DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> nivel ulei...mai mare?!

claude008
post 14 Mar 2004, 22:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




Salut. Am o nova GTI si verificand nivelul uleiului am observat ca in loc sa scada, cum facea inainte la 200-300 km el a crescut. Sa zic ca are miros de benzina dar nu sunt sigur. La bord nu am indicator ca la vechile dacii. Mentionez ca am mers cam 150 km cu ea asa. Ce trebuie schimbat? Ce sfaturi imi datzi? Mai pot merge cu ea asa? Need help. URGENT! :oops:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_21us
post 14 Mar 2004, 23:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 5 March 04
From: Brasov




sa ridicat cu mult?


--------------------
Fiat Albea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 14 Mar 2004, 23:29
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




Asta depinde. Benzina miroase an orice ulei de masina care este folosit.La cele diesel miroase a motorina.E normal.Eu te antreb alt ceva.Ai schimbat cumva uleiul?Daca,da nui problem,inseamna ca ori ai pus ceva mai mult ori ai schimbat uleiul dupa ce ai mers cu masina.[recent]Si uleiul nu sa scurs tot si cand lai bagat pe cel nou ,a aparut surplus dela cel vechi.Daca sa antamplat din senin asta fara sa fii schimbat uleiul cred ca ai ceva probleme:1 Membrana la pompa de benzina sparta si ca urmare ati baga benzina an baie.2 Ai mers cu socul tras mult timp[prea multa benzina an capul pistonului care spala camasa de ulei si coboara an baie]3Cuiul pontou dela carburator nu anchide siti baga prea multa benzina aceasi probleme cala 2.La3 si 2 mentionez ca sar putea sa simti an consum eii.eu sfatuesc sa te uiti la pompa prima oara.Daca este ok uitate la celelalte 2 pr.Chestia e sa nu faci drumuri lungi cu ea asa.50 -100km.Dar te sfatuesc sa o faci. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claude008
post 14 Mar 2004, 23:37
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




tyka eu am injectie. pompa de benzina e parca la rezervor. soc nu am. carburator nu am. uleiul trebuie schimbat peste 2000 km. uleiul a fost verificat dimineatza dupa ce a stat masina toata noapte in garaj. ce imi mai potzi recomanda?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 14 Mar 2004, 23:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




verifica consumul.posibil sa ai ceva la injectie.Poate sa dereglat consumul.Totusi nu cred.Fa urmatoru ex.Dimineata slabeste busonul dela baie si lasa sa curga pana ceti vine la nivel pe joja.Dupa care fa o tura mai lunga cu ea.Si verifica uleiul an dimineata urmatoare.daca sa ridicat iar cred cai injectia dereglata.Daca nu e ok. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claude008
post 14 Mar 2004, 23:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




am uitat sa mentionez ca uleiul nu mai e la fel de consistent. curge mai repede.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 15 Mar 2004, 00:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




se poate sa fie dela uzura.e aproape de schimbare,nu?ancearca ex asta.anafara de injectia altceva nu poate fiii. laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claude008
post 15 Mar 2004, 00:16
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




uleiul trebuie schimbat cam peste 2000 km. e aral. 20-40. numai din asta am folosit si nu am avut probleme pana acum. o sa merg la un service. astept si alte opinii. multumesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 15 Mar 2004, 00:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




ok
sami spui ceai facut. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Mar 2004, 17:01
Post #10


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




claude008, de abia azi (luni) am citit mesajul tau ... sorry sad.gif.
Am sa studiez problema ... aparent se poate sa ai o problema dar nu imi dau seama exact de unde e ... am sa intreb prietenii smile.gif.

Hai bafta!


tyka, te rog frumos, in numele copiilor care ii voi avea, SA SCRII ROMANESTE!!! .. OK ..
Sper sa nu mai vad mesaje de genul ineptiilor ortografice (fara resentimente .. da ?) pe care le-ai scris NUMAI IN POST-UL ASTA. Invata te rog sa folosesti CRATIMA (adica "-") ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Mar 2004, 17:23
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Alea alea, apa in ulei?
Poate o garnitura de chiulasa usor arsa?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 15 Mar 2004, 23:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




schimbo.Domnule liviu[moderator]scuza-ma dar ,dupa cum vezi io intru la ore tarzi. Sunt la munca dela ora 6 si sa sti ca nui usor sa ai grija de un [monstru]de 45-50 tone care pe langa faptu cai mare si greu mai costa si vreo 3-4 miliarde de lei.SI credema sunt destui nebuni pe soselele noastre .Credema no fac ,ca nu stiu dar nu mai stau sa ma gandesc.Ami ajunge 16 ore de munca.Cel putin ai si tu mila de un biet [animal]. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claude008
post 17 Mar 2004, 08:57
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




am mers la service. am schimbat uleiul si bujiile. mi-a reglat si culbutorii si cam atat. multumesc pt tot.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 18 Mar 2004, 22:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




bine cai fost la un servis,credeam ca vrei sa o faci tu. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 21:11
Forum Renault