DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deschidere Electrica Portbagaj

andreic
post 8 Apr 2005, 21:15
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




La Tico, Cielo exista un cablu cu parghie care deschide portbagajul. Idem si pentru rezervor.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 10 Apr 2005, 19:47
Post #152


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




va propun o solutie:
1. actuatorul va avea tija paralela si se va monta in tija de plastic de la yala sub tija de la chei, iar de buton...eu l-am montat deasupra reglajului faruri (butonul este cel de geamuri spate montat cu ciocul in jos , ceva de genul maneta capota).
Alarma este thor in oferta la metro 950k si stie sa deschida si portbagajul.
apropo modulul de deschidere portbagaj este de fapt un releu de 12v....asta ca sa nu mai aruncati cu banii aiurea


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coranda96
post 15 Apr 2005, 16:16
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 April 05
From: Buzau




QUOTE(stefan19 @ 11 Oct 2004, 21:57)
Sunt foarte interesat de aceasta problema, sper sa reusesti sa atasezi pozele. Am intampinat aceleasi dificultati, vreau sa vad ce solutie ai gasit. Oare este posibil ca pe langa deschiderea din telecomanda sa pui si un buton in masina ? gen cielo ?
*



Salut!
Eu am montat ( cu chinuiala de rigoare) o alarma alcar de care sunt foarte multumit. meseriasul m-a intrebat daca doresc si inchidere din telecomanda la portbagaj. I-am zis da si cu un motoras de la geamurile electrice, o sarma oteloasa mai groasa si cu legaturile de rigoare imi pot deschide capota portbagajului cu butonul 2 al telecomenzii. Deasemenea o pot descuia si cu cheia. Este foarte buna mai ales cand esti mai departe de masina sau cand ai mainile ocupate.Modelul alarmei este Alcar H22 si are o multime de posibilitati de utilizari.
coranda96@yahoo.com


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - BZ-96-ADC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 15 Apr 2005, 18:31
Post #154


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




sincer, nu cred ca ne interesa asa de mult ce ne-ai zis tu, ne interesa daca exista buton separat in interior ca ;a cielo.

bine ai venit pe forum, te rog insa sa citesti cu atentie ce e scris pe aici inainte de a scrie si tu ceva... de asemenea, e foarte important de stiut ce spune regulamentul acestui forum.
multumesc.


repet on topic: pt deschidere electrica portbagaj este nevoie de urmatoarele lucruri:

actuator de inchidere centralizata/solenoid
cablu
push button normal deschis
un electrod de sudura pt a confectiona pirghia de legatura cu butucul
2 ore de munca

dupa cum am vazut, se pot face o gramada de combinatii privind amplasarea actuatorului, se poate renunta sau nu la functionarea butucului cu cheia, se poate conecta actuatorul la alarma ulterior...

deci , va rog sa nu mai postati tot ce nu e nou, incercati sa citit ce s-a scris inaintea voastra


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClaudiuFlorin
post 20 Apr 2005, 17:48
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 January 05




Pe mine m-a costat 1.460.000 motorasul, Eagle Master, parca, la Meridian Berceni, in Bucuresti. Mi-au montat un buton, destul de interesant langa schimbatorul de viteza, paralel cu bricheta, dar nu ar fi stricat sa-i dea o utilitate butonului lipsa de langa cel care blocheaza/deblocheaza geamurile spate.


--------------------
Dacia Logan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 20 Apr 2005, 20:56
Post #156


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




blink.gif bai nene, cum naiba ai putut sa dai atyitia bani pe asa ceva? mai ales dupa ce s-a scris pe aici? blink.gif


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Apr 2005, 08:23
Post #157


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La lista de piese necesare mentionata de dsign trebuie adaugat si un releu. Sfatuiesc a nu se pune actuator fara releu...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 22 Apr 2005, 19:00
Post #158


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




recomand o inlantuire cu o siguranta de max 5 A............eu mi-am ars primul motoras.....


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 24 Apr 2005, 22:20
Post #159


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Si-a pus cineva actuator de Cielo? Daca da, cum se potriveste? Intra sub nervurile capotei portbagajului? Si care-i treaba cu releul ala? Tre' si daca n-am alarma? blink.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 25 Apr 2005, 10:33
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




in vitan la magazine e 500.000 cu tot cu montaj (+motoras) asta daca ai alarma parca!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yulla
post 11 May 2005, 14:26
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 8 November 04




La Darex Suceva sistemul de deschidere electrica a portbagajului costa 350mii lei.Pe langa asta mai trebuie platita manopera.


--------------------
dacia logan 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganelul
post 11 May 2005, 17:12
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 January 05




Stie cineva unde pot gasi partea metalica in care intra siguranta. La mine in tabloul electric unde sunt sigurantele lipsa nu exista partea metalica si nu pot pune alte sigurante in plus si consumatori. Sau daca stiti cat costa tablou cu tot si unde se gaseste.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emin3sku
post 11 May 2005, 22:26
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 May 05




QUOTE(yulla @ 11 May 2005, 14:26)
La Darex Suceva sistemul de deschidere electrica a portbagajului costa 350mii lei.Pe langa asta mai trebuie platita manopera.
*



Fac astia de la Darex asa ceva?Ti-ai montat cumva ca parca ma bate si pe mine un gand.Cam cat ajunge cu tot cu manopera? smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI - Sv ?? ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 17 May 2005, 10:03
Post #164


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Nelamurirea mea e daca se pierde garantia prin montarea acestui dispozitiv!? Este cineva care poate da un raspuns pertinent?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yulla
post 17 May 2005, 11:16
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 8 November 04




Garantia nu se pierde daca faci modificarile la un service autorizat.In legatura cu pretul manoperei la Darex -este de 350mii lei/ora.Astazi vad exact cat costa in total.


--------------------
dacia logan 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yulla
post 17 May 2005, 13:09
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 8 November 04




La Darex costa 400mii lei + 700 mii lei manopera.


--------------------
dacia logan 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 18 May 2005, 11:15
Post #167


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




nu vad de ce s-ar pierde garantia ca doar nu se intervine pe instalatia electrica a masinii .

motorasele eaglemaster sunt 150.000 una suta cincizeci de mii lei in targ la vitan sau 200.000 /bucata daca se cumpara kitul cu totlu(4 motoare+centrala+instalatie)

cel de cielo merge sigur sub nervuri pt ca este mai plat decat aceste motorase...asta o spun pt ca eu am montat un motoras sub nervuri.


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 18 May 2005, 22:19
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




merge sub nervura si eaglemaster, insa aproape lipit de tabla exterioara, ceea ce nu prea imi place personal. am sa revin cu o poza daca este necesar


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 18 May 2005, 23:34
Post #169


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




stimabile, la mine nu iti place......???? e mai frumos ca se vede suportul ala????


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 21 May 2005, 18:58
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




este ok sub nervura dpdv estetic, dar.. daca se doreste antifonarea acelei zone, nu se mai poate realiza ceva in sensul de a rigidiza putin tabla;
pe de alta parte, nici la mine nu este bine momentan, pt ca de la vibratii (bass) tremura tija pe care este montat actuatorul cu tot cu ea.. asa ca degeaba ma apuc sa antifonez tabla daca las tija sa tremure..

ma mai gandesc cum e mai bine.. discutabila treaba

This post has been edited by bassfreak: 21 May 2005, 18:59


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jarrive
post 23 May 2005, 19:47
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 18 May 05




Salut!
Am un Logan Ambition. Trebuie sa-i pun alarma. Cunosc pe cineva la Oma Alarm si mi-a zis ca au ceva alarme cu pager si cu motoras pt portbagaj. DUpa ce am citit cate ceva pe forum am zis sa montez un buton in masina langa cel de blocare geamuri pt deschidere portbagaj. Vreau sa imi spuneti si mie ce parere aveti de Oma. Daca fac treaba buna si daca sunt scumpi...pt ca asa vreau sa merg in alta parte. Nu caut sa adopt solutii de unul singur, dar vreau sa platesc un pret corect.
Merci


--------------------
Logan Logan - ph-08-jyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 26 May 2005, 01:05
Post #172


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




cam scump la Oma, dar poti vorbi cu cineva de acolo, sa faceti pe sustache, duminica in spatele blocului... iti ramin si tie bani de-o bere, ii dai si lu saracu ala de mincare...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zizo
post 8 Jun 2005, 14:19
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 8 June 05
From: Bucuresti




Salut,

Sunt pe cale sa achizitionez un Logan Ambition si cautand referinte pe net am dat de forumul daciaclub.
Grozava treaba, m-ati scutit de multe. Keep up.

Citind thread-urile referitore la deschidere portbagaj si alarme am sumarizat informatia si am facut o schema electrica pentru cei mai putin technici (ca si mine de altfel) pe care doresc o sa valideze cei mai "inteleptii" (decat mine).

deschidere_potb_sc_el.jpg ( Size: 51.35k ) Number of downloads: 1530


Clarificari necesare:
- circuitul de comanda al releului are 2 conectori ?
- care sunt valorile relelor auto care se gasesc de cumparat
- cati amperi consuma acuatorii si daca sunt speciali (adica au revenire automata in pozitia initiala si nu necesita inversarea polaritatii)
- se poate lua masa chiar din tabla capotei porbagaj (prin sistemul de prindere al actuatorului)?

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 4x4 DCI - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 8 Jun 2005, 17:58
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




schema nu am inteles-o in totalitate dar partea care comanda actuatorul e corecta. ce e cu dioda aia care da la masa? sau ce e acolo cu circuitul din alarma?

clarificari:

- circuitul de comanda al releului are 2 conectori ?
r: nu inteleg intrebarea
- care sunt valorile relelor auto care se gasesc de cumparat
r: ceri releu far dacia, sunt de 12v, 45A
- cati amperi consuma acuatorii si daca sunt speciali (adica au revenire automata in pozitia initiala si nu necesita inversarea polaritatii)
r: consuma vreo 2a. revenirea o face broasca porbagajului, deci tu tre; sa dai numai comanda de deschis, pur si siplu o alimetare a motorasului timp de 1 secunda, maxim, atentie, maxim o secunda altfel motorasul se poate praji
- se poate lua masa chiar din tabla capotei porbagaj (prin sistemul de prindere al actuatorului)?
r: da, eu asa am facut si merge bine de cateva luni.


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 9 Jun 2005, 09:27
Post #175


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




nu poate fi folosit un buton ca acela de blocare geamuri, fiindca nu are revenire. iti trebuie un push buton, normal deschis.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi131
post 9 Jun 2005, 09:58
Post #176


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 8
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(Dsign @ 9 Jun 2005, 10:27)
nu poate fi folosit un buton ca acela de blocare geamuri, fiindca nu are revenire. iti trebuie un push buton, normal deschis.
*


Ba se poate folosi ! se scot lamelele de otel laterale si brusc devine push button ! Evident ca ma refer la butonul de blocare geamuri spate, mai nasol este ca nu se gaseste nicaieri mufa de la acest buton huh.gif


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - B-16-HMG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 9 Jun 2005, 11:40
Post #177


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ok, n-am stiut, n-am stat sa-l studiez. mufa ti-o confectinezi singur din papucei izolati cu varnis termocontractor.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 9 Jun 2005, 23:24
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan





Ce nevoie ai de mufa daca folosesti doar 2 conectori?Se pun papuci izolati si gata butonul!Se gaseste in vitan butonul...nu stiu pretul!


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 Jun 2005, 07:21
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Ma tot bate gandul sa "construiesc" ceva pentru Loganel. Asta pentru ca intr-o zi mergeam pe Rapsodiei cand vad un Mertz... Omul apasa pe un buton si se inchide portbagajul... singur singurel smile.gif

Asa ca mi-am facut eu niste calcule... Totul pare simplu, desi partea de mecanica nu-mi este asa la indemana...

In partea superioara a deschiderii portbagajului, acolo unde balamaua se apropie de cheder, cursa acesteia este relativ circulara, ceea ce m-a dus la concluzia ca se poate atasa pe aceasta o cremaliera circulara pe care sa se "plimbe" o roata dintata atasata unui motor electric DC. Odata create aceste premize, exista mai multe variante de control al motorului, cea mai evoluata (si culmea, cea mai ieftina!!!) fiind cu un microcontroller care sa fie suficient de inteligent incat sa redeschida portbagajul daca intampina obstacole la inchidere. Sa nu taie pe careva... smile.gif

Este cineva mecanic desavarsit care sa aiba metodele necesare realizarii unei astfel de cremaliere?

Eu pun la bataie toata partea de electronica/electrica pentru modelul cu microcontroller. La cat costa un microcontroller, devine deja inutil sa mai concepem scheme cu porti logice care oricum depasesc la valoare de realizare schema cu microcontroller... Toata lumea e invitata sa participe la proiect, daca va exista smile.gif

Astept păreri,
Multumesc anticipat

Adrian


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 10 Jun 2005, 09:40
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Singurul loc unde miscarea este circulara pe toata cursa este in jurul articulatiei bratului de la capac. acolo s-ar putea monta un segment de roata dintata (nu cremaliera, cremaliera=liniar) pe care sa angreneze un alt pinion antrenat de motor. Problema e ca imediat in apropierea articulatiei momentul rezistent este foarte mare.
Ma gandesc ca mai simplu ar fi o antrenare cu fir care merge agatat mai departe de articulatie.
Totusi nu stiu daca se merita, oricum costul total va fi mare, indiferent de solutia adoptata. Mai ieftin cu manuta... (Ca multe altele pe lumea asta!) biggrin.gif


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 10:44
Forum Renault