DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme mari cu servo frana!

GSP
post 30 Dec 2006, 13:54
Post #1


You're not alive unless you're living!


Group: Members
Posts: 22
Joined: 30 December 06
From: Brasov/Onesti




Salut!am si eu o problema - am schimbat zilele trecute pompa de servo( era veche si nu mai tinea bine, scapa presiune) cu una noua, de nova, etrieri, ferodouri si pistonase frana spate!problema este urmatoarea - frana nu tine decat la 2-3 pedale( si atunci aproape atinge in podea) iar dupa ce o folosesc de multe ori( semafoare, treceri de pietoni etc) se intareste atat de tare incat nu mai pot apasa pedala decat cca 2 cm, pistonasele raman blocate si eu abia mai reusesc sa ma misc pana in prima parcare, unde trebuie sa desfac aerisitorul si sa scad presiunea din conducte ca sa pot sa ma mai misc cat de cat!Am slabit umblat un pic si la cursa pedalei, am mai marit-o dar tot degeaba!

Am cautat pe forum si am gasit ceva asemanator, dar nu m-a lamurit indeajuns!
oare trebuie sa schimb pompa de frana?am una cu dublu circuit, cu 3 conducte!
Merci mult si drumuri bune!


--------------------
DACIA 1300 1978
Dacia...conditio sine qua non,experientia docet :)
Et si omnes, sed non ego!
Ex nihilo nihil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sofer_catastrofa
post 4 Jan 2007, 13:37
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 December 05




tot problema asta am avut-o si eu, dupa ce am schimbat pompa de frana. totusi frana nu e slaba , e normala. Dupa ce merg 15km in afara orasului, se ridica pedala si se blocheaza rotile pe fata. trebuie sa ajung la service sa vad ce e,tot ma chinui de vreo 2 luni. probabil e servofrana defecta. cand rezolv, va anunt si pe voi biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 - GL-04-BZH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 4 Jan 2007, 13:47
Post #3


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Dar aerisirea pe circuitul de frana cum ati facut-o dupa schimbarea pieselor ?!

This post has been edited by alinakes: 4 Jan 2007, 13:48


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axy89
post 4 Jan 2007, 14:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 15 April 05




Pot fi 2 cauze care provoaca asemenea situatii:
1. tija care iese din servofrana este prea lunga si nu permite deplasarea inapoi a pistonului din pompa si implicit revenirea lichidului de frana din cilindrii de frana si etrier in rezervorul pompei.
2. scobitura care este practicata in pistonul pompei nu are adancimea corespunzatoare si chiar daca tija servofranei are lungimea corecta pistonul nu se retrage suficient si lichidul de frana nu revine in rezervorul pompei de frana.
Remediere:
1. regleaza lungimea tijei servofranei pentru ca atunci cand montezi pompa pe servofrana,aceasta sa nu atinga pistonul pompei. O poti face cu o rigla mai subtire sau in subler de adancime. nu este nevoie decat de adunare si scadere.
2. daca nu poti regla lungimea tijei de la servofrana,tot prin metoda masurarii stabileste cu cat este mai lunga tija si dupa ce scoti pistonul din pompa adanceste scobitura din piston cu diferenta stabilita.Poti folosi un spiral de 7mm.Aceasta este metoda prin care eu am rezolvat aceeasi problema,cu succes.
Bafta.


--------------------
dacia1310 model 1994 - cs89axy
Cine intreaba este prost pentru cinci minute, dar cine nu intreaba ramine prost o viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GSP
post 4 Jan 2007, 21:23
Post #5


You're not alive unless you're living!


Group: Members
Posts: 22
Joined: 30 December 06
From: Brasov/Onesti




Voi incerca adancesc gaura din piston pentru ca surubul acela din tija pompei de servo este strans la maxim!mai scurt nu pot sa-l fac!acum, frana(nu se mai blocheaza pedala) tine foarte jos, si ca sa ma opresc trebuie sa-i fac vreo doua pedale!
voi reveni cu informatii dupa ce remediez(sper) problema!


--------------------
DACIA 1300 1978
Dacia...conditio sine qua non,experientia docet :)
Et si omnes, sed non ego!
Ex nihilo nihil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kalyyyyyy
post 11 Jan 2007, 21:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 739
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




salut o problema asemanatoare am avut si eu dupa ce mi-am montat servo,tot de nova.Du reglajul dintre servo si pompa cat mai mic.Daca ti se intampla sa ti se intareasca pedala trage pe dreapta,stai 5 minute,si da la cheie apasand pedala cu putere(simultan).ca trebuie sa dai mai multe pedale,asta e altceva,ai aer in circuit.


--------------------
Clio 3 2007, dci 70cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 00:01
Forum Renault