DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vitezometru de solenza pe supernova

AlexV
post 21 Apr 2003, 21:42
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




m-a gandeam dupa ce apar piesele de solenza in targ sa vad cum adaptez un vitezometru pe masina mea.
ideea nu este sa am jurnalier electronic ci vitezometrul fiind electronic poti sa il calibrezi cum vrei tu, adica pe viteza reala.
jurnalierul total il aduc la acelasi nr de km...da cum fac eu asta mai legal trebuie sa aflu. :?: :?: :?:
ce parere aveti???


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 22 Apr 2003, 06:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




ar fi fost bine sa fi avut si SRN de la inceput asa ceva, dar ar fi klumea sa se poata adapta vitezometrul de pe SLZ (daca am inteles bine vitezometrul de la SLZ are legatura cu cutia de viteze????? - ce stiti?)


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 22 Apr 2003, 14:38
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




la solenza nu mai exista cablu de vitezometru, iar acolo unde ar trebui sa intra cablul in cutie, intra un senzor care la noi se afla pe cablu. firele acelui senzor sunt ca si la noi numai ca duc si la vitezometru nu numai la computer. asa cred. sau mai e posibilitatea ca sa nu vina direct de la senzor la vitezometru ci din computer sa vina un fir pt semnal la vitezometru. nu prea conteaza ce si cum ca se pune usor. si renunt la cablu, adica pun direct senzor din ala pe cutie.

acum se mai pune o intrebare la care eu imi dau cu parerea luand lucrurile logic.
unde se afla circuitele de la jurnalier??? semnalul vine de la computer sau se afla chiar pe vitezometru.
eu zic ca se afla pe vitezometru pentru ca altfel ar insemna ca daca schimbi computerul se schimba si nr de km pe care ii arata jurnalierul, ceea ce nu e corect.

astept pareri si sugestii biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 22 Apr 2003, 15:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




La Golful III cu jurnalier electronic se poate modifca nr de km aratati. Cred ca jurnalierul este comandat de calculator.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 22 Apr 2003, 21:10
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ma gandesc ca ar fi mult prea complicat sa vine de la computer e mai simpu ca circuitele sa se afle chiar acolo sub ace si sa fie doar alimentate (2 fire) plus un fir de semnal. 3 fire contra mult mai multe fire, cred ca au ales 3 fire. sper biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

si sepr sa se gaseasca si numai vitezometru nu cu toate celelalte ceasuri.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 22 Apr 2003, 21:53
Post #6


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




mda si eu vreau sa imi fac schimbarea asta


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 09:26
Forum Renault