DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cenad-Hamburg, cat mai multe informatii , va rog!

Funny
post 14 Sep 2006, 10:48
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Urmeaza sa efectuez o deplasare pe traseul de mai sus si v-as ruga , pe cei care ati facut acest traseu , sa ma ajutati cu informatii cat mai pertinente cu privire la:
-trasee optime,(altele decat cele de pe viamichelin)
-contract de comodat , costuri si valabilitate,(masina nu este a mea iar proprietarul nu ma va insoti)
-costul si tarile in care sunt obligatorii taxele de drum,
-asigurari de sanatate,
-altele.

Mentionez ca deplasarea este in interes de serviciu iar masina o voi folosi doar pentru a ajunge si a ma intoarce din D.
Tocmai de aceea,va rog sa-mi indicati ce vignette sa cumpar pentru tranzit si ce pret au acestea! (la unguri am avut in vara surpriza sa-mi ceara pe cea de 2540Ft nu mai putin de 14 Euro cand in realitate ea costa doar 9)
De asemenea , pentru faptul ca ma voi intoarce de abia la sfarsitul anului , as vrea sa stiu daca pot mentiona pe cartea verde o perioada de 15 zile(7+8) cu intrerupere pe perioada de neutilizare a autoturismului in Germania.(acelasi lucru si pentru asigurarile de sanatate)
Va multumesc anticipat pentru ajutor si totodata ii rog pe moderatori sa stearga acest post imediat ce voi primi informatiile dorite!


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Sep 2006, 07:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Trasee optime: mie cel mai optim mi s-a parut ViaMichelin. Am constatat anul trecut ca ce scriu ei acolo, intr-adevar aia gasesti (taxe, lucrari la drumuri, restrictii si altele).
Daca tu nu esti priprietarul masinii, atunci iti trebuie procura autentificata la notariat daca proprietarul este persoana fizica sau imputerncire de la firma din care sa rezulte ca firma este de acord ca tu sa iesi cu masina din tara. Daca masina este luata in leasing iti trebuie imputernicire de la banca/firma de leasing.
Despre contractul de comodat nu inteleg la ce te referi.
Taxele de drum sunt obligatorii in Ungaria si Austria, in Germania autostrada este gratis. Ca sa nu te mai parleasca ungurii cu costul vinietei, eu iti recomand sa ti-o iei imediat cum intrii in Ungaria, adica inainte de Mako este un Shell (pe stanga cum mergi tu inspre Szeged). Acolo casierii vorbesc romaneste si te intelegi cu ei. Cel putin asa era anul trecut cand am fost eu.
Pentru intreruperea asigurarii va trebui sa vorbesti cu cei de la asigurari. Tu vrei sa o intrerupi si pe cea de sanatate? Ai acolo alta asigurare?
O sugestia: In Belgia si Olanda autostrazile sunt gratis, poate te duci si pe acolo. Daca mai gasesti sa iei inca 3 insi cu tine, atunci totul devine foarte ieftin.
Drum bun


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 15 Sep 2006, 08:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Multumesc pentru informatii!
Contractul de comodat cred ca este acelasi lucru cu procura despre care vorbeai iar traseul nu va trece prin Austria ci va fi Ungaria-Slovacia-Cehia-Germania.
Asigurarea de sanatate va fi platita pentru intreaga perioada de sedere in Germania insa as fi vrut sa fractionez perioada pentru cartea verde , pentru a nu fi nevoit sa platesc cca.200$ in loc de 60$ cat costa pentru 15 zile.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 15 Sep 2006, 09:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




De la unguri iei matrica cu 1520 Ft. Daca nu ai forinti o sa iti ceara 7 euro ceea ce este prea mult. Smecheria se mentine la granita cu Austria cand ungurii iti vand cu 10 euro o vignetta ptr Austria, pe care o poti cumpara de la prima benzinarie cu 7,60 euro.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 15 Sep 2006, 17:25
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Cumpara si tu citeva mii de forinti inainte sa pleci din tara si foloseste-i pentru vignete (la dus si intors), de rest iti poti cumpara suc/apa/bere f. alcool, snacksuri, poti pune citiva litri de benzina. asa scapi de cursurile proaste pe care ti le ofera daca platesti in euro.

Ar fi bine daca ai gasi sa cumperi din tara si coroane slovace, respectiv cehesti, pentru ca cursurile de schimb de la granita sunt f. proaste - la cehi, de exemplu, am primit pe 10 euro exact banii necesari pt. vigneta, care daca transformi la cursul oficial costa 7 euro.

O alta solutie ar fi sa gasesti un bancomat la granita si sa retragi banii necesari de pe card (intr-o tranzactie scoti si pentru dus, si pentru intors si pentru o eventuala gustare pe drum si, daca vrei, si pentru benzina - pune benzina in Slovacia si in cehia, nu in Ungaria sau Germania!).

Oricum, iti trebuie vignete in H, SK, CZ, cea slovaca parca costa cea mai putin (4 euro or something).

Vignetele le cumperi fie de la granita, fie de la benzinarii. Oricum, trebuie sa le ai inainte sa intri pe autostrada (drumuri marcate cu M). Lipeste vigneta in parbriz si pastreaza cu sfintenie partea cealalata si chitanta pentru un eventual control.


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 15 Sep 2006, 17:39
Post #6


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




cum treci granita dintre Ungaria si Slovacia este o ghereta unde poti sa-ti iei vignette (atit pt. Slovacia cit si pt. Cehia) poti sa platesti cu coroane, euro sau HUF. Din pacate nu mai retin cit am dat pe ele.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 15 Sep 2006, 17:54
Post #7


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Eu iti recomand sa nu te avanti prin Cehia , ci sa mergi Ungaria, Austria(Wien) , Germania si sa o tii pe Autobahn spre Fulda -Wurtzburg.Este cel mai mai bun traseu lipsit de anumit gen de probleme ( asta ca sa nu zic ca e lipsit de probleme)Eu merg de vreo 11 ani pe traseul asta chiar la vreo 70 km de Hamburg adica la Bremervoerde si totul a fost ok..Drum bun! smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 18 Sep 2006, 21:49
Post #8


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




revin cu taxele de autostrada:

Ungaria:
4 zile: 1.520 HUF (intre 01.05.2006-30.09.2006), 1.170 HUF in rest
7 zile: 2.500 HUF
1 luna: 4.200 HUF
1 an: 37.000 HUF

Slovacia
7 zile: 150 SKK
1 luna: 300 SKK
1 an: 1.100 SKK

Cehia
15 zile: 200 CZK
2 luni: 300 CZK
1 an: 900 CZK


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 19 Sep 2006, 08:07
Post #9


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




hamburgu e tare fain mai ales saint pauli;)
si sunt si destui romani in afara de turci si alti araboi si negri:)
\fa si o plimbarica pe elba merita:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 22:08
Forum Renault