DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

634 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pro sau Contra guvernarii USL

klaus
post 2 May 2012, 18:28
Post #181


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sunt deosebit de incantat cu schimbare curriculei. Sa caut stirile cu madam Udrea prin cartile de scoala generala, ceea ce mi se pare un jigodism infect?
De asemena sunt dosebit de incantat de "modul in care sunt alesi profesorii". Alesi de cine? De reprezentantul ministerului? Si eu care credeam ca e pe examene de verificare si ocuparea posturilor pe competente si rezultate la exemene, nu pe "alegeri".
In ce privesc criteriile de selectie a celor ce intra la facultate: radmasa.gif . Da' adevarul ca astia de au intrat anul asta la facultate (de fapt anul trecut) sunt niste genii adevarate, nu au intrat doar pe baza de dosar, au avut examene etc. Ba baieti, astia de sunt acum prin facultati simplifica sin(x)/sin(y) cu sin si le da x/y si voi imi spuneti de marea realizare a criteriilor de intrare la facultate?
Facultatile sa urmareasca ce se intampla cu absolventii? Asta cine e cretinu' care a vomat-o? Nea Nicu pingelica? Asta e rolul facultatilor? Dovada de inteligenta si activitati serioase ale ministrilor PDL, indiscutabil.

Iar aia cu "asa ar fi facut si astia", de unde stii tu ce ar fi facut? Ce, crezi ca ar fi dat bani tot la primariile PDL? Sau ar fi taiat salariile in loc sa taie nesimtitele program de investitii in terenuri de fotbal in panta si piscine fara canalizare?
De unde pana unde "tot asa ar fi facut si astia"? Ce, esti corp comun cu gandurile lor? te pomenesti ca lucrezi cu Manolea ala cu cravata violeta si esti fiul lui Mama Omida.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 2 May 2012, 18:35
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




QUOTE(eXtenSion @ 2 May 2012, 19:11)
Udrea a stricat f mult. Ar fi foarte bine dacă ar înțelege să plece.
*


Da,sa plece rasa in cap la bulau vreo 80 de ani si sa dea inapoi tot ce a furat cu pulea ala gras de barbasu';ca si mie mi-ar conveni sa stau cativa ani pe acolo,sa invart pe deshte tunurile de miliarde de oiro,si dupa aia sa zic,"asta e!ma duc acasa,las' ca plangeti dupa mine mai incolo,fraierilor!"

This post has been edited by daniM: 2 May 2012, 18:38


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 2 May 2012, 19:04
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




QUOTE(klaus @ 2 May 2012, 18:28)
...


Deci, în primul rând, eu am scris ”toate cele trei puncte cred că le-ar fi făcut și USL în codițiile ce au fost”. Dacă tu CREZI altceva e dreptul tău. Mie cât au fost la guvernare ceilalți nu mi-au părut a fi genul care ar fi găsit soluțiile ce le spui tu. Iar că PSD+PNL au dat bani primăriilor lor e un lucru cert. Obiceiul ăsta nu e o treabă ce ține doar de PDL. Crezi că ar fi schimbat asta pentru că era criză, eu cred că nu. În fine, e opinia mea și vom vedea acum ce va fi.

Schimbarea programei e un lucru bun și nu cred că a introdus-o Funeriu pe Udrea în manuale. Că sunt unii ce scriu manuale cu scopul de a linge în fund pe cineva, e altă mâncare de pește. Dacă ministerul cere subiect despre politica modernă și autorii manualului scriu despre șuvița lui Băsescu, nu e chiar ministrul de vină.

Cât despre selecția studenților, tu spui cu gura ta ce studenți sunt acum în facultate. Eu nu am spus că s-a făcut un pas enorm sau că acum facultatea e total schimbată, ci am spus că s-a făcut ceva într-o direcție bună. Direcție bună care e contra intereselor profesorilor. Profesorii vor studenți, pentru că asta înseamnă fonduri mai multe, iar pentru studenți au nevoie de bac de rahat și intrare la facultate cât mai ușoară. Sunt multe facultăți pasionate de chestia asta. De ce spun asta, ca să îți dai seama că nu e atât de ușor să implementezi o selecție extrem de strictă într-un singur pas. Toată lumea e contra și nu ai cu cine. Chiar tu spui că ce a făcut Funeriu nu e cine știe ce și ai văzut reacția lui Andronescu & co. care nu știau cum să facă să intre analfabeții în facultate să le umple locurile. Crezi că doamna de acum va face selecția mai strictă? Vom vedea.

Mie îmi pare normal ca facultatea să urmărească studenții și să vadă dacă i-a pregătit bine pentru câmpul muncii. Chiar să țină legătura cu ei și să le ceară opinia despre felul cum au fost pregătiți făță de ce se cere. Facultatea mea face treaba asta și cred că e un lucru bun.

Profesorii tocmai că nu mai ajungeau la școli (doar) prin PCR și aveau de trecut mai multe etape ca până acum și mai mulți oameni aveau ceva de spus. Și tocmai asta era ceva nou, că ministerul avea mai puțin de zis despre ce profesor e ales, față de cum era înainte. Sunt multe școli unde profesorii sunt mai toți soț/soție. Școli cu renume, nu generală 69...

This post has been edited by eXtenSion: 2 May 2012, 19:11


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 2 May 2012, 19:30
Post #184


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Manuel @ 2 May 2012, 17:30)
Eu am o nelamurire. Sincera. Tu ce pana mea te mai agiti, ce speri sa se intample?
*


Mai are contract până pe 30 iunie.

2 May 2012, 20:34:
QUOTE(eXtenSion @ 2 May 2012, 20:04)
Mie îmi pare normal ca facultatea să urmărească studenții
*


Asta-i treaba serviciilor speciale.

This post has been edited by Markos: 2 May 2012, 19:34


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 May 2012, 19:36
Post #185


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Mie imi sunt dragi astia care se plang de:
- masurile pe care le-ar fi luat USL;
- masurile pe care s-ar putea sa le ia USL, dar nu se plang (s-au plans) de masurile luate de mwistii de la PDL.
Aflocila daca dobitocii tai, taiau, in primulr rand, furtul si spaga, nu ar fi fost nevoie sa discutam acum de reintregiri de pensii si salarii, micsorari de tva.

Eu nu inteleg de ce tu crezi ca e mai grav faptul ca astia nu pot mari salarii/pensii si sa scada TVA, decat faptul ca pdl a taiat aceste salarii/pensii si au crescut tva.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 2 May 2012, 19:38
Post #186


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Pe mine mă amuză cei care critică măsurile luate (ori neluate) de guvernul USL. Guvern care va primi, probabil, votul de investitură peste fo 5 zile tongue.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 May 2012, 19:43
Post #187


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Extension, daca "noile" criterii de intrare la facultate sunt un pas inainte ce a dus la petarde de studenti in facultati, atunci nu am ce sa combat. Ma depaseste ideea ca e buna o modalitate de intrare la facultate care baga studenti mult sub nivelul celor din anii anteriori.

Daca ministerul nu e raspunzator de ceea ce scrie in manualele pe care el le evalueaza si aproba, ba chiar la cereae ministrului le reevalueaza, atunci poate nu inteleg eu bine ce inseamna raspunderea. Deci ala care aproba ceva nu raspunde pentru viza pe care a dat-o. Excelent, buna gandire!
Sa se desfiinteze in mortii mamei lui Centrul Național de Evaluare și Examinare daca el, ca organ al ministerului nu raspunde de ceea ce face! Cum dracu si-au permis aia de la minister sa taie salarii dar au mentinut acest organism superfluu pentru ca tot nu raspunde de activitatile pe care le desfasoara?
Si jegosii dracu, care nu raspund de treburile pe care le fac, au pe banii nostrii abonamente la SPA, piscina, sali de forta.
Ii merita.
Da' nu din banul meu!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 2 May 2012, 20:04
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(ady77 @ 2 May 2012, 19:36)
Mie imi sunt dragi astia care se plang de:
- masurile pe care le-ar fi luat USL;
- masurile pe care s-ar putea sa le ia USL, dar nu se plang (s-au plans) de masurile luate de mwistii de la PDL.
Aflocila daca dobitocii tai, taiau, in primulr rand, furtul si spaga, nu ar fi fost nevoie sa discutam acum de reintregiri de pensii si salarii, micsorari de tva.

Eu nu inteleg de ce tu crezi ca e mai grav faptul ca astia nu pot mari salarii/pensii si sa scada TVA, decat faptul ca pdl a taiat aceste salarii/pensii si au crescut tva.
*



bah, inteligenta care esti inteligenta, nu aveam bani de pensii si salarii asa cum erau. IN mod normal trebuiau concediati o gramada de bujetari, insa cum pdl-ul nu a avut boase si cum psd-ul si pnl-ul au fost impotriva, s-a preferat solutia asta.

Pentru ca nu s-au taiat salariile alea ca nu mai putea tara de bine ci pentru ca nu erau bani. Iar furtul si spaga au fost minore, problema majora e numarul mult prea mare de bujetari si pensiile date aiurea. Ca exemplu sunt persoanele pensionate in anii 90 ,care desi aveau 40-50 de ai, au fost pensionati in conditii avantajoase pentru ei, desi ar mai fi putut munci, doar ca sa nu ajunga someri wink.gif

Dar nah, atunci cand ai iq-ul lui einstent e greu sa pricepi lucruri din astea laugh.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 May 2012, 20:07
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(aphophis @ 2 May 2012, 21:04)
Iar furtul si spaga au fost minore,
*




Da-te dracu de simpatic radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 May 2012, 20:07
Post #190


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Baboule, ce s-a intamplat cu banii de la FMI?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 2 May 2012, 20:08
Post #191


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(aphophis @ 2 May 2012, 21:04)
Iar furtul si spaga au fost minore, problema majora e numarul mult prea mare de bujetari si pensiile date aiurea.
*


Ești sigur că nu evaziunea fiscală și economia subterană reprezintă problema majoră?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 2 May 2012, 20:13
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(ady77 @ 2 May 2012, 20:07)
Baboule, ce s-a intamplat cu banii de la FMI?
*


bavita, banii de la fmi s-au dus in pensii si in salariile bujetarilor wink.gif Cum ziceam, plesnesti a inteligenta wub.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 2 May 2012, 20:14
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




Klaus - Elevii vor fi slab pregătiți mult timp înainte, chiar dacă de mâine va fi oricine ministru. Asta e din cauză a ceea ce a fost și a inerției din sistem. Să vezi ce discuții vom avea când se vor schimba câteva generații și vor ajunge elevii recenți în „pâine”, ca profesori, politicieni etc. Că sunt mai slab pregătiți cei ce au intrat anul ăsta în facultate decât cei ce au intrat acum 2 ani nu prea cred, dar nici că ar fi mare diferență.

Iar ministrul nu are cum să verifice fiecare manual. Că au dat chix cei care trebuiau să facă asta e adevărat, dar când preiei o fabrică și face o greșeală peste 10 luni ceva angajat, nu poți să spui că e vina ta. Sigur că încerci să o rezolvi și să previi să nu se mai întâmple, dar acum să nu îmi spui cât de extraordinar de competenți or fi toți din sistem și cum Funeriu a fost de vină că s-a greșit. Iar să îi schimbe înainte să o comită e puțin mai greu.

Markos - Ai dreptate. Oricum, eu nu încerc să critic sau să presupun ce vor face. Nu am zis că sunt de părere că vor face ceva sau nu vor face ceva, ci doar că unele numiri mi se par greșite.

De ex Marga la externe, pe care îl cunosc personal și probabil mulți dintre voi îl știu. Iar dacă ar fi fost numit la educație, mai ziceam, dar la externe?!

Poate vouă vă par oameni bine aleși, nu știu. Eu nu mă aștept de la pește să zboare, dar să vedem.

Oricum, mai vorbim după alegeri.


----

PS: De frumusețe, să adaug ceva. Mașini noi viitorul are. smile.gif

"Aștept votul Parlamentului și de marți sper să merg tot cu o mașină hibrid, pentru că, dincolo de mesajul pe care îl dau, eu am vorbit foarte serios, va exista o decizie a Guvernului prin care nicio instituție publică nu va mai putea achiziționa decât mașini și autovehicule care protejează mediul.”

peacefingers.gif

This post has been edited by eXtenSion: 2 May 2012, 20:27


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 May 2012, 20:15
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




In care salarii, dajteptule, in alea taiate cu 25-50%?


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 May 2012, 20:15
Post #195


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(aphophis @ 2 May 2012, 21:13)
bavita, banii de la fmi s-au dus in pensii si in salariile bujetarilor  wink.gif Cum ziceam, plesnesti a inteligenta  wub.gif
*



Ce sa facem, nu toti am fost capabili sa facem liceul forestier.

This post has been edited by ady77: 2 May 2012, 20:16


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 2 May 2012, 20:24
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Manuel @ 2 May 2012, 20:15)
In care salarii, dajteptule, in alea taiate cu 25-50%?
*



Da, in alea. Pentru ca nici alea nu au fost suficiente ca sa reduca cheltuielile bujetare la nivelul in care putea suporta bugetul. Ce sa mai zic de pensii. Ti-am mai zis manuele (si daca vrei sa fii magar , mai jigneste-ma in loc sa discutam normal,eu iti purtam respect cand scriai pe softpedia, da vad ca matalutza preferi sa fi magar) , dupa shocul din 2008, cand s-a prabusit economia umflata artificial a lui tariceanu, trebuiau facute concedieri majore in sistemul bujetar, trebuia facut ceva cu sistemul de asigurari sociale.. Acolo s-au dus banii sleep.gif


QUOTE(ady77 @ 2 May 2012, 20:15)
Ce sa facem, nu toti am fost capabili sa facem liceul forestier.
*



tu sigur ai facut harvardul ca pute a inteligenta in jurul tau tongue.gif

This post has been edited by aphophis: 2 May 2012, 20:25


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 2 May 2012, 20:29
Post #197


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Io, dacă aș fi PM, aș desființa glumița aia atrofiată numită ANAF și aș înființa un minister nou: MCEFES (ministerul pentru combaterea evaziunii fiscale si a economiei subterane). Aș pune acolo cei mai bazați băieți, adunați din mediul privat (bănci, instituții financiare, companii) și de stat (DNA, SRI, SIE, hai doi-trei și de la ANAF). Da' triați la sânge, răsverificați și cu clauze și termene dureros de precise. Evident, și cu salarii pe măsură, că altfel n-ai ce angaja, de valoare. Aici, cel mai bine s-ar potrivi un sistem de bonusuri, spre exemplu 0,5% din sumele recuperate, ar merge ca uns wink.gif


Bulanul românilor e că nu fac politică, ca să ajung PM icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Markos: 2 May 2012, 20:31


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 2 May 2012, 20:30
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Aflociloaie PRIM-MINISTRU!!!


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 May 2012, 20:30
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Te-am facut dajtept ma, de ce te simti jignit?

Acuma serios vorbind, tu ne jignesti pe toti luandu-ne de prosti si aberand aceleasi porcarii la nesfarsit.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 2 May 2012, 20:33
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Manuel @ 2 May 2012, 20:30)
Te-am facut dajtept ma, de ce te simti jignit?

Acuma serios vorbind, tu ne jignesti pe toti luandu-ne de prosti si aberand aceleasi porcarii la nesfarsit.
*




manuele, daca tu vrei sa fii magar in continuare , continua asa. Eu consider ca am ce discuta cu unii , ca altii gen neuman sau ady e clar ca sunt doar niste loaze care mai mult de cenzurat nu stiu.

Cat despre faptul ca va iau de prosti, bre e parerea mea, buna rea, macar nu e influentata de interese de partid, nu am treaba cu nici un partid, am doar o ura viscerala fata de psd. rolleyes.gif

De acum e decizia ta, daca vei continua cu jigniri sau vom discuta normal sleep.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 May 2012, 20:34
Post #201


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(aphophis @ 2 May 2012, 21:13)
bavita, banii de la fmi s-au dus in pensii si in salariile bujetarilor  wink.gif Cum ziceam, plesnesti a inteligenta  wub.gif
*


da'adevaru e ca asa e.
In 2 ani cu 3 miliarde deficit pe an, deci 6 miliarde la pensii.
La salarii nu s-a dus nimic ca erau bugetate dupa care si taiate.
Deci ai dreptate, 40 miliarde s-au dus in pensii si salarii. 6 Miliarde in pensii, 0 in salarii si restul ... la clientela. o bagatela, doar vreo 34 de miliarde


Extension: deci am avut dreptate, nici macar "realizarile" fabulosilor ministri ai PDL (ma rog, ca parere personala tatal lor a fost abramburica de la PSD, de la ea au inceput cretinismele, da astia le-au cizelat) nu sunt de fapt realizari ci niste AMATORISME pline de gherle.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 May 2012, 20:46
Post #202


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(aphophis @ 2 May 2012, 21:33)
Cat despre faptul ca va iau de prosti, bre e parerea mea, buna rea, macar nu e influentata de interese de partid, nu am treaba cu nici un partid,
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Baidiotule cine a inceput in seara asta cu jigniri? Oricum dupa ce ca esti prost mai si semnalizezi.
Auzi la el, toti banii de la FMI s-au dus in pensii si salarii.

This post has been edited by ady77: 2 May 2012, 20:46


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 2 May 2012, 20:56
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




QUOTE(klaus @ 2 May 2012, 20:34)
da'adevaru e ca asa e.
In 2 ani cu 3 miliarde deficit pe an, deci 6 miliarde la pensii.
La salarii nu s-a dus nimic ca erau bugetate dupa care si taiate.
Deci ai dreptate, 40 miliarde s-au dus in pensii si salarii. 6 Miliarde in pensii, 0 in salarii si restul ... la clientela. o bagatela, doar vreo 34 de miliarde
Extension: deci am avut dreptate, nici macar "realizarile" fabulosilor ministri ai PDL (ma rog, ca parere personala tatal lor a fost abramburica de la PSD, de la ea au inceput cretinismele, da astia le-au cizelat) nu sunt de fapt realizari ci niste AMATORISME pline de gherle.
*



De unde ai scos 40 miliarde?
Eu am gasit doar un articol din Ianuarie 2011 unde era vorba de 11 miliarde incasate.
Din care, din cate tin minte, o parte a intrat in rezerva BNR.

http://www.ziare.com/economie/fmi/fmi-a-ap...romania-1067198

LE; Am corectat, era Ianuarie 2011 si 11 MLD.

This post has been edited by testike: 2 May 2012, 20:58


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 May 2012, 21:05
Post #204


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da, adevaru e ca din 2009 datoria a crescut de la 73 la 98 miliarde, adica 25 miliarde. http://www.zf.ro/zf-utile/datoria-externa-...rsa-bnr-8158200.
Pupi-n-basistii zic ca toti la pensii si salarii. Doar ca 19 miliarde nu se justifica deloc la pensii si salrii...
Toti astia de critica guvernul PSD uita ca in 2004 ei au lasat o datorie de 21.4 miliarde, exceptionalii guvernanti PDL si asociatii lor au dus datoria la 100 miliarde.
Si ca sa intregim informatia, Nastase a lasat 900.00 de bugetari, si ce sa vezi, basescu s-a trezit cu 1,3 milioane (+50%!!!!) prin 2009. Da, evident, din cauza opozitiei, ca ea a angajat de a behait in aia 5 ani.
D-aia a fost nevoit sa taie salariile, ca opozitia le-a lasat o grea mostenire. 21 miliarde datorii si 900 mii bugetari, iar guvernele basesciene au gestionat exceptional guvernarea si au ajuns pana in 2009 la 73 miliarde datorii si 1,3 miliaone angajati.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 2 May 2012, 21:08
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Apropos de dictatorul Basescu, isi mai aduce cineva aminte de Armagedon 2?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Armagedon

Scandalul politic a luat amploarea în momentul în care Armagedon II, raportul care îl avea ca subiect pe fostul premier al României, Adrian Năstase, a ajuns în atenția publică. În raport erau enumerate date despre averea considerabilă a fostului premier, date regăsite și în unele ziare ale timpului, precum și informații despre anturajul acestuia, considerat de autorii raportului dubios.

Persoanele găsite vinovate pentru aceste rapoarte au fost Mugur Ciuvică, fostul consilier prezidențial al președintelui Românei în perioada 1996-2000, Emil Constantinescu și Ovidiu Iane, proprietarul unei firme de software. Ambii au fost acuzați, în temeiul articolului 168/1 Cod Penal, de răspândirea de știri, date și informații false, care au tangență cu siguranța statului. Pedeapsa prevăzută în lege pentru o astfel de faptă era închisoare de la 1 la 5 ani.

Scandalul a atins cote maxime în data de 18 ianuarie 2002, când Mugur Ciuvică a fost ridicat în jurul orei 18.30, de pe stradă de trei polițiști, fără mandat și a fost dus la sediul Parchetului general. Acolo a fost interogat până la miezul nopții de către procurorii parchetului, după care a fost pus în libertate cu interdicția de a părăsi Bucureștiul.

În perioada următoare, a fost emis un mandat de arestare de 5 zile pe numele lui Ovidiu Iane, acesta fiind reținut în baza acuzație de transmitere pe Internet a raportului Armagedon II. Ulterior acestei acuzații au găsite și unele nereguli la firma sa de calculatoare.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 2 May 2012, 21:12
Post #206


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Cum drec mă, să te cheme Nuțu Urdă în buletin? mellow.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 2 May 2012, 21:12
Post #207


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




chiar ma intrebam cum arata briefingurile de zilele astea smile.gif

auzi, da' pe ciuvica l-a intrebat careva? ca mi se pare ca i-au dat drumul intre timp, parca sa zic ca l-am vazut la televizor.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 May 2012, 21:12
Post #208


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pai armaghedon ala a fost pisu de bebe fata de manarelile lui basescu, baietii din energie si aluminiu.
Astept cu interes cand or supura informatiile cu stolojan, stoica, udrea, si alti tovarasi legati de hidro si termocentrale.
O sa fie spectaculos, daca nu s-or impaca baietii intre timp.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 2 May 2012, 21:18
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




QUOTE(klaus @ 2 May 2012, 21:05)
Da, adevaru e ca din 2009 datoria a crescut de la 73 la 98 miliarde, adica 25 miliarde. http://www.zf.ro/zf-utile/datoria-externa-...rsa-bnr-8158200.
Pupi-n-basistii zic ca toti la pensii si salarii. Doar ca 19 miliarde nu se justifica deloc la pensii si salrii...
Toti astia de critica guvernul PSD uita ca in 2004 ei au lasat o datorie de 21.4 miliarde, exceptionalii guvernanti PDL si asociatii lor au dus datoria la 100 miliarde.
Si ca sa intregim informatia, Nastase a lasat 900.00 de bugetari, si ce sa vezi, basescu s-a trezit cu 1,3 milioane (+50%!!!!) prin 2009. Da, evident, din cauza opozitiei, ca ea a angajat de a behait in aia 5 ani.
D-aia a fost nevoit sa taie salariile, ca opozitia le-a lasat o grea mostenire. 21 miliarde datorii si 900 mii bugetari, iar guvernele basesciene au gestionat exceptional guvernarea si au ajuns pana in 2009 la 73 miliarde datorii si 1,3 miliaone angajati.
*




Din pacate datele acelea nu cred ca sunt prea relevante, ar fi 25 MLD dar apar si datoriile companiilor private si a bancilor : "Evolutia datoriei externe a Romaniei (a statului, garantata de stat, a companiilor private si a bancilor)"




<span class='edit'>2 May 2012, 21:25:</span>
QUOTE(klaus @ 2 May 2012, 21:12)
pai armaghedon ala a fost pisu de bebe fata de manarelile lui basescu, baietii din energie si aluminiu.
Astept cu interes cand or supura informatiile cu stolojan, stoica, udrea, si alti tovarasi legati de hidro si termocentrale.
O sa fie spectaculos, daca nu s-or impaca baietii intre timp.
*



Pai da, au arestat un om pentru ca a raspandit informatii false pe internet, nici nu trebuie mandat pentru asa ceva.
Fix-pix.

Te rog sa-mi dai si mie niste (4-5 macar, repede din memorie) exemple de devalizari masive de pe vremea PDL.
Nu vorbesc la misto, chiar vreau sa aflu.

De pe vremea guvernului Nastase mai tin minte, chiar daca a trecut ceva timp.
Numai din Bancorex si Dacia Felix (parca a fost si banca religiilor) au fost pierderi de cateva miliarde de $.
Mai citeam si eu Catavencu inainte sa il cumpere Vantu, si in fiecare saptamana aparea cate o teapa. De exemplu reparatiile la Portile de Fier din cate tin minte au costat cat 2 hidrocentrale noi, montate in aceeasi perioada in China si Canada (parca), de putere mai mare. Au fost vreo 200 mil EUR din cate tin minte, si la cateva zile dupa inaugurare centrala a trebuit oprita pentru ca nu a fost reparata bine.
Ar mai fi: Petrom vandut cu resurse cu tot la 600 mil, rafinaria lui Patriciu luata cu zeci de mil. si vanduta cu miliarde, cu datorii cu tot, contractul de la Bechtel. Fregatele alea vandute ca fier vechi si luate cu vreo 100 mil EUR...

LE: Din pacate manarelile cu energia s-a facut tot timpul.
Si e clar ca toti politicienii, din toate partidele fura.
Din astia trebuie sa incercam sa-i alegem pe cei mai putin rai, care fura mai putin, sau incearca sa mai faca ceva pe langa asta..

This post has been edited by testike: 2 May 2012, 21:35


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 2 May 2012, 21:26
Post #210


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/pa...ance_scoreboard

pe astia ii crezi? chit ca nu stiu ce-ti afiseaza, am aplicat niste filtre dinamice.

insa: general government gross debt a crescut de pe la 15% din GDP in 2005 la 33% in 2011, in conditiile in care GDP a crescut seminificativ - cu toata criza, ne aflam pe la nivelul lui 2007.

e vorba de datorii suverane, nu o mai da dupa tufis.

iti bag imediat si cifre absolute.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
634 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 20:07
Forum Renault