DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce se strica la caseta de directie

dymmy
post 14 Apr 2011, 07:18
Post #31


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(AdrianSavu @ 27 Oct 2009, 22:50)
Bielete - 80 lei
Capetele de bara - 50 lei
*



Salut !
Deoarece nu am gasit un topic exact....vin si eu aici cu o intrebare... sad.gif
Am bielete de directie complete,cumparate anul trecut....capetele de bara sunt duse deoarece la acea perioada nu cunosteam importanta pieselor de origine !!!
CAPETELE DE BARA DE ORGININE se potrivesc pe bieletele care le ama cum montate(bieletele nu sunt de origine)....intreb deoarece capetele sunt duse si trebuiesc schimbate neaparat!
cat mai ajung cele doua acum? bielete complete si capete de bara separat...DE ORIGINE!....comparativ!
CE RECOMANDATI! km facuti cu piesele astea?aproximativ 11 mii!
Multumesc


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 14 Apr 2011, 09:39
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




la mine la slz s-au potrivit. ma gandesc ca la super nova ar fi cam acelasi lucru.


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 17 Apr 2011, 19:45
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Nu stiu cum este caseta de SRN, dar la SLZ gresarea se face prin partea stanga a casetei. Se scoate dopul acela cu un imbus de 10 si se baga vaselina, nu prostii gen ulei sau ulei amestecat cu vaselina. Eventual se numara cate ture se desface acel dop. Eu am intins putin si acel arc din interior. Cand se face aceasta operatiune rotile sa fie drepte si nu se misca sub nici o forma de volan.
Legat de mersul greoi si sacadat al volanului, mai mult ca sigur este din cauza flanselor si rulmentilor din capul amortizoarelor, nicidecum din cauza casetei. Rulmentii respectivi sunt gripati si trebuiesc schimbati.

This post has been edited by cristio_79: 17 Apr 2011, 20:44


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 17 Apr 2011, 20:56
Post #34


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




cristio_79 tu stii ca sub nici o forma nu se umbla la acel,,dop,, de acolo se regleaza caseta de directie,un amic deal meu a mai strans 3mm ,,dopu,,ala si in pasaj la unirea sa urcat pe perete cu masina ca nu a mai vrut caseta sa vireze la 90 km/h,pe caseta este o gaura mica astupata cu un dop de cauciuc,pe acolo se baga vaselina,defapt gaura aia este pentru alinierea casetei pe drept


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 17 Apr 2011, 21:33
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




La acel dop se umbla bine-merci. Nu se intampla absolut nimic. Trebuie doar sa numeri cate ture desfaci. Sau sa citesti manualul de reparatii. Daca strangi in dusmanie pana la capat e normal sa ramana blocat. In carte scrie clar ca se face proba de drum, se iau virajele si volanul trebuie sa revina singur la punctul de mijloc. Aceasta proba se poate face la o viteza foarte mica, in curtea unui service, de exemplu. Daca pe prietenul tau nu l-a dus capul sa faca acest lucru, a strans la maxim si dupa aceea i-a dat in goarna pe drumul public, sa-i fie de bine. Bine ca nu a nenorocit si pe altcineva.
Casetele de 13XX sunt aproape identice, diferenta este ca la ele nu exista acel dop filetat, au o placuta metalica prinsa cu doua suruburi de 7, neexistand posibilitatea reglarii. Aceasta se face prin schimbarea arcului si impingatorului, eventual se mai baga o cala subtire. Acest lucru se face si la casetele de SLZ, doar ca ai posibilitatea sa mai strangi putin.

This post has been edited by cristio_79: 17 Apr 2011, 21:37


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor.vajoi
post 18 Apr 2011, 12:34
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 13 January 10
From: Brasov




QUOTE(Maskatu @ 27 Oct 2009, 21:27)
Revin cu vechea problema. Isi revenise directia acum cateva saptamani, mergea ca "unsa" fara intreruperi in viraj sau mers in trepte, si de cateva zile a inceput iar sa faca figuri. Volanul merge in trepte. Din ce am inteles ar fii bieletele de directie, capetele de bara sau caseta de directie... o sa incerc sa gresez caseta prin acel orificiu si sper sa isi revina in totalitate, daca nu cam cat ar costa caseta, bieletele si capetele?
*



Cum ai rezolvat problema ? Ceva asemanator am si eu, doar ca pe loc cand invart, si pocneste ceva in caseta pe langa faptul ca merge cum ai descris tu.


--------------------
Skoda Fabia Combi 2002 / Elegance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor.vajoi
post 21 Apr 2011, 13:44
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 13 January 10
From: Brasov




QUOTE(victor.vajoi @ 18 Apr 2011, 12:34)
Cum ai rezolvat problema ?  Ceva asemanator am si eu, doar ca pe loc cand invart, si pocneste ceva in caseta pe langa faptul ca merge cum ai descris tu.
*



up.gif

This post has been edited by victor.vajoi: 21 Apr 2011, 13:47


--------------------
Skoda Fabia Combi 2002 / Elegance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:26
Forum Renault