DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zgomot ca de bataie in spate stanga

rasatus
post 15 Oct 2004, 11:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 July 04
From: Bucuresti






de ieri m-am ales si eu cu un zgomot in spate stanga (portbagaj, roata, nu stiu); nu-l aud decat daca am geamurile inchise si casetofonul oprit, dar e evident; sunetul seamana cu niste batai scurte succesive si seamana cumva cu sunetul produs de un copac care se indoaie sub propria greutate (dar muuult mai incet), sau cu un arc care se intinde si loveste ceva. apare doar cand pun frana pana la oprire sau cand plec de pe loc (probabil doar atunci zgomotul in habitaclu e redus si d-aia il aud);

aveti idee ce se intampla? m-am gandit la placutele de frana (sau ferodouri, ce-or fi), dar zgomotul nu e caracteristic si oricat am incercat sa apas masina in zonele respective, sa o imping usor de pe loc, sau sa apas pedala de frana cu masina oprita, n-am mai auzit nimic.

This post has been edited by rasatus: 15 Oct 2004, 11:35


--------------------
Logan Laureat 1.6 - AG-07-MSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 15 Oct 2004, 11:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Misto descrierea dar voi sinteti deschizatori de drum in domeniu asa ca nu putem decit sa ne dam cu presupusul. Ar putea fi de la un ferodou sau un arc de la suspensie cum ai cam spus si tu.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 15 Oct 2004, 11:58
Post #3


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




rasatus

Ia urgent legatura cu VC pentru ca si eu am aceeasi problema inca din a doua zi dupa ce am luat masina!

Nu am postat nimic pana acum pentru ca voiam sa ma asigur ca nu este un caz izolat.

Am fost de cateva ori la service-ul dealer-ului dar mesterii de acolo (foarte amabili dealtfel) nu au reusit sa dea de sursa zgomotului. Au testat-o si rastestat-o dar degeaba asa ca am scris la VC pe un ton ceva mai dur iar cand au venit inginerii de la Dacia la dealer (vin in fiecare saptamana ca sa vada ce probleme mai apar la Logan) au testat-o si ei si au ajuns la concluzia ca zgomotul provine de la tamburul de frana.

Au luat alt Logan, i-au dat tamburul jos si l-au pus pe masina mea, au testat-o iar zgomotul nu a mai aparut. Au comandat tamburul si dupa o saptamana m-au chemat sa mi-l schimbe dar SURPRIZA !! TAMBURUL TRIMIS ERA ALT MODEL DECAT CELE DE PE MASINA!! Asa ca nu l-au schimat ( era culmea; unul de-un fel, altul de alt fel) asa ca acum au comandat doi tamburi identici.

Culmea e ca de atunci nu am mai auzit zgomotul decat o singura data, la o frana destul de violenta, si atunci s-a auzit foarte, foarte discret.

Indiferent daca se mai aude sau nu, eu o sa schimb tamburii pentru ca nu vreau sa am surpriza mai incolo.

Zic sa iei legatura cu VC tocmai pentru a le demonstra si lor ca nu esti un caz izolat ci ca se pare ca este intradevar O PROBLEMA.

This post has been edited by LucVer: 15 Oct 2004, 12:08


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rasatus
post 16 Oct 2004, 16:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(LucVer @ 15 Oct 2004, 12:58)
rasatus

Ia urgent legatura cu VC pentru ca si eu am aceeasi problema inca din a doua zi dupa ce am luat masina!


multumesc pentru sfaturi LucVer
am scris mail la vocea clientului ieri, nu am primit inca raspuns, dar intre timp...problema s-a rezolvat de la sine. habar n-am ce-a fost si cum a disparut, cert e ca acum nu se mai aude...
am sa-ti transmit private si mesajul de la VC in cazul in care voi primi unul


--------------------
Logan Laureat 1.6 - AG-07-MSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 16 Oct 2004, 22:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Nu ar trebui dar veti mai auzi si alte zgomote care apar o perioada si dupa care dispar de tot (de preferabil ) .
Probabil tamburii au alt diametru daca sunt diferiti si e posibil sa apara un mic joc mai ales dupa ce s-a mes o perioada cu masina si s-au mai uzat . Normal ca , fiind o masina noua din toate punctele de vedere , trebuie sa fiti atenti la toate zgomotele mai persistente ca intensitate si sa le eliminati prin garantie . unsure.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-cj666
post 20 Oct 2004, 07:07
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 May 03
From: Cluj




QUOTE(By-GEO @ 17 Oct 2004, 00:50)
In primul rand nu te alarma , ai cumparat DACIE , si eu am patit la fel ca tine cand m-am trezit  sleep.gif  ....  ca de fapt or fi ele piese de Renault  dar  tot de nea Vasile de la Mioveni sunt ansamblate .
Despre relantiu , la mine sta cam mic , la tine poate este din cauza timpului mai rece si e normal sa ramana socul automat  mai mult  activat .
Despre diesel , eu nu  l-am auzit  la un LGN de 1.4 , dar daca vrei sa auzi un deasel asculta o SLZ si ai sa te linistesti . 
Spatarul se pare ca nu-l vor repara niciodata , remediu nu prea are dar la mine a disparut de la sine dupa nu timp .
Cu ventilatorul e posibil sa fi intrat vreo frunzulita prin aerisire si sa faca zgomot (depinde ce model de aeroterma  ai cu filtru antipraf sau fara ).
E normal  sa apara unele defectiuni care au existat la SN  sau SLZ dar  si unele care vor fi noi pentru posesorii de LGN . 

Indicat ar fi sa ai putina rabdare pana te acomodezi cu masina si incearca sa ascult i si alte motoare de LGN si chiar sa mergi in alte masini pentru a face o comparatie .
Bafta! wink.gif
*



By-GEO, daca socul automat e mai mult activat, relantiul e mai mare, nu mai jos. Zgomotul de diesel e o boala mai veche, probabil mostenit pe ici pe colo de la SLZ (ciudat ca DSN nu il avea!), se datoreaza am eu impresia rocmai unui relanti prea jos. Cred ca au redus cam mult turatia de relanti, poate in scopul de a scoate un consum mic de benzina? Mie mi se pare o tipenie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7sapte
post 15 Apr 2007, 23:31
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 15 April 07




deci zgomotul poate fi produs de roata de rezerva care nu e fixata foarte bine cu "surubul" de fixare. Verifica roata de rezerva si mai strange-o dc e cazul.
Bafta !!!

This post has been edited by 7sapte: 15 Apr 2007, 23:32


--------------------
Dacia Logan dci 85cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 16 Apr 2007, 08:06
Post #8


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




rasatus:
acelasi zgomot (exact ca in descrierea ta) il am si eu, dar numai cind plec de pe loc "mai in forta", numai ca la mine se aude din zona stilpilor centrali ca si cum s-ar "indoi" caroseria. Tot de la tamburi o fi oare?


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei LGN
post 16 Apr 2007, 08:56
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 12 September 06
From: Ploiesti




Poate de la usi/balamale care se prind pe stalpi


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 1.4 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concurent
post 17 Apr 2007, 19:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 18 January 07




eu cred ca, si in cazul tau, este repartitorul de frana.
zgomotul este asemanator unei batai aproape seci, se constata la plecarea de pe loc sau cand masina trece cu viteza redusa peste un damb.

This post has been edited by concurent: 17 Apr 2007, 19:27


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu022003
post 20 Apr 2007, 09:59
Post #11


membru


Group: Members
Posts: 537
Joined: 27 February 07




si eu am acelasi zgomot si ma gandeam sa nu fie de la bancheta din spate sau de la usa. Nu stiu ce sa ii fac. Sau poate sa fie de la roata de rezerva? am facut de curand curatenie in ea si am dat-o jos si poate nu am prins-o bine? ce ziceti?


--------------------
Volkswagen Golf 2010 - B184PAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serban
post 20 Apr 2007, 18:19
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 April 07




acelasi lucru l-am avut si eu dar am schimbat saboti de frana ,bineinteles ca au trimis de la fabrica prima data alt tip de saboti,masina este echipata cu saboti de R.CLIO.si cei de la service ..... nu au stiut sa faca diferenta ,si ce sa ceara de la fabrica. WEEKEND PLACUT ,


--------------------
Logan 1.4mpi logan martie 2007 - PH xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wizard24
post 22 Apr 2007, 20:37
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 December 06
From: Arad




Buna,am ma-m gandit sa scriu si eu aicea despre un sunet,pe care il am si eu la masina mea,deci am si eu un zgomot pe undeva pe la usile din spate,este cand apare in usa din stanga este cand apare in ceea din dreapta,zgomotul este ca si cand ar fi ceva bucata de metal sau ceva desprins de pe ceva surub,oricum are un sunet de metal,cam asa ceva tongue.gif ,deci ce am observat este ca daca se aude la o usa acest zgomot,si ma dau jos din masina biggrin.gif si dau!!!! cu usa ma tare atunci dispare acest zgomot!!tin sa precizezi ca nici nu prea imi place sa trantesc cu usile asa tare,dar altcumva nu dispare acest zgomot.
Ce vreau sa va intreb care a mai avut problema aceasta,de la ce vine zgomotul asta,ca vreau sa ma duc in service si sa stiu ce sa la spun la mesterii aia tongue.gif .
Eu ma-m gandit ca sa-r putea sa fie de la usi sa fie ceva destrans pe la ele pe acolo blink.gif
Care a mai avut aceasta problema si cum a rezolvat-o?ms


--------------------
Dacia Logan 2005, Laureate - AR-__-PSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 07:08
Forum Renault