DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme electrice (contacte) Logan

moustache
post 3 May 2007, 16:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Salutare,

Nu am cautat foarte mult pe acest forum, dar la o prima cautare nu am gasit. Am 2 probleme la un logan:

1. Nu mi se mai aprinde iluminarea butoanelor de comanda climatizare (am AC). Butoanele de la actionarea geamurilor, dezaburire inchidere usi sunt iluminate, este vorba doar de iluminarea butoanelor rotative de comanda aeroterma, amestec aer cald/rece, dirijare flux de aer. Este destul de suparator seara. Cu o palma se rezolva (in partea inferioara a bordului, in partea laterala a zonei cu butoanele), dar efectul e anulat la prima groapa. Banuiesc ca este o mufa care preia semnalele de la toate butoanele (aeroterma, AC) si care are si alimentarea pt. iluminare. Stie cineva in ce zona este, pot ajunge cumva cu mana la ea fara sa demontez bordul?

2. Nu imi functioneaza geamul electric din spate, in partea stanga. Cel din dreapta merge. Care este cea mai probabila cauza? (problema buton actionare, sau un defect electric in usa)?

Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 3 May 2007, 16:19
Post #2


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




1. Pentru a rezolva problema asta, nu scapi fara a da jos consola centrala. Cauta pe forum ca s-a explicat cum se face. Practic incepi de jos si tragi cu grija (dar tare) catre tine. Deci nu trebuie demontat tot bordul. Dupa aceea o sa ai access la blocul de comanda climatizare, care daca bine tin minte e prins in 2 suruburi torx T20

2. Treaba asta o afli cu un intrument de masura, mai exact un ohmmetru, scoti butonul si afli daca el inchide circuitul sau nu. Daca treaba e ok aici, trebuie studiat in usa ce e pe acolo. Oricum, poti afla tot cu ohmetrul tot de la mufa butonului daca cablajul si motorul sunt ok. Daca vezi ceva rezistenta pe fire, atunci e ok, daca nu, desfaci usa si verfici cablajul (tot cu ohmetrul) si motorul.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
di3g0
post 4 May 2007, 11:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 1 February 06




vezi sa nu fie din ceva sigurantze,cu toate ca nu as baga mana in foc pt ceea ce am zis,nuj incerca si asta


--------------------
dacia break 1310 1987 - b 11 wji
totul incepe de la dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctorasul
post 4 May 2007, 12:02
Post #4


Membru imbatranit


Group: Validating DaciaClub
Posts: 1.603
Joined: 13 November 06
From: Pitesti




1 Cu macaraua spate am avut si eu probleme,opritorul de la usa mi-a prins cablul si a retezat un fir.

2 Motorasul are un termocontact cu bimetale pentru protectie, daca a mers greu este posibil sa nu mai faca contact intre lamele(in cel mai rau caz).Poze deseara.



--------------------
Dacia Dacia 92 - ot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:48
Forum Renault