Nu mi se pare chiar corect ce a zis AlexV, pentru ca este totusi altceva. Daca tot ar fi sa facem o analogie cu lumea software-ului, e ca si cum ti-ai cumpara un soft ... si ai pune un patch pentru acel soft dar facut de altcineva decat producatorul. Normal ca pierzi eventuala garantie (sau eventualul suport oferit).


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 7 Jul 2003, 00:11
Post #9


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu e chiar asa. patchul de care vorbeam este de fapt acea clauza din cartea de garantii a daciei.
idea e ca daca muschiul meu vrea sa foloseasca netscape in loc de ie, de ce sa nu o fac. pt ca si netscape este un soft care respecta niste standarde de siguranta si ... stiu ei la ei acolo.
si inca o duma de a mea: eu nu zic sa nu vina cu dacia oil cum vine windows cu ie, that is cool, dar dupa aia sa am dreptul de a opta pt ceva ce se incadreaza in norme, pai daca maine shell oil plateste la toate concernele de masini ca sa se accepte numai acest ulei, e acelasi lucru dar la alta dimensiune. nu dau restu faliment???

apropo ca se discuta de alarme, renault accepta pe masinile sale orice alarna omologata (international). pe megane 2 care are un circuit electronic special nu accepta decat o alarma inca. daca alt producator va face una perfect compatibila o va accepta.(doar o afirmatie, sa nu devina subiect offtopic)

de ce sa ne lasam calcati in picioare de dacia ca asa vrea ea. ete scartz.
pai poate ca in curand uleiul dacia o sa devina cel mai scump ulei din lume. asta da afacere tata.

scuze de lungine da e tarziu rau si n-am ce face. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georol
post 7 Jul 2003, 00:21
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 June 03
From: Bucuresti




o treaba corecta ar fi sa specifice standardul si o lista de minimum 3 marci agreate sa poti alege.

treaba cu "elf" e renumita (dar oare cati bani i-o fi costat ca orice automobilist sa faca imediat legatura renault-elf) dar se incadreaza in nationalismul francez.
Ce masini are Carrefour:Renault
Unde are cont deschis :BRD_GSG
Ce masini are Orange :Renault


--------------------
hyundai accent crdi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 7 Jul 2003, 08:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




dupa mine e anticoncurential clar, sa-ti impuna o marca;

in cel mai rau caz iti da o lista, dar nu numai o marca; la fel cum mi se pare anticoncurentiala treaba bancilor care acorda credite ipotecare si te obliga sa te asiguri numai la o soc. agreata de ei; ca si cum celelalte n-ar fi bune;

io o sa incerc sa ma lupt cu ei, peste 1-2 luni cand fac 10.000, dar am nevoie de ajutor; ziceti-mi si mie scrie ceva in legea concurentei a propos de asta? ar trebui sa ii intreb pe cei de la OPC, ANPC;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 7 Jul 2003, 09:08
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Bob, eu am facut revizia de 10k la Timnovdac. E drept, aia mi-au spus ca pot pune alt ulei, cu conditia sa fie 10W40 (eu voiam sintetic 5W40). Asa ca mi-am pus Selenia 20K Gold (care e 10W40) si n-am avut parte de nici un fel de alte comentarii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 7 Jul 2003, 09:20
Post #13


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Din cate stiam eu, la un moment dat, peste iunie 2002, astia de la dacia au introdus aberatia aia cu uleiul in manualul de utilizare (daca poate fi numit manual fituica aia). Eu desi nu am acele randuri, tot a trebuit sa imping ceva ca sa mi se bage Elf 10W40. Chestia frumoasa este ca nici mecanicul nu a vrut sa-l schimbe pana nu i-am spus ca am acceptul sefului de service smile.gif. Pe urma, pana cand a fost masina gata, mi-a facut capul calendar ca Elf-ul e uleiul cel mai prost pe care l-a vazut el, ca e subtire, bla bla bal si ca dacia oil e cel mai bun pentru oras pentru ca a vazut el, domne', ca dupa 10.000 de km cand il schimba nu-si prea schimba culoarea si ca ramane unsuros (uitand sa spuna ca ramane unsuros pt. mana lui tabacita si nu pentru motorul meu, ca am vazut si eu ce p**i de ulei a scurs din masina).

Referitor la impunerea uleiului, parerea mea este ca e o aberatie. Maine, poimaine, daca i se scoala lu' dacia, te obliga sa folosesti numai benzina Dacia Gas de 50.000 lei litrul ca altfel nu iti mai da garantie. O aberatie. Nu stiu pe ce forum s-a zis si cine a zis, dar cica in America e o lege care spune ca daca un producator impune pentru produsul sau numai consumabilul X atunci trebuie sa-l asigure gratuit.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 7 Jul 2003, 11:52
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Azi am facut revizia de 40.000 km. Am pus tot Mobil1 5W 40. De data asta nu a mai comentat nimeni. Au zis doar sa arunce mecanicul cutiile de ulei sa nu fie vazute prin service. Deci totul a mers bine azi. Ideea de a folosi un brand anume impus de producator nu mi se pare corect. Adica ce? Are vreun smen anume ci ala? E corect sa-ti recomande un produs dar sa nu-ti impuna. E o diferenta.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 7 Jul 2003, 11:54
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




LProdan cum e uleiul SELENIA? Am inteles ca e destul de bun. Tie cum ti se pare?


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 7 Jul 2003, 12:15
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Nu ma pot baga la aprecieri ca mie toate uleiurile noi pe care le-am pus pina acum la masinile familiei/prieteni etc mi s-au parut foarte bune. Chestia e ca uleiul de rodaj e cu totul altfel decit un ulei normal iar motoarele noastre se _presupune_ ca sunt rodate. De fapt, ele sint rodate chiar de sofer. Si uite asa, dupa 6000 km am inceput sa am si eu tacanit la motor, moment in care am decis sa schimb uleiul cu unul care nu e atit de cunoscut (probabilitate de falsificare mai mica). In rest, ce sa zic, e uleiul oficial Fiat iar daca un motor cu 4 supape pe cilindru care intra in zona rosie la 6800 (Alfa 33) are recomandat Selenia 20K Gold (apropos, 20K vine de la schimbul la 20.000km) eu zic ca e bun si pentru Dacia.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 7 Jul 2003, 12:57
Post #17


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




care-i faza cu alrma de pe Renault Megane II... zi-mi si mie ce marca e alarma de care zici (cea cu circuit special ...)


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:56
Forum Renault