DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Chiulasa, informatii generale

boditza
post 15 Oct 2010, 09:45
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




Sfat pentru cei ce schimba garnitura de chiulasa: faceti aerisirea instalatiei de racire exact ca la carte fara a sari vreun pas. fac pariu ca 70% din garniturile arse se datoreaza aerisirii defectuoase asa ca aveti grija. clipocitul acela de apa care se aude in masina nu este normal. ori este radatorul de caldura spart si atunci trebuie schimbat ca va baga mereu aer in instalatie ori nu este aerisita instalatia si motorul isi face racirea cu bule de aer care au obiceiul de a ramane pe loc ssi de a nu circula la supernova.

eu am ars garnitura ca am schimbat radiatorul si nu am facut aerisirea ca la carte. pe forum citeam ca este normal clipocitul de apa din masina si am lasat-o asa. in 2 luni s-a dus garnitura si a tinut atat ca era decembrie asa ca aveti grija cu aerisirea. a fost 65ron garnitura goetze, 80ron fata dreapta la chiulasa si 60ron mana de lucru a mecanicului

This post has been edited by boditza: 15 Oct 2010, 09:47


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bluemihai2000
post 7 Dec 2010, 16:27
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 December 10




QUOTE(boditza @ 15 Oct 2010, 10:45)
a fost 65ron garnitura goetze, 80ron fata dreapta la chiulasa si 60ron mana de lucru a mecanicului
*



unde ai facut lucrarea asta?
ms.


--------------------
Dacia 1310 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tita
post 27 Dec 2010, 23:55
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 12 June 10




QUOTE(boditza @ 15 Oct 2010, 09:45)
Sfat pentru cei ce schimba garnitura de chiulasa: faceti aerisirea instalatiei de racire exact ca la carte fara a sari vreun pas. fac pariu ca 70% din garniturile arse se datoreaza aerisirii defectuoase asa ca aveti grija. clipocitul acela de apa care se aude in masina nu este normal. ori este radatorul de caldura spart si atunci trebuie schimbat ca va baga mereu aer in instalatie ori nu este aerisita instalatia si motorul isi face racirea cu bule de aer care au obiceiul de a ramane pe loc ssi de a nu circula la supernova.

eu am ars garnitura ca am schimbat radiatorul si nu am facut aerisirea ca la carte. pe forum citeam ca este normal clipocitul de apa din masina si am lasat-o asa. in 2 luni s-a dus garnitura si a tinut atat ca era decembrie asa ca aveti grija cu aerisirea. a fost 65ron garnitura goetze, 80ron fata dreapta la chiulasa si 60ron mana de lucru a mecanicului
*



Cand se aude clipocitul de apa in masina?si cat timp?mereu?
eu auzisem ca ase aeriseste singura instalatia de racire?
daca nu e adevarat cum se aeriseste? mersi


--------------------
dacia 1300 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 29 Dec 2010, 15:13
Post #34


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




la mine se aude acvariu in masina de 2 ani jumate..si 30 mii de km. am schimbat antigelul..am aerisit..mai pierde un pic..completez cate 1-2 grame odata la cateva luni 3-4 luni. am si radiatorul un pic fisurat.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tita
post 29 Dec 2010, 23:03
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 12 June 10




QUOTE(turturel @ 29 Dec 2010, 15:13)
la mine se aude acvariu in masina de 2 ani jumate..si 30 mii de km. am schimbat antigelul..am aerisit..mai pierde un pic..completez cate 1-2 grame odata la cateva luni 3-4 luni. am si radiatorul un pic fisurat.
*




CUm se aeriseste...ca sunt nedumerit
Merci


--------------------
dacia 1300 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 3 Jan 2011, 15:00
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




QUOTE(bluemihai2000 @ 7 Dec 2010, 16:27)
unde ai facut lucrarea asta?
ms.
*


la un garaj privat al unui prieten smile.gif



am atasat instructiuni de purjare a instalatiei

Attached File(s)
Attached File  Doc1.doc ( 181k ) Number of downloads: 202


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naashu
post 9 May 2011, 12:17
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 21 July 08
From: Bucuresti




Stie careva vreun mecanic in Bucuresti care m-ar putea ajuta si pe mine cu motorul la o supernova(Schimbat distributie, supape...si chiulasa...daca este nevoie...)?


--------------------
DSN Clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:21
Forum Renault