DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicAdd Video ReplayStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident LIVE pe DN7, filmat de radar

vis-a-vis
post 28 Sep 2007, 13:06
Post #31


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




up.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Sep 2007, 14:33
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(driverx @ 28 Sep 2007, 14:03)
Cand is goale cred ca is niste bombe pe roti.

La 50Km/h in localitate? huh.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunt
post 28 Sep 2007, 14:36
Post #33


Membru lenes


Group: Members
Posts: 484
Joined: 9 December 05




Mie mi se pare ca a aparut o nou categorie de soferi periculosi, dupa taximetristi, papucari si distribuitorii cu matizuri - soferii de duba... O mare parte din ei sunt amarati de pe la tara care pun si ei mana pe un permis de profesionist si, o data vazuti la volan sunt stapanii soselelor. Trebuie avuta mare grija cand ii intalniti in trafic, de obicei merg cu viteza foarte mare(in special in localitate) si, probabil si cu ceva manele la bord.
Sa-i dea Dumnezeu sanatate aluia si mai multa minte...

This post has been edited by Kunt: 28 Sep 2007, 14:37


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 MPI, 2005 - 50 VDU
"Oamenii sunt persoane umane" - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Sep 2007, 14:53
Post #34


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(madhorsefuzzy @ 28 Sep 2007, 15:33)
La 50Km/h in localitate? huh.gif
*



Da. Suspensia e prea tare pentru greutatea pe care o are duba cand e goala. Efectiv t(z)opaie pe drum. Inchipuieti ca eu am intrat cu loganu sub o chestie dinasta cu botul in partea stanga spate, i-am ridicat curu de roata stanga spate nu mai avea contact cu drumu, l-am tarat vreun metru doar cu roata spate dreapta pe sosea dupa care s-a desprins si asta de pe drum, curu dubei si-a continuat traiectoria in aer scotandu-l de pe drum iar eu mai aveam inca viteza (in jur de 3-4 la ora) deviat spre dreapta. Si toate astea in conditiile in care loganu avea in jur de 50 la ora la impact....

De ce am facut crash testu asta? Pentru ca eram intr-o depasire legala iar un idiot ca asta din film s-a lipit in frana, a tras brusc stanga sa iasa pe o straduta...toate astea fix in fata mea.

Nu stiu ce performante are Iveco Daily asta, dar e cert ca rata idiotilor la volanul acestora este IMENS din punctul meu de vedere....

This post has been edited by driverx: 28 Sep 2007, 14:55


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Sep 2007, 15:06
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




bine c ai scapat cu nervii intregi.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 28 Sep 2007, 15:08
Post #36


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Crezi? nedumerire.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Sep 2007, 15:09
Post #37


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Asta sa o crezi tu. Accidentul in sine nu a fost prea grav, dar contextul e unu naspa. Unul foarte comun cu care noi ca soferi ne intalnim des. Depasirile. Sau in oras simpla rulare pe banda a doua cu viteza o idee mai mare decat cel de pe banda 1. Si sa vezi ce naspa se manifesta "stresul post-traumatic" (ca sa vorbesc pompos) in cazurile astea.

Sa o vezi pe pretena-mea cum se lipeste de scaun si de manerul usii de fiecare data. Fix la fel cand venea duba in botul nostru.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 28 Sep 2007, 15:18
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Din ce vad in linkuri tipu' a avut bulan maxim.
1.In linku' catre antena scria sub imagini ca soferu a scapat cu viata si fara rani grave
2.A "ratat" masina de pe contrasens. Bine, aici norocu' a fost impartit.
3.TIRu' care pare ca mergea decent si nu l-a luat in plin dupa accident.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 28 Sep 2007, 15:58
Post #39


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(Supapa_jR @ 28 Sep 2007, 14:11)
cred ca soferul era un incepator cu fumuri in cap si asculta manele la maxim smile.gif)
*




QUOTE(Kunt @ 28 Sep 2007, 16:06)
Trebuie avuta mare grija cand ii intalniti in trafic, de obicei merg cu viteza foarte mare(in special in localitate) si, probabil si cu ceva manele la bord.
*


Asta cu manelele e trasa de par in acest context, de ce nu spuneti ca incalzirea globala e generata de manele, ar fi mai fair.

On-Topic...urat accident, l-am vazut la stiri la ProTv. Se poate observa pe langa alte aspecte negative, rolul negativ al Pulitiei care sta la panda cu radarul si vrea cel putin la modul declarativ sa micsoreze rata accidentelor. sad.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 28 Sep 2007, 16:08
Post #40


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Ca sa fiu corect trebuie sa recunosc ca nu respect 100% regulamentul atunci cand sunt in trafic. Marea majoritate ale regulilor pe care le incalc sunt de genul celor care nu pun in pericol siguranta participantilor la trafic. Una din neregulile constante ale mele: numai in oras (in Bucuresti) nu port niciodata centura de siguranta. Am luat pe motivul asta maxim 2 amenzi pe motivul asta din 2003 pana acum. In afara localitatii o port mereu pentru ca rulez cu viteze mari.
Foarte multi incalca reguli de circulatie mai mult sau mai putin grave pentru siguranta participantilor la trafic. Multi recunosc asta. Problema grava este atunci cand unii nici nu isi dau seama ca incalca regulile.

This post has been edited by ionutctn: 28 Sep 2007, 16:09


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 28 Sep 2007, 16:35
Post #41


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Io nu inteleg care e problema cu panda politiei?Omu ala ca sofer daca il durea undeva ca ar fi localitate macar de politistii pandari ar fi trebuit sa se teama si tot nu mai ajungea aici.

Sa-mi spuna cineva unde ar fi normal sa stea politia cu radarul?Ce vi se pare asa inacceptabil?Cum ar trebui sa stea ca sa nu se numeasca la panda?

Problema noastra e mereu politia.Multi critica pentru ca iau spaga, dar de fapt ei o "promoveaza", iar in primul rand daca ar respecta regulile nu ar mai fi nevoiti sa aibe vreo treaba cu politia.

Este un promo la tv despre o emisiune cu un jurnalist din puscarie.Si omu in promo e intrigat de politicieni.Cand de fapt el e talhar.Asa e romania, omori un om si apoi esti revoltat de faptul ca sunt catusile reci.
Mereu cand incalcam o regula vina e a celui care e pus sa asigure respectarea lor.

Bubele lor mari si late sunt altele nu faptul ca stau la panda.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunt
post 28 Sep 2007, 17:07
Post #42


Membru lenes


Group: Members
Posts: 484
Joined: 9 December 05




QUOTE(big2003 @ 28 Sep 2007, 16:58)
Asta cu manelele e trasa de par in acest context, de ce nu spuneti ca incalzirea globala e generata de manele, ar fi mai fair.
*



OK, manelele contribuie la incalzirea globala. smile.gif Glumesc, nu asta vroiam sa se inteleaga, ca manelele sunt vinovate, insa se asculta in draci prin dube / microbuze de astea.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 MPI, 2005 - 50 VDU
"Oamenii sunt persoane umane" - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackout
post 28 Sep 2007, 20:43
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 15 October 05




soferul s-a lovit la cap, e in coma , la un spital in timisoara
masina e a unei firme de curierat rapid,
poate prea rapid....


--------------------
... ... ... - BN-##-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 28 Sep 2007, 22:52
Post #44


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Stiti care e problema? Iesiti un pic prin afara (voi cei care ati spus ca politia trebuie sa stea la panda), vedeti cum se merge si dup-aceea sa ne spuneti daca este normal ce se-ntampla la noi in tara! In afara nu vezi politie la panda cu radarul, nu vezi limitari idioate la 20-30 km/h si mergi normal. In austria am mers si cu 70-80-90 km/h PRIN LOCALITATE(!!!) in conditii perfect legale si asta pentru ca au avut destul creier autoritatile sa puna limitari decente... La noi, pentru un c@c@t de sat te reduce la 40-50km/h si e si intins al dreac' de zici ca-i mai mare ca Bucurestiu'... Si nu am vazut nici accidente nici nimic... Se pare ca la ei viteza nu omoara, ci mai degraba e benefica, ajungi la timp iar tu ca sofer nu-ti faci atatia nervi si frustrari. Insa, daca vezi un romanas p-acolo, il vezi tot calare pe volan si cu o fata constipata si speriat tot de mai c-ar vrea sa-si pregateasca singur coliva.

Iar daca voua vi se pare ca astfel de metode sunt de prevenire, atunci care sunt cele agresive?!
In sfarsit s-a ajuns si la asta: datorita politiei se intampla accidente! Chiar daca nu ar avea viteza, reflexul soferului va fi intotdeauna sa incetineasca atunci cand vede masina de politie in fata, asa ca nu-l puteti invinovati decat ca nu purta centura si ca s-a aflat pe sectorul ala de drum cand ploua, poate...

Invatati-va ca timpul nu este nelimitat si ca, atunci cand mai ai niste sute bune de km de parcurs, este al naibii de important sa-i faci cat mai repede, nu ca la noi, unde un kkt de 500km ii faci in 12 ore!!!
Un drum de 500km se face normal in 4-5-6 ore, nu in 12!!!

Aveti oare idee ca soferii de TIR straini percep supra-taxa atunci cand fac o cursa spre Romania?? Si asta pentru ca este considerata zona periculoasa si riscanta din TOATE punctele de vedere (avem drumuri proaste, limitari tampite, politie idoata, soferi inebuniti de atata stres si aglomeratie, hoti, cersetori etc)

Suntem in coada cozii si noi tot zicem ca e bine...

Ar fi bine sa va treziti...

This post has been edited by MAS: 28 Sep 2007, 22:56


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 28 Sep 2007, 23:48
Post #45


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




daca soferul ala mergea cat de cat legal, nu se crispa-n frana ca apucatu'. se grabea pentru ca mai mult ca sigur i se impusese o limita de timp prea mica, asa ca ar trebui luat putin la scarmanat si patronul firmei respective. nu cred ca exista autotren/duba in RO care sa mearga legal. cel putin in sate. soferii astia sunt prinsi intr-un cleste: pe de o parte spectrul pierderii painii pentru ca se mocaie (colegii lor se 'descurca') pe de alta isi pot pierde carnetul.

ce rost are sa comparam drumurile noastre cu cele din afara, stim foarte bine ca nu sufera comparatie; astea sunt, cu astea defilam (deocamdata). unii soferi ar trebui sa inteleaga odata ca la noi in tara pe drum se poate intampla orice (chiar si o intalnire de gradul III cu un OZN, parcat in curba fara vizibilitate) si sa conduca in consecinta. oricum daca nu se face nimic o sa ajungem sa circulam intr-un ambuteiaj continuu, de la plecare pana la sosire..


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 29 Sep 2007, 00:22
Post #46


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@MAS - sint si afara limitari de 30, dar in zone unde situatia o cere, dar din cite am vazut acolo este si indicator cu "atentie radar" si limitarile sint justificate
Trecind peste faptul ca in clip se spune ca soferul a incalcat regulile de circulatie (hmm, totusi sint curios ce viteza avea, oricum probabil il considera vinovat pt. "neadaptarea vitezei la conditiile de drum") daca rolul politiei rutiere este sa previna accidentele puteau sa-si amplaseze naibii radarul inainte de curba.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 29 Sep 2007, 01:20
Post #47


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Cum sa compar cu germania cand aici poti sa te trezesti cu vaci prin parbriz, copii alergand de pe-o parte pe alta a strazii, betivi adormiti in mislocul strazii, caramizi, tenis de picior pe nationala, babe cu gastele sau biciclisti pe contrasens. si altele.Treaba cu hai sa facem ca in germania e o ideie geniala!

"puteau sa-si amplaseze naibii radarul inainte de curba." smile.gif) Pai curba aia nu era pe sens unic, si oricum ai pune masina politiei tot ramane dupa curba, numai ca depinde de unde vi. =))

M-am bagat sa depasesc un tir, si cum il depasam in fata tirului caruta.Ce metoda germana ar fi fost buna de folosit?


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 29 Sep 2007, 08:41
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




@MAS: hai las-o balta cu pe afara. Si pe acolo sunt limitari din plin pe drumurile nationale care trec prin localitati, si sunt pe la 30 la ora inca. Este plin de radare fixe. Da, politia nu sta la panda, dar pe la ei vezi SL 65 AMG (de ex) mergand cu 130 pe autostrada. Si pe langa el trec unii viteji cu cat poate masina, ei fiind de multe ori in tranzit pe acolo (sper ca se intelege ideea). Mai avem noi multe de invatat pana ajungem sa ne comparam cu modul de circulatie de pe afara.

Da, eventual sa ne trezim si sa mai respectam si noi legea, asa cum e.

Cat despre iditotul ala cu duba, nu e singurul, si ar trebui interzis pe sosele. Ca el a patit-o, treaba lui. Insa putea sa intre in aia cu masina mica ce veneau pe sens invers, si nu aveau nici o vina.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 Sep 2007, 08:43
Post #49


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




...
"In afara nu vezi politie la panda cu radarul, nu vezi limitari idioate la 20-30 km/h si mergi normal."
...

Nu, deoarece au camere si-ti trimit plicul acasa, este adevarat, nu fac caz pentru +5-10 Km/h.
Afara, in toate tarile, ai limitare la 30 km/h pe toate drumurile "judetene", la intersectii cu drumuri secundare, ba chiar ai si giratorii ori scuaruri, adica "sicane" ca sa fie siguri ca o sa reduci viteza.

...
"In austria am mers si cu 70-80-90 km/h PRIN LOCALITATE(!!!) in conditii perfect legale si asta pentru ca au avut destul creier autoritatile sa puna limitari decente..."
...

Pe valea Muresului, intre Arad si Deva au inceput sa limiteze viteza la 60-70 Km/h in mai multe localitati, adica 70-80 real !!! Este adevarat ca au limitat la 40 in altele si au pus "vibratoare" in diverse locuri (PS - semnalizate cu ~ !)
Asa ca se mai face si la noi!

...
"... Si nu am vazut nici accidente nici nimic..."
...

Pai ce, trebuie sa fi tu martor ca sa fie adevarat?

...
"In sfarsit s-a ajuns si la asta: datorita politiei se intampla accidente!"
...

Bravos, zici bine!
De-acum propun ca politia sa stea cu cafelute calde, covrigei si cate o berica la marginea drumului, la loc vizibil si sa ne invite usurel la cate o sueta despre ocrotirea marmotelor sau mijloace de contraceptie!

...
"Chiar daca nu ar avea viteza, reflexul soferului va fi intotdeauna sa incetineasca atunci cand vede masina de politie in fata"
...

Sa dispara, mama lor de bagabonzi, sa nu mai streseze bietu' sofer care conduce 16 ore/zi si nu-si face media orara!

...
"Un drum de 500km se face normal in 4-5-6 ore, nu in 12!!!"
...

Copii, 500:4=125 iar 500:6=83,(33) - adica in perioada - asa ca, Sumahareii lu' tata, lasati prostiutele!

...
"Aveti oare idee ca soferii de TIR straini percep supra-taxa atunci cand fac o cursa spre Romania??"
...

... da, probabil sunt platiti pentru riscul la care se expun depasindu-se reciproc unde vrei si unde nu vrei iar altii vin ca nesimtitii pe "banda a 2-a", din fata si intra in ei, mai ales astia micii, sub 3,5 t, intra direct sub ei strasandu-i grozav, pe ei si pe puicutele culese de pe marginea drumului care tocmai isi fac meseria din mers !

...
"Suntem in coada cozii si noi tot zicem ca e bine...

Ar fi bine sa va treziti..."
...


Si-acum, ca am scris toate astea, m-as bucura sa ai puterea de a nu fii suparat pentru cele scrise aici, eu am profitat doar de postul tau lung pentru a pune intrebarea:

De lamentat vad ca se tot lamenteaza lumea dar voi, cei care cereti sa nu mai fie prezenta politia (eu zic dimpotriva, sa fie atat de prezenta incat sa nu mai avem reflexul de a ne feri de ei si a frana fara rost), ce propuneti concret si realizabil pentru imbunatatirea situatiei?

This post has been edited by adi_ar: 29 Sep 2007, 08:54


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 29 Sep 2007, 09:25
Post #50


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Fiecare accident are o cauza, in cazul de fata cauza este radarul... daca nu era, nu se intampla nimic. Orice alte comentarii sunt nule si neavenite.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 29 Sep 2007, 09:59
Post #51


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Adi_ar, daca tie o medie orara de 83.3 km/h ti se pare mare, atunci nu am ce sa spun... Si ti se pare firesc ca 500 km sa-i parcurgi in 10-12 ore... Ia-o ca pe un sfat prietenesc... Scoate un pic capul pe-afara, circula pe-acolo, si cand te-ntorci iesim la o berica (tu bere eu santal, ca nu suport berea) si-mi povestesti impresii...


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 29 Sep 2007, 10:15
Post #52


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(MAS @ 29 Sep 2007, 00:22)
Stiti care e problema? Iesiti un pic prin afara (voi cei care ati spus ca politia trebuie sa stea la panda), vedeti cum se merge si dup-aceea sa ne spuneti daca este normal ce se-ntampla la noi in tara! In afara nu vezi politie la panda cu radarul, nu vezi limitari idioate la 20-30 km/h si mergi normal. In austria am mers si cu 70-80-90 km/h PRIN LOCALITATE(!!!) in conditii perfect legale si asta pentru ca au avut destul creier autoritatile sa puna limitari decente... La noi, pentru un c@c@t de sat te reduce la 40-50km/h si e si intins al dreac' de zici ca-i mai mare ca Bucurestiu'... Si nu am vazut nici accidente nici nimic... Se pare ca la ei viteza nu omoara, ci mai degraba e benefica, ajungi la timp iar tu ca sofer nu-ti faci atatia nervi si frustrari. Insa, daca vezi un romanas p-acolo, il vezi tot calare pe volan si cu o fata constipata si speriat tot de mai c-ar vrea sa-si pregateasca singur coliva.

Iar daca voua vi se pare ca astfel de metode sunt de prevenire, atunci care sunt cele agresive?!
In sfarsit s-a ajuns si la asta: datorita politiei se intampla accidente! Chiar daca nu ar avea viteza, reflexul soferului va fi intotdeauna sa incetineasca atunci cand vede masina de politie in fata, asa ca nu-l puteti invinovati decat ca nu purta centura si ca s-a aflat pe sectorul ala de drum cand ploua, poate...

Invatati-va ca timpul nu este nelimitat si ca, atunci cand mai ai niste sute bune de km de parcurs, este al naibii de important sa-i faci cat mai repede, nu ca la noi, unde un kkt de 500km ii faci in 12 ore!!!
Un drum de 500km se face normal in 4-5-6 ore, nu in 12!!!

Aveti oare idee ca soferii de TIR straini percep supra-taxa atunci cand fac o cursa spre Romania?? Si asta pentru ca este considerata zona periculoasa si riscanta din TOATE punctele de vedere (avem drumuri proaste, limitari tampite, politie idoata, soferi inebuniti de atata stres si aglomeratie, hoti, cersetori etc)

Suntem in coada cozii si noi tot zicem ca e bine...

Ar fi bine sa va treziti...
*


TOTAL DEACORD, asta explicam si eu mai sus. up.gif

QUOTE(MAS @ 29 Sep 2007, 11:29)
Adi_ar, daca tie o medie orara de 83.3 km/h ti se pare mare, atunci nu am ce sa spun... Si ti se pare firesc ca 500 km sa-i parcurgi in 10-12 ore... Ia-o ca pe un sfat prietenesc... Scoate un pic capul pe-afara, circula pe-acolo, si cand te-ntorci iesim la o berica (tu bere eu santal, ca nu suport berea) si-mi povestesti impresii...
*


Eu de cand am cunoscut traficul european am inceput sa am o sila de cel din Romania. mad.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 Sep 2007, 10:19
Post #53


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(vis-a-vis @ 29 Sep 2007, 10:25)
Fiecare accident are o cauza, in cazul de fata cauza este radarul... daca nu era, nu se intampla nimic. Orice alte comentarii sunt nule si neavenite.
*



Scuza-ma, dar gandirea asta e de gradinita.
1) Accidente sunt un cumul de factori/evenimente (de obicei mai multe) care au dus la producerea accidentului. Nu mere asa ca arunci mat(z)a moarta intr-o parte si gata ai gasit cauza....
2) Desi de la radar a pornit totul, nu vad pe ce principiu cat de cat logic poti afirma asa ceva. Cum ziceam la pct 1), au mai fost si alte evenimente care au asigurat accidentul. Putea sa fie acolo orice, o caprioara care fuge dinsprea interiorul curbei catre sosea, tipul tot cu mingea sparta ajungea. Pentru ca altele is problemele GRAVE care au facut accidentul sa fie cum a fost. Viteza, modul de conducere, ne-purtarea centurii, etc.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Sep 2007, 10:19
Post #54


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(big2003 @ 29 Sep 2007, 10:15)
Eu de cand am cunoscut traficul european am inceput sa am o sila de cel din Romania. mad.gif
*



Si europenii au inceput sa aiba sila de traficul din Romania de cand umbli tu si multi alti romanasi pe acolo icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Sep 2007, 10:29
Post #55


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Soferul de pe duba, din nefericire, o gasit ce-o cautat. Dar de nemernicul ala din prima masina, care doar evita duba si isi vede linistit de drum mai departe, fara sa opreasca sa vada daca poate acorda un prim ajutor nu zice nimeni nimic?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 29 Sep 2007, 10:35
Post #56


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(argon @ 29 Sep 2007, 11:49)
Si europenii au inceput sa aiba sila de traficul din Romania de cand umbli tu si multi alti romanasi pe acolo icon_mrgreen.gif
*


Poate or sa aiba sila daca o sa te duci tu cu partaitoarea de Dacia Break pe care o tot denumesti oricum dar nu Break, cred ca si tie ti-e rusine cu ea dar asta e daca nu sunt posibilitati... smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 Sep 2007, 10:57
Post #57


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Sper ca nu cele spuse de mine au degenrat in atacuri la persoana!!!

Da, 83 Km/h medie in Romania (exceptand A1,A2) mi se pare o medie mare! Spre "rusinea" mea, la un drum de 4000 Km, din care 60-75% pe autostrada eu am reusit doar 78 Km/h media. Este adevarat ca prin orasele mari vizitate, viteza medie a fost departe de cea cu care am tranzitat restul tarii dar, in nemernicia mea, am circulat pe autostrada si cu 150Km/h - pe GPS mandru.gif .
Sa spui ca 500 Km iti ia 12 ore este alta exagerare (poate Arad - Campina datorita lucrarilor), dar nu este departe de realitate.
O medie de 60 Km/h in Romania este rezonabila, peste = iti asumi riscuri ... multe.

Da' in afara de "Ba tu esti mai prost!" tot n-am auzit propuneri constructive!
Cum s-ar rezolva problema traficului (care este) in Romania?

PS

MAS, accept invitatia! Nici eu nu suport berea dar vedem noi ce gasim convenabil. Daca treci prin Arad da-mi de stire (cu 14 ore inainte biggrin.gif ) ! victorie.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 29 Sep 2007, 11:08
Post #58


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Folosind logica exceptionala a lui vis-a-vis, eu cred ca exista 2 cauze ale accidentului - inventarea rotii si descoperirea combustibililor solizi! Pai sa mergem la sursa, tovarasi, sa mergem la sursa!

Eu nu va inteleg, cum adica ala avea tot dreptul sa se sperie si e vina politistului??? Daca era un alt accident pe drum, un animal, un vibrator de 2m in mijlocul benzii? Provocam accidente, ca ne-am speriat, nu? Ce-ar fi ca de fiecare data cand ma sperie cate ceva pe strada (mai nou am o pasiune pentru pokemonii cu scuter) sa trag maxim stanga? Ar fi justificat nu? Si ati merge cu furci si topoare sa exterminatii scuteristii.

Pe mine m-au invatat la scoala de soferi ca trebuie sa pot sa opresc masina PANA acolo unde mi se termina vizibilitatea. Ala ce mama dracului de sofer PROFESIONIST este daca nu e in stare sa-si opreasca masina fara sa derapeze? Pentru asta tot politistii sunt de vina? (Adica da, sunt, dar aia care i-au dat carnetul...)


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Sep 2007, 11:15
Post #59


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Asta se intampla fiindca nu avem infrastructura.
O medie buna in .ro e de 70km/h in timp ce afara e in jur de 110km/h pe autostrazi.
Ideea e simpla. Mergi pe autostrada 130km/h, ajungi in apropierea destinatiei, te dai jos pe DN, mergi pana la destinatie usurel, ca trafiul e lejer si esti in grafic.
La noi autostrazi nema, ca unii "fac" aici cea mai scumpa autostrada din lume, platita cu de 4-5 ori pretul real si lucraril sunt mega-intarziate.
Asa ca vinovatul moral e statul. Politia atata poate, atata face!
Vinovatul legal e soferul care mergea prea tare pt ploaia aia dar cel moral ramane lipsa infrastructurii.

Duba aia e sub 3.5 tone deci cel mai probabil ala nu este un sofer profesionist cu categoria C, ci tot un B-ist

This post has been edited by dizzy: 29 Sep 2007, 11:17


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackout
post 29 Sep 2007, 12:15
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 15 October 05




QUOTE(dizzy @ 29 Sep 2007, 11:15)
Duba aia e sub 3.5 tone deci cel mai probabil ala nu este un sofer profesionist cu categoria C, ci tot un B-ist
*


Asta nu prea are nici o relevanta.


--------------------
... ... ... - BN-##-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicAdd Video ReplayTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 20:15
Forum Renault