DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

153 Pages « < 151 152 153 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

SandelBS
post 24 Apr 2024, 09:30
Post #4561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




Ca sa clarificam pentru cine mai are nevoie ca am sunat si la RAR si mi-a confirmat ce banuiam.

Ce am comandat eu se inmatriculeaza ca orice alt vehicul pentru ca nu indeplineste cumulativ conditiile din regulamentul UE la care face si trimitere codul rutier:

10. bicicleta - vehiculul prevazut cu doua roti, propulsat prin forta musculara, cu ajutorul pedalelor ori manivelelor. Sunt asimilate bicicletei vehiculele cu pedale cu pedalare asistata echipate cu un motor electric auxiliar cu puterea nominala continua mai mica sau egala cu 250 W, a carui asistare este intrerupta atunci cand ciclistul inceteaza sa pedaleze sau este redusa progresiv pe masura ce viteza vehiculului creste, fiind intrerupta complet inainte ca viteza vehiculului sa atinga 25 km/h, precum si bicicletele cu motor, astfel cum sunt prevazute in Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 15 ianuarie 2013 privind omologarea si supravegherea pietei pentru vehiculele cu doua sau trei roti si pentru cvadricicluri;

21. moped - autovehicul care face parte din categoria mopedelor potrivit Regulamentului (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 15 ianuarie 2013. Este asimilat mopedului cvadriciclul usor, astfel cum este prevazut in Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 15 ianuarie 2013;

Ce era legat de RCA era faptul ca nu era aliniata legea RCA la codul rutier, dar d-aici inteleg ca s-a decis si e totul ok acum, ceva de genu: https://www.avocatnet.ro/articol_64755/RCA-...t-de-Senat.html

Asadar e vehicul si daca am toate documentele ok n-am nicio problema sa o inmatriculez ca atare. As fi vrut sa mearga mai repede, nu stiu daca merge sa iau nr temporar, ca as vrea sa o si testez pe 10 mai si traseul are si drumuri publice, nu doar camp.

Din ce am discutat cu RAR la astfel de vehicule nu e obligatoriu CoC, merge si Doc (ce a atasat yhattori mai sus) ca sa fie omologat pt UE dar trebuie si un alt document din care sa reiasa caracteristicile tehnice ale bicicletei. Depinde de ce va decide RAR daca e suficient doar ce scrie pe factura sau vor si alte documente. Factura este de la furnizor din Franta fara intermediar emag, asadar pot sa merg eu la RAR fara alte procuri.

Oricum, daca nu obtin CIV de la RAR o voi returna si o sa imi iau una pedelec.







Attached thumbnail(s)
Factura.PNG ( Size: 21.63k ) Number of downloads: 195


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 24 Apr 2024, 09:47
Post #4562


*


Group: Members
Posts: 492
Joined: 18 August 09




QUOTE(einstein1984 @ 24 Apr 2024, 07:13)
declaratia de conformitate a unei jucarii e oleaca diferita de Certificate of conformity al unui vehicul, ala din urma are VIN pe el..... Si fiecare din ele atesta conformitatea la regulamente diferite.

Apoi standardul en 15194:2017 zice asa
"his European Standard is intended to cover electrically power assisted bicycles of a type which have a maximum continuous rated power of 0,25 kW, of which the output is progressively reduced and finally cut off as the EPAC reaches a speed of 25 km/h, or sooner, if the cyclist stops pedalling."
Cum asta face 40km/h.... nu prea mai are a face.
  Nice try tho!
*



Nu stiu daca te-ai uitat cu atentie dar in atasamentul ala (care a disparut?) e pusa si lista de modele pentru care se da declaratia aia si bitigla lui Sandel (MX-05) nu e printre ele.

Ce sa insemne asta?

Inseamna ca n-am pus atasamentul ala pentru ca SandelBS sa-l printeze si sa mearga cu el la RAR sa-si inmatriculeze electrotroscoleta ci l-am pus ca raspuns la afirmatia ta

QUOTE
ceea sunt destul de sigur ca la aia nu primesti.


Ba uite ca primesti, WUXIAN aia sau cum ii cheama furnizeaza documentele necesare inmatricularii.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Apr 2024, 10:38
Post #4563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




QUOTE(yhattori @ 24 Apr 2024, 09:47)

Inseamna ca n-am pus atasamentul ala pentru ca SandelBS sa-l printeze si sa mearga cu el la RAR sa-si inmatriculeze electrotroscoleta ci l-am pus ca raspuns la afirmatia ta

*



Cu siguranta asta ma gandeam sa fac radmasa.gif eventual editam documentul si in loc de MX03 puneam MX05.

Acu revenind la chestiunile realiste, daca au pt MX03 au si pt MX05, inca n-am idenditifcat diferente notabile intre ele. La RAR a mai zis ceva de semnalizari, dar cred ca exagereaza deja, e totusi o diferenta de latime, nu e scuter.

This post has been edited by SandelBS: 24 Apr 2024, 10:49


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 29 Apr 2024, 14:12
Post #4564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




@medelin – e destul de scumpa intr-adevar, avand in vedere cele 2 componente din pachetul de asigurare.
As fi curios sa stiu daca exista companii/oferte strict pentru pct. 2 din pachet


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 29 Apr 2024, 15:59
Post #4565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 May 10




Cred ca aia pt furt e cea care cantareste cel mai mult la asigurare, si care ma interesa cel mai putin, am oricum lant gros, parcare pe balcon, gps ascuns bine….
Oferta aia e pt o bicicleta de 6900 lei, pe oferta e scris acest “amanunt”. Probabil, in functie de cat a costat bicicleta si cat de veche e, ofertele sa difere.

This post has been edited by medelin: 29 Apr 2024, 16:00


--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 29 Apr 2024, 16:18
Post #4566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




QUOTE(medelin @ 29 Apr 2024, 15:59)
Oferta aia e pt o bicicleta de 6900 lei, pe oferta e scris acest “amanunt”. Probabil, in functie de cat a costat bicicleta si cat de veche e, ofertele sa difere.
*



Daca la un autovehicul e 5% pa, la bicicleta imi pare rezonabil aprox 10% tinand cont ca riscul e mai mare de furt. Stiu ca e greu dar unde e posibil e bine sa scoti acumulatorul daca e detasabil, costa 25-30% poate chiar mai bine din valoarea bicicletei.

Destul de rapid a venit bicicleta (4 zile de la comanda), si intre timp mi-au trimis si DoC si CoC, numai ca pe CoC scrie motor de 350w, dar sa vedem ce zice RAR si de seria cadru daca o iau in considerare, voi cumpara un semnalizator spate cu senzor de frana (nu m-am lămurit de eficienta lui) si sa fac si programare, cel mai repede fiind pe 21 mai la secțiunea dedicata.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 29 Apr 2024, 21:11
Post #4567


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 May 10




QUOTE(SandelBS @ 29 Apr 2024, 17:18)
Stiu ca e greu dar unde e posibil e bine sa scoti acumulatorul daca e detasabil, costa 25-30% poate chiar mai bine din valoarea bicicletei


Nu e cerere pe piata neagra pentru biciclete electrice dhs. Bateria e cu butuc-cheie. Mai repede tai lantul decat sa stai sa scoti bateria din cadru.

Se fura biciclete de 2-3-5-10k euro, nu prastia mea cu bafang pe spate.


--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Apr 2024, 07:46
Post #4568


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://ro.shengmilo-bikes.com/products/shengmilo-mx05 aici vad ca ofera CoC dar e fara semnalizari si cu Vmax 25 la ora.

This post has been edited by einstein1984: 30 Apr 2024, 07:52


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 Apr 2024, 08:31
Post #4569


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




@einstein e gresit scris pe site, MX05 are motor de 1kw si accelereaza pana la 45 in modul electric, are un cuplu apropiat de ce aveam pe prima masina un symbol de 1,2. Cred ca deja din modulul de asistenta treapta 3 depaseste 25km/h.

30 Apr 2024, 08:45:
QUOTE(medelin @ 29 Apr 2024, 21:11)
Nu e cerere pe piata neagra pentru biciclete electrice dhs. Bateria e cu butuc-cheie. Mai repede tai lantul decat sa stai sa scoti bateria din cadru.

*



nu toti hotii actioneaza pe baza de comenzi. Eu ma refeream ca in cazul in care nu o asiguri casco in caz de furt mai ramai totusi cu ceva din ea nu ca iti fura doar bateria, un coleg asa a patit si uitase ca ii scosese bateria si si-a mai recueprat din paguba. Mai mult decat atat, fara baterie e mai greu sa o vinzi pentru ca nu ai ce face cu una d asta electrica fara baterie, din 6000 tre s scazi din start 2000 un acumulator si tre sa fie preț atractiv pt cumparator ilegal, poate mai putin de 2000 lei, altfel o ia noua fara batai de cap. Cu gps ul nu stiu cat ajuta.

Ce lant ai? ca din ce m-am uitat nu m-am lamurit ce ar fi de luat, cica ar fi mai bune sisteme d alea gen lacat dar nu-s convins.

This post has been edited by SandelBS: 30 Apr 2024, 08:45


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Apr 2024, 09:11
Post #4570


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sunt sigur ca exista si versiune limitata din soft la 25km/h ca sa fie legala ca bicicleta desi fizic poate mai mult.

This post has been edited by einstein1984: 30 Apr 2024, 09:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 Apr 2024, 10:30
Post #4571


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




Bineinteles ca se poate face numai ca legea spune ca pt bicicleta trebuie indeplinite toate conditiile legate de viteza maxima, putere motor si asistare la pedalare, nu doar una din ele. Sau altfel spus daca nu indeplineste una din ele, nu poate fi incadrata ca bicicleta.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 30 Apr 2024, 12:38
Post #4572


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 May 10




QUOTE(SandelBS @ 30 Apr 2024, 09:31)


Ce lant ai? ca din ce m-am uitat nu m-am lamurit ce ar fi de luat, cica ar fi mai bune sisteme d alea gen lacat dar nu-s convins.
*



Cred ca asta e, dupa pret.
https://www.decathlon.ro/p/antifurt-bicicle...8735829&c=NEGRU

Nu e cine stie ce, probabil in 30s il tai cu un polizor, dar eu las bicicleta legata maxim 2 min sau in raza mea vizuala.
Dece zici ca gps-ul e degeaba?

Iar in materie de antifurturi, u-locks, probabil alea de te referi tu “stil lacat” sunt da, cam cel mai greu de taiat, spart. Dar is mai grele, ocupa loc mai mult in rucsac, nu pot fi legate oriunde.


--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Apr 2024, 12:48
Post #4573


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




il poti monta pe cadru.
Pe ala de la decathlon il desfacu cu o surubelnita in incuietoare, nu e nevoie sa tai. Daca chiar vrei sa intarzie pe cineva, ABus de la clasa 6 in sus.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 30 Apr 2024, 12:57
Post #4574


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 May 10




Asa am avut lantul asta pe cadru si zdrangane, ia vopseaua…si l-am bagat intr-o borsetuta mica sub cadru.


--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Apr 2024, 13:11
Post #4575


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




de U lock ziceam ca merge pe cadru


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Apr 2024, 13:48
Post #4576


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(yhattori @ 23 Apr 2024, 17:48)
Avea pe suflet vorbele alea de mai multa vreme, tu doar i-ai oferit pretextul sa le scoata pe gura, nu e nimic personal, stai linistit.
*

Avem si noi o sosoaca pe forum, face fix la fel.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Apr 2024, 14:00
Post #4577


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(yhattori @ 24 Apr 2024, 09:47)
Nu stiu daca te-ai uitat cu atentie dar in atasamentul ala (care a disparut?) e pusa si lista de modele pentru care se da declaratia aia si bitigla lui Sandel (MX-05) nu e printre ele.



Inseamna ca n-am pus atasamentul ala pentru ca SandelBS sa-l printeze si sa mearga cu el la RAR sa-si inmatriculeze electrotroscoleta ci l-am pus ca raspuns la afirmatia ta
Ba uite ca primesti, WUXIAN aia sau cum ii cheama furnizeaza documentele necesare inmatricularii.
*

asa e, eu intreb de una, tu-mi raspunzi cu alta.... Ce sa insemne asta?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 1 May 2024, 08:31
Post #4578


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




QUOTE(medelin @ 30 Apr 2024, 12:38)
Cred ca asta e, dupa pret.

Nu e cine stie ce, probabil in 30s il tai cu un polizor, dar eu las bicicleta legata maxim 2 min sau in raza mea vizuala.
Dece zici ca gps-ul e degeaba?

*



Sa vad ce lant iau, ma gandeam la minim 10 mm profil za, poate 12 sau 14, dar deja astea depasesc casco si mai au si 5-6kg.

Cu gps ul cred ca e degeaba pentru ca sa zicem in cazul nefericit, gasesti unde emite semnalul si fara politist cu mandat lângă tine nu ai voie sa intri in curtea individului. N-au intrat astia in cazul Caracal, daramite pt o bicicleta. Sa zicem ca o gasesti in targ, loc public, crezi ca vanzatorul e o tanti ce mai vinde patrunjel din cand in cand si ii zici bre asta e bicicleta mea? A fost un cioban de si-a recuperat singur mertanul, a avut el niste baeti si cred ca stii ce a pățit dupa. Daca e din asta scumpa, cine o fura o sa ti-l scoata rapid inainte sa o puna la vanzare.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
153 Pages « < 151 152 153
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:31
Forum Renault