DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau proiectoare, Tipuri, montaj, sfaturi

tuner
post 16 Jan 2006, 23:22
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




si poza cu ele


Attached thumbnail(s)
1127_142932X.jpg ( Size: 34.58k ) Number of downloads: 96


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jan 2006, 07:51
Post #32


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu va dati jmecheri si nu mai circulati cu proiectoarele aprinse pe vreme buna sau fara faza scurta, le spune lampi de ceata si rolul lor e sa ofere o mai buna vizibilitate pe vreme rea/ceata, si numai cu faza scurta aprinsa, nu sa se mearga cu ele pe vreme buna, si mai ales cu faza scurta stinsa excl.gif

Legea interzice functionarea proiectoarelor impreuna cu faza lunga, sau separat...se permite numai in tandem cu faza scurta...e bine pentru unii sa stie

This post has been edited by argon: 17 Jan 2006, 07:54


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 17 Jan 2006, 07:56
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(nick_florin @ 16 Jan 2006, 23:07)
[...]....cateodata mai primesc flash-uri de la unii mai sensibili biggrin.gif ...[...]
*


Si tie ti se pare normal?
1. Proiectoarele se folosesc "pe ceata sau conditii nefavorabile"
2. Ale tale is montate aiurea sau is turcisme care ii deranjeaza pe ceilalti.

Off: Asa mi-as instala in masina un lansator de ciombeleti pentru cei care le au montate si pe lunga si care le folosesc "cin' vrea muschiu' lor" precum si o rampa de proiectoare cu care sa le raspund cind circula de aiurea in tramvai, pardon, in "Dacii tunate"
Scuze, nu m-am putut abtine. Si nu ma refer la tine strict ci la posesorii de "tuning"-uri din astea "de jmekeri" .


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 Jan 2006, 08:56
Post #34


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




tuner, esti un user care vorbeste mult dar nu spune nimic. Nu te faci remarcat in nici un fel. Si totusi, ai scris aici o chestie care mi-a sarit in ochi de mi i-a-nrosit...

Acum ii invit pe restul userilor sa faca comparatie intre profilul
http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=7359
si profilul
http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=9826 .
Asta pt ca moderatorilor le-am atras deja atentia cu un "report". Si e prima si f posibil si ultima oara cand le raportez ceva. Mi se rupe mie de clonele userilor de pe forum, din partea mea faceti-va si 10 profile, dure-m-ar pe mine capu'...
Dar nu pot sa raman indiferent cand un intelept ca tine care si-a pus proiectoare si le foloseste impreuna cu pozitiile, are plasa la "calandru", etc, e foarte ok cu ideea ca un membru de talia lui B-34-SGM sa paraseasca forumul. Nu-l venerez, nu-l ridic in slavi, dar il admir pt faptul ca a facut CEVA dintr-o expirata de Dacie. Mai pe scurt, ala are un profil unu' si bun in care mai comunica cate ceva celorlalti, iar tie-ti trebuie doua ca sa spui... mai nimc. Si, din nestiinta ori sfidare (desi ma-ndoiesc sa fie cazul tau) ai date identice in ele. Repet, nu fac asta de dragul regulamentului forumului, ci "de dragul" atitudinii tale!
Prin postul asta am vrut doar sa te pun in tema, sa nu te simti lucrat...

NB: insist sa nu se posteze nici un reply la cele scrise aici, deja subiectul SGM a fost paradiscutat, sub nici o forma nu tin sa instig la continuarea polemicilor de pe la administrative... O zi buna

This post has been edited by Muttley: 17 Jan 2006, 09:20


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick_florin
post 17 Jan 2006, 10:30
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 24 October 05
From: CLUJ NAPOCA




QUOTE(diaconuliviu @ 17 Jan 2006, 07:56)
Si tie ti se pare normal?
1. Proiectoarele se folosesc "pe ceata sau conditii nefavorabile"
2. Ale tale is montate aiurea sau is turcisme care ii deranjeaza pe ceilalti.

Off: Asa mi-as instala in masina un lansator de  ciombeleti pentru cei care le au montate si pe lunga si care le folosesc "cin' vrea muschiu' lor" precum si o rampa de proiectoare cu care sa le raspund cind circula de aiurea in tramvai, pardon, in "Dacii tunate"
Scuze, nu m-am putut abtine. Si nu ma refer la tine strict ci la posesorii de "tuning"-uri din astea "de jmekeri" .
*



in primul rand nu is turcisme tongue.gif...is facute de elba ROMANIA si au becurile standard de la ei..la fel si farurile......si da mai primesc cateodata flashuri pt ca unii is foarte sensibili....primeam flashuri si inainte sa imi pun proiectoare cand mergeam cu faza scurta...faza e ca sunt aproape noi farurile si vad foarte tare...nu am nici halogene si nici xenoane sau mai stiu eu ce "tuninguri" cum le zici tu,,am becurile standard din fabrica.......asa sunt ele din fabrica...asa ca nu cred ca am gresit cu ceva...iar ca unii sunt mai sensibili ii inteleg....asa sunt ei..si pe tata il deranjeaza enorm noaptea chiar si cel mai slab far...e nasol noaptea pt unii mai ales pt cei ce au probleme cu ochii...sincer eu am probleme cu ochii si am ochelari dar pe mine nu ma deranjeaza nici aia cu halogene sau xenoane,atata doar ca reduc viteza ca sa nu prind ceva de pe margine in cazul in care sunt pe prima banda...daca te-am suparat ...scuze ...asta e viata:D...nu am avut nici o intentie sa supar sau sa jignesc pe cineva...si inca ceva...eu cred ca lucrurile care se discuta aici pe forumul nostru ii multe in contradictoriu tocmai pt ca nu se cunosc toate detaliile...la fel ca si la mine cu faptul ca am farurile foarte puternice pt ca is noi....o zi buna in continuare


--------------------
DACIA VW Bora - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jan 2006, 10:39
Post #36


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu te supara. Liviu face parte din categoria "sensibili", poate il deranjeaza, oricum chestia e ca nu prea are nici o utilitate sa folosesti proiectoarele pe vreme buna, nu-ti aduce nici un folos.Si daca mai dai si de un Garcea antipatic te-ai scos tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick_florin
post 17 Jan 2006, 11:04
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 24 October 05
From: CLUJ NAPOCA




QUOTE(argon @ 17 Jan 2006, 10:39)
Nu te supara. Liviu face parte din categoria "sensibili", poate il deranjeaza, oricum chestia e ca nu prea are nici o utilitate sa folosesti proiectoarele pe vreme buna, nu-ti aduce nici un folos.Si daca mai dai si de un Garcea antipatic te-ai scos tongue.gif
*



mda...ideea e ca in momentul cand vad ca cineva ma face repede le opresc...cum am zis si mai sus am farurile aproape noi si merg super bine de aceea merg numai cu faza scurta si tot primesc cateodata flashuri de la cei sensibili,dar noaptea pe unde merg eu e drum neiluminat si merg des(e vorba de vreo 30 KM).....fiind noapte daca aprind halogenele bat foarte bine pe margine si vad biciclisti si carute si tot ce e pe margine pt ca daca nu ai umblat mult pe astfel de drumuri sa stii ca sunt o gramada de iresponsabili care umbla cu carutza sau cu bicicleta(tzarani tongue.gif ) si nu au nici un stop,bec ,lanterna sau orice altceva si il vezi in ultimul rand si il lovesti ...si nu cred ca ai vrea asa ceva...aaa si inca ceva nu umblu cu ele aprinse si doar cu pozitie ...e o prostie...umblu cu halogenele atunci cand ma ajuta.....acuma nu trebuie sa abuzez de ele numa ca sa ma dau smecher ca am halogene si sa umblu cu ele zi si noapte....daca vroiam sa ma dau smecher ca am halogene imi mai montam inca vreo 4 mai micutze biggrin.gif in masca sau langa numar sau sub numar asa ca sa ma dau smecher:D tongue.gif..... eu le-am montat ca sa ma ajute in condus si ma ajuta enorm la drumurile care le fac .... am vazut multi pe strada care pe langa ca e ziua si soare ei merg in centru orasului cu halogenele aprinse...deci sper ca m-a mfacut inteles....daca vrei ne intalnim intr-o noapte si venim din sensuri opuse sa vezi cum merg farurile tongue.gif ...si apoi sa vezi daca aprind si halogenele ...si is sigur ca o sa spui ca si farurile sunt puternice....desi nu am montat nimik il ele..is asa cum le-am luat de la magazin de piese auto...
va doresc o zi buna in continuare


--------------------
DACIA VW Bora - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 17 Jan 2006, 11:33
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(nick_florin @ 17 Jan 2006, 11:04)
[...]..si is sigur ca o sa spui ca si farurile sunt puternice....desi nu am montat nimik il ele..is asa cum le-am luat de la magazin de piese auto...
  va doresc o zi buna in continuare
*


Esti convins atunci ca sint reglate BINE? Si ca nu doar faptul ca-s noi deranjeaza ci reglajul? Apoi, si proiectoarele pot deranja.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jan 2006, 19:30
Post #39


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Stie careva, este vreun mit conform caruia nu e voie sa atingi becurile halogen?
Cred ca e realitate, am atins cu mana becul la un proiector, l-am scos sa-l arat la cineva, dupa asta, a mai mers 10 minute si s-a dus popa.gif...celelalt neatins merge perfect wacko.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 17 Jan 2006, 20:16
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




nu e bine sa le atingi pt ca nu le face bine grasimea de pe degete... daca totusi l`ai atins si ai vazut asta ia o carpa si sterge`l bine pe sticla.


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jan 2006, 23:07
Post #41


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Inca o dilema sad.gif
Mi-a spus cineca sa nu leg proiectoarele la plusul de la alternator, ca cica deaia se ard becurile, ca nu e stabilizata tensiunea, totusi, eu nu cred...
Unde sa leg plusul proiectoarelor? normal unde se leaga? eu sunt cam bata la electrica auto, dar imi vine greu sa cred ca la plusul de la alternator nu e tensiunea stabilizata..explicati-mi va rog, e stabilizata tensiunea la borna + a alternatorului? de catre cine?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 18 Jan 2006, 18:41
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




normal nu se leaga nimica la alternator ci eventual la releu regulator care este montat undeva pe sasiu masini in apropierea alternatorului da nu e recomandat sa legi nici acolo cel mai bine legi un plus din tabloul de sigurante bineinteles trecut printr-o siguranta cat mai mare pt ca daca il treci printro siguranta prea mica nu e bine trecut printrun releu si apoi la proiectoare in continuare releul trebuie si el sa primeasca un plus de comanda pe care il poti lua de pe tabloul electric dupa siguranta de faza scurta ca proiectoarele sa functioneze numai cand ai faza scurta aprinasa ca asa cere regulamentul si neaparat sigurantele de la plusuri sa fie inseriate in circuit nu cumva sa iei plusul dinaintea sigurantei ca atunci ramai fara protectie cam atat sper sa intelegi ce am vrut sa zic


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jan 2006, 19:39
Post #43


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




cum sa nu se lege nimic la alternator? mai erau cel putin 10 fire legate la borna aia, inclusiv unul ce duce direct la borna bateriei.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 18 Jan 2006, 19:54
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




nimic in afara instalatiei deja existente ca aia e pt incarcare...


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electric
post 18 Jan 2006, 21:00
Post #45


in cautare de informatii


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 17 Jan 2006, 23:07)
Inca o dilema sad.gif
Mi-a spus cineca sa nu leg proiectoarele la plusul de la alternator, ca cica deaia se ard becurile, ca nu e stabilizata tensiunea, totusi, eu nu cred...
Unde sa leg plusul proiectoarelor? normal unde se leaga? eu sunt cam bata la electrica auto, dar imi vine greu sa cred ca la plusul de la alternator nu e tensiunea stabilizata..explicati-mi va rog, e stabilizata tensiunea la borna + a alternatorului? de catre cine?
*


tensiunea la bornele alternatorului e sabilizata de cate diodele alternatorului. de aia ai + si - altfel ai avea curent alternativ.
poti lega plusul proiectoarelor defapt plusul ce merge la releul pt proiectoare la plusul de la alternator dar pune o siguranta de protectie. de exemplu la nova plusul pentru releul de la proiectoare si releul de la electroventilator este legat la alternator. singuru lucru care trebuie sa il faci este sa stringi bine piulitele pentru a nu a avea un contact imperfect.

This post has been edited by electric: 18 Jan 2006, 21:00


--------------------
dacia Logan 2012
[COLOR=red][SIZE=7][B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jan 2006, 21:07
Post #46


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am pus o siguranta de 10 A, am calculat dupa o banala formula de fizica, ca un proiector de 55 w absoarbe 4,58 A, deci 2 proiectoare e putin peste 9 A, consider ca siguranta de 10 A este suficienta smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electric
post 18 Jan 2006, 21:31
Post #47


in cautare de informatii


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 18 Jan 2006, 21:07)
Am pus o siguranta de 10 A, am calculat dupa o banala formula de fizica, ca un proiector de 55 w absoarbe 4,58 A, deci 2 proiectoare e putin peste 9 A, consider ca siguranta de 10 A este suficienta smile.gif
*


e mai bine una de 15. la daciile cu 4 faruri la faza lunga din interior este de 15 A. cu 10 A se cam incalzeste siguranta. la un far sint sigurante de 8 A la fiecare faza si pe fiecare bec de far. deci la proiectoare fiind 2 becuri pe aceeasi sioguranta cea de 10A va fi mica.

This post has been edited by electric: 18 Jan 2006, 22:30


--------------------
dacia Logan 2012
[COLOR=red][SIZE=7][B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mesteru surubel
post 18 Jan 2006, 21:42
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 18 November 05
From: Brasov




QUOTE(electric @ 18 Jan 2006, 21:31)
e mai bine una de 15. la daciile cu 4 faruri la faza lunga din interior este de 15 A. cu 10 A se cam incalzeste siguranta
*



da , numa daca ai observat la dacia cu 4 faruri cu siguranta de 15A se incalzeste instalatia asa ca cea mai buna e cea de 10A luan in cansiderare ca cu faza lunga circuli foarte putin


--------------------
Dacia Berlina 1310 TLX
Dacia 1310TLX a.f. 1987 - 1.6 5 viteze cu mici modificari
Dacia 1310TLX a.f. 1989 - originalul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electric
post 18 Jan 2006, 22:34
Post #49


in cautare de informatii


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(mesteru surubel @ 18 Jan 2006, 21:42)
da , numa daca ai observat la dacia cu 4 faruri cu siguranta de 15A se incalzeste instalatia asa ca cea mai buna e cea de 10A luan in cansiderare ca cu faza lunga circuli foarte putin
*


se incalzeste daca pui becuri mai mari de 60w sau daca ai contact imperfect.o siguranta se incalzeste atunci cind consumul este mai mare. exemplu : aeroterma + stergator pe aceeasi siguranta


--------------------
dacia Logan 2012
[COLOR=red][SIZE=7][B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 18 Jan 2006, 22:48
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




QUOTE(electric @ 18 Jan 2006, 21:00)
tensiunea la bornele alternatorului e sabilizata de cate diodele alternatorului. de aia ai + si - altfel ai avea curent alternativ.
poti lega plusul proiectoarelor defapt plusul ce merge la releul pt proiectoare la plusul de la alternator dar pune o siguranta de protectie. de exemplu la nova plusul pentru releul de la proiectoare si releul de la electroventilator este legat la alternator. singuru lucru care trebuie sa il faci este sa stringi bine piulitele pentru a nu a avea un contact imperfect.
*




alternatorul scoate un voltaj mai mare din cate stiu eu ,macar 14v si da aia nu e bine sa legi proiectoarele direct pe alternator plus ca trebuie legat de la baterie si pui siguranta sau din tabloul electric unde ai un plus mai gros ca sa reziste la consumatorul care il legi in plus pe el .

ma auto corectez in cartea tehnica scrie ca are tensiunea nominala de 12v desi nu cred asta nu am masurat pe el niciodata (care o fi tensiunea maxima?? )

This post has been edited by tuner: 18 Jan 2006, 23:03


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electric
post 18 Jan 2006, 23:46
Post #51


in cautare de informatii


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(tuner @ 18 Jan 2006, 22:48)
alternatorul scoate un voltaj mai mare din cate stiu eu ,macar 14v si da aia nu e bine sa legi proiectoarele direct pe alternator plus ca trebuie legat de la baterie si pui siguranta sau din tabloul electric unde ai un plus mai gros ca sa reziste la consumatorul care il legi in plus pe el .

ma auto corectez in cartea tehnica scrie ca are tensiunea nominala de 12v  desi nu cred asta nu am masurat pe el niciodata (care o fi tensiunea maxima?? )
*


tensiunea care exista atit la bornele alternatorului cit si a bateriei trebuie sa fie aceeasi adica 14-14.2 in momentul functionarii motorului. daca ai urmari instalatia ai vedea ca la alternator ai la borna + 2 fire groase de culoare rosu si albastru. cel albastru vine de la baterie iar cel rosu vine din instalatie si anume de la borna de la blocul de lumini de unde se ramifica la contactul cheie si tabloul de sigurante.deci ai aceeasi tensiune si la bornele alternatorului si la bornele bateriei. daca ai avea o tensiune mai mica la bornele bateriei nu s-ar incarca suficient.

This post has been edited by electric: 18 Jan 2006, 23:47


--------------------
dacia Logan 2012
[COLOR=red][SIZE=7][B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 19 Jan 2006, 00:05
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




eu acu imi dau seama ce zici tu, tu ai nova nu si ai releul de incarcare incorporat in alternator nu?

daca e asa inseamna ca poti lega proiectoarele direct pe alternator da la batranele dacii alternatorul nu are releu de incarcare incorporat asa ca trebuie legate la iesirea de pe releul de incarcare daca tot vrei sa le legi la alternator, DAR NU se lega acolo + de proiectoare


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Jan 2006, 07:27
Post #53


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu va mai dati cu parerea , luati o schema a instalatiei de Dacia, si veti vedea, am postat eu una sa va convingeti

Attached thumbnail(s)
sadasdasdsadasda.JPG ( Size: 19.62k ) Number of downloads: 46


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 19 Jan 2006, 08:27
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(tuner @ 19 Jan 2006, 00:05)
eu acu imi dau seama ce zici tu, tu ai nova nu si ai releul de incarcare incorporat in alternator nu?

daca e asa inseamna ca poti lega proiectoarele direct pe alternator da la batranele dacii alternatorul nu are releu de incarcare incorporat asa ca trebuie legate la iesirea de pe releul de incarcare daca tot vrei sa le legi la alternator, DAR NU se lega acolo + de proiectoare
*


Nu, nu ti-ai dat seama.
IESIREA din releul regulator este notata Ex si are tensiune pe ea doar cit alternatorul incarca; de fapt si de drept acolo o sa ai tensiune variabila. Tensiunea stabilizata o vei avea pe borna + a alternatorului. De unde se "raspindeste" in restul instalatiei.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 19 Jan 2006, 10:24
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




faceti cum vreti nu ma mai bag... cum ziceti voi asa e bine!


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electric
post 19 Jan 2006, 16:47
Post #56


in cautare de informatii


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




nu conteaza de care releu exista la alternatorincorporat sau nu .acesta are rolul de a mentine tensiunea constanta la bornele alternatorului respectiv ale bateriei adica in jurul valorii de 14 v. singura tensiune care nu este stabilizata este in interiorul alternatorului adica pina in puntea redresoare.


--------------------
dacia Logan 2012
[COLOR=red][SIZE=7][B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Jan 2006, 20:20
Post #57


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am masurat voltajul la borna bateriei si l aborna alternatorului..pre ansamblu, diferenta intre ele e MAX 0,08 V, adica la borna alternator e cu 0,08 V mai mult, cea ce e foarte normal, astia 0,08 v se pierd pe traseul dintre alternator si baterie, si e infima aceasta pierdere.

PS Tensiunea e CONSTANTA la borna alternatorului


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 16 Feb 2006, 23:48
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




Despre proiectoarele astea "zambet" ce ziceti? Eu am auzit ca sunt foarte proaste si sunt si scumpe.. E adevarat?

Se poate pune ceva in loc ca spoilerul are forma cam fixa pentru ele..


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 17 Feb 2006, 01:24
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




scumpe sunt intradevar 500 600 de mii bucata bune nu stiu daca sunt ca nu pot sa imi dau cu parerea am pe masina da sincer trebuie sa compar cu alta masina ca asa eu zic ca sunt bune pana acum nu m-au ajutat deloc am becuri de 100w pt ele atunci o sa vad daca sunt bune sau nu smile.gif


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neaga26
post 22 Mar 2007, 17:00
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 April 06




mi-am luat si eu proiectoare model zmabetul lui iliescu si mi-am luat si instalatia si nu stiu cum sa o montez?astept pareri


--------------------
dacia dacia - B-17-DYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th May 2024 - 19:46
Forum Renault