DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum Instant, De ce este util sau de ce nu e util

Credeti ca e util consumul instant?
 
Foarte Util [ 115 ] ** [48.12%]
Util [ 83 ] ** [34.73%]
Indiferent [ 24 ] ** [10.04%]
Nu e Util [ 17 ] ** [7.11%]
Nu as vrea asa ceva niciodata! [ 0 ] ** [0.00%]
Total Votes: 239
Guests cannot vote 
roland
post 9 Jan 2007, 15:09
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




CI mi-a fost util pentru a-mi schimba putin stilul de a cobora o panta lina... Decat sa cobori in a IV-a cu o turatie sub 1500, cand consumul instantaneu e de vreo 2.5, parca, mai bine cobori cu a III-a la o turatie de 2500 si consumul instantaneu e 0.0. Asta pentru ca in frana de motor consumul e 0, dar sub 1500 rpm se reia alimentarea cu benzina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 9 Jan 2007, 17:55
Post #32


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




QUOTE(tuneam @ 9 Jan 2007, 03:52)
Au scos CI(si bine au facut) pentu a nu distrage atentia soferului de la condus. ..... Consumul mediu, e altceva, dar CI e fff periculos. Cunosc 2 colegi care au lovit masinile(au intrat in ala din fata) pt ca se holbau la CI.
*



Cel mai subred argument ce l-am auzit in ultima vreme.... Periculosi sunt colegii tai (numai cei doi, evident) nu CI-ul din bord. Pai la astia daca le suna mobilul se intorc acasa, se schimba in capot si numai dup-aia raspund ca altfel dau in ala din fata radmasa.gif

Ridicol, ce mai , sa faci accident pentru ca te uitai la bord si sa dai vina pe producatorul masinii...

This post has been edited by bh07xyk: 9 Jan 2007, 17:57


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voicamic
post 25 Jan 2007, 11:10
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 28 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(bh07xyk @ 9 Jan 2007, 17:55)
Cel mai subred argument ce l-am auzit in ultima vreme.... Periculosi sunt colegii tai (numai cei doi, evident) nu CI-ul din bord. Pai la astia daca le suna mobilul se intorc acasa, se schimba in capot si numai dup-aia raspund ca altfel dau in ala din fata  radmasa.gif

Ridicol, ce mai , sa faci accident pentru ca te uitai la bord si sa dai vina pe producatorul masinii...
*



Subscriu la colegu', e util sa tragi cu ochiu' din cand in cand la indicatiile bordului (turatie motor, viteza, consum, etc.), dar asta nu inseamna sa nu fii cu ochii in primul rand la drum si la partenerii de trafic.
Oricum, eliminarea afisarii consumului instantaneu la CB e pentru mine o noua dezamagire. Prima a fost cand am constatat la primul Logan (ian. 2005) ca CI nu este afisat decat la peste 30km/h.
In ceea ce ma priveste, citirea CI mi-a fost utila in primele luni de condus Loganul, ca sa-mi reglez "tirul" la pedala de acceleratie si treptele de viteza optime.
Motivatia Dacia ca s-au confruntat cu reclamatii nejustificate privind consumul masinii e puerila, ceilalti fabricanti de masini cu CB de ce nu s-au sinchisit de treaba asta?
Mai bine s-ar ocupa de optimizat functionarea CB, care la mine cel putin se reseta singur dupa bunul lui plac, fara nici o regula. Acu' se reseteaza la altul, ca am vandut-o si astept ca vrabia malaiu' la coada la MCV!


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.5 dCI 68 CP 2007 - B-**-***
Fugi D'acia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 25 Jan 2007, 13:13
Post #34


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




AHA! Deci resetarile necontrolate sunt adevaratul motiv pentru care a fost scos... Si mai sunt oameni care zic ca "bine au facut"....


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voicamic
post 25 Jan 2007, 14:20
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 28 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(bh07xyk @ 25 Jan 2007, 13:13)
AHA! Deci resetarile necontrolate sunt adevaratul motiv pentru care a fost scos... Si mai sunt oameni care zic ca "bine au facut"....
*



Stai usor, ca nu cred ca are legatura... Daca era pe-asa scoteau intregul computer de bord!
Mai explicit, la mine se reseta fara logica intregul computer de bord, adica reveneau la 0 indicatiile de consum total carburant, consum mediu/100km, distanta parcursa, autonomia estimata pana la urmatoarea alimentare si viteza medie realizata de la ultima resetare (sper ca n-am uitat nici una).

Daca mi-aduc bine aminte, in manualul masinii scrie ceva de genul "computerul de bord se reseteaza automat la saturarea cu date a memoriei interne"

De ce se intampla fenomenul uneori la 40-50 km parcursi si alteori la peste 1000, n-am inteles niciodata.


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.5 dCI 68 CP 2007 - B-**-***
Fugi D'acia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinator
post 4 Feb 2007, 22:44
Post #36


Toriphile (EWF)


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 June 06




Consumul instant, oricat de util sau inutil ar fi, oricate dispute ar declansa si pasiuni ar starni, a devenit fructul oprit. Lumea o sa-l vrea inapoi indiferent cat de superfluu s-ar dovedi in cele din urma. Au facut cei de la Dacia corelatii intre prezenta consumului instant si scaderea vanzarilor, au realizat studii psihologice asupra impactului aflarii acestui consum si reactia cumparatorului mediu de Logan? De ce nu scot si indicatorul benzinei din rezervor si pun in schimb o canistra in portbagaj?


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6, 16 V, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 14 Mar 2007, 00:54
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




eu am votat ca este foarte util......

cel putin cu el iti poti "educa" stilul de condus....

am patit odata de ramasesem cu putini bani si trebuia sa ajung undeva... stiam ca la destinatie daca ajung nu e nici o problema... motorina aveam cam putina.... si cu ajutorul acestui indicator pe DN am reusit sa scot 3.4l/% pe computer ... motor 2l - 136cp ... si am ajuns la destinatie si mai aveam motorina pentru 11km biggrin.gif... am fost cam tembel dar am ajuns cu bine biggrin.gif

dar cred ca in principal iti poate "educa" stilul de conducere....

LE: cand am comandat dacia asta ..... ala de la dacia mi-a zis cum ca au fost oameni care au vociferat.... cum dle uite cat imi consuma mie masina in acceleratie... si probabil oamenii aia considerau ca masina consuma xx,yy l/% orice ai face la masina biggrin.gif

This post has been edited by NoDacia: 14 Mar 2007, 00:55


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 22:57
Forum Renault